Іменем України
25 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/330/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1.) до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська (далі - відповідач), в якому позивач просив суд:
- визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо припинення з 01 липня 2014 року нарахування та виплати раніше призначеної пенсії позивачу - протиправними;
- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська відновити з 01.07.2014 року нарахування та виплату позивачу раніше призначеної пенсії, з урахуванням заборгованості, що виникла з 01 липня 2014 року;
- допустити до негайного виконання постанову суду (а.с.3-4).
В обґрунтування вимог позивач зазначила наступне.
Позивач є отримувачем пенсії. Пенсію нараховувало та сплачувало Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська. Однак, з 01.07.2014 виплату пенсії було припинено у зв'язку з початком у м. Луганську бойових дій. Позивач звернулась до УПФУ в Артемівському районі, яке переміщене на територію, підконтрольну владі України, з проханням відновити виплату пенсії. Своїм листом від 30.03.2018 року № 256/01-26 УПФУ в Артемівському районі відмовило у поновленні виплати пенсії та дало пораду звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Своїй листом від 27.07.2018 року 9952/02-02 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відмовило в поновленні виплати пенсії та обґрунтувало це тим, що право на отримання пенсії залежить від місця проживання, і для поновлення виплати пенсії позивач зобов'язана зареєструватися у якості внутрішньо переміщеної особи. Позивач вважає відмову органів Пенсійного фонду України неправомірною та такою, що не відповідає чинному законодавству України. Позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач правом на подачу відзиву не скористався.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25.01.2019 відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.1-2).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1
Позивач є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням Серії НОМЕР_2 від 03.10.2005 (а.с.12).
На звернення позивача від 30.03.2018 відповідачем надано відповідь від 30.03.2018 3256/01-26, в якому зазначено, що Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська є переміщеним з тимчасово окупованої території та не здійснює повноваження щодо призначення (перерахунку) та виплати пенсій. Крім того, всі архіви управління, у тому числі і пенсійні справи осіб, що перебували на обліку в управлінні, зокрема і матеріали пенсійної справи позивача залишилися за попереднім місцем розташування управління у м. Луганську. З усіх питань стосовно нарахування та виплати пенсії слід звернутися до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за адресою; АДРЕСА_2 (а.с.13).
На звернення позивача Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Луганській області 27.07.2018 надано відповідь за №9956/02-02, в якому зазначив, що у зв'язку з тим, що м. Луганськ знаходиться на тимчасово окупованій території, до моменту виведення незаконних збройних формувань (Закон України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областях» від 06.09.2014 № 1680-УП), органи виконавчої влади та органи Пенсійного фонду України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Крім того, головне управління Пенсійного фонду в Луганській області не має відомостей про збереження архівів своїх структурних підрозділів, що залишились на непідконтрольній Україні території. Виходячи з того, що у зв'язку з діями на сході України доставляти пенсію отримувачам на окуповану територію за допомогою поштових відділень чи банківських установ не має можливості, Пенсійним фондом України було прийнято рішення про нарахування та виплату пенсій пенсіонерам окупованих територій Луганської та Донецької областей, які звертаються до органів фонду за переведенням виплати пенсій з управлінь Пенсійного фонду України з непідконтрольних територій, на підставі даних електронних пенсійних справ. Для взяття на облік та відновлення виплати пенсії в органах Пенсійного фонду України відповідно до пункту 1.5. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, ОСОБА_1 необхідно особисто звернутись до територіального управління Пенсійного фонду України за місцем переміщення з заявою на запит електронної пенсійної справи та мати при собі: паспорт, ідентифікаційний код, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, реквізити рахунку, відкритого в ПАТ "Ощадбанк" (а.с.14).
На виконання ухвали суду від 25.01.2019 Департамент соціального захисту населення Луганської обласної Державної адміністрації надало інформацію, в якій зазначено, що за інформацією Обласного комп'ютерного інформаційно-обчислювального центру соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації, відповідно даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (сегмент облік ВПО) в Луганській області, станом на 06.02.2019, відомості щодо громадянки ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3
Судом встановлено, що до початку проведення АТО позивач перебувала на обліку в управлінні Пенсійного фонду в Артемівському районі м. Луганська.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб управління Пенсійного фонду в Артемівському районі м. Луганська перемістилось на підконтрольну українській владі територію за адресою: АДРЕСА_4, станом на 25.02.2019 не ліквідовано та правонаступників не встановлено (а.с.32-33). При цьому повноважень щодо призначення (перерахунку) та виплати пенсій не здійснює (а.с.13).
Судом також встановлено, що позивач не є внутрішньо переміщеною особою.
Вважаючи протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав.
Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991 № 1788-XII пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до частини першої статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" пенсії виплачуються без урахування одержуваного заробітку (прибутку) за місцем проживання пенсіонера, незалежно від реєстрації місця проживання.
За статтею 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
У статті 49 Закону № 1058-IV зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. Так, у частині першій цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з позовної заяви, з липня 2014 року по теперішній час нарахування та виплата пенсії позивачу не здійснюється.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669) період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.
Згідно з частиною третьою статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" наведеного Закону закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Розпорядженням КМУ від 02.12.2015 № 1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у який у розділі "Луганська область" включено м. Луганськ, де зареєстрована позивач та управління Пенсійного фонду в Артемівському районі м. Луганська, в якому позивач перебувала на обліку.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами позивач, не є внутрішньо переміщеною особою, оскільки відповідну довідку не отримував (а.с.26).
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.06.2014 року) у районі проведення АТО можуть вводитися тимчасові обмеження прав і свобод громадян.
При цьому, особи з населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, мають можливість одержання пенсійних виплат за умови переміщення в населенні пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі, отримання довідки внутрішньо-переміщеної особи, особистого звернення або у встановлених законом випадках через законних представників до пенсійного органу за місцем реєстрації ВПО щодо поновлення пенсійних виплат.
Такий механізм розроблений на законодавчому рівні для забезпечення громадян своїх конституційних прав.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» визначено, що призначення та продовження виплати усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509.
Указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення АТО на території Донецької та Луганської областей.
Національний банк України постановою від 23.07.2014 року № 436 на території Донецької та Луганської областей з 24.07.2014 року запровадив надзвичайний режим роботи банківської системи.
Постановою від 06.08.2014 року № 466 «Про призупинення здійснення фінансових операцій» Національний банк України зобов'язав банки України, небанківські установи та національного оператора поштового зв'язку, які є учасниками платіжних систем, призупинити здійснення усіх видів фінансових операцій на території, яка не контролюється українською владою.
Порядок та умови отримання пенсії особам, які зареєстровані на тимчасово окупованій території України, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, передбачений Законом України від 20.10.2014 року «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509, постановою Кабінету Міністрів України «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» від 05.11.2014 року № 637, відповідно до яких пенсія та заборгованість особам, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції, виплачується після їх звернення з заявою до будь-якого органу Пенсійного фонду України за місцем знаходження особи на території підконтрольній Україні та надання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» для продовження виплати пенсії, пенсіонеру необхідно особисто стати на облік в управлінні соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) на території, яка контролюється українською владою та отримати довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції та надати її до управління Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання (перебування).
Згідно з п. 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується).
Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (п. 2 Порядку № 509).
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок) та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок № 365).
Відповідно до ч. 1 Порядку №365, він визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Документом, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи, є довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб" (ч. 2 Порядку).
Згідно з ч. 5 Порядку для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщена особа, а у визначених законодавством випадках - її законний представник подає відповідну заяву до органу, що здійснює соціальні виплати на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
До заяви додається копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред'являється оригінал такої довідки.
З аналізу вищенаведених норм можна зробити висновок, що іншого механізму поновлення пенсійних прав осіб, які проживають на території, непідконтрольній українській владі, не встановлено. Враховуючи той факт, що позивач не є внутрішньо переміщеною особою, проживає на непідконтрольній українській владі території, перебуває на обліку в УПФУ в Артемівському районі м.Луганська, який на даний час фактично не виконує свої функції, а також те, що у відповідача немає його правонаступника в будь-якій частині повноважень, тому правових підстав для визнання дій Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо припинення з 01 липня 2014 року нарахування та виплати раніше призначеної пенсії позивачу - протиправними, а також зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська відновити з 01.07.2014 року нарахування та виплату позивачу раніше призначеної пенсії, з урахуванням заборгованості, що виникла з 01 липня 2014 року у суду немає.
Таким чином у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити.
При цьому позивач не позбавлена права на отримання пенсії на підконтрольній органам державної влади України території в разі реєстрації як внутрішньо переміщена особа.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 25.01.2019 відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору за подання адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі у розмірі 768,40 грн. (а.с.1-2).
Станом на дату розгляду справи по суті судовий збір не сплачений, а тому підлягає стягненню даним рішенням суду до Державного бюджету України.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позовних вимог, саме позивачу слід сплатити судовий збір у розмірі 768,40 грн. за подачу адміністративного позову.
Керуючись статтями 2, 7-9, 19, 20, 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 295, пунктом 15.5 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце реєстрації: АДРЕСА_4) на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106) суму судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Басова