Рішення від 13.02.2019 по справі 823/1731/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2019 року справа № 823/1731/18 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Гордієнка Ю.П.,

позивачів - депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3,

представника позивачів депутатів Черкаської міської ради - ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 - адвоката Батюка О.О. (за ордером),

представників відповідача - Черкаської міської виборчої комісії ОСОБА_5 і ОСОБА_6 (за довіреностями),

третьої особи ОСОБА_7 особисто,

представника третіх осіб - офіційних представників ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозицій про відкликання депутатів Черкаської міської ради - ОСОБА_7 (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_8 (офіційний представник ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_2 за народною ініціативою), ОСОБА_9 (офіційний представник ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_3 за народною ініціативою), ОСОБА_7 (офіційний представник ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою), партія Вільних Демократів та партія Всеукраїнського об'єднання "ЧЕРКАЩАНИ", ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 про зобов'язання вчинити дії,

ВСТНОВИВ:

Депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 27.04.2018 звернулись до суду з позовом до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, в якому просили:

- визнати незаконними збори виборців та скасувати рішення зборів виборців, викладене в протоколі від 30.03.2018 щодо внесення пропозиції про відкликання депутатів Черкаської міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради за народною ініціативою;

- зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію прийняти рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 12.09.2018 у справі № 823/1731/18 закрито провадження в частині позовних вимог до Черкаської МВК про визнання незаконними зборів виборців та скасування рішення зборів виборців, яке викладене в протоколі від 30.03.2018 щодо внесення пропозиції про відкликання депутатів Черкаської міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради за народною ініціативою.

В ході розгляду справи уточнено та змінено суб'єктний склад учасників процесу, що підтверджується протокольними ухвалами, в зв'язку з чим на час прийняття даного рішення, належними сторонами у даній справі є: позивачі - депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2; відповідач - Черкаська міська виборчої комісії Черкаської області; треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_8 (офіційний представник ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_2 за народною ініціативою), ОСОБА_9 (офіційний представник ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_3 за народною ініціативою), ОСОБА_7 (офіційний представник ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою), партія Вільних Демократів та партія Всеукраїнського об'єднання "ЧЕРКАЩАНИ", ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13

В обгрунтування вимог зазначено, що 30.03.2018 за адресою: м. Черкаси, вул. Ільєнка, 27 відбулись збори виборців щодо внесення пропозицій про відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 за народною ініціативою. Всупереч вимогам ч.2 ст.48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», їх не було допущено до участі у зборах виборців 30.03.2018 на яких вирішувалось ініціювання питань про їх відкликання. Збори проведено в приміщенні де зареєстрований обласний благодійний фонд "Країна баскетболія", тобто у місці видачі благодійної допомоги, що прямо заборонено вищевказаним Законом. За адресою місця проведення зборів виборців також зареєстровано ТОВ "Група Венето", де здійснюється виплата заробітної плати, керівником якого є ініціатор зборів виборців ОСОБА_14 На вищезазначених зборах виборців, зазначили позивачі, прийнято рішення про внесення пропозиції про відкликання депутатів Черкаської міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_15, ОСОБА_3, ОСОБА_16, ОСОБА_1 за народною ініціативою. Для цього на зборах виборців було утворено ініціативну групу, до складу якої ввійшла 61 особа. Також, на зборах визначено офіційних представників ініціативних груп - відповідно по кожному депутату, що відкликається. Позивачі вважають, що це суперечить нормам чинного законодавства, так як з розділу V «Відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою» Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» вбачається діяльність одного офіційного представника ініціативної групи, тому визначення п'яти офіційних представників однієї і тієї ж ініціативної групи на зборах тих же самих виборців йде у розріз норм чинного законодавства. До того ж збори проводилися в один і той же час по усім п'яти депутатам, при цьому складено п'ять різних протоколів, оригінали яких подано до виборчої комісії. Позивачі також вважають, що Черкаська міська виборча комісія не здійснила перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах із залученням органів ведення Державного реєстру виборців та правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості), як того вимагають положення абз.2 ч.2 ст.41 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». За твердженням позивачів, вони добросовісно виконують повноваження депутатів, тому жодна із підстав для відкликання, яка визначена ч.1 ст.37 Закону України «Про статус депутата місцевих рад» до них не може бути застосована. На підставі наведеного позивачі вважають, що Черкаська міська виборча комісія мала припинити ініціативу щодо їх відкликання з посад депутатів, однак вчинила протиправні дії щодо узагальнення матеріалів по їх відкликанню, як депутатів, що стало підставою для звернення до суду з вказаним позовом.

