Рішення від 20.02.2019 по справі 414/3124/18

8.3.5

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

20 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 414/3124/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Свергун І.О.,

за участі секретаря судового засідання - Карча В.М.,

позивача - ОСОБА_1,

представників відповідача - Пархоменко Г.В. (довіреність від 27.11.2018 № 8260/9/12-32-10-00-29), Гаркуна В.Ф. (довіреність від 07.02.2019 № 1262/9/12-32-10-00-29),

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 05.11.2018 № 0003214001,

ВСТАНОВИВ:

11.12.2018 з Кремінського районного суду Луганської області до Луганського окружного адміністративного суду за підсудністю надійшли матеріали позову ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1, позивач) до Головного управління ДФС у Луганській області (далі - ГУ ДФС у Луганській області, відповідач), в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0003214001. Позовні вимоги мотивовано таким.

25.10.2018 Головним управлінням ДФС у Луганській області було проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1»), за результатами якої складено акт від 25.10.2018 № 787/1232/4001/НОМЕР_2.

06.11.2018 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № ФОП-1987/12-32-40-01-10, за яким до позивача застосовано штрафну санкцію в сумі 10000 грн. Рішення мотивоване тим, що в барі «ІНФОРМАЦІЯ_1» продавець ФОП ОСОБА_1 ОСОБА_4 здійснила продаж роздрібного акцизного товару горілки «Срібна Преміум» об'ємом 0,5 дм3, витримки алкоголю 40%, за ціною 70 грн, та вилучений чек з поправками від 25.10.2018.

Позивач не погоджується з податковим повідомленням-рішенням, вважає його протиправним і таким, що підлягає скасуванню.

Згідно з постановою КМУ від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» зі змінами від 05.09.2018 мінімальна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту горілки та лікеро-горілчаних виробів становить 447 грн.

Мінімальна ціна горілки об'єму 0,5 дм3, витримки алкоголю 40%, становить 89 грн 40 коп.

Дійсно, 25.10.2018 продавець ФОП ОСОБА_1 ОСОБА_5 здійснила продаж роздрібного акцизного товару - горілки «Срібна Преміум» об'ємом 0,5 дм3, витримки алкоголю 40%, але не за 70 грн, як указано в акті, а за 90 грн, що не є ціною, нижчою за встановлений індикатив роздрібних цін на алкогольні напої.

Даний факт підтверджується чеком № 0000009246 від 25.10.2018.

Таким чином, позивачем не було порушено п. 1 постанови КМУ від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв». А отже, податкове повідомлення-рішення від 06.11.2018 № ФОП-1987/12-32-40-01-10 є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 13.12.2018 позовну заяву було залишено без руху для усунення недоліків.

Ухвалою суду від 26.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

16.01.2019 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти позову з таких підстав.

За результатами фактичної перевірки бару «ІНФОРМАЦІЯ_1», що належить ФОП ОСОБА_1 з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, установлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, встановлено порушення п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», а саме - роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлений індикатив роздрібних цін на алкогольні нопої, складено акт № 787/1232/4001/НОМЕР_2 від 25.10.2018.

За наслідками встановленого порушення контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення від 05.11.2018 № 0003214001.

Як свідчать матеріали справи, в барі «ІНФОРМАЦІЯ_1» 25.10.2018 працівник ФОП ОСОБА_1 ОСОБА_4 здійснила продаж роздрібного акцизного товару горілки «Срібна Преміум», об'ємом 0,5 дм3, витримки алкоголю 40%, виробник ПрАТ «Люботинський завод «Продтовари», код 24486154, виготовленого 20.12.2016, за ціною 70 грн (відповідно до п. 1 Постанови мінімальна ціна за вказаний товар становить 89,40 грн). За зазначений товар покупець ОСОБА_6 надав продавцю купюру номіналом 100 грн, при цьому отримав здачу у розмірі 10 грн та пляшку горілки, на горличку якої була прикріплена купюра номіналом 20 грн. На вимогу покупця продавець ОСОБА_4 надала йому фіскальний чек, в якому власноручно було виправлено ціну горілки з 90 грн на 70 грн. ОСОБА_4 та ОСОБА_6 надали пояснення до акта перевірки від 25.10.2018, в яких зазначили, що горілка «Срібна Преміум» дійсно була продана за ціною 70 грн. ФОП ОСОБА_1 також надав пояснення до акта, в якому зазначив, що горілку було продано по акції.

