25 лютого 2019 року справа № 2340/5147/18
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 18000, далі - позивач) з позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18000, далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10.08.2018 №0105516-1307-2301-2018.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду Гайдаш В.А. від 02.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням визначено позивачу суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в розмірі 2083 грн. 33 коп. за січень 2018 року, однак позивач наголошує, що вартість його транспортного засобу в 2018 році не підпадає під об'єкт оподаткування через те, що його вартість становить менше 375 мінімальних заробітних плат. Посилання відповідача на те, що період оподаткування належного позивачу транспортного засобу закінчується 01.01.2018, тому позивач повинен сплатити вказаний податок за повний січень місяць 2018 року, на думку позивача є помилковим, оскільки п. 267.6.7 ст. 267 ПК України стосується саме спливу п'ятирічного віку, та не стосується тих випадків, коли вартість такого транспортного засобу з 01.01.2018 становить менше 375 мінімальних заробітних плат.
Відповідач позов не визнав, проти заявленого позову заперечив ,надав письмовий відзив на позов, в якому зазначив, що період оподаткування належного позивачу транспортного засобу закінчується 01.01.2018, тому позивач повинен сплатити вказаний податок за повний січень місяць 2018 року згідно п. 267.6.7 ст. 267 ПК України, оскільки вказаною нормою визначено, що у разі спливу п'ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 належить на праві приватної власності легковий автомобіль BMW, модель Х6, державний номерний знак НОМЕР_1, об'єм двигуна 2993 куб. см., 2016 року випуску.
Головним управлінням ДФС в Черкаській області 10.08.2018 на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 та пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення №0105516-1307-2301-2018, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб» за 2018 рік на загальну суму 2083 грн. 33 коп. за період з 01.01.2018 по 31.01.2018.
Підставою для такого винесення є те, що період оподаткування належного позивачу транспортного засобу закінчується 01.01.2018, тому у відповідності до п.267.6.7 ст. 267 ПК України, у разі спливу п'ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 01 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо, згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною особою за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до статті 265 Податкового кодексу України, податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 № 71-VIII, яким шляхом викладення в новій редакції статей 265-267 Податкового кодексу України, було введено транспортний податок з фізичних осіб.
Так, відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно з пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
Згідно з п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (пп. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 Податкового кодексу України).
Отже, об'єктом оподаткування є автомобілі, що використовуються до 5 років і середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Як встановлено з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, середньоринкова вартість належного ОСОБА_1 на праві власності легкового автомобіля BMW, модель Х6, об'єм двигуна 2993 куб. см., 2016 року випуску становить - 1 294 429 грн. 50 коп., в той час, як об'єктом оподаткування у 2018 році є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати - тобто понад 1 396 125 грн. 00 коп. (3723 грн. (мінімальна заробітна плата у 2018 році * 375 = 1 396 125 грн. 00 коп.), тобто вартість вказаного транспортного засобу є нижчою, що свідчить про відсутність правових підстав для здійснення його оподаткування у 2018 році.
Слід зазначити, що підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення є те, що період оподаткування належного позивачу транспортного засобу закінчується 01.01.2018, тому контролюючий орган у відповідності до п.267.6.7 ст. 267 ПК України здійснив нарахування позивачу транспортного податку за повний січень місяць 2018 року (з 01.01.2018 по 31.01.2019)
Так, відповідно до п. 267.6.7 ст. 267 ПК України, у разі спливу п'ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 01 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.
Однак, необхідно зазначити, що належний позивачу транспортний засіб (BMW, модель Х6, об'єм двигуна 2993 куб. см., 2016 року випуску) 01.01.2018 не досяг п'яти років, а лише його ринкова вартість з 01.01.2018 становить менше 375 розмірів мінімальної заробітної плати, що виключає можливість застосування до спірних правовідносин позивача п. 267.6.7 ст. 267 ПК України.
Відповідно до ст. ст. 33, 34 ПК України, податковим періодом визнається встановлений цим Кодексом період часу, з урахуванням якого відбувається обчислення та сплата окремих видів податків та зборів. Податковий період може складатися з кількох звітних періодів. Базовий податковий (звітний) період - період, за який платник податків зобов'язаний здійснювати розрахунки податків, подавати податкові декларації (звіти, розрахунки) та сплачувати до бюджету суми податків та зборів, крім випадків, передбачених цим Кодексом, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податку.
Податковим періодом може бути: - 34.1.1. календарний рік; - 34.1.2. календарне півріччя; - 34.1.3. календарні три квартали; - 34.1.4. календарний квартал; - 34.1.5. календарний місяць; - 34.1.6. календарний день.
Разом з цим, відповідно до п. 267.4 ст. 267 ПК України, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Таким чином, 31.12.2017 закінчився календарний рік, згідно якого позивач повинен був сплачувати транспортний податок за належний йому транспортний засіб BMW, модель Х6, об'єм двигуна 2993 куб. см., 2016 року випуску, а тому податкове повідомлення-рішення 10.08.2018 №0105516-1307-2301-2018 є протиправним та підлягає до скасування.
У зв'язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до повного задоволення.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 10.08.2018 №0105516-1307-2301-2018.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Суддя В.А. Гайдаш