Рішення від 28.12.2018 по справі 826/5370/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 грудня 2018 року №826/5370/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шрамко Ю.Т. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) до Міністерства охорони здоров'я України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. М. Грушевського, 7) про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва, (також далі - суд), надійшла позовна заява ОСОБА_1, (далі - позивач), до Міністерства охорони здоров'я України, (далі - відповідач), про визнання протиправним та скасування наказу відповідача від 21 березня 2018 року №5-кд "Про оголошення догани ОСОБА_1.".

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем протиправно та без відсутності достатніх підстав оголошено догану позивачу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.04.2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження.

Представником відповідача подано відзив на позов та письмові заперечення щодо заявленого позову у яких зазначено про правомірність та обґрунтованість оскаржуваного наказу.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

ОСОБА_1, Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 12.04.2017 року № 107-к, призначено на посаду директора Департаменту економіки і фінансової політики.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.03.2018 року № 5-кд, до директора Департаменту економіки і фінансової політики ОСОБА_2 застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани за невиконання посадових обов'язків та доручення заступника Міністра охорони здоров'я України Ковтонюка П.А. від 27.12.2017 року.

Позивач вважає зазначений Наказ про оголошення догани протиправним, а тому звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну службу" державна служба України - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо: 1) аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; 2) забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; 3) забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; 4) здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; 5) управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; 6) управління персоналом державних органів; 7) реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.

Державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Основні обов'язки державного службовця передбачені статтею 8 зазначеного Закону, а саме: дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; дотримуватися принципів державної служби та правил етичної поведінки; поважати гідність людини, не допускати порушення прав і свобод людини та громадянина; з повагою ставитися до державних символів України; обов'язково використовувати державну мову під час виконання своїх посадових обов'язків, не допускати дискримінацію державної мови і протидіяти можливим спробам її дискримінації; забезпечувати в межах наданих повноважень ефективне виконання завдань і функцій державних органів; сумлінно і професійно виконувати свої посадові обов'язки; виконувати рішення державних органів, накази (розпорядження), доручення керівників, надані на підставі та у межах повноважень, передбачених Конституцією та законами України; додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції; запобігати виникненню реального, потенційного конфлікту інтересів під час проходження державної служби; постійно підвищувати рівень своєї професійної компетентності та удосконалювати організацію службової діяльності; зберігати державну таємницю та персональні дані осіб, що стали йому відомі у зв'язку з виконанням посадових обов'язків, а також іншу інформацію, яка відповідно до закону не підлягає розголошенню; надавати публічну інформацію в межах, визначених законом.

Державні службовці виконують також інші обов'язки, визначені у положеннях про структурні підрозділи державних органів та посадових інструкціях, затверджених керівниками державної служби в цих органах.

Відповідно до статті 62 Закону, державний службовець зобов'язаний виконувати обов'язки, визначені статтею 8 цього Закону, а також: не допускати вчинків, несумісних із статусом державного службовця; виявляти високий рівень культури, професіоналізм, витримку і тактовність, повагу до громадян, керівництва та інших державних службовців; дбайливо ставитися до державного майна та інших публічних ресурсів.

Державний службовець особисто виконує покладені на нього посадові обов'язки.

Згідно ч. 1 ст. 64 Закону України "Про державну службу" за невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами у сфері державної служби, посадовою інструкцією, а також порушення правил етичної поведінки та інше порушення службової дисципліни державний службовець притягається до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 65 Закону України "Про державну службу" підставою для притягнення державного службовця до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку, тобто протиправної винної дії або бездіяльності чи прийняття рішення, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні державним службовцем своїх посадових обов'язків та інших вимог, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, за яке до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення.

