29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"25" лютого 2019 р. м. Хмельницький
Справа № 924/1225/18
Господарський суд Хмельницької області під головуванням судді Крамара С.І., при секретарі судового засідання Мельницькій Н.О., розглянувши матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут", м. Хмельницький
до Управління соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації, м. Городок Хмельницької області
про стягнення 3 392 652,08грн., з яких: 766 928,71 грн. - 3% річних, 2 625 723,37 грн. - інфляційних втрат
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - згідно довіреності №007.2Др-42-0119 від 03.01.2019р.;
від відповідача: ОСОБА_2 - згідно довіреності №5 від 21.01.2019р., ОСОБА_3 - згідно довіреності №3 від 21.01.2019р.
В судовому засіданні, відповідно до ст.240 ГПК України, було проголошено вступну та резолютивну частини.
Суть спору. 26.12.2018 року до господарського суду Хмельницької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут", м. Хмельницький до Управління соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації, м. Городок Хмельницької області про стягнення 2 094 763,22 грн., з яких: 766 928,71 грн. - 3% річних, 1 327 834,51 грн. - інфляційних втрат.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що позивачем виконано умови договору №4/38АНmz97-17 про порядок здійснення розрахунків за надані послуги поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій від 03.01.2017р. В подальшому останнім підписано з відповідачем зведені реєстри актів звіряння розрахунків за надані населенню пільги та субсидії по природному газу за лютий 2017р. - січень 2018р., а також спільні протокольні рішення, розрахунок по яких відповідачем проведено, однак з порушенням строків оплати. Позивач зазначає, що станом на 01.01.2017 року в Управління виникла заборгованість перед ТОВ "Хмельницькгаз збут" за призначеними субсидіями та пільгами у розмірі 36 710 024,84 грн. та була повністю погашена 22.03.2017 року. У 2017 році нарахування за призначеними субсидіями та пільгами склали 131 307 179,65 грн. (з урахуванням перерахунку, проведено Товариством 01.06.2017р. в розмірі 28 482 510,87 грн.) та фактично спожито у 2017 році 102 824 668,78 грн.; погашено у 2017 році Управлінням - 60 144 731,65 грн. (без урахування погашення заборгованості за 2016 рік у розмірі 36 710 024,84 грн.) З посиланням на положення ст.625 Цивільного кодексу України, ТОВ "Хмельницькгаз збут" нарахував та просить стягнути з відповідача як розпорядника коштів бюджетного фінансування вищевказаних пільг та субсидій за прострочення оплат по спожитому природному газу у 2017 році на підставі постанов Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 та від 11.01.2005р. №20, умов договору, спільних протокольних рішень від 3% річних за період з 03.03.2017р. по 21.03.2018 р. та інфляційні втрати за період з березня 2017р. по лютий 2018р.
Ухвалою суду від 27.12.2018р. відкрито провадження в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Відповідач у відзиві від 14.01.2019р. позовні вимоги відхиляє, стверджує, що на виконання п. 2.1.8 спірного договору та п. 8 Порядку №256 від 04.02.2002р. Управлінням у п'ятиденний термін перераховувались кошти позивачу. Зокрема, станом на 01.01.2019р. заборгованість перед позивачем за 2017-2018 роки відсутня. Управлінням щомісячно готувалась інформація про нараховані пільги та житлові субсидії населенню, складались акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами, які надсилались фінансовим органам райдержадміністрацій, що підтверджується доданими копіями листів Управління фінансів Городоцької РДА з доданими платіжними дорученнями за період з січня 2018р. по грудень 2018р.
29.01.2019р. позивачем подано заяву №297007-2-Ск-291-0119 від 28.01.2019р. про збільшення позовних вимог, згідно якої просить суд стягнути з відповідача 766 928,71 грн. - 3% річних, 2 625 723,37 грн. - інфляційних втрат, яка прийнята судом ухвалою від 11.02.2019р.
У відповіді на відзив позивач вказує, що оформлення спільних протокольних рішень є елементом процедурного оформлення розрахунків за рахунок коштів субвенцій з державного бюджету, дотримання якої є передумовою безпосереднього виділення коштів. Звертає увагу на те, що п. 2.4 Порядку №493/688 відповідач не є законодавчо визначеним обов'язковим учасником спільних протокольних рішень, а строки проведення розрахунків головним розпорядником коштів бюджетів передбачені Порядком №20, який діяв у 2017 році та Порядком №256, який діяв у 2018 році. Зазначає, що незалежно від того, що правовідносини між сторонами виникли на підставі господарського договору, грошові зобов'язання між сторонами договору в частині, яку держава буде компенсувати за рахунок коштів державного бюджету, регулюються відповідними нормами законодавства, застосування та чинність яких не залежить від того, чи передбачали сторони у договорі відповідні умови, чи навпаки.
