Рішення від 07.02.2019 по справі 480/4104/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2019 р. Справа №480/4104/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,

представника позивача - Пінчука В.П.,

представника відповідача - Школьного В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4104/18 за позовом Державного підприємства "Дороги Сумщини" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство "Дороги Сумщини" (далі - позивач) звернулося до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач), у якій просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення відповідача №1818194600168 від 24.10.2018 про відмову у включенні державного підприємств "Дороги Сумщини" до реєстру неприбуткових установ та організацій;

- зобов'язати відповідача включити державне підприємство "Дороги Сумщини" до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №440 від 13.07.2016.

Ухвалою суду від 07.11.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що розпорядженням Голови Сумської обласної державної адміністрації №579-ОД "Про створення державного підприємства "Дороги Сумщини" створено юридичну особу публічного права - державне підприємство "Дороги Сумщини".

Відповідно до п.8 Статуту Підприємство є неприбутковою організацією.

Позивач звернувся до ГУ ДФС у Сумській області із реєстраційною заявою форми 1-РН, до якої додав копії установчих документів для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст.133 ПК України (у редакції на момент звернення) та постанови Кабінету Міністрів України №440 від 13.07.2016р. «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» до Головного управління ДФС у Сумській області.

Відповідно до рішення №1818194600168 від 24.10.2018р. відповідач відмовив у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Не погоджуючись з рішенням реєстраційного органу, позивач звернувся до суду.

Ухвалою суду від 07.11.2018 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

04.12.2018 відповідач подав до суду письмовий відзив (а.с.41-42), у якому зазначає, що ДП «Дороги Сумщини» було подано реєстраційну заяву за формою №1-РН для включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій (вх. №9005 від 12.10.2018). Головне управління розглянувши подану заяву та наявну інформацію було прийнято рішення про відмову у включенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій за №1818194600168 від 24.10.2018 р., так як установчі документи не відповідають п.133.4 ст. 133 ПКУ.

Відповідно до пп.14.1.121 п.14.1 ст.14 Кодексу неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України.

Згідно з п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПКУ неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Натомість, п.9 Статуту ДП "Дороги Сумщини" передбачає, що «У разі припинення Підприємства, його активи передаються Уповноваженому органу управління, якщо інше не зазначено у відповідному рішенні Засновника». В даному випадку Статут Позивача суперечить абз.3 п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України щодо безумовної передачі активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи та передбачають можливість прийняття Засновником будь-якого рішення щодо розпорядження майном Позивача.

У відповіді на відзив від 05.12.2018 (а.с.45) позивач заперечує проти обгрунтування, викладеного у відзив, вважає їх безпідставними.

18.01.2019 позивач подав до суду заяву про збільшення позовних вимог, у якій позивач, крім іншого, просить визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області №1918194600001 від 03.01.2019 про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.92-97).

Як зазначає позивач, підставою збільшення позовних вимог стало те, що після звернення до суду, Сумська обласна державна адміністрація, як засновник ДП "Дороги Сумщини", внесла зміни до п.9 розділу 1 Статуту підприємства та зареєструвала ці зміни в установленому законом порядку.

У зв'язку з такими обставинами, ДП "Дороги Сумщини" повторно звернувся до відповідача із реєстраційною заявою форми 1-РН з відповідними додатками для включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст.133 ПК України (у редакції на момент звернення) та постанови Кабінету Міністрів України №440 від 13.07.2016 "Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру".

Однак, рішенням 1918194600001 від 03.01.2019 відповідач відмовив у включенні ДП "Дороги Сумщини" до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити.

Представник відповідача заперечив проти вимог відповідача з підстав, викладених у відзиві.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, оцінивши їх у сукупності, позов задовольняє частково, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що розпорядженням Голови Сумської обласної державної адміністрації №579-ОД "Про створення державного підприємства "Дороги Сумщини" створено юридичну особу публічного права - державне підприємство "Дороги Сумщини" (ОПФ - 140) із місцезнаходженням: м. Суми, вул. Першотравнева, 29, з внесенням його до сфери управління інфраструктури Сумської обласної державної адміністрації (а.с.13).

