Дата документу 19.02.2019
Справа № 320/8800/18
19 лютого 2019 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі: головуючого - судді Купавської Н.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в м. Мелітополі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 суму у розмірі 413,61 грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що згідно заяви ОСОБА_1 від 06.04.2018 йому була призначена виплата компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам (ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1), з 06.04.2018 по 30.12.2054 у розмірі 264,30 грн. щомісячно. При написанні заяви відповідач зобов'язався повідомити про будь-які обставини, які могли вплинути на розмір та термін призначення компенсації. Як стало відомо особа, за якою здійснювався догляд померла 11.04.2018. Несвоєчасне повідомлення про смерть особи, за якою здійснювався догляд, призвело до надміру виплачених коштів в розмірі 713,61 грн. 13.07.2018 відповідач сплатив частину надміру виплачених коштів у розмірі 300,00 грн, але залишок суми у розмірі 413,61 грн до цього часу на рахунок управління не повернуто, тому позивач змушений звернутися до суду.
Ухвалою Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області від 19 грудня 2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачі та представник третьої особи у встановлений судом строк не надав відзив на позовну заяву.
Суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Беручи до уваги, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, відповідно до ч. 2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004, № 558, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація).
Як вбачається з матеріалів справи 06.04.2018 відповідач звернувся до Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області з заявою по призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам (утриманець ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1) /а.с.4-5/.
Відповідно до змісту зазначеної вище заяви відповідач зобов'язався повідомити УСЗН Мелітопольської міської ради Запорізької області про будь-які обставини, які могли вплинути на розмір та термін призначення компенсації /а.с.5 зворот/.
Згідно з рішенням від 17.04.2018 відповідачу була призначена виплата компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам (утриманець ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1) з 06.04.2018 по 30.12.2054 у розмірі 264,30 грн. щомісячно /а.с.6/.
Однак, під час проведення перевірки УСЗН щодо правильності інформації, яка надається заявниками на призначення соціальної допомоги стало відомо, що особа, за якою здійснювався догляд ОСОБА_2, помер 11.04.2018, що підтверджується свідоцтвом про смерть /а.с.7/.
Відповідно до п. 15 вищевказаного Порядку фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.
Таким чином, судом встановлено, що несвоєчасне повідомлення відповідача про смерть особи, за якою здійснювався догляд, призвело до надмірної виплати коштів.
Проведеним Управлінням перерахунком встановлена сума переплати відповідачу в розмірі 713 грн. 61 коп.
Наказом Управління від 14.06.2018 року було вирішено стягнути з відповідача суму надміру нарахованої компенсації у розмірі 713 грн. 61 коп., про що останньому було направлено повідомлення про припинення соціальної допомоги та необхідність повернути переплачену суму у строк до 30.06.2018 /а.с.9/.
11.07.2018 відповідач звернувся до управління з заявою щодо продовження строку виплати до 30.08.2018 у зв'язку з тяжким матеріальним положенням.
13.07.2018 року відповідач сплатив частину надміру виплачених бюджетних коштів у розмірі 300,00 грн.
Комісією виконкому Мелітопольської міської ради Запорізької області по призначенню усіх видів адресної соціальної допомоги, виходячи з конкретних обставин, було вирішено, як виняток, відповідно до заяви продовжити строк виплати надміру виплачених бюджетних коштів до 30.08.2018 (виписка з протоколу від 19.07.2018 № 14) /а.с.10/.
Але, залишок суми у розмірі 413,61 грн. до цього часу на рахунок управління відповідачем не повернуто.
Згідно п.15 Порядку, якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначив компенсацію.
Отже, внаслідок несвоєчасного повідомлення відповідачем про смерть особи, за якою здійснювався догляд, йому були надмірно нараховані бюджетні кошти у вигляді грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, у розмірі 413 грн. 61 коп., які ОСОБА_1 не повернув.
Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Аналізуючи зібрані по справі докази суд прийшов до висновку про стягнення з ОСОБА_1 суми в розмірі 413 грн. 61 коп.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору при поданні заяви, то ці витрати підлягають стягненню з відповідача в порядку ст. 141 ЦПК України у розмірі 1762 грн. 00 коп. у дохід держави.
На підставі викладеного, керуючись п.п. 1,15 Порядку призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 року № 558, суд, ст.. 1212 ЦК України, ст. ст. 12, 13, 81, 141, 211, 247, 259, 263, 279 ЦПКУкраїни, -
Позов Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, на користь Управління соціального захисту населення Мелітопольської міської ради (р/р 35419053032479, ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, ОКПО 03193086) надміру виплачені бюджетні кошти у розмірі 413 (чотириста тринадцять) гривень 61 копійку.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, на користь держави судовий збір в розмірі 1762 /одна тисяча сімсот шістдесят дві/ гривні 00 копійок.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.