У запереченнях від 07.02.2019р. відповідач відзначив, що нарахування здійснені відповідно до спільних протокольних рішень підписані з урахуванням боргів визначених у зведених реєстрах актів звіряння, зобов'язання за якими виконані з порушенням термінів. При цьому у порядку №493/688 визначено проведення розрахунків на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг), і спільного протокольного рішення, однак відповідач не був стороною спільних протокольних рішень доданих позивачем до справи. Відповідач посилається на постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 25.09.2018р. №906/191/18.
18.02.2019р. позивачем додано до матеріалів справи рішення місцевих господарських судів з аналогічних правовідносин.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представники відповідачів в судовому засідання дотримуються позиції викладеної у відзиві та запереченнях, просять у позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено та враховується наступне
03.01.2017р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут" (далі Товариство), ПАТ по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз” (далі ПАТ) та Управлінням соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації (розпорядник майна) укладено договір №4/38АНmz97-17 про порядок здійснення розрахунків за надані послуги поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій, предметом якого є взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів за надання комунальних послуг з постачання природного газу пільговим категоріям громадян та отримувачам житлових субсидій на оплату за спожитий природний газ за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам, що здійснюється відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету" (зі змінами), від 29 січня 2003 року №117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги" (зі змінами), від 11 січня 2005 року № 20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з фінансування видатків місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій", Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та пічного побутового (рідкого) палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (в редакції постанови КМУ від 22.09.1997р. №1050), із змінами, Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 р. №758.
Пунктом 2.1.1. договору встановлено, що розпорядник коштів забезпечує персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги для подальшого електронного обміну з ПАТ; забезпечує персоніфікований облік отримувачів житлових субсидій для подальшого електронного обміну з Товариством (п.2.1.2. договору).
Згідно п.п. 2.2.1 та 2.1.8 договору Товариство здійснює постачання природного газу споживачам, які мають право на відповідні пільги та субсидії, а Розпорядник коштів здійснює розрахунки за спожитий природний газ за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам у відповідному бюджетному році відповідно до Постанови КМУ від 04.03.2002 р. №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".
Згідно п. 2.2.4. договору після проведеної звірки відповідно до п.п.2.1.3. п.2.1. розділу 2 договору Товариство подає Розпоряднику коштів акти звірки (форма "З - пільга"), "Акт звірки розрахунків на надані послуги, на які надаються пільги", затверджений наказом Мінпраці України від 28.03.2003р. №83 до 8-го числа місяця наступного за звітним періодом.
Сторони несуть відповідальність за недотримання умов договору відповідно до чинного законодавства України (п. 3.1. договору).
Сторони дійшли згоди, що строк дії даного договору встановлюється з 01 січня 2017 року до 31 грудня 2017 року, але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань по договору. У разі відсутності заперечень від жодної із сторін за 10 календарних днів до закінчення строку дії даного договору, він продовжує діяти строком на кожен наступний рік на тих же умовах.
До матеріалів справи додано зведені реєстри актів звіряння розрахунків за нарахованими пільгами, субсидіями населенню послуг для проведення розрахунків відповідно до Порядку, затвердженого постановою Уряду від 11.01.2005 року №20 (із змінами по ТОВ „Хмельницькгаз Збут” по природному газу станом на 01.08.2017 рік, у яких визначено розмір пільг та субсидія помісячно.
З метою погашення взаємної заборгованості, між Головним управлінням Державної казначейської служби України у Хмельницькій області, Департаментом фінансів в Хмельницькій області, ТОВ "Хмельницькгаз збут" та НАК "Нафтогаз України" (ПАТ „Хмельницькгаз”, ПАТ „Укртрансгаз”) підписано спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України (далі СПР).
Предметом СПР є організація проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року №20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з фінансування видатків місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій".
У розділі 4 „Відповідальність сторін” узгоджено, що сторони, що підписали це спільне протокольне рішення, несуть відповідальність за недотримання вимог Постанови Уряду від 11.01.2005 №20 та Порядку проведення розрахунків і невиконання своїх зобов'язань за цим спільним протокольним рішенням про організацію взаєморозрахунків відповідно до законодавства України.
До СПР між ТОВ „Хмельницькгаз збут” та Департаментом фінансів Хмельницької ОДА підписані Зведені акти звіряння заборгованості за нарахованими пільгами, субсидіями населенню послуг для проведення розрахунків відповідно до Порядку, затвердженого постановою Уряду від 11.01.2005 року №20 (із змінами) по ТОВ „Хмельницькгаз збут” та Зведені реєстри погашення заборгованості по наданих пільгах і субсидіях населенню за спожитий природний газ.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017 №1261 на користь позивача за січень 2017р. підлягає перерахуванню 49 060 518,95 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 2 011 049,82 грн. складала заборгованість відповідача.
Зокрема, відповідно до СПР від 20.02.2017 №1265 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за січень 2017р. підлягає перерахуванню 44 100 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 2 813 370,98 грн. складала заборгованість відповідача.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017 №1266 на позивача за січень 2017р. підлягає перерахуванню 45 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 2 870 786,71 грн. складала заборгованість відповідача.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017 №1267 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за січень 2017р. підлягає перерахуванню 46 200 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 2 947 341,02 грн. складала заборгованість відповідача.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017 №1268 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за січень 2017р. підлягає перерахуванню 47 100 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 3 004 756,76 грн. складала заборгованість відповідача.
Фактичний перерахунок коштів за СПР №1261, №1265, №1266, №1267, №1268 від 20.02.2017р. ГУ УДКСУ у Хмельницькій області та ДКСУ м. Київ на рахунок ТОВ „Хмельницькгаз збут” - 09.03.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017 №83/УТГ на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за січень 2017р. підлягає перерахуванню 10 744 820.45 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 685 468,59 грн. складала заборгованість відповідача.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017 №1262 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за січень 2017р. підлягає перерахуванню 48 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 3 062 172,49 грн. складала заборгованість відповідача.
Фактичний перерахунок коштів за СПР №1262, №83/УТГ від 20.02.2017р. ГУ УДКСУ у Хмельницькій області та ДКСУ м. Київ на рахунок ТОВ „Хмельницькгаз збут” - 11.04.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017 №84/УТГ на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за січень 2017р. підлягає перерахуванню 12 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 765 543,13 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 28.04.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017 №1263 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за січень 2017р. підлягає перерахуванню 42 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 2 679 400,93 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 10.05.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017 №1264 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за січень 2017р. підлягає перерахуванню 43 200 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 2 755 955,24 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 12.06.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017 №85/УТГ на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за січень 2017р. підлягає перерахуванню 9 900 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 631 573,08 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 05.07.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.02.2017 №86/УТГ на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за січень 2017р. підлягає перерахуванню 10 800 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 688 988,81 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 05.07.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017 №2052/у на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за лютий 2017р. підлягає перерахуванню 12 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 698 500,81 грн. складала заборгованість відповідача.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017 №2053/у на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за лютий 2017р. підлягає перерахуванню 12 475 332,90 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 726 169,17 грн. складала заборгованість відповідача.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017 №2054/у на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за лютий 2017р. підлягає перерахуванню 10 680 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 621 665,72 грн. складала заборгованість відповідача.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017 №2055/у на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за лютий 2017р. підлягає перерахуванню 10 710 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 623 411,99 грн. складала заборгованість відповідача.
Фактичний перерахунок коштів за СПР №2052/У, №2053/У, №2054/У, №2055/У від 04.04.2017р. ГУ УДКСУ у Хмельницькій області та ДКСУ м. Київ на рахунок ТОВ „Хмельницькгаз збут” - 09.08.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017 №2056/у на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за лютий 2017р. підлягає перерахуванню 4 860 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 282 892,80 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 10.08.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 04.04.2017 №2057/у на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за лютий 2017р. повинно було бути перераховано 5 734 494,61 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 333 795,77 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 10.08.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.05.2017 №275І/у на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за квітень 2017р. повинно було бути перераховано 6 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 320 839,79 грн. складала заборгованість відповідача.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.05.2017 №2755 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за квітень 2017р. підлягає перерахуванню 150 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 8 020 994,92 грн. складала заборгованість відповідача.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.04.2017 №2283/у на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за березень 2017р. підлягає перерахуванню 7 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 383 098,71 грн. складала заборгованість відповідача.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.04.2017 №2284 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за березень 2017р. підлягає перерахуванню 8 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 437 827,09 грн. складала заборгованість відповідача.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.05.2017 №258/УТГ на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за квітень 2017р. підлягає перерахуванню 7 599 065,45 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 406 347,10 грн. складала заборгованість відповідача.
