про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
18 лютого 2019 р. Справа № 120/520/19-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Жданкіна Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Вінницької обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Вінницької обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України, позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Положеннями п. 9 ч. 5 ст. 160 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень в позовній заяві зазначаються обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Як вбачається із прохальної частини позовної заяви, позивач, окрім іншого, просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Вінницької обласної ради №710 від 04 грудня 2018 "Про надання у довгострокове тимчасове користування лісової ділянки для реакційних цілей без зміни цільового призначення та без вилучення її у постійного користувача".
При цьому, як слідує із матеріалів позовної заяви, позивач є депутатом Вінницької обласної ради та про оскаржувану ним бездіяльність він дізнався із відповіді, наданої на його депутатське звернення.
Разом із тим, із змісту позовної заяви не зрозуміло чи вона подана як фізичною особою (в зв'язку із порушенням власних прав, свобод чи інтересів) або як депутатом Вінницької обласної ради.
До того ж, у позовній заяві позивачем не наведено які саме його особисті права та інтереси порушуються відповідачами (в разі подання даного позову як фізичною особою).
Зазначені вище недоліки свідчать про невідповідність поданої позивачем позовної заяви вимогам, встановленим статтею 160 цього Кодексу.
За правилами, визначеними частиною 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на викладене вважаю, що дану позовну заяву необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків шляхом:
- уточнення статусу позивача за даним адміністративним позовом, а саме: дана позовна заява подана ОСОБА_1, як фізичною особою чиабо депутатом Вінницької обласної ради;
- обґрунтування порушення прав, свобод, інтересів позивача, як фізичної особи (в разі подання позову, які фізичною особою в зв'язку із порушенням власних прав, свобод чи інтересів).
Керуючись ст. 169 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Вінницької обласної ради про визнання протиправним та скасування рішення, залишити без руху.
Запропонувати позивачу у 10-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви, зазначені в мотивувальній частині ухвали суду.
Дану ухвалу направити позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна