Постанова від 21.02.2019 по справі 693/1026/18

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 22-ц/793/320/19Головуючий по 1 інстанції

Категорія : 301040200 Шимчик Р.В.

Доповідач в апеляційній інстанції

Храпко В. Д.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2019 року м.Черкаси

Апеляційний суд Черкаської області в складі колегії суддів :

Храпка В.Д.,

Вініченка Б.Б., Бондаренка С.І.

за участю секретаря Матюхи В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси апеляційну скаргу Жашківської міської ради на рішення Жашківського районного суду Черкаської області від 13 грудня 2018 року, ухваленого під головуванням судді Шимчика Р.В., у справі за позовом Жашківської міської ради до ОСОБА_5 про встановлення земельного сервітуту на право проходу по земельній ділянці, повний текст рішення складено 21 грудня 2018 року, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2018 року Жашківська міська рада звернулася до суду із позов до ОСОБА_5 про встановлення земельного сервітуту на право проходу по земельній ділянці.

В обґрунтування своїх вимог вказувала на те, що 08 травня 2018 року до Жашківської міської ради надійшло звернення від депутата Стовбуна А.М. щодо вирішення питання збереження пішохідного проходу, який з'єднує АДРЕСА_3 та АДРЕСА_1.

Для вивчення даного питання комісією Жашківської міської ради 24 травня 2018 року оглянуто земельні ділянки по АДРЕСА_1 і АДРЕСА_2 і існуючий прохід на АДРЕСА_3, про що складено акт обстеження земельних ділянок.

В ході обстеження встановлено, що з АДРЕСА_1 на АДРЕСА_3 між обстежуваними земельними ділянками існує пішохідний прохід шириною близько 1 м. Даний прохід входить в межі земельної ділянки по АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_5 на праві власності.

Позивач зазначає, що на момент встановлення пішохідного проходу було досягнуто згоди між власником землі ОСОБА_5 та Жашківської міською радою про виділення земельної ділянки для суспільних потреб та залишення проходу в загальному користуванні.

За результатами обстеження комісією рекомендовано ОСОБА_5 не заперечувати проти використання частини його земельної ділянки для суспільних потреб - для проходу громадян та попередила про право встановлення сервітуту на частину земельної ділянки, яка використовується для проходу громадян.

Проте в липні 2017 року до позивача надійшло звернення жителів АДРЕСА_3 (44 підписи), що прохід між садибами ОСОБА_5 та ОСОБА_7 було закрито власниками даних садиб.

З метою мирного врегулювання питання та досягнення домовленостей із власником земельної ділянки , яка використовується для проходу громадян між АДРЕСА_3 та АДРЕСА_1 для її подальшого використання для громадських потреб 24 липня 2018 року позивачем надіслано ОСОБА_5 пропозицію укласти договір про встановлення земельного сервітуту на право проходу по земельній ділянці (оферту) із зазначенням строку для надання відповіді до 15 серпня 2018 року.

05 вересня 2018 року відповідачем надано відповідь, в якій він відмовився від укладення сервітуту на право проходу по земельній ділянці.

Враховуючи, що домовленості із відповідачем не досягнуто щодо задоволення потреб громадян щодо забезпечення проходу, Жашківська міська рада просила суд встановити безстроковий, безоплатний земельний сервітут на частину земельної ділянки ОСОБА_5 по АДРЕСА_1, шириною 1 м вздовж всієї її протяжності для забезпечення можливості громадян здійснювати прохід із АДРЕСА_1 на АДРЕСА_3 та у зворотному напрямку; зобов'язати ОСОБА_5 укласти договір про встановлення земельного сервітуту на право проходу по земельній ділянці із Жашківської міською радою, із істотними умовами, визначеними проектом такого договору та зобов'язати ОСОБА_5 здійснити державну реєстрацію вищевказаного договору відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», стягнути судові витрати.

Рішенням Жашківського районного суду Черкаської області від 13 грудня 2018 року у задоволенні позову Жашківської міської ради до ОСОБА_5 про встановлення земельного сервітуту на право проходу по земельній ділянці - відмовлено.

В апеляційній скарзі Жашківська міська рада просить рішення суду скасувати, як незаконне, необґрунтоване, висновки суду не відповідають обставинам справи та постановлене при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального і процесуального права, а по справі ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

У відзиві на апеляційну скаргу представник ОСОБА_5 - ОСОБА_8 зазначає, що апеляційна скарга Жашківської міської ради на рішення суду є необґрунтованою та залишити її без задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги, судова колегія проходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги по наступних підставах.

Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Жашківської міської ради № 319 від 22 грудня 2002 року ОСОБА_5 надана у власність присадибна земельна ділянка по АДРЕСА_1, площею 0.008 га.

30 жовтня 2002 року ОСОБА_5 видано державний акт на право власності на земельну ділянку НОМЕР_1.