Фактичний перерахунок коштів за СПР №2751/У, №2755/У, №2283/У та №2284/У від 19.04.2017р., 258/УТГ від 19.05.2017р. ГУ УДКСУ у Хмельницькій області та ДКСУ м. Київ на рахунок ТОВ „Хмельницькгаз збут” - 21.08.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.05.2017 №2752 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за квітень 2017р. підлягає перерахуванню 198 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 90 079 607,68 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 20.12.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 19.05.2017 №2753 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за квітень 2017р. підлягає перерахуванню 199 000 000,00 грн. заборгованість по пільгах та субсидіям, з яких 10 641 186,59 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 14.09.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.11.2017 №4005 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за жовтень 2017р. підлягає перерахуванню 30 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 1 143 021,76 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 20.12.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 20.11.2017 №4006 на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за жовтень 2017р. підлягає перерахуванню 34 604 604,41 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 1 318 460,54 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 20.12.2017р.
Відповідно до спільного протокольного рішення від 23.11.2017 №4105/у на користь ТОВ «Хмельницькгаз збут» за жовтень 2017р. підлягає перерахуванню 5 000 000,00 грн. заборгованості по пільгах та субсидіям, з яких 190 503,63 грн. складала заборгованість відповідача. Фактичний перерахунок - 30.11.2017р. На підтвердження оплат відповідачем позивач додав банківські виписки по рахунках.
До матеріалів справи додано листи Управління фінансів Городоцької райдержадміністрації, адресовані Управлінню соціального захисту населення райдержадміністрації, за період з 29.01.2018р. по 20.12.2018р., у яких надіслано зміни до помісячного розпису асигнувань на 2018 рік з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій на оплату, в тому числі природного газу за рахунок відповідних субвенцій з державного бюджету згідно з реєстром. У листі повідомлялось, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. №256 районному бюджету грошовими коштами перераховано субсидію з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню та необхідність їх першочергового спрямування на погашення кредиторської заборгованості перед надавачами відповідних послуг. До листів як додатки були додані платіжні доручення про перерахунок Управлінням соціального захисту населення коштів ТОВ „Хмельницькгаз Збут” з призначенням платежів - пільги (субсидії) на оплату природного газу окремим категоріям громадян відповідно до законодавства за грудень 2017р. - листопад 2018р. згідно реєстру та акта звірки.
Відповідно до зведеного реєстру актів звіряння розрахунків за надані населенню пільги та субсидії по природному газу між ТОВ «Хмельницькгаз збут» за Городоцьке відділення Дунаєвецького відділу реалізації та Управлінням соціального захисту населення Городоцької РДА Хмельницької області станом на 01.01.2018р. заборгованість на початок звітного року станом на 01.01.2017р. - 36 710 024,84 грн., з початку року фактично спожито - 102 824 668,78 грн., профінансовано станом на 01.01.2018р. - 96 854 756,49 грн., заборгованість станом на 01.01.2018р. - 42 679 937,13 грн.
У позовній заяві позивач зазначає, що борг за попередній період - 36 710 024,84 грн., погашено відповідачем 22.03.2017р., а заборгованість за 2017 рік в сумі 42 679 937,13 грн. була погашена 22.03.2018р.
В зв'язку з несвоєчасним виконанням відповідачем своїх зобов'язань у 2017 році, позивач нарахував до стягнення з відповідача на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України 766 928,71 грн. - 3% річних, 2 625 723,37 грн. - інфляційних втрат.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст.11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Статтею 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" встановлено, що виключно законами України визначаються пільги щодо оплати житлово-комунальних, транспортних послуг і послуг зв'язку та критерії їх надання. Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", виконавець послуг має право отримувати компенсацію за надані відповідно до закону окремим категоріям громадян пільги та нараховані субсидії з оплати житлово-комунальних послуг.
За змістом ч. 2 ст. 16 Закону України «Про ринок природного газу», вразливі споживачі мають право на субсидію для відшкодування витрат за спожитий природний газ та іншу адресну допомогу, що надається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 6 ст. 48 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання щодо виплати субсидій, допомоги, пільг з оплати спожитих житлово-комунальних послуг та послуг зв'язку (в частині абонентної плати за користування квартирним телефоном), компенсацій громадянам з бюджету, на що згідно із законами України мають право відповідні категорії громадян, обліковуються Казначейством України незалежно від визначених на цю мету бюджетних призначень.