Дисциплінарними проступками є: порушення Присяги державного службовця; порушення правил етичної поведінки державних службовців; вияв неповаги до держави, державних символів України, Українського народу; дії, що шкодять авторитету державної служби; невиконання або неналежне виконання посадових обов'язків, актів органів державної влади, наказів (розпоряджень) та доручень керівників, прийнятих у межах їхніх повноважень; недотримання правил внутрішнього службового розпорядку; перевищення службових повноважень, якщо воно не містить складу злочину або адміністративного правопорушення; невиконання вимог щодо політичної неупередженості державного службовця; використання повноважень в особистих (приватних) інтересах або в неправомірних особистих інтересах інших осіб; подання під час вступу на державну службу недостовірної інформації про обставини, що перешкоджають реалізації права на державну службу, а також неподання необхідної інформації про такі обставини, що виникли під час проходження служби; неповідомлення керівнику державної служби про виникнення відносин прямої підпорядкованості між державним службовцем та близькими особами у 15-денний строк з дня їх виникнення; прогул державного службовця (у тому числі відсутність на службі більше трьох годин протягом робочого дня) без поважних причин; поява державного службовця на службі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп'яніння; прийняття державним службовцем необґрунтованого рішення, що спричинило порушення цілісності державного або комунального майна, незаконне їх використання або інше заподіяння шкоди державному чи комунальному майну, якщо такі дії не містять складу злочину або адміністративного правопорушення; прийняття державним службовцем рішення, що суперечить закону або висновкам щодо застосування відповідної норми права, викладеним у постановах Верховного Суду, щодо якого судом винесено окрему ухвалу.

До державних службовців застосовується один із таких видів дисциплінарного стягнення: зауваження; догана; попередження про неповну службову відповідність; звільнення з посади державної служби (ст. 66 Закону).

Згідно з ч. 1, 10, 11 ст. 69 Закону України "Про державну службу", для здійснення дисциплінарного провадження з метою визначення ступеня вини, характеру і тяжкості вчиненого дисциплінарного проступку утворюється дисциплінарна Комісія з розгляду дисциплінарних справ.

Результатом розгляду дисциплінарної справи є пропозиція Комісії або подання дисциплінарної комісії, які мають рекомендаційний характер для суб'єкта призначення. Суб'єкт призначення протягом 10 календарних днів зобов'язаний прийняти рішення на підставі пропозиції Комісії або подання дисциплінарної комісії або надати вмотивовану відмову протягом цього строку.

Приписами частин 1 та 2 ст. 77 Закону № 889-VIII передбачено, що рішення про накладення на державного службовця дисциплінарного стягнення чи закриття дисциплінарного провадження приймає суб'єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня отримання пропозицій Комісії, подання дисциплінарної к Комісії у державному органі. Рішення оформляється відповідним актом суб'єкта призначення. У рішенні, яке оформляється наказом (розпорядженням), зазначаються найменування державного органу, дата його прийняття, відомості про державного службовця, стислий виклад обставин справи, вид дисциплінарного проступку і його юридична кваліфікація, вид застосованого дисциплінарного стягнення.

Правові засади і гарантії здійснення громадянами України права розпоряджатися своїми здібностями до продуктивної і творчої праці визначає Кодекс законів про працю України (далі - КЗпП України).

Згідно ч. 1 ст. 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника можуть бути застосовані стягнення у вигляді догани чи звільнення.

Згідно до ст. 147-1 КЗпП України дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника.

Відповідно до ст. 148 КЗпП України дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.

Підставою застосування дисциплінарного стягнення є вчинення працівником протиправного винного діяння (дії чи бездіяльності), яке визнається дисциплінарним проступком. Протиправність поведінки працівника полягає в порушенні ним своїх трудових обов'язків, закріплених нормами трудового права, як то: КЗпП, правилами внутрішнього розпорядку, статутами, положеннями, посадовими інструкціями, трудовим договором (контрактом), колективним договором, а також у порушенні або невиконанні правомірних наказів та розпоряджень роботодавця.

З аналізу наведених вище норм вбачається, що дисциплінарне стягнення це передбачена законом міра примусу, що застосовується уповноваженим органом до працівника, який порушив службову дисципліну, тобто вчинив дисциплінарний проступок. При цьому, для правомірного застосування дисциплінарного стягнення уповноваженому органу необхідно встановити наявність протиправної поведінки державного службовця, шкідливих наслідків та причинного зв'язку між ними і поведінкою особи, що притягається до відповідальності.

Як вбачається із наданих доказів, заступником міністра Міністерства охорони здоров'я 27.12.2017 року надано позивачу письмове доручення № 42, яким ОСОБА_1 зобов'язано надати письмове пояснення щодо порушення Порядку складання, затвердження та контролю виконання фінансового плану суб'єкта господарювання державного сектору економіки, затвердженого наказом Міністерства економіки розвитку і торгівлі України від 02.03.2015року № 205, в частині неналежної організації Департаментом економіки і фінансової політики процедури затвердження фінансових планів державних підприємств, які перебувають у сфері управління МОЗ України на 2017 та 2018 роки, в термін до 27.12.2017 року. Крім того, опрацювати та надати на затвердження оформлені належним чином фінансові плани державних підприємств, які перебувають у сфері управління МОЗ України, на відповідний період, або внести зміни до них, в термін до 29.12.2017 року.

