Справа № 450/438/19 Провадження № 2-о/450/28/19
"18" лютого 2019 р. Пустомитівський районний суд Львівської області у складі
головуючого - судді Кіпчарського М.О. ,
за участю секретаря судового засідання Микитів Н.С.,
заявника ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Пустомити в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Пустомитівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Львівській області, про встановлення факту смерті,-
заявник 11.02.2019 року звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.Донецьку та проживав на день смерті за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування заяви покликається на те, що вона є дружиною ОСОБА_2, а встановлення факту смерті необхідно для реалізації спадкових прав. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувався на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
В судовому засіданні заявник заяву підтримала та просить її задоволити. Зазначила, що ОСОБА_2 в останні роки хворів, на прохання якого вони в серпні 2018р. повернулися у Донецьк, де вони проживали у власній квартирі за вказаною адресою, в якій ОСОБА_2 помер в її присутності, та який захоронений на цвинтарі м.Донецьк.
Представник заінтересованої особи - Пустомитівського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у Львівській області, будучи належним чином повідомлений про дату, час і місце цього судового засідання, в судове засідання не явився та не повідомив причин неявки, заперечень щодо задоволення заяви не подав. Тому його неявки в силу ч.1 ст.223 ЦПК України, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суд заслухавши пояснення заявника та дослідивши матеріали справи вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до довідки про причину смерті №4 , виданої 04.01.2019р. бюро судово-медичних експертиз не визнаної так званої «ДНР», та Свідоцтва про смерть, виданого Куйбишевським відділом записів актів цивільного стану міста Донецька Державної реєстраційної палати міністерства юстиції не визнаної так званої «ДНР» , ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , причина смерті - цероз печінки.
Як слідує з Свідоцтва про поховання НОМЕР_1, виданого ОСОБА_1, 04 січня 2019 року на цвинтарі «Пролетар» , що знаходиться у м.Донецьк на вул.Кристальна, відбулося захоронення померлого ОСОБА_2.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті особи відповідно до ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
У відповідності зі ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України може бути подана родичами померлого за межами такої території України, яка розглядається невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до ч.2 ст. 319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Таким чином, медичні документи, що підтверджують факт смерті особи на території не визнаної так званої «Донецької народної республіки», видані медичними закладами, за формою та змістом не відповідають вимогам українського законодавства, а тому не можуть бути підставою для проведення реєстрації смерті особи в органах РАЦС МЮ України.
Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на цій території в порядку, не передбаченому законом України.
Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території Донецької області у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до ч. 3 ст. 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ( надалі-Закон) є недійсними і не створюють правових наслідків.
Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону, громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з ч.ч. 1-2 ст.4 Закону, на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим перетину меж тимчасово окупованої території, вчинення правочинів, проведення виборів та референдумів, реалізації інших прав і свобод людини і громадянина. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Суд приходить до висновку, що заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про смерть ОСОБА_2 у м.Донецьку, оскільки на вказаній території не здійснюють повноваження органи влади України як заклади охорони здоров'я або судово-медичні установи, які б мали можливість встановити факт смерті, так і органи реєстрації актів цивільного стану, які б мали можливість зареєструвати факт смерті та видати належне свідоцтво про смерть.
Статтею 17 Закону передбачено, що у разі порушення положень цього Закону, державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно роз'яснень, викладених у п.1 постанови ПВСУ від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 породжує юридичні наслідки для заявника. При цьому, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.
Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_2, виданого 28.12.1974 року Куйбишевським ЗАГС м.Донецька, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 28.12.1974 року уклали шлюб, після реєстрації якого дружині присвоєно прізвище ОСОБА_1
Відповідно до ч.4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Оскільки ОСОБА_2 помер на території тимчасово непідконтрольній Україні, його смерть не може бути зареєстрована в органах ДРАЦСУ на підставі довідки, виданої лікувальним закладом, який знаходиться на тимчасово непідконтрольній території Україні.
Тому вимоги заявника про встановлення факту смерті підлягають задоволенню.
Керуючись ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст.ст. 4, 10, 264, 265, 273, 293-294, 315, 317, 319, 430 ЦПК України,суд, -
заяву ОСОБА_1 задоволити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 у м.Донецьк та проживав на день смерті за адресою: АДРЕСА_1.
Допустити рішення до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржено до Львівського апеляційного суду через Пустомитівський районний суд Львівської області протягом 30 днів з дня проголошення судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 19.02.2019р.
СуддяМ. О. Кіпчарський