Як слідує з пп. б п. 4 ч. 1 ст. 89 та ч.1 ст. 102 Бюджетного кодексу України, видатки на відшкодування вартості послуг наданих пільговим категоріям громадян здійснюються, в тому числі з районних бюджетів за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 ст.3, ст.627 Цивільного кодексу України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно зі ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до положень ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.01.2017р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз збут", ПАТ по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз” та Управлінням соціального захисту населення Городоцької районної державної адміністрації (розпорядник майна) укладено договір №4/38АНmz97-17 про порядок здійснення розрахунків за надані послуги поставки природного газу пільговій категорії громадян та отримувачам житлових субсидій, предметом якого є взаємовідносини сторін щодо відшкодування коштів за надання комунальних послуг з постачання природного газу пільговим категоріям громадян та отримувачам житлових субсидій на оплату за спожитий природний газ за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам.
Судом встановлено, що при укладенні вищевказаного договору та спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу за рахунок коштів загального фонду державного бюджету України сторони керувалися зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20, якою затверджений Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій.
Пунктом 12 Порядку визначено, що розрахунки проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння та спільних протокольних рішень, підписаних усіма учасниками цих розрахунків.
Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затверджений наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015 №493/688 (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Цей Порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідні департаменти фінансів), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією «Нафтогаз України», ДП «Енергоринок» та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20.
Згідно з пунктом 1.2 цього Порядку розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього розділу, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори), і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за теплопостачання, природний газ та послуги з постачання, транспортування, розподілу природного газу, форма якого наведена у додатку 1 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та природний газ або вугілля, форма якого наведена у додатку 3 до цього Порядку.
Усі учасники розрахунків зобов'язані забезпечувати підписання спільних протокольних рішень на проведення розрахунків протягом 2 робочих днів з дня отримання таких спільних протокольних рішень (пункт 1.5).
У п. 2.1.8 договору до обов'язків розпорядника коштів (відповідача) віднесено здійснення розрахунків з товариством (позивачем) за рахунок субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам у відповідному бюджетному році відповідно до Постанови КМУ від 04.03.2002 р. №256 "Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету".
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року №256 затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення на рахунок субвенцій з державного бюджету (далі - Порядок №256), яким встановлено механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення компенсаційних виплат за вказані пільги окремих категорій громадян за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Відповідно до п. 3 Порядку №256 головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення, є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.
Відповідно до ч. 1 п. 8 Порядку №256 отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства, для здійснення відповідних видатків. При цьому головні розпорядники коштів у п'ятиденний термін здійснюють розрахунки із постачальниками відповідних послуг (ч. 2 п. 8 Порядку №256)
В силу ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Станом на дату звернення з позовом до суду борг у відповідача за спожитий у 2017-2018 роках природний газ перед ТОВ „Хмельницькгаз збут” відсутній, що не заперечується сторонами.
Судом встановлено, що відповідач не був учасником долучених до матеріалів справи спільних протокольних рішень, у відповідності до яких здійснювався розрахунок з позивачем за спожитий у 2017 році природний газ. При надходженні на його рахунок коштів субвенції з Державного бюджету ним, у термін передбачений умовами договору, здійснювалося перерахування коштів на рахунок позивача. При цьому, доказів порушення відповідачем строків передбачених Порядками затвердженими постановами Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. №20 та від 04.03.2002 р. №256 щодо перерахунку коштів субвенцій за природний газ спожитий у 2017 році на рахунок позивача, матеріали справи не містять.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для нарахування 3% річних та інфляційних втрат на підставі статті 625 ЦК України, оскільки відповідач діяв у відповідності до вимог договору та не допускав прострочення грошового зобов'язання. Вказане узгоджується з позиціями викладеними у постановах Рівненського апеляційного господарського суду від 25.09.2018р. № 906/191/18, Центрального апеляційного господарського суду від 04.02.2019р. №904/2585/18.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
В силу положень ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Зважаючи на вищенаведені положення Закону, враховуючи встановлені судом обставини, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача 766 928,71 грн. - 3% річних, 2 625 723,37 грн. - інфляційних втрат належить відмовити.
Витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача у зв'язку з відмовою в позові відповідно до ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Порядок подання апеляційної скарги визначений ст.257 та пп.17.5 п.17 Розділу ХІ „Перехідні положення ГПК України.
Повне рішення складено та підписано 27.02.2019р.
Суддя С.І. Крамар
Віддрук. 3 прим. (надіслати всім рекомендованим з повідомленням):
1 - до справи,
2 - позивачу (29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41);
3 - відповідачу (32000, Хмельницька область, м. Городок, вул. Грушевського, 90).