Рішення від 27.02.2019 по справі 927/29/19

РІШЕННЯ

Іменем України

27 лютого 2019 року справа № 927/29/19

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Демидової М.О., за участю секретаря судового засідання Гринчук О.К., розглянувши матеріали справи заступника керівника Чернігівської місцевої прокуратури, вул. Б. Шевчекна,1, м. Чернігів, 14000 в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті, пр. Перемоги, 14, м.Київ, 03135

до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІОНІКА-ТРАНС", вул. 30-років Перемоги,2-Е, с. Павлівка, Чернігівський район, Чернігівська область, 15503

про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідний машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищуюті нормативні, у сумі 1793 грн. 29 коп. (еквівалент 56,00 євро).

Без виклику сторін

ВСТАНОВИВ:

Заступником керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІОНІКА-ТРАНС" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні у сумі 1793 грн.29 коп., що еквівалентно 56,00 євро.

В обґрунтування заявлених позовних вимог заступник керівника Чернігівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті посилається на те, що 14.04.2018 проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля, який належить відповідачу та встановлено перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 11.01.2019 відкрите спрощене позовне провадження у справі № 927/29/19 без повідомлення учасників сторін.

Вказаною ухвалою відповідача повідомлено про те, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Сторони були належним чином повідомленні про відкриття спрощеного позовного провадження у справі №927/29/19 без повідомлення учасників сторін, що підтверджено поштовими повідомленнями про вручення поштового відправлення, наявні у матеріалах справи.

Від сторін заяв та клопотань не надійшло, відповідачем у встановлений судом строк відзив на позов не наданий.

Частиною 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Згідно ч.8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи також заслуховує їх усні пояснення.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подачі доказів в обґрунтування своїх позиції по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини.

14.04.2018 посадовими особами Державної служби України з безпеки на транспорті (Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області) на автодорозі М-01, Київ-Чернігів-Н. Яриловичі, 124 км., здійснено габаритно-ваговий контроль автопоїзду: автомобіль (тягач) марки DAF, модель FT- XF 105.460, реєстраційний номер НОМЕР_1, з причіпом марки SCHWARZMULLER, реєстраційний номер НОМЕР_2.

Відповідно до інформації регіонального сервісного центру МВС України у Чернігівській області, вказаний автомобіль належить на праві власності Товариству з обмеженою відповідальністю "АВЮНІКА-ТРАНС" (а.с. 30-33).

За результатами проведення габаритно-вагового контролю 14.04.2018 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0020645, яким зафіксоване порушення у вигляді надання послуг із перевезення вантажу (маршрут - м. Чернігів - Київська область, Бориспільський район, с. Щасливе, 140 км.) із перевищенням навантажень на строєні осі, а саме навантаження на строєні осі становить: 11,00; 11,00; 7,33; 7,33; 7,33 т., а фактичне навантаження даного автомобіля - 7,220; 10,075; 7,775; 7,710; 7,745 т.; фактична маса автомобіля становила 40,525 т., а нормативно допустима 40,00 т. (а.с. 18).

Перевищення нормативно допустимої маси транспортного засобу, який перевозив вантаж також підтверджується довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0015143 від 14.04.2018 (а.с. 19).

Допустимість використання ваг, на яких проводилось зважування автомобіля, підтверджується Сертифікатом перевірки типу Серії СТ, виданий 28.11.2017, Сертифікатом відповідності, зареєстрованим у реєстрі органу відповідності 20.12.2017 № UA.TR.002.CB.0310-17 (а.с.26-29).

Посадові особи Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області діяли на підставі наказу №352 від 11.04.2018 та затвердженого ним графіка проведення рейдових перевірок (а.с. 23-25).

До вказаного акту проведений розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування №0020645 від 14.04.2018 на загальну суму 56,00 євро.(а.с. 20), що станом на 14.04.2018 складає еквівалент у сумі 1793 грн. 29 коп.

Розрахунок №0020645 від 14.04.2018 на загальну суму 56,00 євро.(а.с. 20), що станом на 14.04.2018 складає еквівалент у сумі 1793 грн. 29 коп., здійснений відповідно до затвердженої формули (з урахуванням норм пункту 31-1, затвердженої постановою КМУ №879 від 27.06.2007).

Отже загальний розмір плати за проїзд, нарахованої ТОВ "АВЮНІКА- ТРАНС" становить 1793 грн. 29 коп.

