Дата документу 13.02.2019
Справа № 320/7615/17
13 лютого 2019 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого - судді Купавської Н.М.
за участю секретаря - Діденко Т.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Мелітополі цивільну справу за позовом Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області до ОСОБА_1 про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки,
Позивач звернувся до суду з позовом про зобов'язання ОСОБА_1 укласти додаткову угоду щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки з 04.03.2016 згідно з рішенням Костянтинівської сільської ради № 23, а саме: № 040727200023 від 02 липня 2007 року щодо земельної ділянки, розташованої за адресою: с. Костянтинівка, провулок Макаренко, 31, площею 3,4048 га, згідно проекту угоди № 2 та зареєструвати її відповідно до вимог чинного законодавства. В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 10 квітня 2007 року між Костянтинівською сільською радою Мелітопольського району Запорізької області та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування земельну ділянку загальною площею 3,4048 га, за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Костянтинівської сільської ради в межах населеного пункту за адресою: с. Костянтинівка, пров. Макаренко, 31 для розміщення та обслуговування механізованого току. Умовою зазначеного договору оренди (п.9) є річна орендна плата за землю встановлена в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 18947 грн. 71 коп., а на 2008 рік у розмірі 2 % - 12 631 грн. 80 коп. Пунктом 13 договору зазначено, що розмір орендної плати переглядається один раз на два роки шляхом укладання додаткової угоди за взаємною згодою сторін у разі: зміни умов господарювання, зміни розмірів земельного податку, орендної плати, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря та в інших випадках. 01.10.2009 між сторонами було укладено додаткову угоду, якою внесено зміни в п. 8 договору, фразу: «терміном на два роки» змінено на фразу «терміном на 49 років без зміни цільового використання землі». В п. 9 договору «Орендна плата» викладена в новій редакції: «Орендна плата встановлена в грошовій формі та визначається сторонами у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки - 22 441 грн. 04 коп. 29.01.2016 рішенням Костянтинівської сільської ради № 22 було встановлено розміри орендної плати, де розмір становить 5 % від нормативної грошової оцінки землі. Відповідачу поштою було направлено проект додаткової угоди. 30.08.2016 та 03.05.2017 від відповідача надійшли листи про відмову від укладання додаткової угоди стосовно змін розміру орендної плати. Вказану відмову позивач вважає неправомірною, що послугувало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.
Представники позивача ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримали позовні вимоги в повному обсязі та пояснили, що дійсно 10 квітня 2007 року між Костянтинівською сільською радою Мелітопольського району Запорізької області та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування земельну ділянку загальною площею 3,4048 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Костянтинівської сільської ради в межах населеного пункту за адресою: с. Костянтинівка, пров. Макаренко, 31, для розміщення та обслуговування механізованого току. Рішенням сесії сільської ради від 29.01.2016, № 22 встановлено відсоткові ставки від нормативної грошової оцінки землі для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, а саме: п. 2.3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - 5 %. Дане рішення відповідачем оскаржене не було, а тому, підлягає виконанню відповідно до положень ст. 144 Конституції України та ст. 37 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗК «Про оренду землі» орендна плата є однією із істотних умов договору із зазначенням її розміру. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Сторонами в договорі передбачена можливість перегляду розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому, законодавча зміна розмірів орендної плати за використання земель є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Представник відповідача ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та пояснив, що позивач посилається на те, що рішенням сесії № 22 від 29.01.2016 про встановлення розмірів орендної плати за використання земель в с. Костянтинівка, а саме: у 2 розділі - землі сільськогосподарського призначення: п. 2.2 для ведення особистого селянського господарства 3 відсотки, п. 2.4. не сільськогосподарського угіддя - господарські двори, які використовуються в комерційних цілях 5 відсотків. Позивач вважає, що землі зазначені в п. 2.4 відносяться до земель, що орендує відповідач. Однак, відповідно до ст. 22 Земельного кодексу, до земель сільськогосподарського призначення належать: а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги); б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо). Так, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 16.02.2018 р. по справі № 808/2825/17 встановлено, що землі за вказаним договором оренди виділено під об'єкти промисловості, у зв'язку із чим відсутні підстави для зміни розміру орендної плати. А тому, він просить відмовити у задоволені позову в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши і дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що 10 квітня 2007 року між Костянтинівською сільською радою Мелітопольського району Запорізької області та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування земельну ділянку загальною площею 3,4048 га за рахунок земель запасу сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Костянтинівської сільської ради в межах населеного пункту за адресою: с. Костянтинівка, пров. Макаренко, 31, для розміщення та обслуговування механізованого току /а.с.19-22/.
Умовою зазначеного договору оренди (п.9) є річна орендна плата за землю встановлена в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 18947 грн. 71 коп., а на 2008 рік у розмірі 2 % - 12 631 грн. 80 коп.
01 жовтня 2009 року між сторонами була укладена додаткова угода № 1 до договору оренди земельної ділянки, реєстраційний № 040727200023 від 02 липня 2007 року, відповідно до якої в п. 8 договору оренди «Строки дії договору» фразу: «терміном на 2 роки» змінено на фразу: «терміном на 49 років без зміни цільового використання землі», п. 9 договору оренди «Орендна плата» викладено в новій редакції: «Орендна плата встановлена в грошовій формі та визначається сторонами у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки, що становить 44 441 грн. 04 коп. за загальну площу земельної ділянки на рік» /а.с.23/.
Рішенням п'ятої сесії сьомого скликання Костянтинівської сільської ради Запорізької області № 22 від 29.01.2016 встановлено відсоткові ставки від нормативної грошової оцінки землі для розрахунку орендної плати за землі відповідно до Додатку /а.с.34/.
Так, відповідно до додатку до рішення відсоткова ставка від нормативної грошової оцінки землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва встановлено - 5 % /а.с.34 на звороті/.
Рішенням шостої сесії сьомого скликання Костянтинівської сільської ради Запорізької області № 23 від 04.03.2016 «Про внесення змін та доповнень до договору оренди земельної ділянки» в п. 9 «Орендна плата» договору оренди внесені зміни, а саме: замість фрази: «у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки, що становить 22 441 грн. 04 коп. читати: «у розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки, що становить 147092 грн.» та далі за текстом. Зобов'язано ОСОБА_1 у місячний термін з дня прийняття даного рішення укласти з Костянтинівським сільським головою додаткову угоду про внесення змін та доповнень до вказаного в п. 1 Договору оренди земельної ділянки у визначеному законом порядку та своєчасно сплачувати орендну плату за земельну ділянку /а.с.24-25/.
17.08.2016 на адресу ОСОБА_1 Костянтинівською сільською радою поштою направлено проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 10.04.2007 /а.с.28/, однак, відповідач зазначену угоду не підписав, а 29.08.2016 направив на адресу сільської ради лист, в якому повідомив, що не вбачає підстав для підписання додаткової угоди, взяті на себе зобов'язання згідно договору оренди та положень Закону України він виконує в повному обсязі /а.с.29/.
12.04.2017 на адресу ОСОБА_1 Костянтинівською сільською радою повторно по пошті направлено проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 10.04.2007 /а.с.30/, однак, відповідач зазначену угоду не підписав, а 29.08.2016 року направив на адресу сільської ради лист, в якому повідомив, що не вбачає підстав для підписання додаткової угоди, взяті на себе зобов'язання згідно договору оренди та положень Закону України він виконує в повному обсязі /а.с.31/.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно із ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Орендна плата за землю відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі» - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Як визначено умовами договору оренди земельної ділянки, укладеного між сторонами у справі: умови договору оренди про розмір орендної плати переглядаються один раз на два роки шляхом укладення додаткової угоди за взаємною згодою сторін у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації визначених законодавством (п. 13 договору).
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України (чинній на час виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди відповідно до встановленої нормативної грошової оцінки землі в межах, передбачених ст.288 Податкового кодексу України.
Таким чином, базою оподаткування відповідно до ст. 271 Податкового кодексу України є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 289. 1 ст. 289 Податкового кодексу України та ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений як встановленими і затвердженими нормативами.
Згідно із ст. 18 Закону України «Про оцінку земель», нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Згідно із ч. 1 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями ст. 288 Податкового кодексу України.
