Справа № 240/4835/18
Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.
Суддя-доповідач: Біла Л.М.
18 лютого 2019 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Граб Л.С. Гонтарука В. М.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2018 року (повний текст якого складено 23 листопада 2018 року у м. Житомирі) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання зарахувати період роботи до пільгового стажу, призначити та виплатити пільгову пенсію,
у жовтні 2018 року позивач - ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив: визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в зарахуванні йому періоду роботи з 06.04.1983 по 20.04.1985 до пільгового стажу та призначенні пенсії з 12 квітня 2018 року; зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати йому період роботи з 06.04.1983 по 20.04.1985 до пільгового стажу та призначити і виплатити пільгову пенсію з 12 квітня 2018 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно не зараховує до пільгового стажу спірний період роботи, внаслідок чого порушує його право на призначення пенсії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що посада оператора по підземному ремонту скважин віднесена до Списку № 2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 20.01.1991 № 10, а відтак період його роботи на зазначеній посаді має бути зарахований до пільгового стажу. В апеляційній скарзі не містилося клопотання про розгляд справи за участю позивача.
11 січня 2019 року до суду надійшов відзив на апеляційну скаргу від відповідача, в якому останній заперечив проти доводів апеляційної скарги, однак в порушення вимог п. 2 ч. 4 ст. 162 КАС України до відзиву не надано документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. Також у відзиві на апеляційну скаргу не містилося клопотання про розгляд справи за участю представника відповідача.
З урахуванням вимог п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів, переглядаючи судове рішення у даній справі у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, відповідно до записів у трудовій книжці серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 працював у період з 06 квітня 1983 року по 20 квітня 1985 року у ГНДУ "Федоровскнефть" ОАО "Сургутнефтегаз" на посаді "оператора по подземному ремонту скважин" (мовою оригіналу а.с. 12, 32).
ОСОБА_2 звернувся до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". На підтвердження наявності пільгового стажу позивачем було надано копію довідки щодо уточнення стажу роботи від 08.05.2018 №07-01-50-6258, виданої ВАТ "Сургутнафтогаз", в якій зазначено пільговий період роботи позивача з 06.04.1983 по 20.04.1985 на посаді "оператор по подземному ремонту скважин" (мовою оригіналу а.с. 33-34).
Листом від 27.06.2018 № 8314/03.2 відповідач звертався із відповідним запитом до ВАТ "Сургутнафтогаз" щодо направлення уточненої довідки про підтвердження зайняття ОСОБА_2 посади "оператор по подземному и капитальному ремонту скважин" (мовою оригіналу) для призначення пільгової пенсії (а.с. 41).
Відповідно до наявної у матеріалах справи довідки, що уточнює пільговий характер роботи від 03.08.2018 №07-01-50-10718, що видана ВАТ "Сургутнафтогаз", у період з 06 квітня 1983 року по 20 квітня 1985 року у ГНДУ "Федоровскнефть" ОАО "Сургутнефтегаз" на посаді "оператор по подземному ремонту скважин" (а.с. 39-40).
Листом від 03.09.2018 №14410/032 Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Житомирській області відмовило ОСОБА_2 у зарахуванні спірного періоду роботи до пільгового стажу з підстав, що зазначена у наданій позивачем трудовій книжці та довідках від 08.05.2018 №07-01-50-6258, від 03.08.2018 №07-01-50-10718 виданих ВАТ "Сургутнафтогаз" посада "оператор по подземному ремонту скважин" не відповідає посадам, зазначеним у Списках, які були затверджені Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173. Враховуючи вищевикладене, дані довідки не можуть бути прийняті до уваги та період роботи з 06.04.1983 року по 20.04.1985 року не може бути зарахований до пільгового стажу. Роз'яснено, що за поданими документами пільговий стаж роботи ОСОБА_2 складає 7 років 2 місяці 21 день, а тому позивач право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах набуде після досягнення віку - 58 років (а.с. 14-15).
Не погоджуючись із наданою відмовою та вважаючи її протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач при наданні відмови у зарахуванні ОСОБА_2 періоду роботи з 06.04.1983 по 20.04.1985 до пільгового стажу та призначенні пенсії за віком на пільгових умовах діяв у відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України та з дотриманням вимог ч. 2 ст. 2 КАС України.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Преамбулою Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII) закріплено, що Цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Згідно з п. "б" ч. 1 ст. 13 Закону №1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності стажу роботи: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Зазначене зменшення пенсійного віку жінкам застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
За приписами п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637).
Згідно з п. 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції; стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування; стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Порядок застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах затверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 (далі - Порядок №393).
Пунктом 3 Порядку №393 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Постановою Верховною Ради України "Про порядок тимчасової дії на території України окремих актів законодавства Союзу РСР" від 12 вересня 1991 року №1545-XII встановлено, що до прийняття відповідних актів законодавства України на території республіки застосовуються акти законодавства Союзу РСР з питань, які не врегульовані законодавством України, за умови, що вони не суперечать Конституції і законам України.
