Справа № 810/2100/18 Суддя (судді) першої інстанції: Панова Г. В.
21 лютого 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я. М., Шурка О. І.,
за участю секретаря Видмеденко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення, за апеляційною скаргою Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2018, -
Позивач звернувся до суду з позовом визнати протиправним рішення Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 01.02.2018 № 1531 щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
Просив зобов'язати Кагарлицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 11.08.2017.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 задоволено позов у повному обсязі.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції як таке, що ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В судове засідання з'явився представник апелянта, підтримав апеляційну скаргу, просив її задовольнити.
Представник позивача просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з посвідченням виданого Київською облдержадміністрацією 24.04.1997 серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорії 4) та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
ОСОБА_1 після досягнення 55-річного віку, 02.11.2017 звернувся до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про призначення йому пенсії відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до якої було додано:
- довідку виконавчого комітету Богуславської міської ради від 29.09.2017№ 776, видану ОСОБА_1 для пред'явлення до органу Пенсійного фонду України про те, що останній зареєстрований в АДРЕСА_1 з 07.02.2003 і под даний час. Одночасно у даній довідці зазначено, що ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав у м. Богуславі в періоди: з 05.11.1983 по 15.11.1991 - на АДРЕСА_2 , з 15.11.1991 по 04.10.1997 - на АДРЕСА_3 , з 04.10.1997 по 27.03.2001 - на АДРЕСА_1 ;
- архівну довідку виконкому Криворізької міської ради від 04.09.2017 № 2617, видану ОСОБА_1 про те, що: «в наказах з кадрових питань (особового складу) Криворізького спеціалізованого упрвління «Промавтоматика» №476 тресту «Променергоавтоматика» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , значиться «учащигося Белоцерковского ТУ-4 зачислить на производственную практику по специальности слесарь-монтажник по приборам и аппаратам автоматического контроля, регулирования и управления МУ-1 с 26 марта по 15 июля 1980 года» (наказ №28-к від 26.03.1980); принятий «слесарем-монтажником 3раз., КИПиА» з 23 липня 1980 року (наказ №66-к від 27.01.1980); звільнений 24 вересня 1980 року «в связи з призывом на действительную службу в Советскую Армию» (наказ №85-к від 22.09.1980)».
- лист ТОВ «ШАНС ЛТД» вих. №102/10-17 від 19.10.2017, в тексті якого наведені витяги з наступних наказів Товариства: наказ №34 від 03.01.1997 - з питання прийняття ОСОБА_1 на роботу прибиральником з 03.01.1997; наказ №83/2 від 02.01.1998 - з питання переведення ОСОБА_1 на роботу кладовшика з 02.01.1998; наказ №45 від 16.10.1999 - з питання звільнення ОСОБА_1 з роботи кладовщика з 17.10.1999;
- довідку Богуславського відділення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС Київської області від 18.09.2017 №10737/Г/10-03, за змістом якої ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ), як приватний підприємець, сплатив 6 040 грн. єдиного податку на доходи фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю з 01.01.2004 по 31.12.2007;
Рішенням від 01.02.2018 №1531 відповідач за результатами розгляду вказаної заяви позивача повідомив останнього про відмову у призначенні пенсії з тих підстав, що наданими документами не підтверджено факт проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, що свідчить про відсутність підстав для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
Не погоджуючись з вказаним рішення, позивач звернулась з позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем було подано всі необхідні документи для призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Колегія суддів не може не погодитись з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я врегульовано Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт;
4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Згідно ч.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, на 5 років - особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років.
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок), затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Підпунктом 5 п. 2.1 цього Порядку передбачено, що документами, які засвідчують особливий статус особи є посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Згідно з абзацом 7 пп. «ґ» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону № 796-XII).
Зміст наведених норм дає підстави для висновку, що право на зменшення пенсійного віку мають особи, які в установленому законом порядку набули статус громадянина, який постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 р.
Водночас законодавець встановив перелік документів, що підтверджує постійне проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 р, який не обмежується лише довідкою, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постійно проживають на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 р, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом є відповідне посвідчення «громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 р».
З аналізу наведених норм права слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 р та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю з 1986-1993 р».
Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 27 лютого 2018 року (справа № 344/9789/17), від 23 травня 2018 року (справа № 398/3509/16)
Враховуючи викладене вище, колегія суддів приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, відповідно до ст.55 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особа, яка станом на 1 січня 1993 року постійно проживала і працювала в зоні посиленого радіологічного контролю більше чотирьох років, оскільки позивач має посвідчення проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологчного контролю (категорії 4) серії НОМЕР_3 , яке було видане йому Київською обласною державною адміністрацією24.04.1997 та докази, які підтверджують період її проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю - за даними довідки виконавчого комітету Богуславської міської ради від 29.09.2017 №776, ОСОБА_1 у період починаючи з 05.11.1983 по 27.03.2001 був зареєстрований та проживав на території міста Богуслав Київської області.
За даними цієї ж довідки та паспорту громадянина, зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 з 07.02.2003 значиться: АДРЕСА_1 .
За даними розрахунку стажу позивача, здійсненого органом Пенсійного фонду України, загальний стаж ОСОБА_1 становить 16 років і 6 днів.
Тобто вказані обставини та надані на їх підтвердження документи свідчать про наявність у позивача права на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ.
Крім того, посвідчення позивача недійсним не визнавалось, його статус не оспорюється.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Таким чином, враховуючи вищенаведене у сукупності, беручи до уваги при цьому кожен аргумент, викладений учасниками справи, рішення суду першої інстанції у цій справі є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, в судовому рішенні повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі, та колегія суддів не вбачає підстав для його скасування.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кагарлицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання неправомірним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 18.06.2018 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
О. І. Шурко
Повний текст постанови виготовлено 26.02.2019