Рішення від 19.02.2019 по справі 809/530/18

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" лютого 2019 р. справа № 809/530/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання неправомірною бездіяльність щодо не виготовлення, не надання та не направлення належної довідки про розмір грошового забезпечення з повною інформацією, а також зобов'язання до вчинення дій щодо виготовлення, надання та направлення до органу пенсійного забезпечення належної довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням вірних складових, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1.) 23.03.2018 звернувся в суд з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - третя особа, Головне управління ПФУ в області), про визнання неправомірною бездіяльність щодо не виготовлення, не надання та не направлення належної довідки про розмір грошового забезпечення з повною інформацією, а також зобов'язання до вчинення дій щодо виготовлення, надання та направлення до органу пенсійного забезпечення належної довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням вірних складових.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, статей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, наказу Міністерства внутрішніх справ України за №499 від 31.12.2007 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", наказу Міністерства внутрішніх справ України за №260 від 06.04.2016 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із спеціальними умовами навчання", видано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 за №1853/108/05/8-17 від 13.06.2017, врахувавши при цьому 2,36% премії, замість встановленого на момент звільнення позивача зі служби 26,49% її розміру, а також не вказавши надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та доплату за службу в нічний час у розмірі 35%. Вважає, що відповідач зобов'язаний видати нову довідку про розмір грошового забезпечення із урахуванням вірних складових та направити таку довідку до органу пенсійного забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.

За наслідками виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, 04.04.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.1-3).

19.04.2018 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву №6282/06 від 17.04.2018 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із відповідними письмовими доказами (а.с.54-60, 61-66). У відзиві представник Головного управління ПФУ в області зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено складові грошового забезпечення поліцейських, серед яких відсутня надбавка за виконання особливо важливих завдань. За змістом пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Таким чином, на переконання третьої особи, відсутні правові підстави для врахування до грошового забезпечення позивача при перерахунку пенсії премії у розмірі 26,49% та надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%. Також, представник Головного управління ПФУ в області зазначив, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення до суду, встановлений статтею 122, 123 КАС України.

Окрім іншого, у даному відзиві третя особа просила провести розгляд справи №809/530/18 за позовом ОСОБА_1 у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін та повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про час і місце розгляду справи з метою участі представника.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.05.2018 відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд справи №809/530/18 у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (а.с.67-69).

Водночас, судом встановлено, що ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду Пз/9901/1/18 від 02.02.2018 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі за позовом Особи до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії.

У зв'язку із вказаним, Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 08.05.2018 зупинено провадження в адміністративній справі, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі, провадження в якій відкрито ухвалою Верховного Суду від 02.02.2018 Пз/9901/1/18 (а.с.70-72).

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру судових рішень 12.03.2018 Верховним Судом ухвалено рішення у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), яким у задоволені позову відмовлено.

Великою Палатою Верховного Суду 18.04.2018 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 у вищевказаній зразковій справі.

В результаті розгляду апеляційної скарги на рішення Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), Великою Палатою Верховного Суду 12.12.2018 ухвалено постанову, якою апеляційні скарги пенсіонерів Міністерства внутрішніх справ України за позовом до Ліквідаційної комісії Управління МВС України у Вінницькій області залишено без задоволення, а рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.03.2018 - без змін.

З огляду на усунення обставин, що слугували підставою для зупинення провадження у справі, ухвалою суду від 18.01.2019 провадження у даній адміністративній справі поновлено (а.с.82-83).

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 11.02.2019 із відповідними письмовими доказами (а.с.89-90, 92-95). У відзиві представник Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області вказав на відсутність підстав для включення до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50%, оскільки постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не передбачено включення до довідки про грошове забезпечення вищезазначених надбавок. Окрім цього, зазначив, що доплата за службу в нічний час не передбачена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, а отже й не може бути включена у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Також звернув увагу суду на пункт 5 вказаного Порядку, за змістом якого розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, а не в розмірі 26,49%, визначеного ОСОБА_1 на момент звільнення. Таке право у позивача виникло відповідно до норм Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Відповідно до роз'яснення Міністерства внутрішніх справ України, оформленого листом від 12.03.2018 №3261/05/22-2018, надбавки, доплати, підвищення та премії для перерахунку пенсії враховуються відповідно до Постанови №988 у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2016 року за відповідною посадою в Національній поліції. У відповідності до вказаного листа Міністерства внутрішніх справ України, розмір середньої премії за посадою начальник сектору, що не входить до складу відділу становить 3,70%. Відтак, на переконання відповідача, грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії визначено відповідно до норм чинного законодавства, а підстави для його перегляду - відсутні.