Відповідно до п.8 Статуту Підприємство є неприбутковою організацією (а.с.103-112).

12.10.2018р. державним підприємством «Дороги Сумщини» було подано реєстраційну заяву форми 1-РН (а.с.11) та копії установчих документів (а.с.13-24) для включення підприємства до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст. 133 ПК України (у редакції на момент звернення) та постанови Кабінету Міністрів України №440 від 13.07.2016 р. «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» до Головного управління ДФС у Сумській області.

Відповідно до рішення №1818194600168 від 24.10.2018 р. відповідач відмовив у включенні ДП "Дороги Сумщини" до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.12). Підставою відмови зазначено: невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам установленим пунктом 133,4 ст.133 Кодексу.

19.12.2018 Сумська обласна державна адміністрація, як засновник ДП "Дороги Сумщини", прийняла розпорядження №763-ОД "Про внесення змін до розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 02.10.2018 №579-ОД" (а.с.102), яким затвердила зміни до п.9 розділу 1 Статуту підприємства та зареєструвала ці зміни в установленому законом порядку, зазначивши: У разі припинення Підприємства (у результаті його ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) активи Підприємства передаються одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховуються до доходу бюджету (а.с.104).

У зв'язку з такими обставинами, ДП "Дороги Сумщини" повторно звернувся до відповідача із реєстраційною заявою форми 1-РН з відповідними додатками для включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до п.133.4 ст.133 ПК України (у редакції на момент звернення) та постанови Кабінету Міністрів України №440 від 13.07.2016 "Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру" (а.с.99).

Однак, рішенням 1918194600001 від 03.01.2019 відповідач відмовив у включенні ДП "Дороги Сумщини" до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.101).

Надаючи правову оцінку даним правовідносинам, суд зазначає:

Відповідно до ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний перевіряти оскаржувані рішення, дії та бездіяльність на їх відповідність усім зазначеним вимогам.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно пп.14.1.121 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п. 133.4 ст. 133 ПК України.

Пунктами 6,7 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2016р. №440, встановлено, що контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру на підставі поданих документів в разі, коли організація відповідає вимогам, встановленим пп.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК.

Так, пунктом 133.4.1 п.133.4 статті 133 Податкового кодексу України встановлено, що неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

З матеріалів справи встановлено, що підставою прийняття оскаржуваних рішень про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам установленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового Кодексу. Фактично вищезазначені рішення відповідача (датовані 24.10.2018р. та від 03.01.2019р.) взагалі невмотивовані. Тобто, відповідачем у зазначених рішеннях лише було вказано норму, положення якої недотримано (порушено) позивачем, однак які саме недоліки в установчих документах було виявлено відповідачем під час прийняття рішення в самих рішеннях не зазначено.

Фактично, лише під час розгляду даної справи представник відповідача пояснив конкретні підстави для прийняття оскаржуваних рішень податковим органом. Зокрема, під час розгляду даної справи з'ясувалося, що приймаючи рішення від 24.10.2018р. про відмову у включенні до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідач виходив з того, що редакція п.9 Статуту підприємства (в редакції від 02.10.2018) вважалась відповідачем такою, що не відповідає вимогам п.133.4 ст.133 Кодексу.

Так, відповідач просив суд звернути увагу на те. що пункт 9 Статуту передбачає, що "У разі припинення Підприємства, його активи передаються Уповноваженому органу управління, якщо інше не зазначено у відповідному рішенні Засновника". Як зазначив представник відповідача в судовому засіданні (в рішенні від 24.10.2018р. будь-які мотивування відсутні), в даному випадку Статут Підприємства суперечить абз.3 п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України щодо безумовної передачі активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи та передбачають можливість прийняття Засновником будь-якого рішення щодо розпорядження майном Позивача.

Отже, зважаючи на викладені обставини, 24.10.2018р. ДПІ у м. Сумах ГУ ДФС у Сумській області прийнято рішення про відмову у включенні ДП "Дороги Сумщини" до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.12).

19.12.2018 розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації №763-ОД затверджено зміни до п.9 Статуту ДП "Дороги Сумщини" (а.с.102).

