Рішення від 07.02.2019 по справі 240/5827/18

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2019 року м.Житомир справа № 240/5827/18

категорія 102030000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лавренчук О.В.,

секретар судового засідання Степанчук С.В.,

за участю: представників позивача Васильківського В.В. та Саприкіної О.О.,

представника відповідача Андрушівського РВК Костецького О.А.,

третьої особи: Андрійчука В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до ІНФОРМАЦІЯ_1 , треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання дій протиправними, стягнення 7115,00 грн.,

встановив:

Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся до суду з позовом у якому просив:

- визнати протиправними дії Андрушівського районного військового комісаріату щодо надання недостовірної інформації, а саме включення у переліки (списки) осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , які у законному порядку перебувають на обліку в інших військових комісаріатах;

- стягнути з Житомирського обласного військового комісаріату шкоду завдану внаслідок протиправних дій Андрушівського районного військового комісаріату щодо надання недостовірної інформації у переліках (списка) осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, на користь Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в сумі 7115,0 грн.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 позовну заяву залишено без руху.

Заява на виконання вимог ухвали від 17.12.2018 надійшла до суду 21 грудня 2018 року.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 26.12.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі. Залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Копію ухвали позивач та Житомирський обласний військовий комісаріат отримали 02.01.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Судова повістка та копія ухвали від 26.12.2018, яка направлялась до Андрушівського районного військового комісаріату повернулась до суду з відміткою, що причиною повернення є закінчення встановленого строку зберігання.

Відповідно до вимог ч. 11 ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства, судова повістка вважається врученою належним чином.

Житомирський обласний військовий комісаріат надіслав до суду заяву (вх. №535/19 від 10.01.2019) про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском процесуального строку звернення до суду.

Відділом документального забезпечення суду 10.01.2019 зареєстровано відзив на позовну заяву у якому відповідач просить залишити позовні вимоги без задоволення.

В судовому засіданні 15.01.2019 суд протокольною ухвалою відмовив у задоволенні заяви ІНФОРМАЦІЯ_1 надіслав про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском процесуального строку звернення до суду.

Ухвалою суду від 15.01.2019 зобов'язано Житомирське регіональне управління Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» надати до суду у термін до 05 лютого 2019 року інформацію по картковому рахунку ОСОБА_1 за періоди: травень 2016 року, квітень 2017 року та квітень-травень 2018 року.

Відділом документального забезпечення суду 16.01.2019 зареєстровано відзив Андрушівського районного військового комісаріату. У відзиві представник відповідача вказує, що відповідальність за правильність нарахування і виплату грошової допомоги повинен нести позивач, оскільки згідно пп. 3 п. 3 Положення, головне завдання Центру є контроль за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Відділом документального забезпечення суду 16.01.2019 зареєстровано заяву ОСОБА_2 про долучення до матеріалів справи виписок по картковому рахунку.

Представник позивача надав до суду 17.01.2019 заяву про долучення до матеріалів справи копії розпорядження №340 та Положення про Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Андрушівський районний військовий комісаріат надав до суду 30.01.2019 заяву про приєднання до матеріалів справи копію Положення про Андрушівський РВК та копію заяв ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ..

Представник Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат 07 лютого 2019 року надів до суду заяву про закриття провадження у справі в частині позовних вимог.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.02.2019 задоволено заяву представника Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про відкликання позовних вимог в частині. Закрито провадження у справі за позовом Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання дій протиправними, стягнення 7115,00 грн., в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Андрушівського районного військового комісаріату по включенню до переліку (списки) осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня громадянина ОСОБА_3 та стягнення з Житомирського обласного військового комісаріату шкоду у сумі 1265,00 грн. по виплаті разової грошової допомоги до 5 травня громадянину ОСОБА_3 .

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, заперечення представника ІНФОРМАЦІЯ_3 , пояснення третьої особи: ОСОБА_2 , з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Встановлено, що Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплату, часникам бойових дій: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , нараховано та виплачено разову грошову допомогу до 5 травня відповідно до списку (переліку ) осіб, який надано Андрушівським районним військовим комісаріатом.

Окрім того, ОСОБА_1 нараховано та виплачено разову грошову допомогу до 5 травня відповідно до списку (переліку ) осіб, який надано ІНФОРМАЦІЯ_4 , а ОСОБА_2 за переліками (списками) наданими Житомирським об'єднаним військовим комісаріатом.

Судом досліджено надані представниками позивача документи та встановлено наступне:

- ІНФОРМАЦІЯ_5 подав до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав списки одержувачів щорічної разової допомоги до 9 травня, які проживають в Андрушівському районі: №705 від 25.03.2016 (включено ОСОБА_1 т. 1 а.с. 14); №614 від 28.03.2017 (включено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 т. 1 а.с. 20, 21); №447 від 28.03.2018 (включено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 т. 1 а.с. 24, 25);

- ІНФОРМАЦІЯ_6 подав до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав списки одержувачів щорічної разової допомоги до 9 травня, які проживають в Попільнянському районі: №406 від 31.03.2016 (включено ОСОБА_1 , т. 1 а.с. 29); №470 від 04.04.2017 (включено ОСОБА_1 , т. 1 а.с. 33); №421 від 05.04.2018 (включено ОСОБА_1 , т. 1 а.с. 38);

- Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат подав до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав списки одержувачів щорічної разової допомоги до 9 травня, які проживають в Богунському районі м. Житомира: №Т/2017 від 11.05.2017 (включено ОСОБА_2 , т. 1 а.с. 41); №1865 від 16.04.2018 (включено ОСОБА_2 , т. 1 а.с. 44)

У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 був одночасно включений до списків на виплату щорічної разової допомоги до 9 травня у 2016, 2017 та 2018 роках, які були подані ІНФОРМАЦІЯ_7 та ІНФОРМАЦІЯ_4 , загальна сума надміру виплачених коштів становить 3385 грн.

ОСОБА_2 був одночасно включений до списків на виплату щорічної разової допомоги до 9 травня у 2017 та 2018 році згідно списків, які були подані Андрушівським районним військовим комісаріатом та Житомирським об'єднаним міським військовим комісаріатом, загальна сума надміру виплачених коштів становить 2465 грн.

Судом встановлено, що Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся із листом №08/1005 від 23.08.2018 до ІНФОРМАЦІЯ_2 у якому просив встановити, у яких саме РВК учасники бойових дій ОСОБА_1 , ОСОБА_2 мають перебувати на військовому обліку в законному порядку та вирішити питання про повернення коштів РВК, які неправомірно включили у списки вказаних осіб (т.1 а.с. 55-56).

Листом №6987 від 10.10.2018 на вих. №08/1005 від 23.08.2018 ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомив директора обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про те, що вирішити питання щодо повернення до бюджету подвійних виплат разової допомоги до 5 травня не є можливим, оскільки згідно п. 3.2, 3.3 типового Положення №147 від 25.04.2006, головним завданням центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат та здійснення контролю за правильністю призначенням, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат (т. 1 а.с. 57)

Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся із листом №08/1167 від 02.10.2018 до ІНФОРМАЦІЯ_2 у якому просив повідомити у яких саме військових комісаріатах перебувають на військовому обліку ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 53).

Житомирський обласний військовий комісаріат листом №СЗ/6925 від 08.10.2018 надав відповідь на запит від 02.10.2018 №08-1167 та повідомив, що ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку в Попільнянському РВК, а ОСОБА_2 перебуває на військовому обліку в Житомирському ОМВК (т.1 а.с. 54)

Судом встановлено, що Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат звернувся із листом №11/1254 від 22.10.2018 до ІНФОРМАЦІЯ_3 у якому просив терміново вирішити питання про повернення державних коштів у зв'язку з неправомірним включенням ІНФОРМАЦІЯ_8 у списки до виплати разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 58)

Розглянувши лист Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Андрушівський районний військовий комісаріат листом №2335 від 27.11.2018 повідомив, що вказані особи з відповідними заявами про зняття іх з обліку не звертались і інформації про постановку на відповідний облік інших РВК не подали. Поінформовано, що відповідно до Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, контроль за правильністю призначенням, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат є завданням саме Центру. Запропоновано для повернення коштів звернутись до осіб, які неправомірно отримали подвійну виплату. (т. 1 а.с. 59)

Вважаючи такі дії відповідачів протиправними та такими, що завдають шкоди державі, позивач звернувся з позовом до суду.

Пунктом 9 затвердженого Постановою КМ України, від 03.06.2013, №389 "Положенняпро військові комісаріати" визначено, що військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань, зокрема, ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних, у тому числі резервістів, а також облік громадян, які брали участь у бойових діях, та осіб, які стали інвалідами під час проходження військової служби.

Представник Андрушівського РВК у судовому засіданні зазначив, що при постановленні на облік, як учасника бойових дій, особи подають відповідні заяви. На підтвердження зазначеного надав до суду копії заяв ОСОБА_1 , ОСОБА_2 (т. 2 а.с. 19, 20). Пояснив, що і для зняття з вказаного обліку, зазначені особи теж повинні були подати відповідні заяви, однак у Андрушівському РВК відсутні такі заяви третіх осіб. Вважає, що Андрушівський РВК про подачі списків осіб на виплату разової грошової допомоги до 5 травня із включенням до них ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , -діяв правомірно.

На вимогу суду надати нормативні документи, які регулюють подання відповідних заяв про постановлення на облік як учасника бойових дій та для зняття з такого обліку, -представник ІНФОРМАЦІЯ_9 не надав.

Постановою КМ України від 05.04.2017 №223, від 14.03.2018 №170, від 02.03.2016 №141 визначено, що виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення).

Районні органи соціального захисту населення перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання).

Відповідно до приписів п. 2 зазначених постанов, Міністерство оборони України забезпечує подання районним органам соціального захисту населення переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги.

Сторонами у судовому засіданні не заперечувалось, що ОСОБА_4 та Житомирським військовими комісаріатами було подано до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат списки (перелік) осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Так, Андрушівський районний військовий комісаріат подав до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав списки одержувачів щорічної разової допомоги до 9 травня, які проживають в Андрушівському районі: №705 від 25.03.2016 (включено ОСОБА_1 т. 1 а.с. 14); №614 від 28.03.2017 (включено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 т. 1 а.с. 20, 21); №447 від 28.03.2018 (включено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 т. 1 а.с. 24, 25).

Попільнянський районний військовий комісаріат подав до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав списки одержувачів щорічної разової допомоги до 9 травня, які проживають в Попільнянському районі: №406 від 31.03.2016 (включено ОСОБА_1 , т. 1 а.с. 29); №470 від 04.04.2017 (включено ОСОБА_1 , т. 1 а.с. 33); №421 від 05.04.2018 (включено ОСОБА_1 , т. 1 а.с. 38).

Житомирський об'єднаний міський військовий комісаріат подав до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подав списки одержувачів щорічної разової допомоги до 9 травня, які проживають в Богунському районі м. Житомира: №Т/2017 від 11.05.2017 (включено ОСОБА_2 , т. 1 а.с. 41); №1865 від 16.04.2018 (включено ОСОБА_2 , т. 1 а.с. 44).

Згідно інформації, яка міститься у листі ІНФОРМАЦІЯ_2 №СЗ/6925 від 08.10.2018, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Попільнянському РВК, ОСОБА_2 , - у Житомирському ОМВК (т. 1 а.с. 54).

Отже, на обліку в Андрушівському РВК ОСОБА_2 та ОСОБА_1 не перубувають, однак були включені до переліку осіб, які знаходяться на обліку в Андрушівському РВК, та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що Андрушівський РВК протиправно включив до списків (переліку) осіб на виплату разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ..

Щодо посилання позивача на Закон України "Про Єдиний державний реєстр військовозобов'язаних" суд відмічає, що він набрав чинності 20.04.2017, а тому не може бути застосований до правовіднисин, що виникли між сторонами до 20.04.2017.

Представники позивача у судовому засіданні зазначили, що Центр проводить нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня виключно за списками (переліками) осіб, котрі мають право на отримання допомоги, які надходять від державних органів, установ, формувань тощо де ці особи перебувають на обліку.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що законодавством України визначено обов'язок відповідачів подавати у встановлені строки перелік осіб, які перебувають на обліку у відповідний військових комісаріатах та мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня, однак відповідно до приписів Положення про Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (затверджено розпорядженням голови обласної державної адміністрації №340 від 31.08.2018), одним з головних завдань Центру є здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

Однак, як встановлено під час розгляду справі, позивачем не дотримано обов'язку щодо здійснення контролю за правильністю призначення та нарахування разової грошової допомоги до 5 травня згідно переліку осіб, що були надані відповідачами, а тому позовна вимога в частині стягнення сум виплачених коштів з відповідачів задоволенню не підлягає.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими лише в частині щодо дій Андрушівського РВК, які виразились у наданні недостовірної інформації щодо перебування на обліку в Андрушівському РВК ОСОБА_1 , ОСОБА_2 .

Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Андрушівського районного військового комісаріату щодо надання недостовірної інформації, а саме: включення у переліки (списки) осіб, які мають право на отримання грошової допомоги до 5 травня громадян ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які перебувають на обліку в інших військових комісаріатах.

В іншій частині позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Лавренчук

Повне судове рішення складене 18 лютого 2019 року