про залишення позовної заяви без руху
25 лютого 2019 року справа № 580/615/19
м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаврилюк В.О., перевіривши матеріали адміністративного позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання неправомірними дій, визнання протиправним та скасування наказу,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1, позивач) подав позов до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі - Головне управління, відповідач), в якому просить:
- визнати неправомірними дії Головного Управління ДФС у Черкаській області (код 39392109) щодо проведення документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, за результатами, якої складено акт перевірки від 25.09.2018 № 479/23-00-13-0214/НОМЕР_1 "Про результати документальної планової виїзної перевірки ФОП ОСОБА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період діяльності з 01.01.2015 по 31.12.2017 (з урахуванням статті 102 Податкового кодексу України), дотримання вимог законодавства з питань нарахування та сплати єдиного соціального внеску за період діяльності з 01.01.2014 по 31.12.2017";
- визнати протиправним та скасувати наказ ГУ ДФС у Черкаській області від 11 вересня 2018 № 1671 "Про продовження строків проведення документальної планової визнаної перевірки ФОП ОСОБА_1.".
Вивчивши позовну заяву, суддя вважає, що вона не відповідає вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI.
Стаття 2 вказаного Закону передбачає, що платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частиною 2 статті 4 Закону України № 3674-VI визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою - підприємцем ставка судового збору встановлюються у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частина 3 статті 6 Закону України № 3674-VI).
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23 листопада 2018 року № 2629-VIII установлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб у розмірі з 1 січня 2019 року - 1921 гривня.
Оскільки, у позовній заяві фізична особа-підприємця ОСОБА_1 об'єднано дві вимоги немайнового характеру, а саме: визнати неправомірними дії відповідача щодо проведення документальної планової перевірки та визнання протиправним та скасування наказу ГУ ДФС У Черкаській області, тому за подання позовної заяви позивачеві необхідно сплатити судовий збір в розмірі 3842,00 грн.
До позовної заяви без зазначення номеру від 19.02.2019 (вх. № 4543/19 від 19.02.2019 Черкаського окружного адміністративного суду) позивачем не додано документу про сплату судового збору, однак позивач зазначає, що він звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Разом з тим, відповідно до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю.
На думку судді, вказана норма закону звільняє від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях осіб з інвалідністю I та II груп, які є фізичними особами, а у даному випадку ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання - фізичною особою-підприємцем, а тому пільг щодо сплати судового збору немає.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 160, 169, 241, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,
ухвалив:
Позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк з дня вручення копії ухвали, протягом якого можуть бути усунуті вказані вище недоліки шляхом надання оригіналу документу про сплату судового збору в розмірі 3842,00 грн за подання адміністративного позову.
Ухвала набирає законної сили після її підписання та не може бути оскаржена.
Суддя В.О. Гаврилюк