Справа № 159/625/19
Провадження № 3/159/593/19
27 лютого 2019 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Панасюк С.Л. розглянувши справу, яка надійшла з Військової прокуратури Луцького гарнізону, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прож. АДРЕСА_1 , за ч.2 ст.172-15 КУпАП,
ОСОБА_1 ставиться у вину наступне.
Капітан ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді начальника відділення радіотехнічної розвідки.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Разом з тим, відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;
Воєнний час - це період фактичного перебування держави у стані війни з іншою державою. Початком воєнного часу є зокрема момент фактичного початку військових дій, які тривають на території України з квітня 2014 року по даний час.
Згідно із ст.ст.11, 12, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України капітан ОСОБА_1 зобов'язаний був свято і непорушно додержуватися вимог Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати свій військовий обов'язок. Крім того кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.
Враховуючи положення п. 2 ч. 2 ст. 40 ЖК Української РСР, громадяни перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до одержання житлового приміщення.
Однак, вищезазначені обов'язки капітан ОСОБА_1 , будучи членом житлової комісії, належним чином не виконував.
Встановлено, що ОСОБА_2 , в період 02.07.2002 року по 13.10.2016 року, проходив військову службу на офіцерських посадах у військовій частині НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), де перебував на квартирному обліку з 19.06.2004 по 27.10.2017 роки зі складом сім'ї (4 особи), а також у списках осіб, які мають право на першочергове, позачергове отримання житлових приміщень.
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 № 204 від 13.10.2016 ОСОБА_2 переведено до нового місця служби - військову частину НОМЕР_2 .
27.10.2017 житлова комісія військової частини НОМЕР_1 у складі голови
комісії ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
ОСОБА_6 , ОСОБА_7 зняла ОСОБА_2 з квартирного обліку при
військовій частині НОМЕР_1 .
26.03.2018 ОСОБА_2 звернувся із заявою до житлової комісії військової
частини НОМЕР_1 про скасування вищевказаного рішення та поновлення
останнього на квартирному обліку при військовій частині НОМЕР_1 .
30.03.2018 житлова комісія у складі голови комісії ОСОБА_8 , ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 винесла рішення про відмову у включенні ОСОБА_2 в список черги при військовій частині НОМЕР_1 на отримання житла.
Однак, 22.01.2019 Ковельським міськрайонним судом Волинської області визнано протиправним та скасовано рішення житлової комісії військової частини НОМЕР_1 № 51 від 27.10.2017 та № 56 від 30.03.2018 у зв'язку з порушенням норм ст. 40 ЖК Української РСР, положення ст. 92 Конституції України. Комісією не враховано склад сім'ї ОСОБА_2 та те, що фактично ні він, ні його сім'я до м. Володимир-Волинського для постійного місця проживання не виїжджали, а залишились постійно проживати за місцем реєстрації у АДРЕСА_3 .
В протоколі зазначено, що датою вчинення адміністративного правопорушення вважати дату виявлення адміністративного правопорушення, а саме дату визнання протиправним рішення житлової комісії рішенням Ковельського міськрайонного суду Волинської області 22 січня 2019 року.
ОСОБА_1 пояснив, що адміністративного правопорушення не вчиняв. Рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 22 січня 2019 року в справі №159/3805/18, провадження 2/159/48/19, буде оскаржене військовою частиною в апеляційному порядку.
В діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Рішення Ковельського міськрайонного суду Волинської області 22 січня 2019 року законної сили не набрало. Тому не тягне за собою жодних юридичних наслідків, крім процесуальних, пов'язаних з його оскарженням.
До того ж, рішення суду, яким встановлена протиправність дій колегіального органу, не встановлює, саме по собі, протиправність дій члена цього органу. Необхідно встановити, які саме дії вчинив член колегіального органу, який нормативний акт цими діями порушив, форму його вини. Усе сказане має бути відображене у протоколі.
Потрібно також брати до уваги, що процес у суді носить змагальний характер і суд може визнати протиправними дії службової особи просто тому, що вона не спростувала у відзиві на позов доводи позивача. Є істотна різниця між фактами, встановленими судом та правоохоронними органами. Суд фіксує поразку у спорі, яка може бути викликана, зокрема, неналежним правовим захистом своєї позиції або простою неявкою в судове засідання. Правоохоронний орган фіксує порушення, наслідком якого може бути ініціювання притягнення до відповідальності. В будь-якому випадку член колегіального органу не несе напряму відповідальності за рішення колегіального органу, в якому він брав участь. Потрібно встановлювати його індивідуальну вину.
На підставі ст.ст. 247, 284 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КпАП України, щодо ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ С.Л. ПАНАСЮК