19 червня 2018 року в Державному земельному кадастрі проведена державна реєстрація.

Власником сусідньої земельної ділянки є ОСОБА_7

Відповідно до звернення від 04.05.2018 року депутата Стовбуна А.М. до голови Жашківського ОТГ Цибровського І.А., «у зв'язку з неодноразовим зверненням жительки АДРЕСА_3 ОСОБА_10 до нього (як до депутата округу) було заявлено, що перехід (доріжка) з АДРЕСА_1 на АДРЕСА_3 між земельними ділянками АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2, які належать ОСОБА_5, ОСОБА_7 та ОСОБА_11 на земельній ділянці АДРЕСА_2 в аварійному стані знаходиться кам'яний паркан. Прошу визначити земельну комісію, яка повинна провести обстеження даних земельних ділянок згідно актів на право власності. В зв'язку з тим, що було заявлено дружиною ОСОБА_5, що дана стежка входить до її земельної ділянки згідно земельного акту на право власності» (а.с.9).

Відповідно до акту обстеження земельних ділянок по АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 від 24 травня 2018 року, за результатами обстеження комісією рекомендовано:

- ОСОБА_7 та ОСОБА_11 привести в належний стан муровану огорожу, яка межує з проходом з АДРЕСА_1 на АДРЕСА_3. Оскільки неналежне утримання майна - огорожі становить загрозу для життя і здоров'я людей, які користуються проходом, попередити власників майна про відповідальність за неналежне його утримання;

- ОСОБА_5 не заперечувати проти використання частини його земельної ділянки для суспільних потреб - для проходу громадян. У іншому разі Жашківська міська рада залишає за собою право встановлення сервітуту на частину земельної ділянки, яка використовується для проходу громадян.

Згідно копії листа від 24 липня 2018 року № 434/02-28, ОСОБА_5 направлено договір про встановлення земельного сервітуту на право проходу по земельній ділянці від 19 липня 2018 року, з проханням надати відповідь до 15 серпня 2018 року та повернути один з примірників договору до Жашківської міської ради.

Відповідно до копії заяви ОСОБА_5, останній повідомив про відмову укласти договір встановлення земельного сервітуту на право проходу по земельній ділянці та про намір загородити та самостійно використовувати свою земельну ділянку.

Відповідно до заяви жителів АДРЕСА_3 в кількості (44 особи), адресованої голові Жашківської міської ради, заявники просили розібратися по питанню законності проходу на АДРЕСА_3, оскільки 30 червня 2018 року даний прохід був закритий та заварений ОСОБА_7 та ОСОБА_5, садиби яких знаходяться поруч.

Відповідно до ч. 1 ст. 98 ЗК України право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).

Згідно п. «а» ч. 1 ст. 99 ЗК України власники або землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати встановлення земельного сервітуту в праві проходу.

Згідно ч. 1 ст. 100 ЗК України земельний сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Сервітут може належати власникові (володільцеві) сусідньої земельної ділянки, а також іншій конкретно встановленій особі (особистий сервітут).

Відповідно до ч. 1 ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Відповідно до ст. 401 ЦК України право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.

Згідно зі ст. 402 ЦК України сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду. Земельний сервітут може бути встановлений договором між собою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки. У разі домовленості про встановлення сервітуту та про його умови спір вирішується судом за позовом особи яка вимагає встановлення сервітут.

Статтею 404 ЦК України, зокрема, визначено правові підстави права користування чужою земельною ділянкою, а саме, право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майно полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладення та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо. Особа має право вимагати від власника (володільця) сусідньої земельної ділянки, а в разі необхідності від власника (володільця) іншої земельної ділянки надання земельного сервітуту.

Таким чином, сервітут - це право обмеженого користування чужим майном і потреба встановлення сервітуту виникає у тих випадках, коли власник майна не може задовольнити свої потреби будь-яким іншим способом.

Отже, для звернення до суду із позовом про встановлення земельного сервітуту має право власник або землекористувач сусідньої земельної ділянки.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Жашківська міська рада не є власником або землекористувачем сусідньої земельної ділянки і не може вимагати встановлення земельного сервітуту.

Проте, суд першої інстанції не звернув на це уваги і відмовив в задоволенні позову по інших підставах, що протирічить нормам матеріального права.

За таких обставин рішення суду першої інстанції підлягає до скасування із постановленням нового судового рішення про відмову в задоволенні позову по інших підставах.

Керуючись ст.ст. 374, 376, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Жашківської міської ради задоволити частково.

Рішення Жашківського районного суду Черкаської області від 13 грудня 2018 року скасувати.

В задоволенні позову Жашківської міської ради до ОСОБА_5 про встановлення земельного сервітуту на право проходу по земельній ділянці - відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів до суду касаційної інстанції.

Повний текст постанови складено 22 лютого 2019 року.

Судді: