Рішення від 15.02.2019 по справі 661/3025/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2019 р.м. ХерсонСправа № 661/3025/18

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Собчук Є.В., за участю позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши в порядку спрощеного провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконкому Новокаховської міської ради про скасування рішення,

встановив:

ОСОБА_1 (ОСОБА_1, позивач) звернулась до Новокаховського міського суду з вказаним позовом до виконкому Новокаховської міської ради Херсонської області (Виконком Новокаховської МР, відповідач), у якому просить суд, з урахуванням заяви про зміну предмета позову від 17.10.2018р., скасувати рішення Виконкому Новокаховської міської ради Херсонської області № 303 від 07.09.2018 р.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначила, що межі повноважень Новокаховської міської ради та її виконкому у сфері загальної середньої освіти встановлюються ст. 32 ЗУ «Про місцеве самоврядування», ст.25 п. 2 ст. 66 ЗУ «Про освіту» та ст. 35, ст. 36, ст. 37 ЗУ «Про загальну середню освіту» і не передбачають повноважень затверджувати мережу закладів освіти. Проте оскаржуване рішення виконкому прийнято всупереч норм ст. 25 та ст. 66 ЗУ «Про освіту», наказу № 367 Міністерства освіти і науки від 16.04.2018 р., наказів № 406, № 407 від 20.04.2018 р., Статуту ЗОШ № 4, СЗОШ № 8, за межами повноважень, які має виконком за вказаними нормами Конституції та законів України.

23.05.2018р. виконком Новокаховської міської ради Херсонської області рішенням №150 про затвердження мережі класів заборонив приймати дітей до навчання у перший клас загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4. Таким чином погіршив умови праці працівників, зменшивши обсяг робіт на два класи, з розрахунку 36 заяв батьків.

Крім того, як скасоване рішення виконкому № 150 від 23.05.2018 р. так і оскаржуване рішення №303 від 07.09.2018 р. погіршує умови праці вчителя ОСОБА_4 шляхом скорочення обсягів робіт. Наказ № 128 Міністерства освіти і науки України від 20.02.2002 р. встановлює порядок поділу класів на групи при вивченні навчальних предметів. У додатку 2 п. 8 цього наказу передбачено: При поглибленому вивченні іноземної мови клас ділиться з 1-го класу на групи з 8 - 1о чоловік у кожній (не більше 3 груп). За статутом школа № 8 є спеціалізованою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов. За цих обставин класи мають ділитися на три підгрупи, але за оскаржуваним рішенням № 303 виконкому норми наказу МОН № 128 від 20.02.2002, обов'язкові для виконання за ст. 66 ЗУ «Про освіту», порушено, в Додатку 3 встановлено поділ на дві підгрупи, що погіршує умови роботи вчителя та зменшує обсяг його робіт.

Крім того, зазначає, що спірним рішенням Новокаховської міської ради скасовує норми наказу Міністерства і скорочує обсяг варіативної складової майже навпіл, що зазначає у Додатку № 4. Таким чином зменшує обсяг робіт педагогічних працівників. Приймаючи рішення, які стосуються умов праці працівників, Новокаховська міська рада та її виконком мали врахувати думку профспілки, що передбачено ЗУ «Про профспілки, їх права та гарантії діяльності». 04.09.2018 р. вільна профспілка направляє до міського голови лист № 02/09-5/2, яким висловлює свою думку щодо неможливості погіршувати умови працівників при затвердженні мережі закладів. Проте ця думка не враховується, що суперечить законодавству України та ст.19 Конституції України.

Враховуючи викладені обставини, чинне законодавство України, позивач вважає, що виконком Новокаховської міської ради прийняв Рішення № 303 від 07.09.2018 р. за межами своїх повноважень, перевищив їх, спричинив порушення трудових прав освітян.

Ухвалою Новокаховського міського суду від 13.08.2018 року дану адміністративну справу передано до Херсонського окружного адміністративного суду у зв'язку із її не підсудністю судам загальної юрисдикції.

Ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 02.10.2018 року, у зв'язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, відкрито спрощене провадження у справі. Справа призначена до розгляду у судовому засіданні, запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву.

Крім того, ухвалою суду від 02.10.2018 року позивачу була повернута без розгляду його заява про забезпечення позову.

За клопотанням представника відповідача розгляд справи 19.10.2018 року відкладено до 22.11.2018 року з метою надання відповідачу часу для підготовки відзиву на позовну заяву з урахуванням заяви позивача про зміну позовних вимог.

Не погоджуючись із заявленими до суду позовними вимогами позивача, відповідачем 20.11.2018 року на адресу суду було надано відзив на позовну заяву. За змістом даного відзиву відповідач вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Вказує на те, що відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування органи місцевого самоврядування мають право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не доручене жодному іншому органу та не вилучене з їхньої компетенції. Відповідно до положень Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений законом.

Так, до відання виконавчих органів міських рад належать, зокрема і делеговані повноваження із забезпечення відповідно до закону розвитку всіх видів освіти, розвитку і вдосконалення мережі освітніх закладів усіх форм власності. Акти виконавчого комітету міської ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Відповідно положень Закону України «Про освіту» органи місцевого самоврядування планують та забезпечують розвиток мережі закладів дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти. Таким чином, повноваження щодо затвердження мережі закладів освіти м. Нова Каховка належить виконавчому комітету Новокаховської міської ради.

Крім того, відповідач пояснює, що виконавчий комітет з метою уникнення ситуації з виникненням незабезпеченості у видатках на оплату праці педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти та поступового відходу від практики здійснення наближення та перерозподілу освітньої субвенції прийняв оскаржуване рішення, відповідно до ч.1 статті 51 Бюджетного кодексу України в частині утримання керівниками бюджетних установ чисельності працівників та здійснення фактичних видатків на заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати, затвердженого для бюджетних установ у кошторисах. Таким чином, виконавчий комітет забезпечує вжиття заходів щодо оптимізації існуючої мережі бюджетних установ, зокрема закладів загальної середньої освіти, та приведення її у відповідність до фінансового ресурсу, а також приведення фактичної наповнюваності класів закладів загальної середньої освіти до розрахункової наповненості.

Відповідно до Закону України «Про освіту» порядок розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами визначається згідно з формулою, в основі якої лежить кількість здобувачів освіти, які навчаються на відповідній території, з урахуванням таких факторів: рівень освіти; категорія території, на якій розташований заклад освіти; наявність здобувачів освіти з особливими освітніми потребами; особливості навчання здобувачів освіти з національних меншин; необхідність підвезення здобувачів освіти до закладу освіти та у зворотному напрямку; інших факторів. Відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2017 року № 1088 «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами» розрахункова середня наповненість для бюджетів міст обласного значення, що не є обласними центрами становить 25 учнів на клас. Проте, протягом останніх 3-х років кількість класів у ЗОШ №4 залишається практично незмінною, але середня наповнюваність їх є найнижчою по місту: 2015/16 н.р. - 22,4 учня; 2016/17 н.р. - 23,4 учня; 2017/18 н.р. - 22,8 учня на клас (із розрахунку середньої наповнюваності - 25 учнів на клас).

Згідно положень Закону України «Про освіту» право особи здобувати початкову та базову середню освіту у державному або комунальному закладі освіти за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає ця особа, гарантується, що не обмежує право особи обрати інший заклад освіти. Так, оскільки відстань між закладами освіти ЗОШ №4 та гімназії Новокаховської міської ради становить 500 метрів, то в зазначено рішенні також закріплено територію обслуговування за вказаними закладами загальної середньої освіти. В даному разі Гімназія Новокаховської міської ради прийняла всіх учнів 1 класу, які подали заяви до загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4, разом з вчителем, якого обрали батьки учнів. Крім того, потужність гімназії дозволяє злиття в майбутньому двох закладів освіти, що є соціально-економічно і демографічно обґрунтованим в умовах міста ОСОБА_5. Відповідно до демографічної ситуації, яка складається на територіальної громади міста ОСОБА_5 кожного року, кількість дітей в класах змінюється тому не може бути однакова кількість годин у вчителя кожного року. Кількість годин залежить від наповнюваності кількості учнів у класах із розрахунку середньої наповнюваності - 25 учнів на клас. Таким чином, як скасоване рішення від 23.05.2018 року № 150 такі рішення від 07.09.2018 року № 303 виконавчим комітетом Новокаховської міської ради Херсонської області не порушує умови праці працівників освіти.

Відповідач зазначає, що позивач необґрунтовано посилається на обов'язок відповідача погодити оскаржуване рішення з профспілковою організацією. Так відповідно до ч. б ст. 21 ЗУ «Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності» форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються в колективному договорі з додержанням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) або територіальними угодами. Якщо колективний договір не укладено, роботодавець зобов'язаний погодити зазначені питання з профспілковим органом. Рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради від 07.09.2018 року № 303 «Про затвердження фактичної мережі закладів освіти м. Нова Каховка на 2018/19 навчальний рік» не затверджувались форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат. Тому зазначене рішення не потребує погодження з профспілковим органом. Також зауважує, що виконавчий комітет не є роботодавцем для вчителів ОСОБА_4

Також, відповідач вважає необґрунтованим посилання позивача, як підставу обґрунтування своїх вимог на ст. 18 Закону України «Про загальну середню освіту», так як рішенням виконавчого комітету Новокаховської міської ради від 26.06.2018 року № 199 «Про закріплення території обслуговування за закладами освіти Новокаховської міської ради Херсонської області» затверджено закріплення території обслуговування за закладами загальної середньої освіти Новокаховської міської ради. А ст. 14 Закону України «Про загальну середню освіту», яка відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 27.12.2017 року № 1088 «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами» визначено, що розрахунковою середньою наповненістю для бюджетів міст обласного значення, що не є обласними центрами, становить 25 учнів на клас.

Вважає, що оскаржуваним рішенням не порушено норми наказів № 406, 407 Міністерства освіти і науки України від 20.04.2018 року, так як п.2 цих наказів встановлено, що години на вивчення предметів інваріативної складової можуть зменшуватися не більш ніж удвічі порівняно з показниками типової освітньої програми.

Враховуючи викладене, виконавчий комітет Новокаховської міської ради Херсонської області року прийняв рішення від 07.09.2018 року № 303 «Про затвердження фактичної мережі закладів освіти м. Нова Каховка на 2018/19 навчальний рік», яким затвердив надану відділом освіти Новокаховської міської ради фактичну мережу закладів загально середньої, дошкільної та позашкільної освіти Новокаховської міської ради на 2018/19 навчальний рік. Тому прийняте рішення виконавчий комітет Новокаховської міської ради вважає законним та обґрунтованим. У задоволенні позовних вимог просить суд відмовити у повному обсязі.

22.11.2018 року сторони в судове засідання не прибули. Від представника відповідача до суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Позивач в судове засідання не прибув, заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за своєї відсутності суду не надавав, про причини своєї неявки не повідомив. Таким чином розгляд справи відкладено до 29.11.2018 року.

27.11.2018 року від позивача до суду надійшло повідомлення за електронною формою звернення, згідно якого він не має змоги з'явитись в судове засідання 29.11.2018 року через зайнятість у іншій справі в суді апеляційної інстанції.

Представники відповідача в судове засідання 29.11.2018 року прибули, надали суду свої пояснення, розгляд справи відкладено на іншу дату.

Згідно ухвали суду від 04.12.2018 року за клопотанням представника відповідача проведення судового засідання 11.12.2018 року за участю відповідача вирішено проводити в режимі відеоконференції.

10.12.2018 року до суду від представника відповідача надійшло клопотання про відкладено розгляду справи на іншу дату через участь представника в судовому засіданні в іншому суді за межами міста Херсона.

11.12.2018 року сторони в судове засідання прибули. Представник відповідача в судовому засіданні підтримувала заявлене клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, позивач у вирішенні даного питання поклалася на розсуд суду.

Ухвалою суду від 13.12.2018 року вирішено розгляд справи 21.12.2018 року провести в режимі відеоконференції.

Судове засідання 21.12.2018 року відкладено на іншу дату у зв'язку із перебуванням головуючого у справі судді на лікарняному.

Ухвалою суду від 08.01.2019 року вирішено провести судове засідання 11.01.2019 року в режимі відеоконференції.

Від позивача 10.01.2019 року до суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, судове засідання у якій призначено на 11.01.2019 року. Наступне судове засідання призначене на 24.01.2019 року. Згідно ухвали суду від 11.01.2019 року за клопотанням представника відповідача судове засідання 24.01.2019 року вирішено провести в режимі відеоконференції.

24.01.2019 року сторони в судове засідання прибули. За клопотанням сторін суд відклав розгляд справи на іншу дату для надання можливості представнику відповідача надати суду письмові поясненні на щойно надану відповідь на відзив позивача. Судове засідання 15.02.2019 року згідно ухвали суду від 24.01.2019 року за клопотанням представника відповідача вирішено провести в режимі відеоконференції.

За змістом наданої суду 28.01.2019 року відповіді на відзив позивача вбачається незгода останнього із позицією відповідача щодо заявлених до суду позовних вимог. Позивачем зауважено, що оскарження спірного рішення до суду пов'язане насамперед із тим, що їх прийняття стали причиною порушення трудових прав працівників, оскільки ОСОБА_6 втрачено роботу, іншими працівниками втрачено частину заробітної плати. Зазначає, що відповідач насправді діяв у супереч Європейській хартії та Конституції України, закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки такі не містять повноваження виконавчих органів місцевого самоврядування затверджувати мережу закладів освіти та класів в цих закладах, встановлювати кількість навчальних годин варіативної складової, встановлювати чисельність навчальних годин при вивченні навчальних предметів, зокрема іноземної мови. Зазначає, що відзив містить просто судження відповідача без правового обґрунтування. Вказує на те, що відповідач, заперечуючи проти обов'язку виконкому Новокаховської міської ради погоджувати з профспілкою рішення, які стосуються трудових та соціально-економічних інтересів працівників, ігнорує положення ст.. 21 Закону України «Про профспілки, їх права та гарантії діяльності», де зазначено, зокрема, що проекти нормативно-правових актів, які стосуються регулювання трудових, соціальних, економічних відносин, розглядаються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з урахуванням думки відповідних профспілок, об'єднань профспілок. Крім того, заперечення профспілки відповідачем не були враховані оскільки, останній не є роботодавцем для педагогів. Вважає, що згідно положень Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконком Новокаховської міської ради не має повноважень затверджувати мережу закладів освіти та визначати кількість годин на вивчення предметів. А спірні рішення прийнятті виконкомом Новокаховської міської ради із перевищенням повноважень та є такими, що порушують права громадян.

