Справа №319/145/19
Провадження №3/319/52/2019
27 лютого 2019 року смт. Більмак
Суддя Куйбишевського районного суду Запорізької області Горбачов Ю.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Більмацького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, РНОКПП НОМЕР_1 -
за ст.183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
12 лютого 2019 року до Куйбишевського районного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення, в якому зазначено, що ОСОБА_1 не вживав заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців з дня відбуття адміністративного стягнення у виді суспільно корисних, призначеного з підстав, передбачених ст. 183-1 КУпАП. Так згідно з розрахунком від 04.01.2019 року заборгованість по аліментам за ВП №49760295 по виконанню виконавчого листа №2-181/2007, виданого 22.05.2007 року Куйбишевським районним судом Запорізької області про стягнення з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліментів на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, у розмірі ј частини заробітку (доходу), але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 24 квітня 2007 року і до досягнення дитиною повноліття, станом на 31.01.2019 року складає 15912,05 гривень.
Постановою Куйбишевського районного суду Запорізької області від 04.05.2018 року №319/429/18 ОСОБА_1 визнавався винним у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП (несплата аліментів в період з 24.04.2007 року по 30.04.2018 року) та на нього було накладено стягнення у вигляді 120 годин суспільно корисних робіт. ОСОБА_1 після відпрацювання зазначеного стягнення в липня 2018 року не вживав заходів щодо сплати аліментів протягом двох місяців, в період з серпня 2018 року по січень 2019 року аліменти сплачувалися не регулярно, не в повному обсязі, а в вересні 2018 року, грудні 2018 року та січні 2019 року сплати взагалі не було.
На розгляд справи до суду ОСОБА_1 не з'явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши наявні докази, прихожу до висновку, що винність ОСОБА_1 у вчиненні вищезазначеного адміністративного правопорушення, підтверджується зібраною та дослідженою в суді сукупністю доказів, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 04.02.2019 року, копією виконавчого листа, копією постанови про відкриття виконавчого провадження, розрахунком заборгованості, письмовими поясненнями порушниками, копією декларації про доходи та майно боржника фізичної особи.
З урахуванням викладеного приходжу до висновку про те, що дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковані за ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення як несплата аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
При вирішенні питання щодо міри адміністративної відповідальності виходжу з наступного.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставини, що пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, не встановлені.
Обставиною, що обтяжує відповідальність ОСОБА_1, суд визнає повторне вчинення аналогічного правопорушення протягом року.
За такої сукупності обставин у справі суд вважає за необхідне піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у виді суспільно корисних робіт на строк, як передбачено санкцією ст.183-1 КУпАП.
Крім цього, з ОСОБА_1 на користь держави відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню судовий збір 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.183-1, 283, 284 КУпАП, суддя-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк 150 (ста п'ятдесяти) годин.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) в дохід держави судовий збір в сумі 384 (трьохсот вісімдесяти чотирьох) гривень 20 копійок (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача 31211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Відповідно до ст. 325-4 КУпАП у разі ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, строк невиконаних суспільно корисних робіт може бути замінений адміністративним арештом.
Строк арешту згідно зі ст. 325-4 КУпАП визначається з розрахунку, що одна доба арешту дорівнює п'ятнадцяти годинам невиконаних суспільно корисних робіт, але не може перевищувати п'ятнадцяти діб.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції Куйбишевський районний суд Запорізької області.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з дня її постановлення.
Суддя: Ю.М.Горбачов