Частиною 10 статті 290 КАС України визначено, що у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає: 1) ознаки типових справ; 2) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм; 3) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 12.03.2018 по справі №802/2196/17-а виокремив такі ознаки типової справи: 1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ; фізична особа, якому призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб"; 2) відповідач - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області; 3) третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області; 4) предмет спору: зобов'язання відповідача виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення.

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у своєму рішенні від 12.03.2018 вказав, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення до суду пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів ПФУ нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Адміністративна справа №809/530/18 за позовною заявою ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, про визнання неправомірною бездіяльність щодо не виготовлення, не надання та не направлення належної довідки про розмір грошового забезпечення з повною інформацією, а також зобов'язання до вчинення дій щодо виготовлення, надання та направлення до органу пенсійного забезпечення належної довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням вірних складових, - відповідає ознакам типової справи, визначених у рішенні суду, ухваленого за результатом розгляду Верховним Судом зразкової справи №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

У частині 3 статті 291 КАС України зазначено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, відзиви на позовну заяву, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та починаючи з 14.07.1994 отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Наведене підтверджується наявним в матеріалах адміністративної справи протоколом за пенсійною справою №00-5175 (МВС) від 13.02.2018 (а.с.23, 61).

Так, відповідно до протоколу за пенсійною справою №00-5175 (МВС) від 13.02.2018, грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 становить: посадовий оклад - 950,00 гривень, оклад за військовим званням - 120,00 гривень, процентна надбавка за вислугу років (40%) - 428,00 гривень, надбавка за особливо важливі завдання (50%) - 749,00 гривень, премія (26,49%) - 595,23 гривень. Загальний розмір пенсії позивача становив - 2 950,67 гривень (а.с.23).

Кабінетом Міністрів України 11.11.2015 прийнято постанову за №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (надалі по тексту також - Постанова №988), якою встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Ця постанова набрала чинності 2 грудня 2015 року.

Керуючись, серед іншого, Постановою №988 Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області сформовано та направлено до Головного управління ПФУ в області довідку №1853/108/05/8-17 від 13.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, станом на 01.01.2016 (а.с.20, 39).

Згідно із вказаною довідкою, розмір грошового забезпечення позивача за посадою начальник відділення Калуського ВДМ, прирівняною до посади начальник сектору, що не входить до складу відділу, в загальному становить 7 293,15 гривень: посадовий оклад - 2 950,00 гривень; оклад за військовим (спеціальним) званням - капітан поліції - 1 800,00 гривень; надбавка за стаж служби (50%) - 2 375,00 гривень; премія (2,36%) - 168,15 гривень.

Як зазначено позивачем у позовній заяві, у зв'язку із зменшенням відповідачем розміру премії та не включення останнім надбавки за виконання особливо важливих завдань у довідку №1853/108/05/8-17 від 13.06.2017, він звернувся із заявою до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області про надання уточнюючих даних до вказаної довідки про розмір грошового забезпечення (а.с.6).

У відповідь на таке звернення, відповідачем направлено позивачу листа №2-145/05/108/29-2018 від 21.02.2018, яким повідомлено останнього про наступні обставини. Зокрема, вказали, що довідка №1853/108/05/8-17 від 13.06.2017 містить всі види грошового забезпечення, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Відповідач звернув увагу, що включення до довідки про грошове забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань вказаною постановою не передбачено. Також, позивачу роз'яснено, що відповідно до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, розмір премії для перерахунку пенсії враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право особи на проведення перерахунку пенсії. У відповідності до листа Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 №5551/05/02-2017, визначено розмір середньої премії за посадою начальник сектору, що не входить до складу відділу, яка фактично виплачена у грудні 2015 року і становить 2,36%. Відтак, на переконання відповідача, грошове забезпечення для перерахунку позивачу пенсії визначено відповідно до норм чинного законодавства, а підстави для його перегляду - відсутні (а.с.15-16).

Також в матеріалах справи містяться лист-звернення ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області від 01.03.2018, в якому просив видати нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням вірної посади позивача та з урахуванням відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у розмірах, установлених законодавством (а.с.18).

Відповідач листом від 05.03.2018 за №К-22зі/108/05/8-2018, повідомив позивача про внесення змін до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №1853/108/05/8-17 від 13.06.2017 в частині штатної посади, займаної перед звільненням. При цьому зазначив, що Головним управлінням ПФУ в області, на виконання норм статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", подані відповідачем довідки про розмір грошового забезпечення, повернуті останнім на доопрацювання із врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за січень 2016 року (а.с.19).

Не погоджуючись із відмовою Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області у внесенні змін до складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом свого порушеного права.

В свою чергу, як встановлено судом, в день ухвалення Верховним Судом постанови у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), Міністерство внутрішніх справ України листом від 12.03.2018 №3261/05/22-2018 надано оновлене роз'яснення про те, що надбавки, доплати, підвищення та премії для перерахунку пенсії враховуються відповідно до Постанови №988 у середніх розмірах, які фактично виплачені за січень 2016 року за відповідною посадою в Національній поліції (а.с.93-95).

У зв'язку із вказаним, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області у відношенні до ОСОБА_1 оформлено оновлену довідку №2726/8-18 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за січень 2016 року (а.с.92). Розмір грошового забезпечення позивача в загальному визначено в сумі 7 388,63 гривень: посадовий оклад - 2 950,00 гривень; оклад за військовим (спеціальним) званням - капітан поліції - 1 800,00 гривень; надбавка за стаж служби (50%) - 2 375,00 гривень; премія (3,70%) - 263,63 гривень.

Оцінюючи наведені сторонами аргументи, суд керується положеннями Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, а також приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-XII (надалі по тексту також - Закон №2262-XII), Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23.02.2006 за №3477-IV, постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 за №988 (надалі по тексту також - Постанова №988), постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Постанова №1294), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі по тексту також - Порядок №45), ) наказу Міністерства внутрішніх справ України за №260 від 06.04.2016 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із спеціальними умовами навчання" (надалі по тексту також - Порядок №260), інших законів та підзаконних нормативно-правових актів у відповідних редакціях, чинних на момент виникнення спірних правовідносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина 1 статті 46 Конституції України).

Оцінюючи доводи позивача про визнання неправомірною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо невключення до довідки про розмір грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50%, премії у розмірі 26,49% і доплати за службу в нічний час у розмірі 35%, та зобов'язання видати і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області таку довідку про розмір грошового забезпечення, суд виходить із наступних мотивів.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон №2262-ХІІ.

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, в редакції від 01.01.2016, чинній на момент отримання позивачем права на перерахунок пенсії, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 1 Постанови №988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Як уже зазначалось судом, згідно із довідкою №1853/108/05/8-17 від 13.06.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1, розмір грошового забезпечення за посадою начальник відділення Калуського ВДМ, прирівняною до посади начальник сектору, що не входить до складу відділу, становить: посадовий оклад - 2 950,00 гривень; оклад за військовим (спеціальним) званням - капітан поліції - 1 800,00 гривень; надбавка за стаж служби (50%) - 2 375,00 гривень; премія (2,36%) - 168,15 гривень (а.с.20, 39).

У відповідності до Закону №900-VIII, пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (надалі по тексту також - Закон №580-VIII) доповнено абзацом 2 такого змісту: "За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб".

Вищевказані зміни до Закону №580-VIII набрали чинності 29.12.2015.

Відповідно до статті 102 цього ж Закону, пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Оскільки станом на 01.01.2016 грошове забезпечення поліцейських було більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії ОСОБА_1 як колишньому працівнику органів МВС України, грошове забезпечення поліцейських, яке, за розміром є більшим, ніж колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ на підставі Постанови №988.

Особливості проведення перерахунку пенсій встановлено Порядком №45, відповідно до пунктів 1, 2, 3 якого, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку №45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (надалі по тексту також - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (надалі по тексту також - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі по тексту також - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку №45 (в редакції станом на січень 2016 року) перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відповідно до абзаців 1-6 пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року, для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом 7 пункту 5 Порядку №45 (в тому числі в редакції станом на січень 2016 року) установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці 6 цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Частиною 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою №988, що набрала чинності 2 грудня 2015 року, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року.

За змістом частин 1 та 2 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (надалі по тексту також - Суд, ЄСПЛ).

Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина 1 статті 7 КАС України).

У рішенні від 8 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява №63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою №988 та наказом МВС України "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання" від 06.04.2016 за №260, чинним законодавством України, а саме Постановою №1294 та наказом МВС України "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ" від 31.12.2007 за №499, було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років.

Суд звертає увагу на те, що Постановою №988 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11, а також доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час (пункт 5).

Так, з урахуванням встановлених Постановою №988 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад ОСОБА_1 для перерахунку пенсії становив 2 950,00 гривень (за посадою начальник відділення Калуського ВДМ, прирівняною до посади начальник сектору, що не входить до складу відділу); оклад за військовим (спеціальним) званням - капітан поліції - 1 800,00 гривень; надбавка за стаж служби (50%) - 2 375,00 гривень та премія.

Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені відповідачем до виданої позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 13.06.2017 за №1853/108/05/8-17, без надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, доплати за службу в нічний час 35% і премії 26,49%, у розмірах визначених на момент звільнення (а.с.20, 39).

Натомість, відповідно до положень пункту 4 Постанови № 988 з 2 грудня 2015 року надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Ураховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, положеннями пункту 4 розділу ІІ Порядку №260, передбачено, що розмір надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу; виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку №260, розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Під час розгляду Великою Палатою Верховного Суду зразкової справи Пз/9901/8/18 №802/2196/17-а із листа Сектора з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України від 9 липня 2018 року за №142зі/48-2018 установлено, що виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським здійснюється з урахуванням вимог Порядку №260 в межах доведених бюджетних асигнувань з 1 серпня 2016 року.

З огляду на закріплене у частині 3 статті 63 Закону №2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців 5 та 7 пункту 5 Порядку №45, Велика Палата Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18 №802/2196/17-а дійшла таких висновків:

1) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував колишній працівник органів внутрішніх справ під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована Постановою №988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі;

2) у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Так, в ході розгляду даної справи №809/530/18 судом 18.02.2019 отримано від Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області письмову інформацію у вигляді довідки №89/108/29/01-2019 від 13.02.2019 (а.с.109), за змістом якої вказаним територіальним органом не здійснювалася виплата у січні 2016 року надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, яка регламентована постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", за посадою - начальник сектору, що не входить до складу відділу VІІІ.8 (прирівняною до посади ОСОБА_1 на день звільнення із служби - начальник відділення Калуського ВДМ).

Таким чином, враховуючи висновок Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18 №802/2196/17-а, а також те, що у відповідності до Постанови №988, надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, то згідно із вимогами абзацу 7 пункту 5 Порядку №45, правових підстав для її включення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 суд не вбачає. Крім того, не підлягає включенню надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, так як остання у січні 2016 року не виплачувалася.

Стосовно доводів позивача про зобов'язання відповідача включити до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу, суд відзначає слідуюче.

Як було вказано вище у відповідності до пункту 5 Порядку №45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням зокрема, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок.

Згідно додатку №26 до Постанови №1294 визначено додаткові види грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, зокрема, доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу.

Відповідно до пункту 5 Постанови №988, Кабінетом Міністрів України постановлено виплачувати поліцейським Національної поліції доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Отже, виходячи з наведеного, слід відмітити, що доплата за службу в нічний час у фіксованому розмірі 35 відсотків посадового окладу, була передбачена, як Постановою №1294, так і Постановою №988, та входила до складу грошового забезпечення.

Позивач, в обґрунтування позовних вимог, посилається на наказ Міністерства внутрішніх справ України за №260 від 06.04.2016 "Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із спеціальними умовами навчання" і вказує на те, що під час перебування на посаді начальника відділення Калуського ВДМ УМВС в області він заступав на добові чергування, при цьому нічний час складав з 22:00 до 06:00. За наведених обставин, позивач вважає, що відповідачем безпідставно відмовлено у включенні доплати за службу в нічний час в розмірі 35% до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Так, відповідно до пункту 11 розділу ІІ Порядку №260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Службою в нічний час вважається виконання поліцейськими службових обов'язків у період з 22:00 до 06:00. Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

З наведеного слідує, що підставою для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції, в той час як підставою для нарахування доплати за службу в нічний час є довідка встановленої форми, в якій відображено облік фактичного часу несення поліцейськими служби в нічний час.

Однак, суд вважає за необхідне зазначити, що позивач, на підтвердження обставини виконання ним службових обов'язків в нічний час, не надав жодного доказу, окрім письмових пояснень, зазначених у позовній заяві.

Крім цього, як свідчить наявний в матеріалах справи протокол №00-5175 (МВС) від 13.02.2018 за пенсійною справою ОСОБА_1, доплата за службу в нічний час в розмірі 35% до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії останнього не включена (а.с.20).

Тим більше, як слідує із пояснень позивача, наведених в адміністративному позові з даного приводу, останній звертався до відповідача із заявою про надання уточнюючих даних до довідки про розмір грошового забезпечення, у зв'язку з не включенням у довідку №1853/108/05/8-17 від 13.06.2018 надбавки за виконання особливо важливих завдань та зменшенням розміру премії до 2,36 відсотків. Тобто, позивачем не ставилось питання щодо не включення відповідачем до складу грошового забезпечення доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу, яку, як стверджує позивач, отримував під час проходження служби.

Відповідь Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, оформлена листом №2-145/05/108/29-2018 від 21.02.2018, яка надана позивачу на його звернення, також містить правове обґрунтування тільки щодо зменшення розміру премії та не включення до довідки про розмір грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань (а.с.15-16).

В контексті вказаного слід відзначити, що відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Позивачем, не виконано вказаний обов'язок і не доведено належним чином обставину виконання ним службових обов'язків у нічний час та отримання доплати за службу в нічний час в розмірі 35%, яку останній просить включити до складу грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

З'ясовуючи доводи ОСОБА_1 про правомірність зменшення розміру премії, яка входить до складу грошового забезпечення позивача, з 26,49% до 2,36% (168,15 гривень), суд виходить із наступних мотивів.

Як слідує із змісту письмової відповіді Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області №2-145/05/108/29-2018 від 21.02.2018, саме листом Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 №5551/05/02-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" встановлено середні розміри надбавок та премії, які фактично виплачені за грудень 2015 року. Так, у грудні 2015 року середній розмір премії по Україні за посадою начальник сектору, що не входить до складу відділу, до якої прирівняна посада начальник відділення Калуського ВДМ, яку обіймав позивач до звільнення, становив 2,36% (а.с.15-16).

Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, що входить до складу грошового забезпечення, відповідачем у виданій ОСОБА_1 первинній оскаржуваній довідці визначено у значенні 2,36% (168,15 гривень).

На переконання відповідача розмір премії у значенні 2,36% є середнім розміром, який фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку №45, у зв'язку із чим, підстав для врахування премії у розмірі 26,49%, яку отримував позивач на момент призначення пенсії - немає.

Аналогічно до премії всі інші складові довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 13.06.2017 за №1853/108/05/8-17 включені за грудень 2015 року (станом на 01.01.2016).

Варто вказати, як зазначено вище, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою №988, та враховуючи положення частини 2 статті 51 Закону №2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії саме з 1 січня 2016 року, а не з 1 грудня 2015 року.

Відтак, вихідні дані складових грошового забезпечення позивача, визначених у абзаці 1-6 пункту 5 Порядку №45, мали б заноситися відповідачем у відповідну довідку за січень 2016 року, а не за грудень 2015 року, що мало місце у спірному випадку.

Суд звертає увагу, що у даній справі позивач оскаржує не включення надбавки за виконання особливо важливих завдань і доплату за службу в нічний час, з приводу яких суд вже надав правову оцінку вище, а також занижений розмір премії.

Відповідач на виконання листа Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2018 за №3261/05/22-2018 оформив нову довідку №2726/8-18 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), згідно якої премія ОСОБА_1 обраховано із значення 3,70% (263,63 гривень), на відміну від розміру такої ж премії в значенні 2,36% (168,15 гривень), зафіксованої у оскаржуваній довідці від 13.06.2017 за №1853/108/05/8-17 (а.с.20, 92).

Різниця становить 1,34% і 95,48 гривень відповідно.

В свою чергу, в ході розгляду даної справи судом 18.02.2019 отримано від Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області письмову інформацію у вигляді довідки №89/108/29/01-2019 від 13.02.2019 (а.с.109), із якої установлено, що середній розмір премії, фактично виплачений за січень 2016 року, за відповідною посадою - начальник сектору, що не входить до складу відділу VІІІ.8 (прирівняною до посади ОСОБА_1 на день звільнення із служби - начальник відділення Калуського ВДМ) становив 0%.

