25 лютого 2019 р. м. ХерсонСправа № 540/290/19
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Морська Г.М., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради за участю третіх осіб - Херсонської міської ради, ФОП ОСОБА_7, Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" про визнання незаконним та скасування рішення конкурсної комісії та наказу про ведення в дію рішення конкурсної комісії,
встановив:
13.02.2019 р. позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 звернулися до суду із адміністративним позовом до Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради (далі - відповідач), за участю третіх осіб - Херсонської міської ради (далі - третя особа 1), фізичної особи - підприємця ОСОБА_7 (далі - третя особа 2), Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" (далі - третя особа 3), у якому просять:
- визнати незаконним та скасувати протокол засідання конкурсної комісії із визначення виконавця послуг із вивезення рідких побутових відходів на території м. Херсона від 20.09.2018 р.
- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача "Про затвердження результатів конкурсу із визначення виконавця послуг із вивезення рідких побутових відходів на території м. Херсона" від 21.03.2018 р. № 330.
У відповідності до п.9 ч.5 ст.160 КАС України у позовній заяві зазначаються: у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача. Проте, у позові не наведено обґрунтування порушення оспорюваними рішеннями прав, свобод та інтересів позивачів як фізичних осіб, що свідчить про порушення вимог п.9 ч.5 ст.160 КАС України. Також позивачі не надали копію оскарженого рішення від 21.03.2018 р. № 330 та не пояснили причини пропуску шестимісячного строку звернення до суду.
Ухвалою від 14.02.2019 р. позовна заява залишена без руху, позивачам наданий строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом: надання до канцелярії суду адміністративного позову, оформленого відповідно до вимог ст.160 КАС України, а саме: із наведенням у ньому обґрунтування порушення оспорюваним рішенням прав, свобод та інтересів позивачів як фізичних осіб, у відповідності до вимог п.9 ч.5 ст.160 КАС України; надання обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до суду, вказавши належні підстави для поновлення строку та надання доказів поважності причини пропуску такого строку; надання до позовної заяви Наказу Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради від 21.03.2018 р. № 330 або у разі відсутності акта у позивача - клопотання про його витребування.
20.02.2019р. до суду від позивачів надійшла заява про виправлення недоліків, у якій уточнені позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування наказу відповідача "Про затвердження результатів конкурсу із визначення виконавця послуг із вивезення рідких побутових відходів на території м. Херсона" від 21.09.2018 р. № 330, копія якого додана до позову.
Обгрунтовуючи підставу для звернення до суду - наявність порушеного права, позивачі зазначили наступне.
На сьогодні позивачі є фізичними особами - підприємцями, які здійснюють господарську діяльність з вивезення побутових відходів, що підтверджується інформаційними довідками з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань. Злив рідких побутових відходів здійснюється в міську систему каналізації на спеціальних точках зливу, які належать Міському комунальному підприємству «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона».
Як повідомило Міське комунальне підприємство «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона» у свої листах від 22.10.2018 р. № 02/04-15/3164 та від 18.10.2018 р. № 02/04-15/3143, що були адресовані ОСОБА_8, та ОСОБА_2 у зв'язку з тим, що Наказом Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради «Про затвердження результатів конкурсу із визначення виконавця послуг із вивезення рідких побутових відходів па території м. Херсона» від 21.09.2018 р. № 330 введено дію рішення конкурсної комісії відповідно до якого ФОП ОСОБА_7 визначений переможцем конкурсу із вивезення рідких побутових відходів, доступ асенізаційному транспорту, який належить іншим особам, до точок зливу рідких побутових відходів МКП «ВУВКГ м. Херсона», буде припинено.
Крім того МКП «ВУВКГ м. Херсона» повідомило, що суб'єктам господарської діяльності у сфері поводження з відходами необхідно укласти договори з особою, яка в установленому порядку визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів па певній території і тільки після цього іншим особам буде надамо доступ до точок зливу побутових відходів. Однак, ці договори повинні укладатись з юридичною особою, а ОСОБА_7 є фізичною особою-підприємцем, тобто позивачам немає з ким укладати договори. Юридичної особи переможця конкурсу немає.
Рішення конкурсної комісії, що затверджене протоколом та наказом Департаменту житлово-комунального господарства Херсонської міської ради порушують права позивачів на здійснення підприємницької діяльності з вивезення рідких побутових відходів, фактично унеможливлюючи вивезення і утилізацію цих відходів на території міста Херсон.
До матеріалів справи позивачами додані витяги із інтернет ресурсу Міністерства юстиції України про реєстрацію позивачів фізичними особами-підприємцями та листи Міського комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона» від 22.10.2018 р. № 02/04-15/3164 та від 18.10.2018 р. № 02/04-15/3143, адресовані ФОП ОСОБА_8, та ФОП ОСОБА_2
Із наведеного слідує, що у ФОП ОСОБА_8, та ФОП ОСОБА_2 наявні можливі перешкоди у здійснені ними господарської діяльності із надання послуг вивезення рідких побутових відходів.
Разом із тим, дана інформація жодним чином не обґрунтовує порушення оспорюваними рішеннями прав, свобод та інтересів позивачів ОСОБА_8, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 як фізичних осіб громадян.
Таким чином позивачі не виконали вимоги ухвали про залишення позову без руху.
Необхідно звернути увагу позивачів, що відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
При вирішенні питання щодо компетенції суду слід враховувати критерії суб'єктного складу спірних правовідносин та визначити характер правовідносин із яких виник спір і кінцеву мету пред'явлення позову.
Фактично із наданих до позову документів слідує, що у ФОП ОСОБА_8, та ФОП ОСОБА_2 існують перешкоди у провадженні ними господарської діяльності, що ґрунтується на договірних засадах (припинення існуючого договору, можлива у майбутньому відмова в укладенні нової угоди та ін.), тобто спір із приводу господарських правовідносин, що не може вирішуватись в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
За таких обставин позовну заву належить повернутим позивачам.
Керуючись ч. 4 ст. 169, 243, 248 КАС України, суд -
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ОСОБА_9 ОСОБА_10 ОСОБА_11 ОСОБА_12 ОСОБА_13 ОСОБА_14 до Департамент житлово-комунального господарства Херсонської міської ради ,за участю третіх осіб - Херсонської міської ради, ФОП ОСОБА_7, Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Херсона" про визнання незаконним та скасування рішення конкурсної комісії та наказу про ведення в дію рішення конкурсної комісії разом з доданими документами повернути позивачу.
Повернути ОСОБА_1 сплачений судовий збір, відповідно до квитанції від 12.02.2019 року № 0.0.1264640443.1 у сумі 640,40 грн.
Повернути ОСОБА_2 сплачений судовий збір, відповідно до квитанції від 12.02.2019 року № 0.0.1264664746.1 у сумі 640,40 грн.
Повернути ОСОБА_4 сплачений судовий збір, відповідно до квитанції від 12.02.2019 року № 0.0.1264670292.1 у сумі 640,40 грн.
Повернути ОСОБА_6 сплачений судовий збір, відповідно до квитанції від 12.02.2019 року № 0.0.1264653522.1 у сумі 640,40 грн.
Повернути ОСОБА_15 сплачений судовий збір, відповідно до квитанції від 12.02.2019 року № 0.0.1264659243.1 у сумі 640,40 грн.
Повернути ОСОБА_3 сплачений судовий збір, відповідно до квитанції від 12.02.2019 року № 0.0.1264646529.1 у сумі 640,40 грн.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомукаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо ухвалу було постановлено поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
Суддя Морська Г.М.