Рішення від 20.02.2019 по справі 500/2784/18

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/2784/18

20 лютого 2019 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Риндюк В.Т.

представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Волинця С.А.

представника відповідача Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Павлинів І.Г., довіреність від 10.01.2019 №162/07

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

17 грудня 2018 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформлене протоколом №78 від 09.08.2018 року щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 09.05.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, в зв'язку з досягненням віку 55 років, необхідного для призначення пенсії із його зменшенням як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, 07.08.2018 року звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільській області про призначення пенсії на пільгових умовах, подавши всі необхідні документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій. Таке право позивача випливає із положення статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, якою передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, а саме за умови, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 роки. Однак, відповідач своїм рішенням, оформленим протоколом №78 від 09.08.2018 відмовив позивачу в призначенні спірної пенсії мотивуючи тим, що відповідно до поданих документів позивач з 23.11.1993 року по даний час проживає на території, що відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, а робота з моменту аварії по 14.05.1991 проходила в організації, яка знаходиться в м. Чорткові. Але, на думку відповідача, специфіка роботи позивача в якості водія потребує уточнення щодо безпосереднього місця виконання своїх обов'язків. Тому прийшов до висновку, що позивач не підтвердив факт роботи чи проживання на території зони посиленого радіологічного контролю в період з моменту аварії по 01.01.1993 року (не менше 4 років), тому відмовив у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку на п'ять років.

З таким рішенням відповідача позивач не погодився, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.12.2018 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, призначено у справі судове засідання на 22.01.2019.

08.01.2019 від відповідача Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступив відзив на позовну заяву. (арк.спр.33-34).

22.01.2019 в судовому засіданні, ухвалою суду постановленою без виходу до нарадчої кімнати, оголошено перерву до 20.02.2019.

В судовому засіданні 20.02.2019 представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з мотивів викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.

Представник відповідача Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення учасників справи оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

Положення статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зокрема, передбачають, що особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Згідно паспорта громадянина України серії НОМЕР_2, виданого Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області 26.07.1999 ОСОБА_1, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року в селі Залісся Чортківського району Тернопільської області, з 10.05.2011 проживає в АДРЕСА_1. (арк.спр.7-7 зворот)

07.08.2018 позивач ОСОБА_1 у зв'язку з досягненням віку, необхідного для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, для чоловіків 55 років, як потерпілий внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про призначення пенсії відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, подавши необхідні документи.

Відповідно до підпункту 5 абзацу 7 пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Позивачем було подано заяву, копію паспорта, копію ідентифікаційного коду, копію чорнобильського посвідчення НОМЕР_6, копію трудової книжки НОМЕР_3, копію трудової книжки колгоспника НОМЕР_4, копію диплому НОМЕР_5, копію військового квитка НОМЕР_7, довідку №308 від 02.08.2018 про роботу в колгоспі "Перемога".

Згідно протоколу засідання комісії для розгляду спірних питань пов'язаних з призначенням пенсій Чортківського управління Пенсійного фонду України Тернопільської області №78 від 09.08.2018 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, оскільки специфіка роботи в якості водія потребує уточнення щодо безпосереднього місця виконання своїх обов'язків. (арк.спр.9-10)

Суд зазначає, що згідно довідки про заробітну плату від 30.11.2018 року №227 виданої товариством з обмеженою відповідальністю "Чортківське автотранспортне підприємство 16142" ОСОБА_1 виплачувалась заробітна плата за період з лютого 1986 року по травень 1991 року. У листопаді 1991 року нараховано додатково чорнобильська доплата за квітень-травень. (арк.спр.15)

Факт роботи в товаристві з обмеженою відповідальністю "Чортківське автотранспортне підприємство 16142" також підтверджується довідкою за №223 від 28.11.2018 року. За період роботи ОСОБА_1 отримував радіаційні відшкодування до заробітної плати (за квітень, травень 1991 року). (арк.спр.16)

Відповідно до довідки управління західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області від 23.11.2018 №18 за період роботи в Контрольно-ревізійному відділі в Чортківському районі Контрольно - ревізійного управління в Тернопільській області з 01.11.1999 по 30.09.2007 позивачу нараховувалась та виплачувалась доплата як потерпілому від аварії на Чорнобильській АЕС. (арк.спр.21)

Як слідує з архівної довідки №413, виданої Чортківським районним комунальним підприємством "Трудовий архів" від 12.12.2018 у відомостях про нарахування зарплати працівникам ПМК-20 тресту "Тернопільсільбуд" за 1994-1999 роки значиться виплата доплати ОСОБА_1 за Чорнобильську зону в період з листопада 1994 року по грудень 1998 року та за травень 1999 року. (арк.спр.18)

Згідно довідок товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільське АТП-1961" від 06.12.2018 року №12 позивач був прийнятий на роботу в Тернопільське АТП - 1961 Облагробуду водієм 1-го класу в автоколону №3 з 12.07.1991 згідно з наказом №32-к від 09.07.1991 та звільнений з роботи з 01.11.1994 відповідно до наказу №16-к від 01.11.1994 по переводу в Чортківське МПМК-20 та отримував заробітну плату з липня 1991 року по листопад 1994 року. (арк.спр.22-23)

Відповідно до архівної довідки Чортківського районного комунального підприємства "Трудовий архів" від 30.11.2018 №404 у відомостях нарахування зарплати працівникам ПМК-20 тресту "Тернопільсільбуд" за 1994-1999 роки значиться ОСОБА_1. (арк.спр.20)

Згідно копії трудової книжки НОМЕР_3 позивач перебував у трудових відносинах з Чортківським АТП-19036 (АТП-16142 з 30.05.1986) у період з 18.02.1986 по 05.05.1988 (записи 3-5), з 30.11.1988 по 14.05.1991 (записи 6-9). В подальшому з 12.07.1991 по 01.11.1994 обіймав посаду водія Тернопільського АТП-1961 "Облагробуд", виконуючи перевезення на об'єктах будівництва в м. Чорткові (записи 10-11), з 01.11.1994 по 28.10.1999 у Чортківській МПМК-20 (записи 12-13), з 01.11.1999 по 02.10.2007 працював водієм Контрольно-ревізійного відділу у Чортківському КРУ в Тернопільській області (записи 14-16). (арк.спр.12-14)

Таким чином, трудова діяльність позивача відбувалася на території зони посиленого радіологічного контролю з 18.02.1986 по 02.10.2007.

Даний факт підтвердили також допитані в судовому засіданні 22.01.2019 свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6.

Крім того, ОСОБА_1 надано статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4) та 05.12.1993 Тернопільською обласною державною адміністрацією видано посвідчення серії НОМЕР_6. (арк.спр.11)

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-XII) передбачено, що для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема пунктом 4 частини першої цієї статті:

- особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Відповідно до абзацу першого та абзацу шостого пункту 2 частини першої статті 55 Закону №796-ХІІ особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування":

- особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 №106 затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю, куди входить м. Чортків Тернопільської області.

Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період роботи (служби) на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-ХІІ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд приходить до висновку, що факт роботи позивача на радіоактивно забрудненій території в період з моменту аварії на Чорнобильській АЕС по 02.10.2007 підтверджено зібраними в матеріалах справи доказами та показами свідків.

Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що відмовляючи у призначенні пільгової пенсії за віком позивачу відповідач порушив його право на призначення пенсії із зниженням віку відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог шляхом зобов'язання Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 09.05.2018 року.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1409,60 грн., сплаченого згідно квитанції №37487622 від 12.12.2018.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, оформлене протоколом №78 від 09.08.2018 щодо відмови ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 09.05.2018 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1409 (одну тисячу чотириста дев'ять) грн. 60 (шістдесят) коп., сплаченого згідно квитанції №37487622 від 12.12.2018.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1);

відповідач - Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (місцезнаходження: вул. Шевченка, 34, м. Чортків, Тернопільська область, 48500, код ЄДРПОУ 41248539).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 25 лютого 2019 року.

Головуючий суддя Мартиць О.І.

копія вірна

Суддя Мартиць О.І.