Оновлений Пункт 9 Статуту підприємства викладено у такій редакції: "У разі припинення Підприємства (у результаті його ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) активи підприємства передаються одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зараховуються до доходу бюджету (а.с.104).

Отже, зміст пунктів статуту ДП «Дороги Сумщини» відповідає критеріям визначення неприбуткових підприємств, встановленим абз.3,4 п.п.133.4.1 п.133.4 статті 133 Податкового кодексу України, для отримання статусу неприбутковості.

22.12.2018 позивач повторно звернувся до ГУ ДФС у Сумській області із реєстраційною заявою платника податку Форми №1-РН з відповідними додатками для включення ДП "Дороги Сумщини" до Реєстру неприбуткових установ та організацій (а.с.99).

Однак, рішенням №1918194600001 від 03.01.2019 відповідач відмовив у реєстрації підприємства-позивача. Підставою зазначено: невідповідність неприбуткової організації та/або установчих документів такої організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу (а.с.101). Будь-яких конкретних обставин щодо підстави для повторної відмови у внесенні позивача до Реєстру неприбуткових організацій відповідачем знову ж таки в рішенні від 03.01.2019р. не зазначено.

В судовому засіданні представник позивача пояснив позицію відповідача - тобто що саме мав на увазі податковий орган відмовляючи повторно у задоволенні заяви позивача. Так, під час розгляду даної справи представник відповідача пояснив, що приймаючи рішення від 03.01.2019р. відповідач виходив з того, що державне комерційне підприємство - суб"єкт підприємницької діяльності, діє на основі статуту на принципах підприємництва і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому майном. За організаційно-правовою формою та метою створення "державне підприємство" створюється для ефективного управління державним майном з цілью отримання прибутку та відповідно, не може мати статус неприбуткової організації.

Суд не погоджується з твердженнями представника відповідача, виходячи з наступного:

Підпунктом 133.4.6. п.133.4 ст.133 ПК України до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.

Враховуючи викладене, Податковий кодекс України не містить застережень щодо організаційно-правової форми та видів діяльності, які може здійснювати неприбуткова організація як критерій отримання статусу неприбутковості, а тому позивач у організаційно-правовій формі «державне підприємство», при дотриманні вимог щодо змісту установчих документів, має право на отримання відповідного податкового статусу.

Таким чином, приходить до висновку про безпідставність доводів відповідача про відмову у включенні в Реєстр неприбуткових організацій з підстав невідповідності організаційно-правової форми підприємства, що відображена у рішенні №1918194600001 від 03.01.2019.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача, що ДП «Дороги Сумщини» не є неприбутковим підприємством у розумінні п.п133,4.1 п.133.4. ст.133 Податкового кодексу України, оскільки "державне підприємство" створюється з метою ефективного управління державним майном з ціллю отримання прибутку та, відповідно не може мати статус неприбуткової організації.

Також є безпідставними твердження відповідача, що відповідно до положень статей 73-75 Господарського кодексу України державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління та діють як державні комерційні підприємства (код ОПФ - 140) або казенні підприємства (код ОПФ - 145).

Відповідно до ст. 52 Господарського кодексу України некомерційне господарювання - це самостійна систематична господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання, спрямована на досягнення економічних, соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку.

В той час, за приписами п.133.4.2 п.133.4 ст.133 ПК України доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

З аналізу вказаних правових норм випливає, що за визначенням Податкового кодексу України неприбуткова організація може отримувати прибутки, які використовуються виключно на певні цілі, визначені законом, при цьому Господарським кодексом України некомерційне господарювання визначено як таке, що не має на меті одержання прибутку.

Частина 1 ст.62 ГК України визначає підприємство як самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

При цьому, підприємства можуть створюватись як для здійснення підприємництва, так і для некомерційної господарської діяльності (ч. 2 ст. 62 ГК України).

Відповідно до статті 73 Господарського кодексу України, державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління. Державні унітарні підприємства діють як державні комерційні підприємства або казенні підприємства.

Статтею 74 Господарського кодексу України встановлено, що державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту або модельного статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з цим Кодексом та іншими законами, прийнятими відповідно до цього Кодексу. Майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання чи оперативного управління.

Згідно ст.136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.

Суд зазначає, що пунктом 3.1 ст.3 Податкового кодексу України, встановлено, що податкове законодавство України складається з Конституції України; цього Кодексу; Митного кодексу України та інших законів з питань митної справи у частині регулювання правовідносин, що виникають у зв'язку з оподаткуванням митом операцій з переміщення товарів через митний кордон України (далі - законами з питань митної справи); чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України і якими регулюються питання оподаткування; нормативно-правових актів, прийнятих на підставі та на виконання цього Кодексу та законів з питань митної справи; рішень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.

Таким чином, Податковий кодекс є спеціальним законодавчим актом у сфері правовідносин, що виникають з питань оподаткування.

Статтею 5 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Включення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій є відносинами з питань оподаткування, а тому до них застосовуються поняття, терміни, правила та положення Податкового кодексу України.

Таким чином, при вирішенні питання щодо включення позивача до вказаного Реєстру, застосовується критерій визначення неприбуткового підприємства, визначеного п.133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а не приписи Господарського кодексу України.

При цьому, суд зазначає, що відсутній закон, який регулює порядок утворення, реєстрації та діяльності неприбуткових державних підприємств.

Статутом позивача підтверджено дотримання критеріїв визначення неприбуткового підприємства, визначеного п.133.4 статті 133 Податкового кодексу України, а саме, орган управління відніс основну діяльність до неприбуткової, Статут містить заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб, Статутом визначено, що доходи (прибутки) Підприємства використовуються виключно для фінансування видатків на його утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом, Статутом передбачено передачу активів Підприємства під час припинення в результаті реорганізації (злиття, поділу, приєднання або перетворення) або ліквідації одній чи кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або ж зарахування таких в дохід бюджету.

Отже, висновки податкового органу про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових підприємств не грунтуються на приписах чинного законодавства.

Згідно ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача від 03.01.2019 №1918194600001 не відповідає вимогам ст.2 КАС України щодо прийняття його на підставі, що встановлена чинним законодавством України, а тому є протиправним, при цьому, відповідно до ст.77 КАС України, доказів правомірності свого рішення відповідач не надав.

Відтак, вимога позивача про зобов'язання відповідача включити державне підприємство "Дороги Сумщини" до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №440 від 13.07.2016 підлягає задоволенню.

При цьому, суд відмовляє у задоволенні вимоги про скасування рішення ГУ ДФС у Сумській області №1818194600168 від 24.10.2018 про відмову у включенні позивача у Реєстр неприбуткових установ та організацій, оскільки під час розгляду справи суд дійшов висновку, що пункт 9 Статуту Підприємства (в редакції від 02.10.2018р.) дійсно не відповідав вимогам законодавства на які посилався відповідач у оскаржуваному рішенні відповідача №1818194600168 від 24.10.2018. Зазначені недоліки позивачем в подальшому було усунуто. Таким чином, вимоги позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення відповідача №1818194600168 від 24.10.2018 про відмову у включенні державного підприємств "Дороги Сумщини" до реєстру неприбуткових установ та організацій є безпідставними та, відповідно, не підлягають задоволенню.

Отже, позовну заяву Державного підприємства "Дороги Сумщини" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії суд задовольняє частково - в частині визнання протиправним та скасування рішення від 03.01.2019р. №1918194600001 про відмову у включення Державного підприємства "Дороги Сумщини" до Реєстру неприбуткових установ та організацій та в частині зобов'язання ГУ ДФС у Сумській області включити ДП "Дороги Сумщини" до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 №440. В іншій частині позовних вимог суд відмовляє у задоволенні.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Державного підприємства "Дороги Сумщини" до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Сумській області №1918194600001 від 03.01.2019 про відмову у включення Державного підприємства "Дороги Сумщини" до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 39456414) включити Державне підприємство "Дороги Сумщини" (вул.Першотравнева, 29, м. Суми, 40002, код ЄДРПОУ 42524164) до Реєстру неприбуткових установ та організацій відповідно до порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016 №440.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 14.02.2019 року.

Суддя О.М. Кунець