В судовому засіданні позивачі та їх представник позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.

Представники Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області до зали судового засідання прибули та надали відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що інформація про проведення відповідних зборів оприлюднювалась на телеканалі "ВІККА" в рухомому рядку з 28.03.2018 по 29.03.2018 включно. Приміщення, в якому проводились збори виборців 30.03.2018 отримано одним із організаторів зборів в тимчасове користування згідно договору оренди нежитлового приміщення від 28.03.2018, належало на праві власності TOB "Група Венето" та не належало і не використовувалось органами державної влади, органами місцевого самоврядування, не було місцем видачі заробітної плати, пенсій, допомоги, стипендій, інших соціальних виплат, чи надання благодійної допомоги. Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області під час розгляду пропозицій щодо відкликання вищевказаних депутатів Черкаської міської ради за народною ініціативою встановлено, що були дотримані вимоги статей 38-40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», зокрема: підписні листи і кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутатів місцевої ради були належним чином оформлені та відповідали вимогам цього Закону, ініціативна група у встановлені цим Законом строки подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців, подала їх до спливу встановлених строків. При цьому, Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області не встановлено жодних відомостей, які б свідчили про фальсифікацію підписних листів, підробку підписів виборців, участь у процедурі осіб, які не є виборцями відповідного округу, тощо. На думку представника відповідача, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад» не передбачено можливості припинення народної ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради з підстав відсутності законодавчого регулювання окремих елементів інституту відкликання депутатів місцевих рад за народною ініціативою, а саме: проведення перевірки із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснити перевірку достовірності відомостей про громадян, а також із залученням правоохоронних органів підписів громадян, що містяться в підписних листах.

Суд наголошує, що представник Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області ОСОБА_6 в судовому засіданні зазначив, що станом на даний час в нього не має правових підстав просити суд відмовити в задоволенні позовних вимог депутатів Черкаської міської ради.

ОСОБА_7, який також є представником третіх осіб - офіційних представників ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозицій про відкликання депутатів Черкаської міської ради до зали судового засідання прибув та зазначив, що вимоги позивачів не відповідають положенням ст.19 Конституції України, ст.ст.38-48 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», оскільки під час проведення зборів виборців були повністю дотримані вимоги закону щодо забезпечення прав депутатів, ЗМІ та виборців, а самі збори не проводились в місці видачі заробітної плати, пенсій, допомоги, стипендій, інших соціальних виплат, надання благодійної допомоги. Також зазначив, що базовим законом не заборонено утворювати ініціативні групи з різними складами та різними офіційними представниками. Крім того наголосив, що вимоги позивачів не відповідають також положенням ст.ст.16, 37 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», оскільки практична діяльність позивачів не відповідає основним принципам і положенням їх передвиборчих програм та вони належно не виконували зобов'язання щодо звітування перед виборцями за свою роботу.

Треті особи - партія Вільних Демократів, партія Всеукраїнського об'єднання "ЧЕРКАЩАНИ", ОСОБА_12 до зали судового засідання своїх представників не направили, причини неявки суду не повідомили, хоча в установленому законом прядку повідомлялись про судові засідання, пояснень щодо позовних вимог не надали.

ОСОБА_11 та ОСОБА_13 при вирішенні позову підтримали правову позицію відповідача та просили суд проводити розгляд справи за їх відсутності.

Заслухавши учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 30.03.2018 за адресою: м. Черкаси, вул. Ільєнка, 27 відбулись збори виборців щодо внесення пропозицій про відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 за народною ініціативою.

За результатами проведених 30.03.2018 зборів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозицій про відкликання депутатів Черкаської міської ради за народною ініціативою, зокрема, ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2, складено протоколи, якими:

- внесено пропозиції про їх відкликання з посади депутата;

- створено ініціативні групи для збирання підписів виборців у кількості 61 та затверджено склад груп;

- обрано ОСОБА_17 (офіційним представником ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_2 за народною ініціативою), ОСОБА_9 (офіційним представником ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_3 за народною ініціативою) та ОСОБА_7 (офіційним представником ініціативної групи із збору підписів виборців багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на підтримку пропозиції про відкликання депутата Черкаської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою);

- затверджено форму підписних листів для збирання підписів на підтримання ініціативи про відкликання вищевказаних депутатів Черкаської міської ради за народною ініціативою.

01.04.2018 офіційні представники ініціативних групи подали до Черкаської міської виборчої комісії повідомлення про проведення вказаних вище зборів та надали витяги з протоколів зборів.

02.04.2018 Черкаська міська виборча комісія повідомила позивачів, політичні партії та їх осередки, які висували відповідних депутатів та Черкаську міську раду про проведення зборів виборців.

21.04.2018 до Черкаської міської виборчої комісії від представників ініціативних груп з відкликання депутатів Черкаської міської ради за народною ініціативою надійшли підписні листи щодо внесення пропозицій про відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2

22.04.2018 Черкаська міська виборча комісія відкрила безперервне засідання та розпочала перевірку поданих підписних листів та затвердила фактичну кількість підписів у підписних листах на підтримку ініціативи про відкликання депутата ОСОБА_2 - 2031 підпис, депутата ОСОБА_1 - 2030 підписів та депутата ОСОБА_3 - 2123 підписи.

Крім того Черкаська міська виборча комісія вирішила звернутись до правоохоронних органів та органів ведення Державного реєстру виборців для залучення їх до вибіркової перевірки підписів у підписних листах, після чого оголосила перерву в своєму засіданні.

Після оголошеної 22.04.2018 перерви, 25.04.2018 комісія продовжила засідання, на якому виступив юрист комісії ОСОБА_18, повідомивши про направлення звернень до органів національної поліції, прокуратури та органів ведення державного реєстру виборців про їх залучення до процесу вибіркової перевірки підписів у підписних листах.

Одночасно юрист повідомив, що відповідей на звернення комісія не отримала, але працівники органів ведення Державного реєстру виборців Соснівського та Придніпровського районів міста Черкаси в усній формі повідомили, що готові взяти участь у процедурі перевірки підписів.

Як вбачається з протоколу засідання комісії 25.04.2018, остання прийняла рішення направити офіційного листа TOB телерадіокомпанія "ВІККА" для замовлення рухомого рядка з метою сповіщення виборців багатомандатного виборчого округу міста Черкаси про перевірку підписів та інформації, що міститься у підписних листах, та способу перевірки цих даних; затвердити форму заяви-підтвердження достовірності даних та підпису виборців, що містяться у підписних листах. Місцем перевірки достовірності відомостей у підписних листах та підписів виборців визначити кабінет № 100, за адресою: вул. Б. Вишневенького, 36 у м. Черкаси.

Також Черкаською міською виборчою комісією прийнято рішення стосовно порядку проведення перевірки в рамках встановлених Законом термінів для перевірки підписних листів та перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та вибіркової перевірки їх підписів, шляхом повідомлення в засобах масової інформації виборців багатомандатного округу міста Черкаси про місце проведення такої перевірки, та перевірка їх: паспортних даних та підписів, про що виборці, що звертатимуться, мають скласти в Черкаській міській виборчій комісії Черкаської області відповідні заяви-підтвердження достовірності даних, що містяться про них у підписних листах.

У зв'язку з необхідністю проведення процедури перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах та вибіркової перевірки їх підписів, оголошено перерву в засіданні комісії.

02.05.2018 комісією продовжено засідання щодо узагальнення збору підписів на підтримку пропозицій про відкликання депутатів Черкаської міської ради - ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2

Як вбачається зі змісту протоколу, складеного за результатами засідання комісії, станом на 02.05.2018 відповіді від органів ведення Державного реєстру виборців комісією не отримано.

За даними протоколу засідання комісії від 02.05.2018 члени виборчої комісії чергували зранку 26.04.2018 по 02.05.2018 у приміщені та відбирали у виборців багатомандатного виборчого округу міста Черкаси, які виявили бажання прийти задля підтвердження достовірності свого підпису та відомостей про себе у підписному листі, відповідні заяви-підтвердження.

У протоколі комісія висловила твердження, за результатами перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться у підписних листах та вибіркової перевірки їх підписів встановлено достовірність відомостей про громадян, що містяться у підписних листах, а також те, що усі громадяни, що поставили свої підписи у підписних листах є виборцями багатомандатного виборчого округу міста Черкаси. Також відповідно до наданих виборцями в результаті вибіркової перевірки заяв-підтверджень комісією встановлено та підтверджено достовірність підписів виборців у підписних листах.

Згідно відомостей, які містяться в протоколі засідання комісії від 02.05.2018, під час перевірки достовірності підписів виборців в підписних листах за відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_2 та ОСОБА_1 за народною ініціативою до комісії прийшли 252 виборця багатомандатного виборчого округу міста Черкаси, які власноруч підписали 252 заяви-підтвердження (відносно ОСОБА_3 - до комісії прийшли 251 виборець багатомандатного виборчого округу міста Черкаси, які власноруч підписали 251 заяву-підтвердження), чим підтвердили достовірність відомостей про громадян та їх підписи, особисто внесені до підписних листів про відкликання вказаних депутатів.

За результатами дослідження вказаних матеріалів (заповнені підписні листи, протокол зборів з усіма додатками тощо), отриманих від офіційного представника ініціативної групи з відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 за народною ініціативою, комісія прийняла протокольне рішення, оформлене в подальшому постановою №1 від 02.05.2018, вважати їх такими, що повністю відповідають статтям 38-40 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".

02.05.2018 комісія прийняла постанову № 2 про звернення до вищого керівного органу Всеукраїнського Об'єднання «Черкащани», місцева організація якої висунула депутата Черкаської міської ради ОСОБА_1 щодо розгляду питання про відкликання останнього з посади за народною ініціативою та прийняття відповідного рішення. Крім цього, комісія також прийняла постанови № 3 та № 4 про звернення до вищого керівного органу політичної партії «Партія Вільних Демократів», місцева організація якої висунула депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_3 та ОСОБА_2 щодо розгляду питання про відкликання їх з посади за народною ініціативою та прийняття відповідного рішення.

02.05.2018 рішенням вищого керівного органу «Партії Вільних Демократів» були відкликані депутати Черкської міської ради ОСОБА_3 та ОСОБА_2, а 07.05.2018 рішенням вищого керівного органу Всеукраїнського Об'єднання «Черкащани» відкликаний депутат Черкської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, у зв'язку з чим, постановою Черкаської МВК Черкаської області № 6 від 03.05.2018 визнані обраними депутатами Черкаської міської ради ОСОБА_11 та ОСОБА_12 (в подальшому, постановами Черкаської МВК Черкаської області від 03.05.2018 № 7 та № 8 вказані особи були зареєстровані депутатами Черкаської міської ради).

Вважаючи вищевказані дії Черкаської МВК Черкаської області протиправними, позивачі звернулись з відповідним позовом до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що спірні правовідносини, які склались між сторонами, регулюються Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11 липня 2002 року №93-IV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №93-IV).

Законом №93-IV визначено правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.

Як вбачається з п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону №93-IV, повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі - його відкликання виборцями у встановленому цим Законом порядку.

Правові підстави та порядок відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановленні ст.ст. 37-38 Закону №93-IV.

Стаття 37 Закону №93-IV визначає, що підставами для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради можуть бути:

1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції і законів України, що встановлено судом;

2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин, передбачених статтею 10 цього Закону, обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі;

3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням його передвиборної програми, невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 38 Закону №93-IV право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають громадяни України, які відповідно до закону про місцеві вибори є виборцями відповідного виборчого округу.

Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою приймається на зборах виборців у кількості 300 осіб для відкликання депутата міської ради міста обласного значення та районної у місті ради (п. 3 ч. 2 ст. 38 Закону №93-IV).

Згідно з вимогами п. 1 ч. 3 ст. 38 Закону №93-IV не пізніш як за два дні до дня проведення зборів виборців, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, про дату, місце та час їх проведення повідомляються регіональні та/або місцеві засоби масової інформації.

Як вбачається з п. 2 ч. 3 ст. 38 Закону №93-IV у разі прийняття на зборах виборців рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою на цих зборах утворюється ініціативна група для збирання підписів виборців відповідного виборчого округу на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (далі - ініціативна група), до складу якої можуть бути включені виборці відповідного округу, та затверджується її персональний склад. Кількість членів ініціативної групи у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради повинна становити не менше 50 осіб.

У протоколі зборів виборців, на яких розглядається питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи, відомості про особу, визначену бути офіційним представником ініціативної групи, а також про встановлену форму підписного листа для збирання підписів на підтримку ініціативи про відкликання депутата місцевої ради (далі - підписний лист), зразок якого є додатком до протоколу зборів виборців. Протокол підписується головуючим на зборах та секретарем зборів. Додатком до протоколу зборів також є перелік їх учасників, у якому зазначаються прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, засоби зв'язку (контактний телефон), що засвідчуються підписом кожного учасника зборів (ч. 4 ст. ст. 38 Закону №93-IV).

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 39 Закону №93-IV передбачено, що у триденний строк після дня проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, особа, визначена офіційним представником ініціативної групи, повідомляє відповідну територіальну виборчу комісію про факт проведення зборів. До повідомлення додається витяг з протоколу зборів, в якому зазначається зміст звернення виборців про відкликання депутата місцевої ради, зміст обговорення, прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради, персональний склад ініціативної групи. Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення щодо проведення зборів виборців, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата, відповідні місцеву організацію партії, партію (у разі якщо депутат був обраний шляхом висування його місцевою організацією партії) та місцеву раду.

Ініціативна група має право виготовляти будь-яку кількість підписних листів з дотриманням встановленої форми підписного листа (ч. 1 ст. 40 Закону №93-IV).

Згідно з вимогами п. 1 ч. 1 ст. 40 Закону №93-IV на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного у багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, що є більшою виборчої квоти, яка була визначена у відповідному багатомандатному виборчому окрузі під час проведення виборів депутатів місцевої ради згідно із законом про місцеві вибори, але не меншою ніж кількість голосів, поданих за відповідну місцеву організацію партії у відповідному територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом.

За пунктом 2 ч. 2 ст. 40 Закону №93-IV з дня, наступного за днем повідомлення територіальної виборчої комісії про створення ініціативної групи, починається збір підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, який проводиться у строки: у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - двадцять днів.

Як вбачається з ч. 3 та 4 ст. 40 Закону №93-IV форма підписного листа для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою встановлюється зборами виборців. Підписний лист повинен містити дату проведення зборів щодо відкликання депутата, порядковий номер підписного листа, зазначення адміністративно-територіальної одиниці, де збираються підписи (повну назву села, селища, міста (територіальної громади), у якому проводиться збір підписів, а також району, області або Автономної Республіки Крим, до складу яких вона входить), назву місцевої ради, до складу якої обрано депутата, його прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), дату набуття депутатом повноважень, відомості про суб'єкта висування депутата (відповідна місцева організація партії чи шляхом самовисування), членом якої депутатської фракції (групи) чи позафракційним є депутат, а також про члена ініціативної групи, який збирає підписи (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), місце роботи і адресу місця проживання).

Крім того підписний лист має містити дані про виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата місцевої ради: порядковий номер виборця у підписному листі, прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, дату підписання, а також особистий підпис виборця.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 40 Закону №93-IV член ініціативної групи, який збирає підписи виборців, до початку їх збирання повинен власноручно внести до підписного листа відомості про себе, передбачені абзацом першим частини третьої цієї статті. Виборець, який підтримує вимогу щодо відкликання депутата, власноручно на підписному листі зазначає своє прізвище, власне імя (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, серію та номер паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), адресу місця проживання, ставить на підписному листі дату підписання та свій підпис.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 41 Закону №93-IV після завершення збирання підписів, але не пізніше дня закінчення строку збору підписів, передбаченого частиною другої статті 40 цього Закону, заповнені підписні листи збираються офіційним представником ініціативної групи, прошиваються та скріплюються підписами офіційного представника та не менше трьох членів ініціативної групи із зазначенням кількості зібраних підписів та не пізніш як на другий день разом з протоколом зборів виборців, що утворили відповідну ініціативну групу, передаються до відповідної територіальної виборчої комісії.

Голова, а у разі його відсутності - заступник голови, а у разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії, не пізніше наступного дня з дня отримання підписних листів та протоколу зборів виборців, скликає засідання комісії для організації перевірки отриманих матеріалів (п. 1 ч. 2 ст. 41 Закону №93-IV).

Пунктом 2 абз. 2 ч. 2 ст. 41 Закону №93-IV визначено, що на цьому засіданні територіальна виборча комісія перевіряє дотримання вимог статей 38-40 цього Закону при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів, що встановлена частиною першою статті 40 цього Закону, а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснює перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркову перевірку їхніх підписів (не менше 10 відсотків від загальної кількості) у такі строки: 2) у разі відкликання депутата районної, міської (міста обласного значення), районної в місті ради - протягом двадцяти днів з дня отримання матеріалів.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 41 Закону №93-IV за результатами перевірки територіальна виборча комісія узагальнює підсумки збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, про що складається відповідний протокол.

Дослідження вищевказаних положень Закону №93-IV дає суду підстави дійти висновку, що територіальна виборча комісія повинна перевірити правильність оформлення наданих їй підписних листів, а також достовірність відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, вибіркову перевірку їх підписів - не менше ніж 10 відсотків від загальної кількості. В даному випадку здійснення такої перевірки є обов'язком, а не правом територіальної виборчої комісії. Вказані дії комісія повинна вчинити із залученням органів ведення Державного реєстру виборців та правоохоронних органів.

Так, судом встановлено, що на засіданні Черкаської міської територіальної виборчої комісії 25.04.2018 виступив юрист комісії ОСОБА_18, який вказав, що працівники органів ведення Державного реєстру виборців Соснівського та Придніпровського районів міста Черкаси в усній формі повідомили, що готові взяти участь у процедурі перевірки підписів.

Однак, комісія наведеного до уваги не прийняла та не вжила додаткових заходів для виклику працівників органів ведення Державного реєстру виборців Соснівського та Придніпровського районів міста Черкаси, обмежившись твердженням, що в органі ведення Державного реєстру виборців під час розгляду звернення виборчої комісії не ставилося під сумнів волевиявлення громадян щодо відкликання депутатів.

Суд наголошує, що натомість комісія фактично розпочала процедуру повторного збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_2, оголосивши через TOB телерадіокомпанія "ВІККА" про збір заяв громадян на підтвердження своїх підписів у підписних листах.

Вказане є підставою для висновку, що такі дії комісії не передбачені Законом №93-IV, отже, знаходяться поза межами повноважень останньої в розумінні ч. 2 ст. 19 Конституції України, оскільки право збору підписів на підписних листах покладено на ініціативні групи виборців, а не на виборчу комісію.

Більш того, згідно ч. 5 ст. 40 Закону №93-IV забороняється збирати підписи в органах державної влади, органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування. Всупереч вищевказаній нормі, збір заяв громадян відбувався у приміщенні Черкаської міської ради за адресою: вул. Б. Вишневецького, 36 у м. Черкаси.

Суд також зазначає, що за приписом п. 2 ч. 2 ст. 41 Закону №93-IV, проведення перевірки комісією підписів виборців у підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата міської (міста обласного значення) ради здійснюється протягом двадцяти днів з дня отримання матеріалів.

Оскільки, підписні листи щодо внесення пропозицій про відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 надійшли до Черкаської міської виборчої комісії від представників ініціативних груп з відкликання депутатів Черкаської міської ради за народною ініціативою 21.04.2018, то незважаючи на наявність у комісії достатньо часу для вибіркової перевірки підписів виборців з 22.04.2018 по 11.05.2018 включно, остання не вживала належних заходів для залучення працівників органів ведення Державного реєстру виборців Соснівського та Придніпровського районів міста Черкаси, які в усній формі висловили готовність взяти участь у процедурі перевірки підписів, чим на думку суду допустила протиправну бездіяльність.

Щодо звернення до правоохоронних органів суд зазначає, що отримавши лист головного управління Національної поліції в Черкаській області (вх. № 45/04, час надходження 16:25) комісія керувалась тим, що сам лист не містить доказів щодо неправильності оформлення підписних листів, недостовірності відомостей про громадян, які містяться у підписних листах, чи неправомірності вибіркової перевірки підписів громадян у підписних листах (не менше 10 відсотків), а також невідповідності необхідній кількості підписів громадян за відкликання депутатів місцевої ради, що встановлена частиною першою статті 40 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Зазначене твердження є хибним, оскільки відсутність оцінки головним управлінням Національної поліції в Черкаській області достовірності відомостей про громадян та перевірки підписів у підписних листах, не є свідченням проведення такої перевірки.

Закон №93-IV не містить форми залучення правоохоронних органів до перевірки підписів, тому комісія не позбавлена можливості звернутись до правоохоронних органів із письмовим запитом, зазначивши вибірково виборців, дані яких необхідно перевірити, оскільки в названому листі головне управління Національної поліції в Черкаській області повідомило про відсутність повноважень брати участь у засіданнях комісії для перевірки матеріалів.

Аналіз доказів, які наявні в матеріалах справи, зокрема, протоколу Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області № 2 про узагальнення збору підписів на підтримку пропозицій про відкликання депутатів Черкаської міської ради від багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Черкаської міської ради за народною ініціативою дає суду підстави дійти обґрунтованого висновку, що комісія доклала усіх можливих зусиль для якнайшвидшого прийняття рішення про узагальнення підсумків збору підписів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів місцевої ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2, і тим самим лише формально дотрималась процедури перевірки та узагальнення збору підписів.

Додатковим свідченням таких обставин є постанова Центральної виборчої комісії від 12.06.2018 № 91 «Про окремі питання діяльності Черкаської міської виборчої комісії», якою встановлено факт систематичного порушення останньою Конституції України та законів України, зокрема Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» під час проведення процедури відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 за народною ініціативою, що в результаті призвело до дострокового припинення повноважень всього складу комісії.

Суд декілька разів витребовував у відповідача оригінали для огляду в судовому засіданні та належним чином засвідчені копії підписних листів на підтримку пропозиції про відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 за народною ініціативою, однак вказані документи відповідачем до суду надані не були.

Наведене вказує на упередженість та недоведеність з боку відповідача правомірності своїх дій відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, які ставляться під сумнів позивачами.

Крім цього, в ході розгляду справи судом було задоволено клопотання позивачів про виклик в судове засідання та допит в якості свідка по справі колишнього голови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області ОСОБА_19, з метою отримання від нього свідчень з приводу дотримання комісією процедури проведення перевірки підписів виборців у підписних листах на підтримку пропозиції про відкликання депутата міської.

Вказана особа, належним чином повідомлена про дату та час явки в судове засідання для дачі показів неодноразово, у судові засідання не з'являлася, в зв'язку з чим судом прийнято рішення про застосування до ОСОБА_20 приводу для допиту його, як свідка у даній справі.

Виконання ухвали про привід (та в подальшому ухвал про повторний привід) доручалось Черкаському відділу поліції ГУНП в Черкаській області.

Вказаний привід працівниками поліції неодноразово виконаний не був. Належним заходом реагуванням суду по вищевказаній обставині (з приводу неналежного виконання працівниками поліції своїх посадових обов'язків) слало постановлення окремої ухвали та направлення її до Національної поліції для вжиття відносно начальника Черкаського відділу поліції ГУНП в Черкаській області заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону та призвели до затягування розгляду даної справи.

Тож, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, а також проаналізувавши положення Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» суд дійшов висновку, що в даному випадку Черкаська міська виборча комісія, як суб'єкт владних повноважень не вжила всіх необхідних заходів та не здійснила перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, а також не здійснила вибіркову перевірку їх підписів із залученням органів ведення Державного реєстру виборців, здійснивши вказані дії лише формально, натомість узагальнила матеріали по відкликанню позивачів, як депутатів Черкаської міської ради та визнала їх достатніми для прийняття рішення про відкликання останніх з посади депутата, що вказує на неправомірність дій комісії.

В позовній заяві позивачі просить суд зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію прийняти рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2

Згідно ч. 6 ст. 41 Закону №93-IV, якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38 - 40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.

З вказаного слідує, що лише встановлення порушення процедури оформлення та перевірки підписних листів виборців є підставою для прийняття рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради, а отже доводи позивачів про порушення процедури проведення зборів виборців та неналежного місця проведення зборів не беруться судом до уваги.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зі змісту вказаної норми можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас, суд може вийти за межі позовних вимог у випадку помилкового обрання особою неналежного способу захисту порушеного права, у цьому випадку можливо на підставі ч.2 ст.9 КАС України вийти за межі позовних вимог та застосувати той спосіб захисту порушеного права позивача, який відповідає фактичним обставинам справи і відновлює порушене право особи. Фактично, необхідною передумовою застосування ч.2 ст.9 КАС України є саме порушення прав позивача та необхідність захисту порушеного права шляхом його відновлення.

Крім того суд зауважує, що з приписів норм діючого права виходить неприпустимість підміни судом суб'єкта владних повноважень в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.3 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за відповідними критеріями.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 Комітету Ради Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Ради Європи 11.05.1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Отже, дискреційним є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Отже, дискреційним є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Відтак, вищевказана вимога позивачів про зобов'язання Черкаської МВК прийняти рішення про припинення ініціативи щодо їх відкликання, є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача.

Разом з цим, суд акцентує увагу на тому, що судове рішення в адміністративній справі має гарантувати повний та всебічний захист порушеного суб'єктивного права особи.

Тому, з урахуванням тієї обставини, що в діях Черкаської міської виборчої комісії дійсно наявний факт порушення Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» під час проведення процедури відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2 за народною ініціативою, а також беручи до уваги значимість даного рішення для позивачів, які з квітня 2018 позбавлені можливості здійснювати свої професійні обов'язки і тим самим позбавлені засобів для існування, суд вважає за необхідне обрати належний та правильний спосіб захисту порушеного права позивачів шляхом зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії.

Згідно із ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень ч.2 ст.77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів, що під час вчинення дій, з приводу яких подано позов, він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, а тому вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до вимог ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 14, 86, 94, 128, 159-163, 167, 185-187, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області прийняти рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутатів Черкаської міської ради ОСОБА_1, ОСОБА_3, ОСОБА_2.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області (код ЄДРПОУ - 33978651) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., на користь ОСОБА_3 (РНОКПП - НОМЕР_2) судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. та на користь ОСОБА_2 (РНОКПП - НОМЕР_3) судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.М. Гарань

Повний текс рішення виготовлено 25.02.2019