Даючи правову оцінку доводам апелянта щодо наявності підстав для зарахування спірного періоду роботи до пільгового стажу, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
На момент роботи ОСОБА_2 у період з 06.04.1983 по 20.04.1985 чинними були Списки виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах, затверджені Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173 (далі - Списки №1173).
Відповідно до положень п. "б" п. 2 розділу XIII "БУРЕНИЕ, ДОБЫЧА И ПЕРЕРАБОТКА НЕФТИ И ГАЗА, ПЕРЕРАБОТКА УГЛЯ И СЛАНЦА" Списків №1173, до Списку №2, зокрема, входять наступні посади: "Операторы по добыче нефти и газа, по исследованию и кислотной обработке скважин, по деэмульсации нефти, по переработке нефтяных пород, по подземному и капитальному ремонту скважин, по вторичным методам эксплуатации, по поддержанию пластового давления и гидравлическому разрыву пласта и их помощники" (мовою оригіналу).
З матеріалів справи встановлено, що підставою для не зарахування до пільгового стажу роботи позивача в період з 06.04.1983 по 20.04.1985 є невідповідність зазначеної у поданих позивачем документах посади ОСОБА_2 Списку № 2, який затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173
Так, відповідно до наявних у матеріалах копій трудової книжки ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 (а.с. 12, а.с. 32), наказу від 19.04.1985 №163-К (а.с. 35) та довідок від 08.05.2018 №07-01-50-6258 (а.с. 33-34), від 03.08.2018 №07-01-50-10718 (а.с. 39-40) виданих ВАТ "Сургутнафтогаз" посада позивача зазначена як "оператор по подземному ремонту скважин", натомість у Списках, які були затверджені Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173, наявна саме посада "оператор по подземному и капитальному ремонту скважин".
Колегія суддів звертає увагу на те, що фактично позиція як пенсійного органу, так і суду першої інстанції, зводиться до невідповідності займаної позивачем посади у період роботи з 06.04.1983 по 20.04.1985, оскільки у назві посади позивача "оператор по подземному ремонту скважин" відсутні слова "и капитальному".
Колегія суддів вважає зазначені висновки безпідставними та такими, що свідчать про формальний підхід до визначення посад, про що зазначено у постанові Верховного Суду від 13.02.2018 по справі № 686/13293/17.
Разом з тим, посада "оператор по подземному ремонту скважин" дійсно передбачена Списком № 2 у розділі ХІІ, підрозділу 2, позиції 2130200а-15870, затвердженому постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10.
На переконання суду апеляційної інстанції "оператор по подземному и капитальному ремонту скважин" і "оператор по подземному ремонту скважин" здійснюють тотожні функції і неточність у зазначенні назви такої посади у трудовій книжці та уточнюючій довідці, яка відбулася за відсутності вини позивача, не повинно позбавляти останнього права на зарахування періоду роботи з 06.04.1983 по 20.04.1985 до пільгового стажу за Списком № 2, а відтак оскаржувані дії відповідача щодо відмови зарахувати спірний період роботи є протиправними.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 45 Закон №1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Зважаючи на те, що на момент звернення за призначення пенсії пільговий стаж позивача становив 8 років та 4 місяці, 11 квітня 2018 року йому виповнилось 57 років таке звернення відбулося не пізніше трьох місяців з дня ним пенсійного віку, то останній має право на призначення пенсії за віком з 12 квітня 2018 року по Списку № 2 зі зниженням пенсійного віку.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, в той час як доводи апеляційної скарги спростовують позицію суду, викладену в оскаржуваному судовому рішенні, підтверджують допущення судом першої інстанції порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нового судового рішення про задоволення адміністративного позову.
За приписами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на те, що відповідно до квитанції від 09.10.2018 № 0.0.1153776222.1 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 704,8 грн. за подання адміністративного позову та відповідно до квитанції від 05.12.2018 №0.0.1203778190.1 - у розмірі 1057,2 грн. за подання апеляційної скарги, зазначені судові витрати у сумі 1762 грн. мають бути компенсовані позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2018 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позовом ОСОБА_2 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання зарахувати період роботи до пільгового стажу, призначити та виплатити пільгову пенсію задовольнити.
Визнати неправомірними дії Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_2 періоду роботи з 06.04.1983 по 20.04.1985 до пільгового стажу та призначенні пенсії з 12 квітня 2018 року;
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати ОСОБА_2 період роботи з 06.04.1983 по 20.04.1985 до пільгового стажу та призначити і виплатити ОСОБА_2 пільгову пенсію з 12 квітня 2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 1762 (тисяча сімсот шістдесят дві) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 18 лютого 2019 року.
Головуючий Біла Л.М.
Судді Граб Л.С. Гонтарук В. М.