03110, м. Київ, вул. Солом'янська, 2-а, e-mail: inbox@kia.court.gov.ua
Єдиний унікальний номер справи №760/7793/16
Головуючий у першій інстанції - Кушнір С.І.
Номер провадження № 06.08/824/203/2019
про роз'яснення постанови суду
19 лютого 2019 року м. Київ
Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
Головуючого судді: Яворського М.А.,
суддів: Кашперської Т.Ц., Фінагеєва В.О.,
за участю секретаря Удовиченко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_2 про роз'яснення постанови Київського апеляційного суду від 11 лютого 2019 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Українського науково-дослідного інституту продуктивності агропромислового комплексу, третя особа - Міністерство аграрної політики та продовольства України про стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу у зв'язку із затримкою видачі трудової книжки,-
Постановою Київського апеляційного суду від 11 лютого 2019 року апеляційні скарги Українського науково-дослідного інституту продуктивності агропромислового комплексу та Міністерства аграрної політики та продовольства України залишено без задоволення.
Апеляційні скарги позивача у справі ОСОБА_2 та представника позивача у справі - адвоката Костенка Вадима Павловича задоволено частково.
РішенняСолом'янського районного суду міста Києва від 21 серпня 2018 року скасовано та ухвалено нове судове рішення .
Стягнуто з Українського науково-дослідного інституту продуктивності агропромислового комплексу на користь ОСОБА_2 466545,71 грн. за затримку видачі трудової книжки.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
14 лютого 2019 року до Київського апеляційного суду надійшла заява ОСОБА_2 про роз'яснення постанови Київського апеляційного суду від 11 лютого 2019 року, у якій заявник просить роз'яснити чи зобов'язаний Український науково-дослідний інститут продуктивності агропромислового комплексу нарахувати та сплатити податки, збори та інші обов'язкові платежі на суму, яка підлягає стягненню відповідно до постанови від 11 лютого 2019 року - 466 545, 71 грн. А також у випадку, якщо Український науково-дослідний інститут продуктивності агропромислового комплексу зобов'язаний здійснити вказане нарахування, то просить роз'яснити за якими саме ставками має здійснюватись дане нарахування та сплата податків, зборів та обов'язкових платежів, чи за ставками, які діяли у період стягнення згідно з постановою апеляційного суду від 11 лютого 2019 року, чи за ставками, які діють на час фактичної виплати, враховуючи, що позивач є інвалідом другої групи.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, апеляційний суд приходить до висновку про часткове задоволення заяви, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 271 ЦПК України за заявою учасників справи, державного виконавця, приватного виконавця суд роз'яснює судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення.
У резолютивній частині постанови апеляційного суду зазначено суму середнього заробітку за час затримки у видачі трудової книжки у розмірі 466 545, 71 грн., яка підлягає стягненню на користь ОСОБА_2.
У пункті 6 частини 5 постанови пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування законодавства про оплату праці» № 13 від 24 грудня 1999 року роз'яснено судам, що задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов'язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов'язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року N 845, визначає механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Відповідно до п. 2 вказаного Порядку безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.
Виконавчі документи - це оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом «Про виконавче провадження».
Економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників регулюються Законом України "Про оплату праці" та іншими законодавчими та нормативними актами, у тому числі розробленими відповідно до КЗпП та вказаного вище Закону, Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Держкомстату України № 5 від 13 січня 2004 року .
Статтею 2 Закону "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, яка включає, зокрема, додаткову заробітну плату. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, яка включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб врегульовано розділом IV Податкового кодексу України, відповідно до п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування платника податку є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, який складається із суми оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) протягом такого звітного податкового місяця.
Згідно із п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, включаються: доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (пп. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 Кодексу); дохід у вигляді відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди, крім випадків, визначених пп. 164.2.14 цього пункту; та інші доходи, крім зазначених у ст. 165 Кодексу.
Платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа - резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, та податковий агент (п. 162.1 ст. 162 Кодексу).
Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету встановлено ст. 168 Кодексу. Так, згідно із пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, поняття, якого визначено пп. 14.1.180 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст. 167 Кодексу.
Крім того, Законом України від 28 грудня 2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України" до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України продовжено оподаткування військовим збором (пункт 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 Кодексу (підпункт 1.1 пункту 161 підрозділу 10 Кодексу). Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу (пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Враховуючи зазначене, державна установа як юридична особа є податковим агентом щодо податку на доходи фізичних осіб і військового збору та несе відповідальність за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету зазначеного податку і збору. Крім цього, така юридична особа як податковий агент прирівнюється до платників податку і має права та виконує обов'язки, встановлені Кодексом для платників податків.
Враховуючи зазначене, апеляційний суд вважає за необхідне задовольнити частково заяву ОСОБА_2 та роз'яснити йому зміст резолютивної частини постанови з урахуванням вищезазначених роз'яснень.
Керуючись статтями 261, 271 ЦПК України, апеляційний суд, -
Заяву ОСОБА_2 задовольнити частково.
Роз'яснити, що постанову Київського апеляційного суду від 11 лютого 2019 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Українського науково-дослідного інституту продуктивності агропромислового комплексу, третя особа - Міністерство аграрної політики та продовольства України про стягнення середньої заробітної плати за час вимушеного прогулу у зв'язку із затримкою видачі трудової книжки в частині стягнення з Українського науково-дослідного інституту продуктивності агропромислового комплексу на користь ОСОБА_2 середнього заробітку необхідно розуміти таким чином, що сума 466 545, 71 грн.визначена до стягнення судом без урахування податків та інших обов'язкових платежів та підлягає стягненню при виконанні рішення суду.
В іншій частині задоволення заяви відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Повне судове рішення складено 19 лютого 2019 року.
Головуючий: М.А.Яворський
Судді: Т.Ц.Кашперська
В.О.Фінагеєв