Отже ГУ ДФС у Луганській області фактично встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 п. 1 Постанови № 957, а саме - продаж роздрібного акцизного товару горілки «Срібна Преміум» за ціною, нижчою за встановлений індикатив роздрібних цін на алкогольні напої (за 70 грн).

Таким чином, відповідач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 05.11.2018 № 0003214001 є правомірним і таким, що прийняте відповідно до вимог чинного законодавства.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі (арк. спр. 47-48).

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, пояснив, що пляшку горілки було продано за ціною 90 грн, жодної акції не проводилося та жодних пояснень він не писав. Просив скасувати податкове повідомлення-рішення.

Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, підтримали доводи, викладені в письмовому відзиві.

Допитана в якості свідка ОСОБА_7 пояснила, що ОСОБА_1 є її чоловіком, а вона здійснює продаж товару в барі «ІНФОРМАЦІЯ_1». 25.10.2018 вона разом із чоловіком перебувала в Кремінській міській раді на семінарі, що проводився для суб'єктів господарювання. Після дзвінка продавця вони приїхали до бару «ІНФОРМАЦІЯ_1», де проводилася перевірка. Зі слів свідка їй не відомо про проведення акції та продаж алкогольних напоїв за заниженою ціною.

Допитаний в якості свідка ОСОБА_6 пояснив, що 25.10.2018 він зайшов до магазину бар «ІНФОРМАЦІЯ_1» у місті Кремінна, де на полиці побачив пляшку горілки з надписом «Вигідна пропозиція», до горличка якої було прив'язано 20-гривневу купюру. Він попросив у продавця вказану пляшку горілки, дав продавцеві 100 грн та отримав здачу 10 грн. Таким чином, пляшка горілки 0,5 л, витримки алкоголю 40%, йому обійшлася в 70 грн. У магазині опинився співробітник податкової служби, який звернувся до нього з проханням сфотографувати пляшку. У подальшому він також надав пояснення до податкового органу.

Вислухавши пояснення сторін, показання свідків, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

Позивач ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець 09.04.2014, основний вид економічної діяльності 47.25 «Роздрібна торгівля напоями в неспеціалізованих магазинах», що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 12.12.2018 № НОМЕР_4 (арк. спр. 24-27).

08.06.2018 позивачеві видано ліцензію серії НОМЕР_5 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями (арк. спр. 8).

На підставі наказу від 25.10.2018 № 1201 (арк. спр. 49) ГУ ДФС у Луганській області 25.10.2018 проведено фактичну перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, в барі «ІНФОРМАЦІЯ_1», що розташований за адресою: АДРЕСА_2 та належить ФОП ОСОБА_1 За результатами перевірки складено акт від 25.10.2018 № 787/12-32/40-01/НОМЕР_2 (арк. спр. 50-51).

Перевіркою встановлено порушення пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» - роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлений мінімальний розмір ціни на алкогольні напої. Так, в акті зазначено, що 25.10.2018 продавець ФОП ОСОБА_1 ОСОБА_4 здійснила продаж горілки «Срібна Преміум», 0,5 дм3, вміст алкоголю 40%, виробник ПрАТ «Люботинський завод «Продтовари», за ціною 70 грн (ціна повинна складати 89,40 грн).

До акта перевірки додано письмові пояснення ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_1 та фотоматеріали (арк. спр. 52-55).

Також до матеріалів перевірки додано копію фіскального чека з ціною товару 90,00 грн, яку виправлено шляхом закреслювання, та на якому від руки зроблено запис «70 грн. 40%» та міститься підпис (арк. спр. 53).

В той же час згідно з Z-звітом вартість вказаного товару склала 90 грн (арк. спр. 10).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP (далі - Закон № 481/95-ВР).

Статтею 1 Закону України № 481/95-ВР визначено, що:

мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки;

мінімальні оптово-відпускні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються за кодами виробів Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності за 1 літр 100-відсоткового спирту, обраховані виходячи з найнижчої оптової ціни на вітчизняну або контрактної вартості на імпортну продукцію та податків і зборів, які відповідно до чинного законодавства підлягають сплаті з одиниці продукції вітчизняними виробниками й імпортерами, та з урахуванням вартості тари;

Відповідно до ст. 18 Закону України № 481/95-ВР Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 957 від 30.10.2008 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» (далі - Постанови КМУ № 957) установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком до даної Постанови. На момент здійснення перевірки мінімальна роздрібна ціна на горілку об'ємом 1 л, міцністю 100% складала 447,00 грн.

Згідно з приміткою до вказаної Постанови мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, віскі, рому та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв, одержаних шляхом перегонки зброджених продуктів з цукрової тростини, джину та ялівцевої настоянки, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок, інших спиртових дистилятів та спиртових напоїв, у тому числі бренді ординарного, горілки виноградної, інших зброджених напоїв, сумішей із зброджених напоїв та сумішей зброджених напоїв з безалкогольними напоями різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.

Таким чином, мінімальна ціна роздрібного товару - горілки об'ємом 0,5 л, міцністю 40%, повинна становити 89,40 грн.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема, оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Відповідно до пункту 1 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі - Закон № 265/95-ВР) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:

1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Згідно зі статтею 2 Закону № 265/95-ВР:

розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця;

розрахунковий документ - документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.

Отже, факт продажу товару підтверджується відповідним розрахунковим документом.

Як установлено судом, ФОП ОСОБА_1 було здійснено продаж пляшки горілки «Срібна Переміум», об'ємом 0,5 л, міцністю 40%, за ціною 90 грн, що підтверджується фіскальним чеком та Z-звітом.

Посилання відповідача на ту обставину, що продавцем було виправлено вартість товару в чеку з 90 грн на 70 грн, відтак, ціною продажу слід вважати 70 грн, суд до уваги не бере з огляду на таке.

Наказом Міністерства фінансів України від 14.06.2016 № 547, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05 липня 2016 р. за № 918/29048, затверджено Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) (далі - Порядок № 547).

Згідно з пунктами 5-8 Порядку № 547 реєстрація продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією. Розрахунковий документ на повну суму проведеної операції видається особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї. Розрахункова операція вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяги введені в режимі реєстрації.

Внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо такі внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція "службове внесення" використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

Реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми.

Якщо алгоритм роботи РРО не забезпечує окремого накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків:

дозволяється реєструвати видачу коштів (скасування помилкової суми) за допомогою операції "службова видача";

забороняється реєструвати через РРО від'ємні суми з використанням операції "сторно".

Якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

Такий самий акт складається при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку. В акті вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа. Акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку передаються до бухгалтерії суб'єкта господарювання і зберігаються протягом трьох років. У разі відсутності у суб'єкта господарювання бухгалтерії зазначені акти підклеюються до останньої сторінки відповідної книги ОРО.

Таким чином, при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунків встановлено певний алгоритм дій. Так, зокрема, має здійснюватися реєстрація від'ємної суми. Доказів того, що позивачем такі дії вчинялися, матеріали справи не містять. Отже, здійснення власноручно продавцем, як посилається відповідач, виправлення в фіскальному чеку ціни товару не може вважатися належним доказом продажу вищезазначеного товару за ціною нижчою за мінімально встановлену.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі повно та всебічно досліджених доказів суд дійшов висновку, що позивачем не було порушено пункт 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 957 від 30.10.2008, відтак, відповідач протиправно застосував до позивача штрафну санкцію згідно з податковим повідомленням-рішенням від 05.11.2018 № 0003214001.

Пояснення позивача про те, що акції з продажу алкоголю він не проводив та жодних пояснень за наслідками фактичної перевірки він не писав, суд до уваги не бере, оскільки вказані доводи не зазначалися в позовній заяві та такі пояснення виходять за межі підстав позову.

Виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн, що підтверджується квитанцією від 20.12.2018 № 0.0.1218173623.1 (арк. спр. 37).

У зв'язку з задоволенням позову судові витрати зі сплати судового збору належить відшкодувати позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Луганській області про скасування податкового повідомлення-рішення від 05.11.2018 № 0003214001 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Луганській області від 05.11.2018 № 0003214001, яким до ОСОБА_1 застосовано штрафну санкцію в сумі 10000 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Луганській області (93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72, код ЄДРПОУ 39591445) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_2) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 704,80 грн (сімсот чотири грн 80 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 25 лютого 2019 року.

Суддя І.О. Свергун