Рішення від 18.02.2019 по справі 200/687/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2019 р. Справа№200/687/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення від 18.07.2018 № 39, зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 01.01.1998 по 28.11.2000, з 05.12.2000 по 31.03.2002, з 01.04.2002 по 30.06.2017

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що 18 липня 2018 року йому було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах через відсутність необхідного стажу. За даними відповідача страховий стаж ОСОБА_1, складає 24 роки 0 місяців 0 днів, пільговий стаж відсутній. Відповідачем не включено до спеціального стажу періоди роботи на ПрАТ «Єнакієвський металургійний завод», ВАТ «Донецький металургійний завод», ЗАТ «Донецьксталь» до пільгового стажу, оскільки відсутні довідки про підтвердження пільгового стажу роботи за період з 01.01.1998 по 28.11.2000, з 05.12.2000 по 31.03.2002, з 01.04.2002 по 30.06.2017.

В наданій позовній заяві позивач, посилаючись на статтю 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пункт 1 Постанови КМУ від 12.08.1993 р. № 637 "Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній" зауважив, що основним документом про трудову діяльність є трудова книжка. Позивач зазначив, що пункт 20 Постанови КМУ від 12.08.1993 № 637 "Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній", яким передбачено надання уточнюючих довідок чи будь-яких інших додаткових документів, необхідних для підтвердження пільгового стажу застосовується лише у разі відсутності в трудовій книжці застрахованої особи відповідних записів, що визначають право на пенсію на пільгових умовах. В трудовій книжці позивача наявні всі необхідні записи щодо прийняття позивача на роботу за списком посад та професій, що надають право на призначення пенсії на пільгових умовах, наведені записи засвідчені відповідними печатками, жодних дефектів запису трудова книжка не містить, що свідчить про наявність в позивача права на призначення пенсії на пільгових умовах.

Відповідач проти задоволення заявленого позову заперечував, підстави незгоди виклав у наданому до суду відзиві.

У наданому відзиві відповідач зазначив, що пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, передбачено, що у разі відсутності відомостей, що визначають право на призначення пенсій на пільгових умовах або вислугу років для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У таких довідках має бути вказані періоди роботи, що зараховуються до спеціального сажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається ця робота та первині документи на час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. В ході розгляду звернення позивача про призначення пенсію органом пенсійного фонду встановлено, що загальний стаж позивача становить 24 роки 0 місяців 0 днів, пільговий стаж відсутній.

До страхового стажу позивача включено період роботи на ПрАТ «Єнакієвський металургійний завод», ВАТ «Донецький металургійний завод», ЗАТ «Донецьксталь», втім до пільгового стажу не включено, оскільки відсутні довідки про підтвердження пільгового стажу роботи за період з 01.01.1998 по 28.11.2000, з 05.12.2000 по 31.03.2002, з 01.04.2002 по 30.06.2017.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою від 15.01.2019 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1. Згідно з довідкою № НОМЕР_2 від 19 березня 2018 року позивач взятий на облік як внутрішньо переміщена особа, фактичним місцем проживання є місто АДРЕСА_2

20.04.2018 позивач звернувся до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. До заяви позивач додав: копії трудової книжки НОМЕР_4 від 05.08.1993, диплом серії НОМЕР_3 від 06.07.1987, військовий квиток НОМЕР_5 від 27.06.1988, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_2 від 19.03.2018, копію паспорта.

Рішенням № 39 від 18 липня 2018 року позивачеві було відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах через відсутність необхідного стажу. З рішення вбачається, що до пільгового стажу не зараховано період роботи на ПрАТ «Єнакієвський металургійний завод», ВАТ «Донецький металургійний завод», ЗАО «Донецьксталь» за період з 01.01.1998 по 28.11.2000, з 05.12.2000 по 31.03.2002, з 01.04.2002 по 30.06.2017.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу не менше 25 років при призначенні пенсії (період за з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року) (ч.2 пункту 1 статті 26 Закону України № 1058).

Частиною 1 статті 114 Закону України № 1058 передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік.

Положення аналогічного змісту містяться в статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Частиною 1 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж визначено як період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Застрахованою особою є фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися в установленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини першої статті 14 закону страхувальниками є, роботодавці : підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10 статті 11 цього Закону.

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (частини 10, 12 статті 20 Закону № 1058).

Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.

Перелік документів, що додаються до заяви про призначення, перерахунку та поновлення пенсії визначений Розділом 2 цього Порядку.

Підпунктом 2 пунктом 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).

Згідно пункту 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України (пункт 4.3. Порядку).

Пунктом 4.2 цього Порядку передбачено право органу, що призначає пенсію, вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

В пункті 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, також закріплено положення, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 20 цього Порядку передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ ТА ВИСНОВКИ

При вирішенні питання про правомірність прийнятого відповідачем рішення про відмову в призначенні пенсії суд виходить із змісту документів, що надавалися позивачем разом із заявою про призначення пенсії та які розглядалися відповідачем, оцінка правомірності рішення здійснюється шляхом встановлення обґрунтованості викладених відповідачем в цьому рішенні підстав для неврахування періодів роботи, навчання та військової служби позивача.

Згідно положень Закону України 1058 та Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом підтверджуючим пільговий стаж є трудова книжка. Положеннями пункту 20 Порядку 637 передбачено можливість підтвердження спеціального трудового стажу за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції.

В рішенні про відмову в призначенні пенсії підставою неприйняття до складу пільгового стажу періодів роботи позивача відповідач визначив ненадання позивачем уточнюючих довідок.

Проте, згідно положень Закону України 1058 та Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, основним документом підтверджуючим пільговий стаж є трудова книжка. Чинним законодавством вимагається наявність уточнюючої довідки у разі неможливості підтвердження пільгового стажу відомостями трудової книжки.

В трудовій книжці позивача серії НОМЕР_6 наявні записи:

1. За період роботи позивача в ПрАТ «Єнакієвський металургійний завод» (код ЄДРПОУ 00191193, місцезнаходження за даними Єдиного державного реєстру: 87504, Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Ілліча, будинок 54, блок 4):

22.08.1997 призначений на посаду майстра доменної печі на гарячій ділянці робіт доменного цеху;

28.11.2000 звільнено за власним бажанням;

2. За період роботи позивача у ВАТ «Донецький металургійний завод» (код ЄДРПОУ 00191164, місцезнаходження за даними Єдиного державного реєстру: 85307, Донецька обл., місто Покровськ, мікрорайон Шахтарський, будинок 7А):

02.12.2000 прийнятий в доменний цех газовиком доменної печі 7 розряду;

31.03.2002 - звільнений за переводом в ТОВ «ФЕРРИТ»

3. За період роботи позивача ПрАТ «Донецьксталь» (до перейменування - ТОВ «ФЕРРИТ», код ЄДРПОУ: 30939178, місцезнаходження за даними Єдиного державного реєстру: 85300, Донецька обл., місто Покровськ, вулиця Торгівельна, будинок 106А)

01.04.2002 прийнятий за переводом газовніком доменної печі;

02.10.2002 призначений виробничим майстром доменної печі на гарячій ділянці робіт доменного цеху;

03.11.2008 призначений старшим виробничим майстром на гарячій ділянці робіт;

14.03.2011 призначений заступником начальника доменного цеху;

13.05.2011 переведений старшим виробничим майстром на гарячу ділянку робіт доменного цеху;

21.03.2016 призначений заступником начальника доменного цеху по технологіям та новій техніці;

30.06.2017 звільнений за власним бажанням.

Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу станом на 20.03.2018 до спеціального (пільгового) стажу позивача включено період роботи з 01.01.1998 по 28.11.2000 у ПрАТ «Єнакієвський металургійний завод» (ЄДРПОУ 00191193); з 05.12.2000 по 31.03.2002 у ВАТ «Донецький металургійний завод» (ЄДРПОУ 00191164), з 01.04.2002 по 28.02.2017 року у ПрАТ «Донецьксталь» (ідентифікаційний номер відокремленого підрозділу 34850132), що свідчить про наявність підстав для зарахування наведених періодів роботи до пільгового (спеціального) стажу на підставі пункту 20 Порядку № 637.

Підстави включення до пільгового стажу періоду роботи позивача з 01.03.2017 по 30.06.2017 у філії металургійний комплекс ПрАТ «Донецьксталь» - металургійний завод» про який відсутні відомості в Індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5, відсутні.

Враховуючи встановлене в ході судового розгляду безпідставне не включення відповідачем до складу пільгового стажу періодів роботи позивача з 01.01.1998 по 28.11.2000, з 05.12.2000 по 31.03.2002, з 01.04.2002 по 28.02.2017, рішення відповідача відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах без врахування наведених періодів роботи до пільгового стажу є протиправним та підлягає скасуванню.

Із врахуванням статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, якою передбачено можливість виходу суду за межі заявлених вимог у разі необхідності ефективного захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин, заявлені позивачем вимоги в частині зарахування до складу стажу, що надає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах періоду роботи з зарахувати до пільгового стажу періоди роботи з 01.01.1998 по 28.11.2000, з 05.12.2000 по 31.03.2002, з 01.04.2002 по 28.02.2017 підлягають задоволення шляхом зобов'язання відповідача розглянути повторно заяву позивача про призначення пенсії за віком від 20.04.2018 та зарахувати до стажу роботи період роботи з 01.01.1998 по 28.11.2000 у ПрАТ «Єнакієвський металургійний завод»; з 05.12.2000 по 31.03.2002 у ВАТ «Донецький металургійний завод», з 01.04.2002 по 28.02.2017 року у ПрАТ «Донецьксталь».

В задоволенні вимог позивача в частині зобов'язання зарахувати до пільгового стажу періоду роботи позивача з 01.03.2017 по 30.06.2017 слід відмовити через їх необґрунтованість.

Отже, заявлений позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до частин першої, третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

З огляду на таке, суд вважає за можливе покласти на відповідача витрати, пов'язані із розглядом цієї справи.

Позивачем при поданні позову сплачено судовий збір в розмірі 768,40 грн. Сума сплаченого судового збору із врахуванням приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає стягненню з бюджетних асигнувань відповідача.

З огляду на викладене вище, на підставі положень Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки, або відповідних записів у в ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993, Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року N 442, Методичних рекомендацій для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджених постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року N 41 та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_2) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27а) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення від 18.07.2018 № 39 про відмову у призначенні пенсії.

Зобов'язати Маріупольське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області потворно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 20.04.2018 та зарахувати до пільгового (спеціального) стажу період роботи з 01.01.1998 по 28.11.2000 у ПрАТ «Єнакієвський металургійний завод»; з 05.12.2000 по 31.03.2002 у ВАТ «Донецький металургійний завод», з 01.04.2002 по 28.02.2017 року у ПрАТ «Донецьксталь».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з бюджетних асигнувань Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок

Повний текст рішення складено та підписано 18 лютого 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Михайлик А.С.