61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
іменем України
13.06.2018 Справа № 905/72/18
Господарський суд Донецької області у складі судді Ніколаєвої Л.В.,
при секретарі судового засідання Паніній Я.М.,
розглянувши справу № 905/72/18
за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз»
до відповідача Військової частини НОМЕР_1
про стягнення 400 151,95 грн.
за участю представників:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з'явився
Суть спору: ПАТ по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз» звернулося до господарського суду Донецької області з позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача компенсацію вартості природного газу в сумі 400 151,95 грн. (із врахуванням письмових пояснень, які надані до суду разом з клопотанням за вх. № 48171/18 від 05.03.2018р.).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на норми абз. 3 п. 4 гл. 5 р. VI Кодексу газорозподільних систем, які встановлюють обов'язок споживача компенсувати Оператору ГРМ вартість небалансу природного газу у порядку, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період.
12.02.2018р. господарським судом постановлено ухвалу про відкриття провадження у справі №905/72/18 та призначення підготовчого засідання на 06.03.2018р.
06.03.2018р. господарським судом постановлено ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 27.03.2018р.
27.03.2018р. за вх. №6499/18 господарський суд одержав відзив відповідача на позовну заяву, за яким останній проти позову заперечує, з огляду на те, що:
- по-перше, застосування положень п. 4 гл. 5 VI Кодексу ГРС передбачає укладення між споживачем та постачальником договору постачання природного газу;
-по-друге, позивачем не зазначено, які саме і ким були запровадженні заходи, передбачені Кодексом ГТС;
-по-третє, договір про розподіл природного газу не передбачає надання позивачем послуг балансування природного газу; водночас, між ПАТ «Укртрансгаз» та відповідачем укладений договір транспортування природного газу, відповідно до якого ПАТ «Укртрансгаз» надає відповідачу в т.ч. послуги балансування;
- по-четверте, в порушення п. 3.1. договору про розподіл природного газу позивач не надав до суду доказів того, що Оператор ГТС (ПАТ «Укртрансгаз») довів до Оператора ГРМ (позивача) наявність підтвердженого обсягу природного газу відповідача;
- по- п'яте, позивач не надав суду доказів понесених ним збитків; без надання таких доказів у відповідача може виникнути лише обов'язок сплати послуг балансування Оператору ГТС (ПАТ «Укртрансгаз»), оскільки саме на останнього покладено право надавати послуги балансування природного газу.
27.03.2018р. господарським судом постановлено ухвалу про продовження строку проведення підготовчого провадження до 15.05.2018р. на підставі клопотання відповідача за вх. № 6578/18 від 27.03.2018р. та відкладення підготовчого засідання на 25.04.2018р.
19.04.2018р. за вх. №8140/18 господарський суд одержав відповідь позивача на відзив, згідно якою останній підтримує позовні вимоги та зазначає, що:
- по - перше, абз. 3 п. 4 гл. 5 VI Кодексу ГРС встановлено обов'язок споживача компенсувати Оператору ГРМ вартість небалансу природного газу за формулою, зазначеною в цьому пункті, з коефіцієнтом компенсації 2, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період;
- по - друге, у серпні 2017р. у відповідача не було постачальника природного газу, тобто не було підтвердженого обсягу природного газу, а тому ПАТ «Укртрансгаз» і не могло бути доведено до позивача підтвердженого обсягу на відповідача, що, в свою чергу, є підтвердженням несанкціонованого відбору природного газу з боку відповідача;
- по - третє, у додатку № 1 до заяви приєднання до договору розподілу природного газу зазначені адреси об'єктів відповідача, на які здійснюється подача природного газу із газорозподільної системи, яка знаходиться в межах ліцензованої діяльності позивача, а отже за цими адресами відповідач є споживачем позивача; послуги, передбачені договором транспортування природного газу, укладеного між ПАТ «Укртрансгаз» та відповідачем, надаються тільки на об'єкти, які прямо приєднані до газотранспортної системи і адреси яких зазначені в додатках до цього договору, при цьому такі додатки відповідач не надав;
-по - четверте, згідно п. 4 гл. 5 розділу VІ Кодексу ГРС визначено обов'язок споживача компенсувати Оператору ГРМ (позивачу) вартість неврегульованого небалансу за наведеною у цьому пункті формулою за умови віднесення цього небалансу Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ (позивача), незалежно від фактичної його оплати Оператором ГРМ (позивачем).
25.04.2018р. за вх. №04-27/1157 на електронну пошту господарський суд отримав клопотання відповідача про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду ухвали господарського суду Донецької області від 06.03.2018р. у справі №905/2890/17.
25.04.2018р. господарським судом постановлено ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 15.05.2018р.
14.05.2018р. за вх. №9714/18 господарський суд одержав від позивача заперечення на клопотання про зупинення провадження у справі у зв'язку з тим, що зібрані у справі докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду у справі, крім того, зазначена відповідачем справа не є пов'язаною з даною справою.
Протокольною ухвалою від 15.05.2018р. клопотання відповідача про зупинення провадження у справі за вх. №04-27/1157 від 25.04.2018р. відхилено з огляду на те, що відповідачем не доведено, та судом не встановлено, в чому саме полягає неможливість розгляду даної справи №905/72/18 до перегляду ухвали суду від 06.03.2018р. у справі №905/2890/17 в апеляційному порядку, а в силу вимог п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України підставою для зупинення провадження у справі є саме неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи. Посилання відповідача лише на вирішення питання щодо зупинення провадження на підставі п. 3 ч. 1 ст. 227 ГПК України (перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції) у справі №905/2890/17 жодним чином не чинить перешкод для розгляду даної справи та не впливає на встановлення обставин у даній справі. При цьому, в межах даної справи (№905/72/18) відповідачем не було заявлено клопотання про зупинення провадження у даній справі на п. 3 ч. 1 ст. 227 ГПК України.
Одночасно, 15.05.2018р. господарським судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті на 13.06.2018р.
Представники сторін у судове засідання 13.06.2018р. не з'явилися. При цьому, про дату, час і місце судового засідання сторони повідомлені належним чином, оскільки сторони одержали ухвалу суду від 15.05.2018р., що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень.
На підставі ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 13.06.2018р. складено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд встановив:
23.03.2017р. між ПАТ «Укртрансгаз» (оператор ГТС) та ПАТ «Маріупольгаз» (замовник, позивач) укладено договір транспортування природного газу №08/213-17/1704000185 (далі - договір транспортування природного газу), відповідно до умов якого оператор надає замовнику послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому договорі, а замовник сплачує оператору встановлену в цьому договорі вартість таких послуг. (п. 2.1 договору транспортування природного газу).
Пунктом 2.3 договору транспортування природного газу встановлено, що за цим договором замовнику можуть надаватись, зокрема, послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтверджених номінацій; послуги балансування обсягів природного газу, які подаються до газотранспортної системи і відбираються з неї.
Пунктом 4.1 договору транспортування природного газу сторони погодили, що замовник, зокрема, зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому послуг, а також вчасно врегульовувати небаланси.
Згідно із п. 9.1 договору транспортування природного газу у разі виникнення у замовника негативного місячного небалансу та не врегулювання ним негативного місячного небалансу, відповідно до Кодексу в строк до двадцятого числа місяця наступного за газовим місяцем, замовник зобов'язаний сплатити оператору за послуги балансування. Негативний місячний небаланс замовника визначається відповідно до Кодексу.
Цей договір набирає чинності з 01.04.2017р. на строк до 31.12.2017р. (п. 17.1 договору транспортування природного газу).
29.06.2017р. між ПАТ по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз» (позивач, оператор ГРМ) та ДО (установа, заклад) «ВЧ 3057 НГ України» (відповідач, споживач) укладено типовий договір розподілу природного газу №2140 шляхом підписання заяви - приєднання №2140 від 14.03.2017р. (далі - договір розподілу природного газу).
Цей Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1 договору розподілу природного газу).
За цим договором Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором (п. 2.1. договору розподілу природного газу).
При вирішенні питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися ЗУ «Про ринок природного газу» та Кодексом ГРС. (п. 2.3 договору розподілу природного газу).
Відповідно до п.п. 3.1, 3.3 договору розподілу природного газу санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період, а також відсутності простроченої заборгованості за цим договором. Наявність підтвердженого обсягу природного газу споживача (його постачальника) доводиться до відома Оператора ГРМ у встановленому законодавством порядку Оператором ГТС, а до відома споживача - його постачальником. За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має право використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи. Споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом зі своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного газоспоживання. Якщо за підсумками місяця фактичний об'єм споживання природного газу споживача буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, врегулювання небалансу (дефіциту) природного газу буде здійснюватись його постачальником у встановленому законодавством порядку та відповідно до умов договору постачання природного газу.
Оператор ГРМ зобов'язується в установленому порядку передавати інформацію про загальний об'єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період оператору ГТС для можливості її використання суб'єктами ринку природного газу, у тому числі постачальником споживача. Споживач (крім побутового) зобов'язується довести інформацію про загальний об'єм та обсяг розподіленого та спожитого природного газу за відповідний період своєму постачальнику (п. 5.6. договору розподілу природного газу).
Відповідно до пп. 5 п. 7.4 договору розподілу природного газу споживач зобов'язується не допускати несанкціонований відбір природного газу.
Договір набирає чинності з дати підписання сторонами та скріплення їх підписів печатками та діє в частині розподілу природного газу до 31.12.2017р. включно, а в частині взаєморозрахунків - до повного їх виконання, при цьому відповідно до ч. 3 ст. 631 ЦК України умови договору розповсюджують свою дію на відносини, що склались між сторонами з 01.05.2017р. (п. 12.1 договору розподілу природного газу).
У додатку № 1 до заяви - приєднання визначено об'єкти відповідача, на які здійснюються подача природного газу із газорозподільної системи: Житловий будинок (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 60Б), Житловий будинок (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 64А), Рятівна станція «Елінг» (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 70А), База відпочинку «Трубник» (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 91), Корпус № 6 (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 92).
Додатком № 1 до договору розподілу природного газу є «Виробничо - технологічні втрати природного газу під час його транспортування газорозподільними газопроводами Оператора ГРМ від точки балансового розмежування до місця встановлення вузла обліку газу Споживача щодо об'єктів Рятівна станція «Елінг» (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 70А), База відпочинку «Трубник» (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 91).
Додатковими угодами № 1 від 29.06.2017р., №4 від 20.11.2017р. до договору розподілу природного газу сторони доповнили договір п. 2.4 та виклали його в остаточній редакції: «Оператор ГРМ надає послуги з розподілу природного газу ГРМ споживачеві з 01.05.2017р. по 31.10. 2017р. в обсязі 173,938 тис. куб. м, в тому числі: в травні - 41,279 тис. куб. м, у червні - 26,139 тис. куб. м, у липні - 27,136 тис. куб. м, у серпні - 26,799 тис. куб. м, у вересні - 26,226 тис. куб. м, у жовтні - 26,359 тис. куб. м за ціною 685,92 грн. за 1 000 куб. м (з ПДВ)».
Поряд з цим, судом встановлено, що листом №146 від 18.07.2017р. ТОВ «Укртранссервіс-Груп» повідомило позивача про те, що з 1 серпня до кінця поточного 2017 року останнє припиняє постачання природного газу для потреб відповідача, та про те, що відповідні ліміти не буде заведено до ПАТ «Укртрансгаз» та просило здійснити відповідні заходи.
19.07.2017р. позивач направив на адресу відповідача лист № 08-1749 «Щодо відключення газопостачання» про необхідність вирішення питання щодо виділення номінації природного газу через ПАТ «Укртрансгаз» на серпень 2017р. станом на 01.08.2017р. для уникнення припинення подачі природного газу та несанкціонованого відбору на об'єктах відповідача.
23.08.2017р. позивач направив на адресу відповідача лист №09-1989 «Щодо відключення газопостачання», згідно з яким станом на сьогоднішній день не визначений постачальник природного газу та споживання природного газу відбувається без виділеної номінації, самостійне припинення споживання не здійснено. У листі позивач просив терміново вирішити питання щодо укладення договору постачання природного газу та виділення номінації на поточний місяць. Також у листі позивач попередив відповідача про те, що у разі не врегулювання даної ситуації позивач буде змушений приступити до робіт відключення об'єктів відповідача від системи газопостачання, для чого останньому необхідно провести самостійне відключення від газопостачання, а також про те, що внаслідок несанкціонованого споживання природного газу зазначеними об'єктами, відповідач повинен компенсувати позивачу вартість спожитих обсягів природного газу. В додаток до листа надано повідомлення про припинення газопостачання №65 від 22.08.2017р.
29.08.2017р. відповідач направив на адресу позивача лист № 40/57/30-2263, згідно з яким повідомив про те, що договір на постачання природного газу, який укладений між ТОВ «Укртранссервіс-Груп» та відповідачем, буде розірваний з 31.07.2017р., на даний час проводяться переговорні процедури щодо нового постачальника природного газу, результати переговорів будуть відомі 31.08.2017р. та просив допомоги у вирішенні питання щодо недопущення відключення відповідача від газопостачання.
Також судом встановлено, що 31.08.2017р. позивачем та відповідачем підписано та скріплено печатками підприємств акт наданих послуг з розподілу природного газу від 31.08.2017р. та додаток № 1 до нього, згідно з якими у серпні 2017р. позивачем надані відповідачу послуги з розподілу природного газу в об'ємі 26,799 тис. куб. м на суму 18 381,97 грн.
При цьому, у реєстрі погоджених Оператором ГРС місячних номінацій ЗПТ від 30.08.2017р. на точках виходу та підтверджених номінацій Оператором ГТС станом на 31.08.2017р. за серпень 2017р. відповідач відсутній.
Згідно Алокації (звіт) про поділ фактичного обсягу природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Маріупольгаз», між замовниками послуги транспортування за серпень 2017р. обсяг небалансу відповідача складає 26,799 тис. куб. м.
20.09.2017р. позивачем та відповідачем підписано та скріплено печатками підприємств акт встановлення споживання (відбору) природного газу без номінації в серпні 2017р., з якого вбачається, що на об'єктах відповідача: База відпочинку (трубник) (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 91), Корпус № 6 (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 92), Рятівник «Елінг» (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 70А), Житловий будинок (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 60Б), Житловий будинок (с. Урзуф, вул. Набережна, буд. 64А) було відібрано 26,799 тис. куб. м природного газу, номінація з боку ПАТ «Укртрансгаз» (Оператор ГТС) по вказаним об'єктам відповідача відсутня, споживання природного газу відповідачем в серпні 2017р. відбулося без виділеної номінації, постачальник природного газу по об'єктам відповідача на серпень 2017р. не визначений, самостійне припинення газоспоживання відповідачем по вказаним об'єктам згідно п. 3 гл. 5 р. VI Кодексу ГРС та вимог ПАТ «Маріупольгаз» не відбулось, розрахунок компенсації вартості природного газу, спожитого в обсязі 26 799 куб.м буде виконано згідно п. 4 гл. 5 р. VІ Кодексу ГРС.
Водночас, у серпні 2017р. ПАТ «Укртрансгаз» були надані позивачу послуги балансування обсягів природного газу в обсязі 26,799 тис. куб. м., що підтверджується одностороннім актом про надання послуг балансування обсягів природного газу №08-17-08/213-17/1704000185-Баланс від 31.08.2017р. на суму 240 091,18 грн. (з ПДВ).
Вказаний акт разом з розрахунком вартості послуг балансування та рахунком №08-17-08/213-17/1704000185-Баланс від 31.08.2017р. на оплату послуг балансування було направлено супровідним листом на адресу позивача та отримано останнім 26.09.2017р.
29.11.2017р. позивач направив відповідачу лист №04-2639 про сплату компенсації вартості небалансу природного газу в сумі 400 151,95 грн. протягом 7 днів з дня його отримання. Разом з цим листом на адресу відповідача надіслано акт компенсації вартості неврегульованого небалансу обсягів природного газу №1 від 27.11.2017р., розрахунок вартості неврегульованого небалансу обсягів природного газу та рахунок №1 від 27.11.2017р. Лист з додатками отримані відповідачем 05.12.2017р.
При цьому, вартість компенсації обсягів небалансу за серпень 2017р. була розрахована позивачем в порядку п. 4 гл. 5 р. VI Кодексу ГРС.
Між тим, відповідач компенсацію вартості небалансу природного газу не здійснив, що і зумовило звернення позивача до суду з даним позовом.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних мотивів.
Відповідно до п.10 ч. 1 ст.3 ЗУ «Про ринок природного газу» ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб'єктів природних монополій, та за принципами, зокрема, відповідальності суб'єктів ринку природного газу за порушення правил діяльності на ринку природного газу та умов договорів.
Згідно з п. 39 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про ринок природного газу» суб'єктами ринку природного газу є оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу (ст. 38 ЗУ «Про ринок природного газу»).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015р. №2494, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.11.2015р. за № 1379/27824, затверджено Кодекс газорозподільних систем (надалі - Кодекс ГРС).
Пунктом 2 гл. 1 р. І Кодексу ГРС (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що цей кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.
Відповідно до п.3 гл. 1 р. І Кодексу ГРС дія цього кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під'єднання несанкціонованого газопроводу.
Згідно з п. 4 гл. 1 р. 1 Кодексу ГРС оператор газорозподільної системи (надалі - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.
За приписами п. 1 гл. 1 р. VI Кодексу ГРС суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Згідно п. 1 гл. 3 р. VI Кодексу ГРС договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ. Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п.п. 3, 4 гл. 3 р. VI Кодексу ГРС).
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (п. 7 гл. 3 р. VI Кодексу ГРС).
Згідно зі ст. 40 ЗУ «Про ринок природного газу» за договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Як вище встановлено господарським судом, між сторонами у справі укладений Типовий договір розподілу природного газу №2140 шляхом підписання заяви - приєднання №2140 від 14.03.2017р., за умовами якого позивач зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а відповідач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
При цьому, умовами договору розподілу природного газу визначено, що санкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи здійснюється споживачем за умови наявності у нього укладеного із постачальником договору постачання природного газу та підтвердженого обсягу, виділеного для потреб споживача його постачальником на відповідний календарний період. За відсутності у споживача договору постачання природного газу та/або виділених його постачальником підтверджених обсягів для потреб споживача на відповідний календарний період споживач не має права використовувати (споживати) природний газ із газорозподільної системи. До того ж, споживач, що не є побутовим, зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу здійснити разом із своїм постачальником заходи з коригування в установленому порядку підтвердженого обсягу або заходи із самостійного та завчасного обмеження (припинення) власного споживання.
Крім того, договором визначено, що при вирішенні питань, що ним не обумовлені, сторони зобов'язуються керуватися ЗУ «Про ринок природного газу» та Кодексом ГРС.
Частиною 2 ст.13 ЗУ «Про ринок природного газу» визначені обов'язки споживача, зокрема, укласти договір про постачання природного газу, не допускати несанкціонованого відбору природного газу, припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Згідно до п. 1 гл. 5 Розділу VI Кодексу ГРС споживання (відбір) природного газу з газорозподільної системи за наявності укладеного договору розподілу природного газу між споживачем та Оператором ГРМ здійснюється за умови: наявності у споживача (його постачальника) підтверджених обсягів природного газу (лімітів) на відповідний розрахунковий період; забезпечення споживачем своєчасних розрахунків з Оператором ГРМ відповідно до умов договору розподілу природного газу.
Споживач зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення добової норми (узгодженого графіка) та/або підтвердженого обсягу природного газу має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання. В іншому разі до споживача можуть бути застосовані відповідні санкції та заходи з боку Оператора ГРМ (його постачальника), передбачені умовами договору, у тому числі примусове обмеження (припинення) подачі газу в установленому законодавством порядку (абз. 2 п. 3 гл. 5 Розділу VI Кодексу ГРС).
Відповідно до п. 5 гл. 1 р. І Кодексу газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС) підтверджений обсяг природного газу - об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений Оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом ГТС.
Підтверджена номінація - підтверджений оператором газотранспортної системи обсяг природного газу замовника послуг транспортування, який буде прийнятий від замовника в точках входу до газотранспортної системи та переданий замовнику в точках виходу з газотранспортної системи у відповідний період, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності).
Несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.
Небаланс - різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається за процедурою алокації.
Як вище встановлено судом, у серпні 2017 року відповідач відібрав з газорозподільної системи позивача 26,799 тис. куб. м газу за відсутності договору постачання природного газу та підтвердженої номінації.
Такі обставини підтверджені самим відповідачем шляхом підписання акту наданих послуг з розподілу природного газу ГРМ від 31.08.2017р., акту встановлення споживання (відбору) природного газу без номінації в серпні 2017р. від 20.09.2017р., а також листом ТОВ «Укртранссервіс-Груп» від 18.07.2017р. за вих. № 146, листом позивача від 23.08.2017р. №08-1989, листом відповідача від 29.08.2017р. № 40/57/30-2263, реєстром погоджених оператором ГРС місячних номінацій ЗПТ від 30.08.2017р. на точках виходу та підтверджених номінацій оператором ГТС станом на 31.08.2017р. за серпень 2017р.
При цьому, відповідач не припинив (не обмежив) власне газоспоживання у встановленому законом порядку.
Виходячи з наведеного, у серпні 2017р. відповідачем допущено несанкціонований відбір природного газу.
Відповідно до п.4 гл. 5 р. VI Кодексу ГРС, якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати об'єми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС.
У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний об'єм/обсяг споживання природного газу по об'єкту споживача буде перевищувати об'єм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/постачальниками за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду), який буде віднесений Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість, що розраховується за формулою В = (Vф -Vп) х Ц х К,
де В - вартість природного газу, який компенсується оператору ГРМ;
Vф - об'єм (обсяг) природного газу, фактично спожитий за відповідний розрахунковий період;
Vп - об'єм (обсяг) природного газу, фактично поставлений споживачу його постачальником (постачальниками) за відповідний розрахунковий період, даними Оператора ГТС;
Ц - ціна закупівлі природного газу Оператором ГРМ для покриття втрат і виробничо-технологічних витрат газу в ГРМ у відповідний період;
К - коефіцієнт компенсації, який визначається нарівні 1,5.
При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, коефіцієнт компенсації має становити 2.
З наведеного вбачається, що, по - перше, достатніми умовами для застосування п. 4 гл. 5 р. VI Кодексу ГРС є встановлення двох обставин: факту несанкціонованого відбору природного газу споживачем, а також віднесення неврегульованого небалансу Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ, по - друге, споживач зобов'язаний компенсувати Оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу природного газу в т.ч. у випадку якщо такий неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період.
Отже, з огляду на встановлені судом обставини щодо відсутності у відповідача на серпень 2017р. підтвердженого обсягу природного газу (лімітів), та, відповідно, виникнення небалансу, який врегульовано Оператором ГТС (ПАТ «Укртрансгаз») шляхом надання позивачу послуг балансування та який віднесено Оператором ГТС (ПАТ «Укртрансгаз») на небаланс позивача, у відповідача виник обов'язок компенсувати позивачу вартість такого спожитого природного газу.
При цьому, обставини справи також свідчать про неможливість запровадження жодних заходів щодо врегулювання такого небалансу постачальником природного газу, виходячи з того, що такий постачальник фактично був відсутній у серпні 2017р.
Базова ціна природного газу у серпні 2017р. становила 6 221,50 грн. за 1 000 куб.м. без ПДВ, що підтверджується розрахунком вартості послуги балансування, здійсненого ПАТ «Укртрансгаз» та розрахунком вартості неврегульованого небалансу обсягів природного газу, здійснено позивачем.
Отже, зважаючи на викладене, вартість природного газу за серпень 2017р., який відповідач зобов'язаний компенсувати позивачу, становить: 26,799 тис. куб.м. * 7 465,80 грн. (з ПДВ) * 2 = 400 151,95 грн.
Враховуючи викладене, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог про стягнення з відповідача 400 151,95 грн. компенсації вартості природного газу, а отже і про їх задоволення.
Посилання відповідача на те, що застосування положень п. 4 гл. 5 VI Кодексу ГРС передбачає укладення між споживачем та постачальником договору постачання природного газу судом відхилені з огляду на те, що дана норма передбачає можливість компенсації споживачем вартості небалансу, віднесеного Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ. В свою чергу, в силу положень Кодексу ГТС, такий небаланс виникає у разі несанкціонованого відбору природного газу, зокрема, у разі відбору природного газу за відсутності укладеного договору постачання природного газу та підтвердженої номінації.
Посилання відповідача на те, що позивачем не зазначено, які саме і ким були запровадженні заходи, передбачені Кодексом ГТС є необґрунтованими з огляду на встановлені судом обставини про неможливість запровадження жодних заходів щодо врегулювання такого небалансу постачальником природного газу, виходячи з того, що такий постачальник фактично був відсутній у серпні 2017р.
Посилання відповідача на те, що в порушення п. 3.1. договору про розподіл природного газу позивач не надав до суду доказів того, що Оператор ГТС (ПАТ «Укртрансгаз») довів до Оператора ГРМ наявність підтвердженого обсягу природного газу відповідача є безпідставними, з огляду на встановлені обставини справи щодо відбору відповідачем природного газу без підтвердженого обсягу газу, що виключає здійснення таких дій, як доведення Оператором ГТС (ПАТ «Укртрансгаз») до відома Оператора ГРМ підтвердженого обсягу газу.
Посилання відповідача на те, що договір про розподіл природного газу не передбачає надання позивачем послуг балансування природного газу та на договір транспортування природного газу, який укладений між відповідачем та Оператором ГТС, та відповідно до якого Оператор ГТС надає відповідачу в т.ч. послуги з балансування, відхилені судом, оскільки, по - перше, предметом даного позову є стягнення компенсації вартості природного газу, а не боргу за послуги балансування; по - друге, обов'язок відповідача щодо такої компенсації встановлений п. 4 гл. 5 розділу VІ Кодексу ГРС, застосування якого сторони передбачили у договорі розподілу природного газу; по - третє, за договором транспортування природного газу послуги балансування надаються щодо об'єктів, які прямо приєднані до газотранспортної системи та які мають бути зазначені у додатках до договору (тобто, стосується тих об'єктів відповідача, на яких він отримує газ безпосередньо з газотранспортної системи); в даному випадку, подача газу здійснювалась на об'єкти відповідача, які зазначені у заяві - приєднання, з газорозподільної системи, яка знаходиться в межах ліцензованої діяльності позивача.
Посилання відповідача на ненадання позивачем доказів сплати послуг балансування відхилені судом, оскільки згідно п. 4 гл. 5 розділу VІ Кодексу ГРС визначено обов'язок споживача компенсувати Оператору ГРМ вартість неврегульованого небалансу за наведеною у цьому пункті формулою за умови віднесення цього небалансу Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ, незалежно від фактичної його оплати Оператором ГРМ. (Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного суду від 06.03.2018р. у справі № 917/492/17). Тобто, виконання відповідачем зобов'язання щодо компенсації вартості природного газу жодним чином не залежить від виконання позивачем зобов'язання перед Оператором ГТС.
На підставі ст.129 ГПК України судові витрати щодо сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,-
1. Позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз» задовольнити.
2. Стягнути з Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Маріупольгаз» (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Миколаївська, буд. 16, код ЄДРПОУ 03361135) компенсацію вартості природного газу в розмірі 400 151 (чотириста тисяч сто п'ятдесят одна) грн. 95 коп., витрати по сплаті судового збору в розмірі 6 002 (шість тисяч дві) грн. 28 коп.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржено в апеляційному порядку через господарський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня складання повного рішення.
Повне рішення складено 22.06.2018р.
Суддя Л.В. Ніколаєва