Відповідно з п. 34,35 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно із ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Так, судом встановлено, що рішення Костянтинівської сільської ради № 22 від 29.01.2016 року «Про встановлення розмірів орендної плати за використання земель в с. Костянтинівка», яким затверджено нові ставки орендної плати, є чинним та в установленому законом порядку незаконним не визнавалось, а тому, воно є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Стосовно доводів представника відповідача щодо виділення відповідачу в оренду землі саме під об'єкти промисловості, що не відноситься до земель сільськогосподарського призначення, суд приходить до наступного.
Так, відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-2305218382019 від 08.02.2019 року земельна ділянка з кадастровим номером 2323081200:06:005:0014, що розташована за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Костянтинівка, пров. Макаренко, 31, цільове призначення: А.01.01, категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; площа земельної ділянки: 3,4048 га.
Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої Наказом Державного комітету із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 Код КВЦПЗ Секція А підрозділ 01.01 визначено землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Пункт 16 договору оренди землі № 040727200023 від 02.07.2007 визначено цільове призначення земельної ділянки з кадастровим номером 2323081200:06:005:0014, загальною площею 3,4048 га: ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Згідно з витягом із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 08.02.2019 № 800/209-19 нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 34048,00 га. зазначена як землі сільськогосподарського призначення становить 2 900 745 грн. 76 коп.
Таким чином, судом встановлено, що позивач при вирішенні питання встановлення розмірів орендної плати за використання земель в с. Костянтинівка, а саме: для категорії земель сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням: ведення товарного сільськогосподарського виробництва встановлено розмір орендної ставки 5 % від нормативної грошової оцінки земель, діяв на підставі вимог чинного законодавства, а отже відмова відповідача від укладення додаткової угоди стосовно зміни розміру орендної плати призводить до порушення прав позивача у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідач вважає, що йому в оренду передано земельну ділянку, цільове призначення якої не ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а інше і відсоткова ставка буде також іншою - 3%. Але, при цьому відповідач не оспорював п.16 договору оренди землі від 10.04.2007 щодо цільового призначення земельної ділянки.
Якщо приймати до уваги п.2 договору оренди земельної ділянки від 10.04.2007, де вказано, що в оренду передається земельна ділянка сільськогосподарського призначення (несільськогосподарські угіддя - господарчий двір), то і цьому випадку для категорії земель: несільськогосподарські угіддя, господарські двори, які використовуються в комерційних цілях, рішенням Костянтинівської сільської ради № 22 від 29.01.2016 встановлено розмір відсоткової ставки для розрахунку орендної плати за земельні ділянки також у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земель.
Суд вважає безпідставними посилання представника відповідача на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 16.02.2018 (а.с.70-78), оскільки це рішення стосується не орендованої відповідачем земельної ділянки, а будівель, що на ній знаходяться.
Крім того, відповідно до ст.141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню на користь держави судовий збір у розмірі 1600 грн. 00 коп., оскільки ухвалою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 01.11.2018 позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у даній справі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 12,13,81,89,141,264,265 ЦПК України, ст.ст. 26, 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 632, 651 ЦК України, ст. ст. 13, 15, 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст. 144 Конституції України, ст. ст. 271, 288, 289 Податкового кодексу України, ст. ст. 18, 23 Закону України «Про оцінку земель», суд
Позов Костянтинівської сільської ради Мелітопольського району Запорізької області до ОСОБА_1 про зобов'язання укласти додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки задовольнити повністю.
Зобов'язати ОСОБА_1 укласти додаткову угоду щодо внесення змін з 04 березня 2016 року до договору оренди земельної ділянки, укладеного між Костянтинівською сільською радою Мелітопольського району Запорізької області та ОСОБА_1, № 040727200023 від 10.04.2007, щодо земельної ділянки площею 3,4048 га, розташованої за адресою: пров.Макаренко,31 в с.Костянтинівка Мелітопольського району Запорізької області, згідно з проектом угоди № 2 відносно зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка складає 2941840 грн 32 коп., та відповідно зміни орендної плати з 3% до 5 % від цієї нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 1 600 грн 00 коп.
Позивач: Костянтинівська сільська рада Мелітопольського району Запорізької області, код ЄДРПОУ 04352718, розташована за адресою: вул.Маяковського,165 в с.Костянтинівка Мелітопольського району Запорізької області.
Відповідач: ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, мешкає за адресою: вул.Шкільна,31 в с.Костянтинівка Мелітопольського району Запорізької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.