Рішення від 18.02.2019 по справі 908/2100/18

номер провадження справи 22/108/18-4/149/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.02.2019 Справа № 908/2100/18

м. Запоріжжя Запорізької області

за позовом Заступника керівника Львівської місцевої прокуратури № 1, (79005, м. Львів, вул. Богомольця, буд. 9) в інтересах держави

до відповідача Фізичної особи-підприємця Костюкова Юрія Анатолійовича, (АДРЕСА_1)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Державна служба України з безпеки на транспорті («Укртрансбезпека»), (03135, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 14)

про стягнення 16808,67 грн.

Суддя Зінченко Н.Г.

при секретарі судового засідання Петриченко А.Є.

За участю представники сторін:

від позивача (прокуратури) - Селезньова Т.В., посвідчення № 030389 від 17.11.2014;

від відповідача - не з'явився;

від третьої особи - Михайлишин А.І., довіреність б/н від 31.12.2018;

До господарського суду Запорізької області 11.10.2018 надійшла позовна заява Заступника керівника Львівської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави до Фізичної особи-підприємця Костюкова Юрія Анатолійовича, м. Запоріжжя про стягнення 16808,67 грн. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.10.2018 справу № 908/2100/18 за вище вказаною позовною заявою розподілено судді Ярешко О.В.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 16.10.2018 відкрито провадження у справі № 908/2100/18/17, присвоєно справі номер провадження 22/108/18, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача залучено Державну службу України з безпеки на транспорті («Укртрансбезпека»), м. Київ, розгляд справи по суті призначено на 13.11.2018.

В судовому засіданні 13.11.2018 оголошувалася перерва до 04.12.2018, про що винесено відповідну ухвалу суду по справі.

У зв'язку із перебуванням судді Ярешко О.В. у відпустці судове засідання у справі № 908/2100/18, призначене на 04.12.2018, не відбулося, повідомленням від 04.12.2018 № 908/2100/18 прокурору і сторонам повідомлено, що наступне судове засідання відбудеться 17.12.2018.

Згідно Витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.12.2018, враховуючи перебування судді-доповідача у справі Ярешко О.В. у відпустці, справу № 908/2100/18 розподілено судді Зінченко Н.Г.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 21.12.2018 справу № 908/2100/18 прийнято суддею Зінченко Н.Г. до свого провадження за правилами спрощеного позовного провадження, присвоєно справі номер провадження 22/108/18-4/149/18, перше судове засідання призначено на 21.01.2019.

В судовому засіданні 21.01.2019 оголошувалася перерва до 18.02.2019, про що винесено відповідну ухвалу суду по справі.

В судовому засіданні 18.02.2019 справу розглянуто, на підставі ст. 240 ГПК України судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідно до ст. 219 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих позивачем та долучених судом до матеріалів справи.

Прокурор підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, зазначених в позовній заяві. Позовні вимоги прокурор обґрунтовує посиланням на ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги», пункти 2, 3, 26, 27, 31-1, 41 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879, пункт 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. Мотивуючи заявлені вимоги прокурор зазначає, Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області виявлено факт перевезення відповідачем вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, про що складено акт № 0018278 від 07.03.2018 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. Із врахуванням пройденої транспортним засобом відстані 1285 км та перевищенням допустимого навантаження строєної осі на 1,45 т, Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 07.03.2018 складено розрахунок № 031/040 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої становить 514 Євро. Результати габаритно-вагового контролю відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржені. Лист-повідомлення Управління Укртрансбезпеки у Львівській області від 16.04.2018 № 3277/05-25/18 про необхідність сплатити заборгованість на суму 514 Євро відповідачем залишено без відповіді і задоволення. На день проведення розрахунку сума плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 514 Євро еквівалентна 16808,67 грн. за офіційним курсом Національного Банку України. З урахуванням викладеного, прокурор просить суд позов задовольнити повністю та стягнути з ФОП Костюкова Юрія Анатолійовича 16808,67 грн. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

18.02.2019 через канцелярію господарського суду Запорізької області третьою особою в порядку ст. 168 ГПК України надано письмові пояснення по суті позовних вимог, які залучені до матеріалів справи, та згідно яких третя особа підтримує позовні вимоги прокурора з підстав, наведених прокурором у позовній заяві, надає суду розгорнуте обґрунтування порядку та формули, за якою згідно п. 30 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, № 879 нараховується плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, та просить суд позов прокурора задовольнити, стягнути з ФОП Костюкова Юрія Анатолійовича 16808,67 грн. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Відповідач особисто або представник відповідача в жодне судове засідання не з'явилися без повідомлення суду про поважність причин неявки.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зокрема, містяться відомості про місцезнаходження (місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою-підприємцем) фізичної особи-підприємця.

