про залишення позовної заяви без руху
25 лютого 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/743/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Лисичанської міської ради Луганської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
19 лютого 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Лисичанської міської ради (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність виконкому Лисичанської міської ради на чолі з Лисичанським міським головою щодо компенсації витрат, пов'язаних з ремонтом житлового будинку після обстрілу під час АТО;
- зобов'язати відповідача звернутись до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з вимогою про отримання коштів для виплати компенсації витрат на відновлення конструкцій будинку, пошкодження якого встановлено актом відповідача від 15.10.2014.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Вимоги до позовної заяви визначені частиною п'ятою статті 160 КАС України.
Так, у відповідності до пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
В порушення вищевказаної норми позивачем в позовній заяві не вказано повне найменування відповідача, що є порушенням пункту 2 частини п'ятої статті 160 КАС України.
Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до пункту 5 частини п'ятої статті 160 КАС України у позовній заяві зазначається виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Однією з вимог є визнання протиправною бездіяльність виконкому Лисичанської міської ради на чолі з Лисичанським міським головою щодо компенсації витрат, пов'язаних з ремонтом житлового будинку після обстрілу під час АТО.
Однак, відповідачем у справі зазначена лише Лисичанська міська рада Луганської області. У зв'язку з чим позивачу необхідно визначитися з колом відповідачем та конкретних вимог до кожного відповідача в залежності від його обов'язків.
У зв'язку з чим у цій частині позовні вимоги підлягають уточненню.
Позивачем не зазначені які саме обов'язки, визначені діючим законодавством, проігнорував відповідач (відповідачі), допустивши бездіяльність.
Також позивачем не зазначені обов'язок або право відповідача (відповідачів) звертатися до Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України з вимогою про отримання коштів для виплати компенсації витрат на відновлення конструкцій будинку, пошкодження якого встановлено актом відповідача від 15.10.2014. У зв'язку з чим в цій частині також позов підлягає уточненню стосовно нормативного обґрунтування.
Позивачем не зазначені та не надані докази на підтвердження звернення до компетентних органів щодо отримання компенсації витрат на відновлення конструкцій будинку.
З позовної заяви вбачається, що позивач разом з дружиною та сином мешкають у власному будинку, який внаслідок бойових дій був обстріляний та зазнав значних руйнувань.
Однак, документів, які б підтвердили право власності на житловий будинок, позивачем не надано, що є порушенням частини п'ятої статті 160 та частини четвертої статті 161 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно із частиною першої статті 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір, зокрема, справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір становить - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
В позовній заяві позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, інша вимога є похідною вимогою.
З огляду на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 01 січня 2019 року - 1921,00 грн, встановлений статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік", та враховуючи кількість заявлених немайнових вимог, позивач за подання даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 1536,80 грн.
Зазначений недолік позовної заяви може бути усунений шляхом подання оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 1536,80 грн за наступними реквізитами для сплати судового збору: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050), отримувач коштів - УК у м. Сєвєродон./М.СЄВЄРОД./22030101, рахунок отримувача - 34312206084029, код отримувача - 37944909, банк отримувача - 899998, МФО - 899998, відомча ознака - «84» Окружні адміністративні суди, призначення платежу - *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Позивачем не надано до суду документу про сплату судового збору, проте заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору через тяжкий майновий стан.
Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Частиною другою статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, зменшення розміру судового збору або звільнення від його сплати, відстрочення або розстрочення сплати судового збору є правом суду, заява сторони розглядається виходячи з наведених в ній обставин, які підтверджені належними доказами.
Позивачем не наведено підстав для звільнення від сплати судового збору, а також не надано до матеріалів позовної заяви доказів на підтвердження свого незадовільного майнового стану; відсутності будь-яких інших джерел для існування тощо, а тому суд пропонує позивачу сплатити судовий збір або надати відповідні докази майнового стану на підтвердження неможливості сплати судового збору при зверненні до суду.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог статті 161 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, позовну заяву слід залишити без руху, з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Лисичанської міської ради Луганської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Запропонувати позивачу протягом 5-ти (п'яти) днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:
- уточненої позовної заяви, зазначивши повне найменування відповідача або відповідачів, та її копій відповідно до кількості учасників справи;
- визначитися з колом відповідачів та уточнити позовні вимоги щодо кожного з них в разі визначення декількох відповідачів, нормативно обґрунтувавши його обов'язки, не виконання яких свідчить про протиправну бездіяльність за позицією позивача;
- відомостей звернення позивача до компетентних органів щодо отримання компенсації витрат на відновлення конструкцій будинку;
- документів, які підтверджують право власності на житловий будинок;
- оригіналу документу про сплату судового збору в розмірі 1536,80 грн або зазначити підстави для звільнення позивача від сплати судового збору, а також надати відповідні докази майнового стану на підтвердження неможливості сплати судового збору при звернені до суду.
У разі ненадання вищевказаних документів позовна заява буде вважатися неподаною і підлягатиме поверненню.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяС.В. Борзаниця