Вказані обставини відповідачем у справі не спростовані.

Листом №1033/40-18 від 07.06.2018 Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області повідомило відповідача про необхідність внесення плати за проїзд у розмірі 56,00 євро (1793 грн. 29 коп.) на підставі п. 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879, у звязку з порушенням порядку проїзду великовагових/великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування (а.с. 21).

Відповідач у встановлений законом строк плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не сплатив, дії Управління Укртрансбезпеки у Чернігівської області не оскаржив.

Заборгованість у розмірі 1793 грн. 29 коп. заявлена до стягнення з відповідача за даним позовом.

Заперечень на позов відповідач у встановлений судом строк не надав.

Дослідивши обставини справи, надані матеріали, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність задоволення позову у повному обсязі з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до ч. 1 ст. 73, ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обовязковим документом (окрім зазначених у ч. 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий, компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

Відповідно до п. 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постанов Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх обєктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.

Згідно з п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №30 від 18.01.2001 рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 (далі - Порядок габаритно-вагового контролю).

Відповідано до п. 4 Порядку габаритно-вагового контролю робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.

Згідно із пп. 3 п. 2 Порядку габаритно-вагового контролю, великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.

У відповідності до пп. 4 п. 2 Порядку габаритно-вагового контролю, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Судом встановлено, що між сторонами у даній справі виникли правовідносини щодо своєчасної сплати плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговим транспортним засобом.

Матеріалами справи, її фактичними обставинами підтверджено факт перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, що підтверджено актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0020645 від 14.04.2018, довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0015143 від 14.04.2018.

Доводи позивача та прокурора про те, що посадові особи позивача здійснювали габаритно-ваговий контроль транспортного засобу відповідача у відповідності до наданих їм повноважень, а також про допустимість використання позивачем ваг, на яких проводилось зважування автомобіля відповідача, теж підтверджується матеріалами справи та відповідачем не спростовано.

Судом встановлено, що за результатами проведеної перевірки проведено розрахунок №0020645 від 14.04.2018 плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 56,00 євро, що за офіційним курсом Національного банку України станом на 14.04.2018 складає еквівалент у сумі 1793 грн. 29 коп.

Пунктом 28 Порядку габаритно-вагового контролю визначено, що плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 затверджено ставки плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні.

Відповідно до п. 31-1 Порядку габаритно-вагового контролю визначено, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Пунктом 27 Порядку передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком України на день проведення розрахунку.

Розрахунок №0020645 від 14.04.2018 на загальну суму 56,00 євро.(а.с. 20), що станом на 14.04.2018 складає еквівалент у сумі 1793 грн. 29 коп., здійснений відповідно до затвердженої формули (з урахуванням норм пункту 31і, затвердженої постановою КМУ №879 від 27.06.2007), розрахований без помилок та є вірним.

Відповідно до п. 31-1 Порядку, перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Відповідно до п. 26 Порядку кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.

Судом встановлено, що відповідач повідомлення Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області (лист №1033/40-18 від 07.06.2018) про необхідність внесення плати за проїзд у розмірі 56,00 євро (1793 грн. 29 коп.) на підставі п. 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 не виконав, у встановлений законом строк плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом не сплатив, дії Управління Укртрансбезпеки у Чернігівської області не оскаржив.

З урахуванням викладеного вище вимога щодо стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 у розмірі 1793 грн. 29 коп. є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Стосовно вирішення питання про наявність у прокурора повноважень на представництво у суді інтересів держави, суд керувався нормами ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 53 Господарського процесуального кодексу України.

Таким чином, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі з покладенням на відповідача судових витрат у справі на підставі положень п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись статтями 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АВІОНІКА-ТРАНС", вул. 30-років Перемоги,2-Е, с.Павлівка, Чернігівський район, Чернігівська область, 15503, код 40891339 на користь Державного бюджету України (отримувач: УК у м. Чернігові/ м. Чернігів, призначення платежу - 22160100, р/р 31217216025002, МФО 899998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38054398) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідний машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищуюті нормативні, у сумі 1793 грн. 29 коп., що еквівалентно на час проведенная розрахунків сумі 56,00 євро, а також витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762 грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст. 256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням приписів п.п. 17.5 п.17 Розділу ХІ “Перехідні положення” Господарського процесуального кодексу України.

З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою:http://reyestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення підписаний 27.02.2019.

Суддя М.О. Демидова