В листі Міністерства юстиції України від 23.01.2018 № 1028/8.4.3/Ін-18 надано роз'яснення, що згідно статті 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Відповідно до ст. 6 Закону «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань зареєстрованим місцем проживання Фізичної особи-підприємця Костюкова Юрія Анатолійовича є: АДРЕСА_1, що відповідає адресі відповідача, зазначеній у позовній заяві.

За зазначеною адресою направлялися ухвала суду від 16.10.2018 про відкриття провадження у справі № 908/2100/18, яка отримана особисто відповідачем, про що свідчить наявне в матеріалах справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (штрих-код 6900117608541), та ухвала суду по справі від 21.12.2018.

Отже, суд вважає, що ним вжито достатньо заходів для повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі № 908/2100/18 та про дату, час і місце розгляду судом справи № 908/2100/18.

Судом також враховано, що у силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку. Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнова проти України»).

Про хід розгляду справи, дату, час і місце проведення судових засідань у даній справі відповідач міг дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України «Єдиний державний реєстр судових рішень»: //reyestr. court. gov. ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» № 3262-IV від 22.12.2005 є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Ухвалою суду по справі від 16.10.2018 відповідачу запропоновано протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати суду відзив з його документальним обґрунтуванням, ухвалою суду по справі від 21.12.2018 відповідачу запропоновано у разі необхідності у строк до 10.01.2019 надати суду відзив на позовну заяву з доказами у його підтвердження.

Відзив на адресу суду від відповідача не надійшов.

Згідно ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

Нормами ст. 248 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням викладеного, суд вирішив за доцільне розглянути справу по суті за наявними матеріалами, яких достатньо для вирішення спору по суті, за відсутністю відповідача.

Розглянувши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення прокурора і третьої особи, суд -

ВСТАНОВИВ:

01.03.2018 Державною службою України з безпеки на транспорті видано наказ № 197 «Про затвердження графіка проведення рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті», яким, зокрема, відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 13 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567, затверджено графік проведення рейдових перевірок, які здійснюються територіальними органами Державної служби України з безпеки на транспорті у період з 05.03.2018 по 11.03.2018.

На підставі вищевказаного наказу, 05.03.2018 Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області видано направлення на рейдову перевірку № 005067, в якому перелічено посадових осіб та місце проведення перевірки, період проведення перевірки з 05.03.2018 до 07.03.2018.

07.03.2018 на автодорозі Київ-Чоп, 503 км + 300 м посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Львівській області проведено перевірку із здійсненням габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля MAN TGA 18.430 (реєстраційний номер НОМЕР_3, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4) з напівпричепом рефрижератор KOGEL SVKT 24P (реєстраційний номер НОМЕР_1, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_5), під керуванням водія ОСОБА_7

Перевіряємий вантажний автомобіль MAN TGA 18.430 (реєстраційний номер НОМЕР_3, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4), який рухався за маршрутом м. Запоріжжя - м. Мукачево, 1285 км, належить ФОП Костюкову Юрію Анатолійовичу (відповідачу у справі).

Перевіркою виявлено, що перевезення вантажу здійснювалось з перевищенням нормативних вагових обмежень, а саме осьове навантаження на строєну вісь 23,45 т при нормативно допустимих 22 т.

Результати перевірки оформлені Актом № 022811 від 07.03.2018 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та Актом № 0018278 від 07.03.2018 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.

Того ж дня, 07.03.2018, посадовою особою Управління Укртрансбезпеки у Львівській області, що проводила габаритно-ваговий контроль, та оператором вагового комплексу складено Довідку № 0002778 про результати здійснення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля MAN TGA 18.430 (реєстраційний номер НОМЕР_3) та напівпричепа рефрижератор KOGEL SVKT 24P (реєстраційний номер НОМЕР_1), в якій зазначена повна маса транспортного засобу 39,15 тонн.

До Акту № 0018278 від 07.03.2018 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів посадовою особою Управління Укртрансбезпеки у Львівській області, що проводила габаритно-ваговий контроль, проведений розрахунок № 031/040 від 07.03.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, згідно з яким визначена сума до сплати склала 514,00 Євро. Розрахунок виконано відповідно до затвердженої формули з урахуванням норм пункт 311 Постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007.

Відповідно до товарно-транспортної накладної № 00501318 від 05.03.2018 автомобільний перевізник ФОП Костюков Ю.А. (відповідач у справі) 07.03.2018 здійснював перевезення вантажу вантажним автомобілем MAN TGA 18.430 (реєстраційний номер НОМЕР_3) з напівпричепом рефрижератор KOGEL SVKT 24P (реєстраційний номер НОМЕР_1), під керуванням водія ОСОБА_7 за маршрутом з м. Запоріжжя до м. Мукачево.

Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області на адресу ФОП Костюкова Ю.А. направлялося лист-повідомлення про заборгованість № 3277/05-25/18 від 16.04.2018 щодо необхідності внесення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 514 Євро. До вказаного листа була додана копія розрахунку № 031/040 від 07.03.2018.

Дії Управління Укртрансбезпеки у Львівській області щодо фіксування правопорушення та нарахування суми плати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування у розмірі 514,00 Євро, нарахованої згідно з Актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0018278 від 07.03.2018, відповідачем в адміністративному і судовому порядку не оскаржувались. Визначена сума в добровільному порядку не сплачена.

Наведені вище обставини стали підставою для звернення Заступника керівника Львівської місцевої прокуратури № 1 до суду з позовом у даній справі про стягнення з ФОП Костюкова Ю.А. в дохід Державного бюджету України 16808,67 грн. (еквівалентно 514,00 Євро станом на 07.03.2018) плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи прокурора, дослідивши надані прокурором і третьою особою письмові докази у їх сукупності, заслухавши пояснення прокурора і представника третьої особи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до ч., ч. 3, 4 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Предметом позову у справі, що розглядається, є вимога про стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, нарахована щодо вантажного автомобіля MAN TGA 18.430 (реєстраційний номер НОМЕР_3), який належить перевізнику - відповідачу у справі на праві власності згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4, вагові параметри якого перевищували нормативні. Розмір плати становить 514,00 Євро, що станом на 07.03.2018 за офіційним курсом гривні до євро Національного Банку України становить 16808,67 грн. Обов'язок із сплати зазначених коштів виник із Акта про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0018278 від 07.03.2018, складеного Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області.

Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов'язків. Зокрема, і цивільні права, і цивільні обов'язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

В постанові Великої Палати Верхового Суду України від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17 зазначено, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. В цій же постанові Велика Палата Верхового Суду України також дійшла висновку, що вимоги про відшкодування таких матеріальних збитків вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Таким чином, з урахуванням суб'єктного складу учасників спірних правовідносин справа № 908/2100/18 відноситься до юрисдикції господарського суду Запорізької області.

Реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює, зокрема: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування (стаття 6 Закону України «Про автомобільний транспорт»).

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103), Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті основними завданнями Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).

Відповідно до п. 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 № 592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема - Управління Укртрансбезпеки у Львівській області.

Згідно з п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (далі за текстом - Порядок 1567), органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Державна служба України з безпеки на транспорті здійснює функції з управління автомобільними дорогами загального користування та має право вимагати дотримання законодавчих та нормативних актів з питань дорожнього руху, під час здійснення своїх повноважень діє як суб'єкт владних повноважень, а також є органом наділеним спеціальною компетенцією, якому надано повноваження щодо реалізації політики держави з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.

Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» зазначено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб'єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об'єкти, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).

Частинами 14-17 статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» унормовано, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Частини 1 та 4 статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачають, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.

В статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху (затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин. Щотижневий графік складається з урахуванням проведення рейдових перевірок не частіше ніж один раз на квартал.

У пункті 14 Порядку № 1567 зазначено, що рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі по тексту - Порядок № 879), в якому зазначено, зокрема:

- пп. 2 п. 2 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології;

- пп. 4 п. 2 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів;

- п. 3 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції;

- п. 26 кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету;

- п. 28 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень;

- п. 30 плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

- п. 311 якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Розмір плати за проїзд визначається у відповідності до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879) та становить, зокрема, для великовагових транспортних засобів з перевищенням допустимих осьових навантажень, за ставкою 0,27 Євро.

У розділі 1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, (затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 № 363, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 за № 128/2568) перевізником є фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить, що у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру плату за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу має вносити саме перевізник.

Як вже зазначалось раніше, перевезення вантажу на вантажному автомобілі MAN TGA 18.430 (реєстраційний номер НОМЕР_3) з напівпричепом рефрижератор KOGEL SVKT 24P (реєстраційний номер НОМЕР_1) здійснювалося перевізником - ФОП Костюковим Ю.А. (відповідачем у справі) за маршрутом м. Запоріжжя - м. Мукачево.