Згідно заперечення відповідача від 13.02.2019 року на відповідь на відзив позивача, останній наполягає на тому, що позовні вимоги не підлягають задоволенню. Зазначає, що за змістом положень ст.ст.19, 144 Конституції України, ст.ст. 1, 24, 32, 40, 54, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. 2 ст. 77 Закону України «Про освіту» повноваження щодо затвердження мережі закладів освіти м. Нова Каховка належить саме виконкому Новокаховської міської ради. Оскаржувані до суду рішення прийнятті відповідно до ч. 1 ст. 51 Бюджетного кодексу України в частині утримання керівниками бюджетних установ чисельності працівників та здійснення фактичних видатків на заробітну плату, включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати, затв. для бюджетних установ у кошторисах. зазначає, що порядок розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами визначається згідно з формулою, в основі якої лежить кількість здобувачів освіти. Згідно постанови КМУ від 27.12.2017р №1088 «Про затвердження формули розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами» розрахункова середня наповненість для бюджетів міст обласного значення, що не є обласними центрами, становить 25 учнів на клас. таким чином виконавчий комітет забезпечує вжиття заходів щодо оптимізації існуючої мережі бюджетних установ, зокрема закладів загальної середньої освіти, та приведення її у відповідність до фінансового ресурсу, а також приведення фактичної наповнюваності класів закладів загальної середньої освіти до розрахункової наповненості.

З урахуванням вищевказаних норм права та фактичних даних виконавчий комітет Новокаховської міської ради Херсонської області року прийняв рішення від 07.09.2018 року № 303 "Про затвердження фактичної мережі закладів освіти м. Нова Каховка на 2018/19 навчальний рік", яким затвердив надану відділом освіти Новокаховської міської ради фактичну мережу закладів загально середньої, дошкільної та позашкільної освіти Новокаховської міської ради на 2018/19 навчальний рік. Тому прийняте рішення виконавчий комітет Новокаховської міської ради вважає є законним та обгрунтованим.

На всі звернення, які надходили на адресу виконавчого комітету Новокаховської міської ради від батьків учнів ЗОШ №4 надавалися обґрунтовані письмові відповіді. До керівництва ЗОШ № 4 заяв з боку батьків стосовно неможливості навчання майбутніх першокласників у ЗОШ №4 в 2018-2019 н.р. не надходило, про що свідчать завірені копії сторінок журналу вхідної документації ЗОШ №4.

За таких обставин відповідач вважає, що дії виконкому не порушують права, обов'язки чи інтереси позивача, просить відмовити в задоволенні позову, оскільки рішення прийнято правомірно, наполягає на тому, що прийняття цього рішення зумовлено процесами модернізації системи освіти в державі, яка спрямована на приведення у відповідність до європейських стандартів, потреб сучасного життя, цілеспрямованої орієнтації на задоволення запитів учнів щодо здобуття якісної освіти. Окрім того, при прийнятті рішення враховувалась демографічна ситуація, освітні потреби населення, недостатність наявних бюджетних ресурсів, щоб утримувати функціонуючу мережу і підтримувати належний рівень освітніх послуг.

Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши вступні слова представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне: ОСОБА_1 є представником вільної профспілки працівників освіти і науки м ОСОБА_5. 16.06.2018 року до профспілки звернулись її члени - вчителі ЗОШ №4 І-ІІІ ступенів Новокаховської міської ради ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_4, оскільки на передодні на педраді їх попередили про можливе звільнення та зміну умов праці у зв'язку із прийняттям рішення виконкому, яким у школі закривають перші класи та зменшують кількість других та третіх класів.

23.05.2018 виконавчий комітет Новокаховської міської ради прийняв рішення № 150, яким затвердив мережу (перелік) закладів освіти, яка, крім іншого містить і мережу класів кожного закладу, встановив джерела фінансування суб'єктів освітньої діяльності. В додатку до даного рішення "Мережа закладів загальної середньої освіти Новокаховської міської ради на 2018/2019 навчальний рік" щодо ЗОШ № 4 не передбачено набору учнів до перших та десятих класів.

Рішення № 150 від 23.05.2018 визнано таким, що втратило чинність рішенням виконавчого комітету № 303 від 07.09.2018 виконкому Новокаховської міської ради Херсонської області "Про затвердження фактичної мережі закладів освіти м. Нова Каховка на 2018/19 навчальний рік", яким затверджено надану відділом освіти Новокаховської міської ради фактичну мережу закладів загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти Новокаховської міської ради на 2018/2019 навчальний рік, встановлено джерела фінансування суб'єктів освітньої діяльності, та вирішені інші питання.

