Рішення від 25.02.2019 по справі 826/15774/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25 лютого 2019 року № 826/15774/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Келеберди В.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві (далі по тексту - відповідач, Ліквідаційна комісія), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в місті Києві щодо не виготовлення нової довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення з урахуванням всіх складових передбачених чинним законодавством;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію ГУ МВС України в м. Києві виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком № 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45 та із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення передбачених Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року, із зазначенням: посадовий оклад - 2500,00 грн.; підвищення на 15 % посадового окладу - 375, 00 грн.; оклад за спеціальним званням - 1800 грн.; надбавка за вислугу років - 40% - 1720,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3197,50 грн.; премія 100% - 9592,50 грн., всього - 19185,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 не включено всі види грошового забезпечення, які йому нараховувались під час проходження служби, а тому, на думку позивача, Ліквідаційна комісія не включивши до довідки всі види грошового забезпечення та зменшивши розмір премії та надбавки за виконання особливо важливих завдань, створила передумови для їх неврахування під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Ухвалою суду від 01 жовтня 2018 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та запропоновано відповідачу надати відзив протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. ч. 5,6 ст. 162 КАС України відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідач скористався своїм правом, передбаченим статтею 162 КАС України, та подав до суду 16.10.2018 року відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що для здійснення перерахунку пенсії позивачу надані нові збільшені розміри окладів, відповідно до Постанови № 988, про що відповідачем видано відповідну довідку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ (пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 від 14.10.2014), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію по вислузі років відповідно Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

04.09.2018 року позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС у м. Києві з запитом про виготовлення та надіслання до ГУ ПФУ в м. Києві нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, згідно постанови КМ України від 11.11.2015р. № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Листом-відповіддю № ЛК-3Л-2429-ОП/125/01/62-2018 від 13.09.2018 року відповідач повідомив позивача, що оформлена відповідно до постанови КМ України № 45 від 13.02.2008 року довідка № ЛК-1905/125/01/62-2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача надіслана до ГУ УПФ в м. Києві 21 березня 2018 року.

Позивач, вважаючи протиправними оскаржувану вимогу та оскаржуване рішення про результати розгляду скарги, звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та законних інтересів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Заступником голови Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України було надано відповідь № ЛК-3Л-2429-ОП/125/01/62-2018 від 13.09.2018 року ОСОБА_1, що довідка від 21.03.2018 року № ЛК-1905/125/01/62-2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача надіслана до ГУ УПФ в м. Києві 21 березня 2018 року.

Як зазначає відповідач у відзиві, розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача складає:

- посадовий оклад - 2500,00 грн.;

- оклад за спеціальним званням (капітан міліції/поліції) - 1800 грн.;

- надбавка за вислугу років - 40% - 1720,00 грн.;

- премія 19,64 % - 1182,33 грн.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до ч. 3-4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з п.2 Порядку № 45 па підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З наведеного вище вбачається, що на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Як встановлено судом і не заперечується сторонами, 21.03.2018 року Міністерством внутрішніх справ України було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві довідку № ЛК-1905/125/01/62-2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача.

Таким чином, Міністерством внутрішніх справ України було виконано вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Пенсійного фонду України відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Аналогічна правова позиція була висловлена також Верховним Судом у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (справа № 802/2196/17-а).

Правовими положеннями ч. 5 ст. 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Також, суд зазначає, що інші доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, а тому судом до уваги не приймаються.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Аналіз вищезазначених правових положень та обставин справи, дає підстави для висновку, що Міністерством внутрішніх справ України, було виконано вимоги чинного законодавства шляхом направлення до Пенсійного фонду України відповідної довідки про перерахунок пенсії позивача, а тому відповідач діяв на підставі, в межах і спосіб передбачених Конституцією України та законами України.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України лише при задоволенні позову судові витрати покладаються на суб'єкта владних повноважень.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 5 - 11, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволені позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в місті Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили в строки і порядок, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України з урахуванням п.п. 15.5 п. 15 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України, в редакції Закону № 2147-VIII.

Суддя В.І. Келеберда