На виконання доручення заступника Міністра позивачем надано доповідну записку від 27.12.2017 № 10-20/535, відповідно змісту якої, позивачем зазначено про повторне надання копії пояснювальної записки «в. о. Завідувача сектору майнових відносин та діяльності державних підприємств Департаменту економіки і фінансової політики Лісовського В.Б. від 26.12.2017 щодо проблемних питань незатверджених фінансових планів державних підприємств, що належать до сфери управління МОЗ України».

Профільним заступником Міністра охорони здоров'я України Ковтонюком П.А. доповідну записку подану позивачем розцінено, як невиконання ОСОБА_1 доручення безпосереднього керівника, у зв'язку із чим підготовлено доповідну записку від 28.12.2017 №01-05-61 до Державного секретаря МОЗ з прохання передати питання на розгляд дисциплінарної комісії.

Наказом МОЗ від 27.05.2016 №221-к «Про утворення дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ при Міністерстві охорони здоров'я України» (із змінами) утворено та затверджено склад Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ при Міністерстві охорони здоров'я України (далі - Дисциплінарна комісія).

На виконання доручення Державного секретаря МОЗ, за результатами першого засідання Дисциплінарної комісії 28 грудня 2017 року відбулося відкриття дисциплінарного провадження.

Повідомлення Дисциплінарної комісії про відкриття дисциплінарного провадження від 28.12.2017 вручено позивачу 28 грудня 2017 року.

За результатами роботи Дисциплінарної комісії з розгляду дисциплінарних справ при Міністерстві охорони здоров'я України 19 березня 2018 року рекомендовано застосувати до ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 21.03.2018 № 5-кд «Про оголошення догани ОСОБА_1.» до позивача застосовано дисциплінарне стягнення, позивачу оголошено догану.

Як вбачається із місту наданих доказів, неналежне виконання позивачем службових обов'язків виразилось у не виконанні ним доручення заступника Міністра охорони здоров'я України Ковтонюка П.А.

Відповідно до змісту позовної заяви, позивач вважає, що спірний наказ винесено безпідставно, оскільки ним у повній мірі виконано доручення керівника та подано всю витребовувану інформацію, що доступна безпосередньо позивачу.

Разом з тим, із змісту матеріалів дисциплінарної справи вбачається, що позивачем, на виконання доручення заступника Міністра надано доповідну записку від 27.12.2017 № 10-20/535, відповідно змісту якої, позивачем зазначено про повторне надання копії пояснювальної записки «в. о. Завідувача сектору майнових відносин та діяльності державних підприємств Департаменту економіки і фінансової політики Лісовського В.Б. від 26.12.2017 щодо проблемних питань незатверджених фінансових планів державних підприємств, що належать до сфери управління МОЗ України».

Доповідна записка, надана позивачем не містить пропозицій щодо вирішення зазначених у дорученні питань, а лише констатує факти, які тільки підтверджують неналежну організацію роботи з питань вирішення проблемного питання і перекладання відповідальності на підлеглого.

Позивачем, лише повідомлено заступника Міністра, про факти непогодження в МОЗ фінансових планів підприємств МОЗ, при цьому, не надано пропозицій стосовно вирішення проблемних питань, що відносяться до компетенції та функціональних обов'язків Департаменту.

З огляду на викладене, суд погоджується із доводами відповідача щодо невиконання позивачем вимог доручення заступника Міністра.

Також, безпідставними є доводи позивача з приводу допущення відповідачем порушення порядку розгляду дисциплінарної справи, в частині не отримання письмових пояснень від особи, що притягається до дисциплінарної відповідальності. Надані суду докази свідчать, що такі пояснення було надано позивачем 28.12.2017 року після ознайомлення з повідомлення Дисциплінарної комісії про відкриття дисциплінарного провадження.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З урахуванням викладеного, суд приходить до переконання про безпідставність позовних вимог.

Керуючись положеннями статей 2, 5-11, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Міністерства охорони здоров'я України (місцезнаходження 01601, м. Київ, вул. М. Грушевського, 7, код ЄДРПОУ 00012925) про визнання протиправним та скасування наказу відповідача від 21 березня 2018 року №5-кд "Про оголошення догани ОСОБА_1."відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Т. Шрамко