Вважаючи, порушеними права та законні інтересів вказаних осіб - педагогів ЗОШ №4, та посилаючись на своє право представляти інтереси членів профспілки у межах повноважень в суді, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Згідно ч.1 ст. 143 Конституції України, територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Положеннями ч. 1 ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Згідно ч. 1ст. 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 30 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" серед іншого, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади. Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради. За змістом ч.ч. 1, 15, 16 ст. 46 даного Закону сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно.

Відповідно до ст. 32 Закону України "Про місцеве самоврядування" виконавчий комітет міської ради має як власні повноваження, так і делеговані. До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, управління закладами освіти, які належать територіальним громадам, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; забезпечення здобуття повної загальної середньої освіти у державних і комунальних загальноосвітніх навчальних закладах, створення необхідних умов для продуктивної праці учнів, делеговані повноваження, а саме - забезпечення в межах наданих повноважень доступності і безоплатності освіти на відповідній території, забезпечення відповідно до закону розвитку всіх видів освіти, розвитку і вдосконалення мережі освітніх закладів усіх форм власності, визначення потреби та формування замовлень на кадри для цих закладів, укладення договорів на підготовку спеціалістів, організація роботи щодо удосконалення кваліфікації кадрів, організація обліку дітей дошкільного та шкільного віку. Згідно ст. 66 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" районні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад: відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти та забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти; планують та забезпечують розвиток мережі закладів дошкільної, початкової та базової середньої освіти, позашкільної освіти; планують та забезпечують розвиток мережі закладів профільної середньої освіти академічного спрямування (міські ради міст з населенням більше 50 тисяч - самостійно; міські ради міст з населенням менше 50 тисяч - за погодженням з обласною радою); мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх; закріплюють за закладами початкової та базової середньої освіти територію обслуговування (крім випадків, встановлених спеціальними законами); забезпечують доступність дошкільної та середньої освіти для всіх громадян, які проживають на відповідній території, та вживають заходів для забезпечення потреби у дошкільній та позашкільній освіті; ведуть облік дітей дошкільного та шкільного віку у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України; забезпечують рівні умови розвитку закладів освіти всіх форм власності; здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.

Повноваження місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування в галузі освіти щодо забезпечення розвитку мережі навчальних закладів та установ, організацій системи освіти також передбачено Законами України "Про освіту", "Про загальну середню освіту" від 13.05.1999 № 651-XIV.

Згідно ч. 1 ст. 18 Закону України "Про освіту", навчальні заклади створюються органами державної виконавчої влади і органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності. Відповідно ч. 4 ст. 18 Закону України "Про освіту" потреба в навчальних закладах, заснованих на комунальній власності, визначається місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Порядок створення, реорганізації та ліквідації навчальних закладів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 1,2 ст. 11 Закону України "Про загальну середню освіту" (в редакції станом на момент виникнення правовідносин) рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти незалежно від підпорядкування, типу і форми власності приймає його засновник (засновники). Засновником закладу загальної середньої освіти може бути відповідна рада від імені територіальної громади (громад). Заклади загальної середньої освіти створюються з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх, соціально-економічних, національних і мовних потреб територіальної громади та/або суспільства. У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов'язаний забезпечити здобувачам освіти можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти.

Реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності - за рішенням засновника (засновників) (ч.6 ст. 11 Закону України "Про загальну середню освіту"). Ст. 37 Закону України "Про загальну середню освіту" передбачає, що Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у галузі загальної середньої освіти в межах їх компетенції: забезпечують реалізацію державної політики у сфері загальної середньої освіти на відповідній території; виконують функції засновника закладів загальної середньої освіти на відповідній території; створюють умови для здобуття громадянами повної загальної середньої освіти; забезпечують доступність будівель, споруд і приміщень закладів освіти згідно з державними будівельними нормами і стандартами; здійснюють контроль щодо проектування, будівництва та реконструкції будівель, споруд, приміщень закладів освіти з урахуванням принципів універсального дизайну та/або розумного пристосування; у разі ліквідації в установленому законодавством порядку комунального закладу загальної середньої освіти вживають заходів щодо влаштування учнів (вихованців) до інших закладів загальної середньої освіти.