Даний середній розмір премії є меншим від 3,87%.

На час вирішення справи по суті відповідачем виготовлено довідку, виходячи з розміру премії за січень 2016 року (3,70%), визначеної як середнє значення виплаченої такої премії за відповідною посадою в Національній поліції України за вказаний період, що перевищує середній розмір премії за січень 2016 року, виплаченої територіальним органом національної поліції в Івано-Франківській області (0,00%). Відтак, суд вважає за неможливим зобов'язувати відповідача врахувати у грошовому забезпеченні ОСОБА_1 для перерахунку пенсії середній розмір премії 0,00%, так як таке рішення обмежить право позивача на більший розмір пенсії, визначений на підставі довідки органу, з якого мало місце звільнення колишнього працівника органу внутрішніх справ.

Ураховуючи те, що на момент звернення ОСОБА_1 з позовом до суду, Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області видано і передано в пенсійний орган для перерахунку пенсії довідку, виходячи із помилково зазначеного середнього розміру премії за грудень 2015 року (2,36%), яка є меншою за середній розмір такої премії за січень 2016 року (3,70%), суд в справі в цій частині вимог доходить висновку про необґрунтоване звуження відповідачем права позивача, визначеного абзацом 5 пункту 5 Порядку №45, оскільки така довідка відповідача призвела до зменшення розміру пенсії ОСОБА_1, тобто погіршило його становище в порівнянні з тим, що існувало на січень 2016 року.

Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, який входить до складу грошового забезпечення, повинен становити 3,70%.

Отже, для врахування премії у розмірі 26,49%, яку отримував позивач на момент призначення пенсії немає жодних правових підстав, втім, у ОСОБА_1 обґрунтовано виникає право на перерахунок пенсії за відповідний період часу в розмірі премії 3,70%.

Аналогічна правова позиція щодо застосування положень абзаців 5 та 7 пункту 5 Порядку № 45 висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного суду у рішенні від 12.03.2018 за №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін постановою Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018.

Крім того, на переконання суду положення абзаців 5 та 7 пункту 5 Порядку №45 з приводу врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 8 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00).

Позивач не вказує про інші невідповідності оскаржуваної довідки в частині зменшення розміру пенсійного забезпечення в грошовому еквіваленті, проведеного внаслідок перерахунку на підставі довідки від 13.06.2017 за №1853/108/05/8-17.

Фактичне оформлення Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області довідку №2726/8-18 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за січень 2016 року, на переконання суду, не потребує додаткового захисту порушеного права позивача в частині зобов'язання відповідача повторно оформити таку довідку.

Втім, Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області у відзиві на позов не повідомила суд чи скерувала позивачу та відповідному органу пенсійного забезпечення для врахування при перерахунку пенсії оновлену довідку №2726/8-18 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення за січень 2016 року, в тому числі із розміром премії 3,70%.

Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Таким чином, для повного і ефективного захисту та відновлення порушеного права, окрім визнання протиправними дій відповідача в частині включення в довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 13.06.2017 за №1853/108/05/8-17 середнього розміру премії за грудень 2015 року, слід зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області направити ОСОБА_1 і Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку №2726/8-18 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за січень 2016 року.

Позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині зобов'язання провести перерахунок та виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії на підставі вірної довідки, починаючи з 01.01.2016, не підлягають до задоволення, так як ОСОБА_1 не визначив зазначеного суб'єкта владних повноважень як відповідача у справі.

Відтак, адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат суд відзначає, що позивач на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи.

Згідно вимог абзацу 2 частини 5 статті 139 КАС України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Аналіз вказаної правової норми свідчить, що основною умовою для стягнення судових витрат з іншої сторони на користь особи, є понесення таких витрат особою.

Суд не стягує з відповідачів витрати по сплаті судового збору так як останні позивачем фактично не понесені.

Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 122, 139, 241-246, 255, 263, 290, 291, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області в частині включення в довідку від 13.06.2017 за №1853/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 середнього розміру премії за грудень 2015 року в розмірі 2,36%.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області видати ОСОБА_1 і направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку №2726/8-18 від 22.03.2018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за січень 2016 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1), АДРЕСА_1.

Відповідач - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 08592193), вул. Академіка Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.