Рішення від 19.02.2019 по справі 620/204/19

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(повне)

19 лютого 2019 року м. Чернігів Справа № 620/204/19

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тихоненко О.М.,

за участю секретаря Якуш І.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

та представника відповідача Юрченка О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_3 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернувся до суду з позовом (зі змінами) до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (далі - Чернігівське ОУПФУ, відповідач) про визнання протиправною відмови відповідача щодо не призначення достроково пенсії за віком позивачу та зобов'язання відповідача призначити позивачу достроково пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.09.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що доглядає за сином, який є особою з інвалідністю з дитинства та по досягненню 55-річного віку звернувся до відповідача з пакетом документів для призначення дострокової пенсії за віком, однак в порушення вимог чинного законодавства Чернігівським ОУПФУ останньому відмовлено у призначені пенсії.

18.01.2019 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Ухвалою суду відповідачу надано термін для подачі відзиву на позовну заяву.

Відповідачем 31.01.2019, в межах встановленого строку, подано відзив, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначає, що Чернігівське ОУПФУ немає законних підстав для здійснення призначення дострокової пенсії позивачу відповідно до ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки чинним законодавством передбачено зменшення пенсійного віку тільки одному з батьків, а дружина позивача використала своє право вибору на отримання пенсії незалежно від її виду до досягнення пенсійного віку, а тому Чернігівським ОУПФУ правомірно відмовлено у призначенні позивачу дострокової пенсії за віком (а.с.30-31).

12.02.2019 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим зворотнім повідомленням.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з підстав, зазначених у відзиві на позов.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач та ОСОБА_4 є батьками дитини - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с.11).

Згідно довідок від 15.02.2019 № 32 та від 15.02.2019 № 66 ОСОБА_5 перебуває на обліку в Чернігівському ОУПФУ та отримує соціальну пенсію, як особа з інвалідністю ІІІ групи з дитинства відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с.47-48).

Чернігівським ОУПФУ під час перевірки встановлено, що позивач проживає разом з ОСОБА_5 та здійснює за останнім догляд, про що складено акт перевірки факту догляду за дитиною-інвалідом віком до 16 років від 17.09.2018 № 4852/1 (а.с.50-51).

В подальшому, по досягненню 55-річного віку та страхового стажу понад 34 роки позивач 17.09.2018 звернувся до відповідача з заявою та пакетом документів для призначення пенсії у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви про призначення пенсії позивачем, у тому числі, надано заяву (а.с.49) від ОСОБА_4 (дружини), згідно якої остання відмовляється на користь позивача від права на оформлення дострокової пенсії за віком, оскільки сама є особою з інвалідністю ІІ групи та отримує відповідну пенсію, що підтверджується матеріалами справи (а.с.33-34).

Листом від 21.12.2018 № 30443/06 Чернігівське ОУПФУ розглянувши документи та врахувавши норми п.3 чт. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та відповідні роз'яснення Пенсійного фонду України та Міністерства праці та соціальної політики України відмовило позивачу в призначенні дострокової пенсії за віком, як батьку особи з інвалідністю з дитинства, оскільки дружина позивача (мати ОСОБА_5) отримує пенсію по інвалідності з 05.01.1994 (а.с.10).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Закон України від 09.07.2003 № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до п. 21 частини першої статті 1 Закону пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною першою статті 26 Закону встановлено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Статтею 10 Закону встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Пунктом 3 частини першої статті 115 Закону встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років. При цьому, до числа осіб з інвалідністю з дитинства належать також діти з інвалідністю віком до 16 років.

За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини з інвалідністю здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 20 років.

Тобто, дострокова пенсія за віком призначається одному з батьків, в даному випадку батькові за згодою матері у випадку досягнення встановленого віку та наявності страхового стажу.

Посилання представника відповідача, як на підставу правомірності відмови позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком на той факт, що дружина позивача - ОСОБА_4 використала своє право вибору на отримання пенсії до досягнення пенсійного віку не приймається судом до уваги, оскільки, як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами справи дружина позивача з січня 1994 року отримує пенсію по інвалідності, оскільки особисто є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок загального захворювання.

Крім того, ОСОБА_4 письмово відмовилася на користь свого чоловіка - позивача від права на оформлення дострокової пенсії за віком, як одного з батьків особи з інвалідністю.

Таким чином, суд приходить до висновку, що Чернігівським ОУПФУ протиправно відмовлено позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком, оскільки останнім дотримано встановлених вимог чинного законодавства для отримання вказаного виду пенсії.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов ОСОБА_3 підлягає задоволенню в повному обсязі.

У відповідності до вимог частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з розрахунку судових витрат (суми гонорару за надання правової допомоги за Договором про надання правової допомоги № 1) адвокатом ОСОБА_1 надано правову допомогу позивачу, а саме: консультація з приводу спірних правовідносин в кількості 1 година, вартістю 700,00 грн; аналіз законодавства, практики Верховного Суду (практика Верховного Суду за конкретно даними правовідносинами - відсутня) в кількості 1 година, вартістю 700,00 грн та складання позову, виготовлення копій, копій додатків, направлення позову в кількості 2 години, вартістю 700,00 грн (а.с.16), а всього на загальну суму 2800, 00 грн, що підтверджується квитанцією про сплату від 15.01.2019 № 1 (а.с.18).

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_3 підлягають стягненню здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 2800,00 грн.

Керуючись статтями 139, 168, 227, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_3 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною відмову Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо не призначення достроково пенсії за віком ОСОБА_3.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_3 достроково пенсію за віком відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.09.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 2800 (дві тисячі вісімсот) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1);

Відповідач: Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України (прос. Миру, 44, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 40378209).

Повне судове рішення складено 25.02.2019.

Суддя О.М. Тихоненко