Тобто, питання про ліквідацію або реорганізацію (перетворення) загальноосвітнього навчального закладу вирішується засновником навчального закладу.

Питання щодо забезпечення розвитку і вдосконалення мережі освітніх закладів усіх форм власності, визначення потреби та формування замовлень на кадри для цих закладів, віднесено до повноважень відповідача.

Припинення діяльності школи здійснюється шляхом його реорганізації або ліквідації за рішенням власника (уповноваженого ним органу), за рішенням суду, господарського суду, згідно з чинним законодавством України. Отже, саме до повноважень Новокаховської міської ради віднесено вирішення питання щодо створення, реорганізації, та ліквідації навчальних закладів комунальної форми власності, таке рішення рада повинна приймати на сесії.

Рішення виконавчого комітету № 303 від 07.09.2018 стосується затвердження мережі закладів загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти на 2018/2019 навчальний рік, що входить до компетенції відповідача, дане рішення не стосується ліквідації або реорганізації школи № 4.

Таким чином спірне рішення не є підставою для не набирання учнів до першого класу в ЗОШ № 4.

Ст. 26 Закону "Про освіту" передбачено, що керівник закладу освіти здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність закладу освіти. Повноваження (права і обов'язки) та відповідальність керівника закладу освіти визначаються законом та установчими документами закладу освіти. Керівник закладу освіти в межах наданих йому повноважень: організовує діяльність закладу освіти; вирішує питання фінансово-господарської діяльності закладу освіти; забезпечує організацію освітнього процесу та здійснення контролю за виконанням освітніх програм; забезпечує функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти; забезпечує умови для здійснення дієвого та відкритого громадського контролю за діяльністю закладу освіти; сприяє та створює умови для діяльності органів самоврядування закладу освіти; тощо.

П. 4 наказу Міністерства освіти і науки України від 16.04.2018 № 367 "Про затвердження Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти" (далі - Порядок № 367), передбачено, що зарахування до закладу освіти здійснюється відповідно до наказу його керівника, що видається на підставі заяви про зарахування до закладу освіти одного з батьків дитини (чи повнолітньої особи, яка має намір здобувати освіту), поданої особисто (з пред'явленням документа, що посвідчує особу заявника) за зразком згідно з додатком 1 до цього Порядку, до якої додаються:1) копія свідоцтва про народження дитини або документа, що посвідчує особу здобувача освіти (під час подання копії пред'являється оригінал відповідного документа); 2) оригінал або копія медичної довідки за формою первинної облікової документації N 086-1/о "Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов'язкового медичного профілактичного огляду", затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 16 серпня 2010 року N 682, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2010 року за N 794/18089; 3) оригінал або копія відповідного документа про освіту (за наявності). У випадку подання копій документів, передбачених цим пунктом, оригінали мають бути подані до видання наказу про зарахування (крім документа, визначеного підпунктом 1 цього пункту).

Згідно п. 6, 7 Порядку № 367 зарахування дітей до закладу освіти здійснюється, як правило, до початку навчального року та відповідно до території обслуговування (крім закладів освіти II, II - III ступенів та III ступеня). Органам місцевого самоврядування та місцевим органам виконавчої влади рекомендовано щороку не пізніше ніж за один місяць до завершення прийому заяв про зарахування визначати дату початку їх приймання. Такий строк не може бути меншим одного місяця (у 2018 році - не менше трьох тижнів). Зарахування дітей до початку і впродовж навчального року здійснюється виключно на вільні місця. Після зарахування дітей до закладу освіти їх розподіл між класами відбувається в межах нормативу наповнюваності класів, визначеного Законом України "Про загальну середню освіту". Інформація про закріплену за закладом територію обслуговування, спроможність закладу освіти, кількість учнів у кожному класі та відповідно наявність вільних місць у кожному з них обов'язково оприлюднюється на інформаційному стенді закладу освіти та на його веб-сайті (у разі відсутності веб-сайту закладу освіти - на веб-сайті органу, у сфері управління якого перебуває заклад освіти) щороку впродовж двох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення, але не пізніше ніж за місяць до початку прийому заяв закладами освіти.