З урахуванням пройденої транспортним засобом відстані - 1285 км та перевищення нормативно допустимого навантаження строєної осі на 1,45 т, Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 07.03.2018 складено розрахунок № 031/040 від 07.03.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, розмір якої становить 514,00 Євро.

При цьому, результати габаритно-вагового контролю не оскаржені перевізником у встановленому законом порядку.

Вказані обставини підтверджуються: чеком зважування від 07.03.2018, сертифікатом перевірки серія СТ № 000438 від 27.11.2017 засобу вимірювальної техніки - Приладу автоматичного для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантаження на вісь 030Т-AS2-PWIA, декларацією про відповідність № 4 засобу вимірювальної техніки від 06.12.2017, актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 022811 від 07.03.2018, довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0002778 від 07.03.2018, актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0018278 від 07.03.2018.

З Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 022811 від 07.03.2018 вбачається, що відповідач здійснював перевезення вантажу з перевищенням нормативно допустимого навантаження строєної осі в 22 т при фактичному навантаженні на строєну вісь 23,45 т.

В зазначеному Акті перевірки № 022811 від 07.03.2018 в графі «Пояснення водія про причини порушень» міститься відмітка: «Водій з актом ознайомлений, від підпису та пояснень відмовився», що відповідає вимогам п. 22 Порядку № 1567, яким передбачено, що у разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.

Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області нарахована плата за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування відповідачу на загальну суму 514,00 Євро відповідно до ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування». (Розрахунок № 031/040 від 07.03.2018 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування).

Пунктом 27 Порядку № 879 закріплено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

З наявного в матеріалах справи листа Національного банку України № 61-0053/61971 від 20.11.2018 «Щодо офіційного курсу гривні до євро» офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України, станом на 07.03.2018 становив: 100 EUR - 3270,1691 грн.

Таким чином, на день проведення розрахунку, тобто на 07.03.2018, як це передбачено Порядком № 879, сума плати за проїзд в розмірі 514,00 Євро за офіційним курсом, встановленим Національним банком України, еквівалентна 16808,67 грн.

Згідно інформації Управління Укртрансбезпеки у Львівській області як на момент звернення прокурора до суду з позовом у даній справі, так і на час вирішення спору судом нарахована ФОП Костюкову Ю.А. плата за проїзд згідно розрахунку № 031/040 від 07.03.2018 в розмірі 16808,67 грн. (514,00 Євро) не сплачена.

Відповідно до п., п. 37, 41 Порядку № 879 учасники відносин у сфері габаритно-вагового контролю несуть відповідальність згідно із законодавством; дії або бездіяльність учасників відносин у сфері габаритно-вагового контролю можуть бути оскаржені в установленому порядку.

Відповідачем надано будь-яких доказів на спростування факту перевищення нормативно вагових параметрів транспортним засобом, який перебуває в його користуванні. Відповідні дії Управління Укртрансбезпеки у Львівській області щодо фіксування правопорушення та нарахування стягуваної суми збитків відповідачем не оскаржені.

За приписами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог або заперечень.

За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Прокурор надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.

Відповідач належними доказами доводи прокурора не спростував.

Враховуючи зазначене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст., ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Заступника керівника Львівської місцевої прокуратури № 1 в інтересах держави до Фізичної особи-підприємця Костюкова Юрія Анатолійовича, м. Запоріжжя про стягнення 16808,67 грн. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Костюкова Юрія Анатолійовича, (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1) в дохід Державного бюджету України (отримувач: Управління Державного казначейства у Шевченківському районі м. Львів, р/р № 31210216700007, банк - ГУ ДКСУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 38007662, призначення платежу: 22160100, плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні) 16808 (шістнадцять тисячі вісімсот вісім) грн. 67 коп. плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування. Стягувач - Державна служба України з безпеки на транспорті, (03135, м. Київ, пр. Перемоги, буд. 14, ідентифікаційний код юридичної особи 39816845). Видати наказ.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Костюкова Юрія Анатолійовича, (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь прокуратури Львівської області, (79005, м. Львів, вул. Богомольця, буд. 9, р/р № 35211093000774, УДКСУ у м. Києві, МФО 820172, ідентифікаційний код юридичної особи 02910031) 1762 (одну тисячу сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.

Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст. ст. 240, 241 ГПК України « 22» лютого 2019 р.

Суддя Н. Г. Зінченко

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Запорізької області, а у разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.