Постанова від 14.02.2019 по справі 350/2001/17

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2019 рокуЛьвів№ 857/861/18

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.

за участю секретаря судового засідання - Гнідець Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Головного управління МВС України в Івано-Франківській області на рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 01 лютого 2018 року (головуючий суддя в суді першої інстанції Пулик М.В., смт. Рожнятів) у справі №350/2001/17 за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

14 грудня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії УМВС України у Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області в якому просив визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо не видачі йому для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, та не направлення її до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області та зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області виготовити та надати йому, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову повну довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад -2500 гривень, оклад за військове (спеціальне) звання - 1800 гривень, надбавка за вислугу років (50%) 2150 гривень, надбавка за специфічні умови проходження служби у поліції(100%) 6450 гривень, доплата за службу в нічний час (35%) - 875 гривень, надбавка за особливо важливі завдання (50 %) - 3225 гривень, премія (28,29%) - 1824 гривні, з 01 січня 2016 року. Крім того позивач просить зобов'язати Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по новій довідці про розмір грошового забезпечення. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Рішенням Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 01 лютого 2018 року позов ОСОБА_2 задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, та не направлення її до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області.

Зобов'язано ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області виготовити та надати ОСОБА_2, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову повну довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії УМВС України у Івано-франківській області на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1, судовий збір у розмірі 640 гривень.

Встановлено судовий контроль за виконанням рішення, зобов'язавши ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області подати у десятиденний строк з часу набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головним управлінням МВС України в Івано-Франківській області подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задовольнити позовні вимоги повністю.

В обґрунтуванні апеляційної скарги апелянт зазначив, що вказаний відповідачем розмір премії 0,48 % є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 28,29% та надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років відсутні.

Представники позивача та відповідача Ліквідаційної комісії УМВС України у Франківській області в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, що відповідно до частини другої статті 313 Кодексу адміністративного судочинства України не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити, виходячи з наступного.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_4 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років (27 років 10 місяців 12 дні), призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 76 % грошового забезпечення з 10 вересня 2008 року.

З протоколу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про призначення пенсії від 06 грудня 2017 року видно, що з 10 травня 2000 року позивач відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призначено пенсію за вислугу років.

При обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення: посадовий оклад - 650, 00 грн.; оклад за військове звання - 120, 00 грн.; надбавка за стаж служби - 40% - 308, 00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих (специфічних) завдань - 50% - 539,00 грн., премія - 28,29 % - 457,45 грн. Основний розмір пенсії 76 % грошового забезпечення (вислуга 27 років 10 місяців 12 дні) (а.с. 13).

07 грудня 2017 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області із запитом про отримання публічної інформації, у якій просив видати йому, крім іншого, довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року для перерахунку пенсії згідно додатку 2 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (а.с. 17).

Листом від 12 грудня 2017 року №Т-73зі/108/05/8-17 головою Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Івано-Франківській області позивачу надано відповідь, якою роз'яснено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45. Крім того, зазначено, що відносно позивача підготовлено довідку від 07.07.2017 № 3427/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01 січня 2016 року, яку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якій розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії встановлено у розмірі 6480,96 грн., зазначені його складові. (а.с. 18).

Листом від 13 грудня 2017 року №1311/Т-15 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено на підставі довідок про грошове забезпечення, наданих ліквідаційною комісією головного управління МВС після виділення додаткових коштів з державного бюджету України.

Не погоджуючись з таким діями (бездіяльністю) відповідача позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, про не обґрунтованість дій відповідача та наявність підстав для надання позивачу довідки з зазначенням інших розмірів складових.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки вони знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи виходячи з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України наведені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, якими є, зокрема, прийняття (вчинення) таких рішень, (дій, бездіяльності) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

11 листопада 2015 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», якою встановлено види грошового забезпечення поліцейських.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Законом України №900-VIII від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було доповнено новою частиною та вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У зв'язку із вище наведеними змінами в законодавстві, виникли підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам органів внутрішніх справ (міліції), в тому числі позивачу, з січня 2016 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», визначений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду у справі №802/2196/17-а від 12 березня 2018 року у зразковій справі та підтримана постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Відповідно до ч.3 ст. 291 КАС України вбачається, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Частиною 5 ст.291 КАС України встановлено, що рішення суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду типової справи може бути оскаржено в касаційному порядку виключно з таких підстав:

1) суд першої та (або) апеляційної інстанції при вирішенні типової справи не визнав її типовою справою та (або) не врахував правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи;

2) справа, в якій судом першої та (або) апеляційної інстанції ухвалено рішення з урахуванням правових висновків, викладених у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, не відповідає ознакам типової справи.

Відповідно до абз. 2 пункту 5 Порядку № 45 під час перерахунку пенсій використовуються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) за січень 2016 р., передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії старшого інженера становить 0,48%.

Таким чином, вказаний відповідачем розмір премії 0,48% є середнім розміром, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії, тобто за січень 2016 року, за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абз. 2 пункту 5 Порядку №45, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 28,29 % та надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50% позивач, немає.

Водночас апелянт довів суду відсутність протиправних дій зі свого боку та правомірність своїх дій.

Пунктом 4 частини 1 статті 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись статями 243, 291, 309, 310, 315, 317 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління МВС України в Івано-Франківській області задовольнити. Рішення Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області від 01 лютого 2018 року у справі №350/2001/17 - скасувати, та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у виняткових випадках передбачених ч. 5 ст. 291 КАС України.

Головуючий суддя В. Я. Макарик

судді О. О. Большакова

І. В. Глушко

Повний текст постанови складений 21 лютого 2019 року.