Справа № 0240/3674/18-а
Головуючий у 1-й інстанції: Чернюк А.Ю.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
13 лютого 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Сторчака В. Ю. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 листопада 2018 року (повний текст виготовлено 20 листопада 2018 року у м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області(далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
позивач 12.10.2018 звернувся із адміністративним позовом до Вінницького окружного адміністративного суду в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_2 за рахунок не включення до грошового забезпечення додаткових доплат та зменшення вислуги років з 73 % сум грошового забезпечення на 70 % від відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та застосувати відсоткову ставку вислуги років 73 % від відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області виплатити ОСОБА_2 різницю між нарахованою йому та отриманою ним пенсією за період з 01.01.2018 по день, з якого почнеться виплата з урахуванням відповідних окладів за посадою, військовим званням, процентною надбавкою за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, пенсію за вислугу років.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 20.11.18 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_2 під час її перерахунку з 73 % на 70 % від відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_2 в розмірі 73% від відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області виплатити ОСОБА_2 різницю між нарахованою йому та отриманою ним пенсією за період з 01.01.2018 по день, з якого почнеться виплата перерахованої йому пенсії в розмірі 73% від відповідних сум грошового забезпечення за вислугу років з урахуванням відповідних окладів за посадою, військовим званням, процентною надбавкою за вислугу років.
У решті позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_2 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області сплачений судовий збір в розмірі 352,40 грн.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення в частині відмови у задоволенні позову та прийняти в цій частині нове, яким позов задовольнити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, те що пенсії обчислюються виходячи з розміру грошового забезпечення з врахуванням проценту надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу вказавши, що розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках, а тому для перерахунку та виплати пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення, що не ввійшли у довідку ДФС немає законних підстав.
Позивач подав відповідь на відзив вказавши, що пенсійний орган мав здійснити перерахунок пенсії з урахуванням фактично отриманих виплат, що існували на день його звільнення з роботи та додаткових документів, що були надіслані ДФС у Вінницькій області.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.
ОСОБА_2 призначена пенсія за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ зі змінами у розмірі 73% грошового забезпечення, що підтверджено розрахунком пенсії за вислугу років.
Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за вислугу років в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01 2018, у зв'язку з чим основний розмір пенсії позивача склав 70% грошового забезпечення. Крім того, не включено до грошового забезпечення додаткових доплат, які були включені при первісному призначенні пенсії.
23.07.2018 позивач звернувся із скаргою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо перерахунку пенсії.
30.07.2018 відповідачем надана відповідь на скаргу, в якій зазначено, що надбавка за оперативну службу та службу з особливими умовами не передбачено постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103, тому для проведення перерахунку пенсії з урахуванням інших складових немає законних підстав. Також, згідно пункту "в" частини 2 статті 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення в оскаржуваній частині суд першої інстанції дійшов висновку, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, в даному випадку згідно довідки виданої Головним управлінням ДФС у Вінницькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_2
Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
При цьому, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" визначає перелік видів грошового забезпечення, який необхідно врахувати при перерахунку пенсії і цей перелік є вичерпним. До нього входить лише: оклад за посадою; оклад за військовим (спеціальним) званням; відсоткова надбавка за вислугу років.
Згідно пункту 2 Постанови №103, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) постановлено проводити з 1 січня 2018 року, у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У відповідності до п. 7 Постанови №103 Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Міністерству юстиції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній фіскальній службі, Національній гвардії, Управлінню державної охорони після набрання чинності цією постановою забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок №45).
Згідно п. 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Вимогами п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 і 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
У відповідності до пункту 5 Порядку №45, під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Відтак, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.
При цьому, органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати складові грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.
Таким чином, суд першої інстанції доречно послався на постанову Верховного Суду від 26.06.2018 у справі №К/9901/10401/18, де вказано, що Головне управління як територіальний орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям виключно на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами де особа проходила службу та не наділений повноваженнями щодо визначення складових грошового забезпечення, які мають бути включені як складові в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що зміст довідки виданої Головним управлінням ДФС у Вінницькій області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій ОСОБА_2 узгоджується з пунктом 1 Постанови № 103 та містить складові грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії (за відповідною посадою) і містить надбавки за посадовий оклад, оклад за військове звання (капітан) та надбавку за вислугу років.
За таких обставин колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, оскаржуване рішення прийнято відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 листопада 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Мельник-Томенко Ж. М. Сторчак В. Ю.