Стаття 12 Закону України "Про освіту" передбачає, що початкова освіта здобувається, як правило, з шести років ( п. 4). А відповідно до п. 1 ст. 13 Закону України "Про освіту" для забезпечення територіальної доступності повної загальної середньої освіти органи місцевого самоврядування створюють і утримують мережу закладів освіти та їхніх філій. Кожна особа має право здобувати початкову та базову середню освіту в закладі освіти (його філії), що найбільш доступний та наближений до місця проживання особи. Право особи здобувати початкову та базову середню освіту у державному або комунальному закладі освіти (його філії), за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає ця особа, гарантується, що не обмежує право особи обрати інший заклад освіти.

Згідно ст. 18 Закону України "Про загальну середню освіту" місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування закріплюють за закладами загальної середньої освіти відповідні території обслуговування і до початку навчального року обліковують учнів, які мають їх відвідувати. Зарахування учнів до закладів загальної середньої освіти дозволяється на конкурсних засадах лише у випадках, якщо кількість поданих заяв на відповідний рівень загальної середньої освіти перевищує спроможність цього закладу. Право на першочергове зарахування до початкової школи мають діти, які проживають на території обслуговування цієї школи.

Дитина не зобов'язана, а має право навчатися в закладі освіти, на території обслуговування якого вона проживає. І таке її право гарантоване Законом України "Про освіту". Кожна особа має право здобувати початкову та базову середню освіту в закладі освіти (його філії), що найбільш доступний та наближений до місця проживання особи. Це не виключає можливість для батьків обрати інший заклад освіти. Якщо батьки бажають віддати свою дитину в початкову школу, яка не закріплена за місцем проживання - вони можуть зробити це, подавши заяву на зарахування в обрану школу на вільні місця. Зарахування на вільні місця відбуватиметься за результатами жеребкування.

Слід зазначити, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, права або законний інтерес якої порушений цим рішенням. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, а позивач посилається на формальне порушення закону, в адміністративного суду відсутні підстави для задоволення позову. Тобто, обов'язковою умовою для визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень є наявність факту порушення останнім прав, свобод чи охоронюваних законом інтересів особи, яка звернулась до суду.

Позовні (матеріально-правові) вимоги повинні відповідати суті правопорушення, якщо воно наявне. Обраний спосіб захисту права має кореспондувати з характером допущеного невизнання, оспорювання або порушення права. У відносинах між позивачем та відповідачем суд не виявив порушення прав позивача прийняттям виконавчим комітетом Новокаховської міської ради рішення про затвердження мережі учбових закладів. Оскаржуване рішення не застосовується безпосередньо до позивача або до педагогів, що звернулись до профспілки, а у останніх виникли правовідносини безпосередньо з керівником закладу освіти.

Таким чином, позивачем, всупереч ст. 77 КАС України, не доведено, що оскаржуване рішення порушує його права, прийнято відповідачем протиправно, тому позов задоволенню не підлягає. Згідно з ч. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи зазначене, проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає, оскільки рішення виконавчого комітету № 303 від 07.09.2018 не порушує права, обов'язки чи інтереси позивача, а відтак, вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовної заяви.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з відмовою позивачу в задоволенні позову понесені ним судові витрати, пов'язані зі зверненням до суду, не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (74900, Херсонська область, м. Нова Каховка, вул. Історична, 5) - відмовити

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 лютого 2019 р.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 112040100