Справа № 456/263/19
Провадження № 3/456/188/2019
18 лютого 2019 року Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Бучківська В. Л. , розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, не працює, проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ч.1 ст. 183-1 КУпАП,
23.01.2019 року до Стрийського міськрайонного суду Львівської області з Стрийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №56206211 від 21.11.2018 р. відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183 - 1 КУпАП.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями головуючим суддею визначено ОСОБА_2
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення, за обставин, викладених у протоколі, не визнав. Пояснив, що на підставі виконавчого листа, з нього стягуються аліменти на утримання чотирьох дітей у твердій грошовій сумі, по 1 000, 00 грн. щомісячно на кожну дитину. Сплачувати вказану суму аліментів вчасно у нього немає можливості, так як зараз він не працює, а тому періодично погашає заборгованість, за наявності у нього коштів.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, приходжу до висновку, що даний протокол разом з долученими до них матеріалами підлягає поверненню для належного оформлення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 183-1 КУпАП адміністративним правопорушенням є несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Всупереч вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення №56206211 від 21.11.2018 р. відносно ОСОБА_1 фактично не зазначено фабули правопорушення. яке інкримінується ОСОБА_1 Старшим державним виконавцем ВДВС Стрийського МУЮ у Львівській області Дидик Н.І. вказано, що на ОСОБА_1 покладено обов'язок сплати аліментів в користь ОСОБА_3 на утримання синів: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3, Андрія ІНФОРМАЦІЯ_4, Тараса ІНФОРМАЦІЯ_5 та Олега ІНФОРМАЦІЯ_6 та зазначено диспозицію ч.1 ст. 183-1 КУпАП. Однак, старшим державним виконавцем Дидик Н.І. у протоколі про адміністративне правопорушення №56206211 від 21.11.2018 р. не вказано, з якого моменту виникла заборгованість, яка б дала підстави суду прийти до висновку, що ОСОБА_1 допущено заборгованість по аліментах сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Окрім цього, слід звернути увагу старшого державного виконавця Дидик Н.І. на наступні порушення, допущені нею при складанні протоколу про адміністративне правопорушення №56206211 від 21.11.2018 р. відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Пунктом 5 частини 1 розділу I Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» № 2234-VIII від 07 грудня 2017 року кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено статтею 183-1 «Несплата аліментів». Згідно вказаної статті - несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
Пунктом 1 розділу II вищевказаного закону встановлено, що цей Закон набирає чинності через місяць з дня його опублікування, крім підпункту 3 пункту 4, пунктів 5-7 розділу I цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та підпунктів 1 і 2 пункту 4 розділу I цього Закону, які набирають чинності через три місяці з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 3 жовтня 2017 року № 2147-VIII.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів» № 2234-VIII від 07 грудня 2017 року опубліковано 06 січня 2018 року у офіційному друкованому виданні - газеті «Голос України» №4. Відтак, встановлено, що ст. 183-1 КУпАП набрала чинності з 06 лютого 2018 року, через місяць з дня опублікування вищевказаного закону.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема з протоколу про адміністративне правопорушення №56206211 від 21.11.2018 р., ОСОБА_1 допустив заборгованість щодо аліментів, починаючи з квітня 2018 р. /а.с. 2/.
Із розрахунку заборгованості по аліментах від 21 листопада 2018 року у виконавчому провадженні №456/3902/17 заборгованість щодо аліментів у ОСОБА_1 розраховано станом на 21 листопада 2018 року, що становить 31 700,00 гривень (а.с.4).
Отже, судом встановлено, що діяння, за яке відносно ОСОБА_1 складено протокол за ч.1 ст. 183-1 КУпАП було вчинене в період з квітня 2018 р. по 21.11.2018 р., тобто до встановлення адміністративної відповідальності за несплату аліментів.
Стаття 183-1 КУпАП не має зворотної дії в часі, тому період несплати аліментів ОСОБА_1 до набрання чинності ст. 183-1 КУпАП (тобто до 06 лютого 2018 року) не береться до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності.
Крім цього, з матеріалів справи вбачається, що у квітні 2018 р., ОСОБА_1 сплачено 6 322, 00 грн. аліментів, в червні 2018 р. - 2 300, 00 грн., в серпні 2018 р. - 1000, 00 грн., у вересні 2018 р. - 1000, 00 грн. та листопаді 2018 р. - 4 000, 00 грн.
Наведенні обставини свідчать про неповноту оформлення адміністративних матеріалів та не дають можливості розглянути справу відносно ОСОБА_1, тобто, встановити наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП, вину даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Проаналізувавши наведене, приходжу до висновку, що протокол про адміністративне правопорушення №56206211 від 21.11.2018 р. відносно ОСОБА_1 слід повернути до Стрийського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 256, 268, 278, 283 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення №56206211 від 21.11.2018 р. відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП, разом з долученими до нього матеріалами повернути у Стрийський міськрайонний відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Cуддя ОСОБА_2