Справа № 826/11777/17 Суддя (судді) першої інстанції: Федорчук А.Б.
13 лютого 2019 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменко В.О., Безименної Н.В.,
за участю секретаря: Тищенко Н.В.,
розглянувши за відсутності осіб, які беруть участь в справі, без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ст. 229 КАС України у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Укргазвидобування» на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.10.2018 (м. Київ, дата виготовлення повного тексту не зазначається) у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Державної служби геології та надр України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
ПАТ «Укргазвидобування» звернувся з позовом до Державної служби геології та надр України, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність щодо нездійснення розгляду та неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», поданої листом № 3/2-01-988 від 03.02.2017 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років;
- визнати протиправною відмову Державної служби геології та надр України, оформлену листом № 10262/13/12-17 від 05.05.2017, в наданні Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років за заявою, поданою листом № 3/2-01-988 від 03.02.2017;
- зобов'язати вчинити дії з надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідному-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років за заявою, поданою листом № 3/2-01-988 від 03.02.2017, шляхом надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що дії відповідача щодо звернення до Одеської обласної ради за погодженням надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років є неправомірними, оскільки компетенція відповідної обласної ради обмежується межами адміністративної території області, тобто компетенція Одеської обласної ради не розповсюджується на погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин в межах адміністративної території Одеської області.
Позивач вважає, що чинне законодавство України не надає повноваження Одеській обласній раді щодо вирішення питань погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, в межах континентального шельфу Чорного моря, зокрема, у межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря.
Тому, на думку позивача відмова відповідача, оформлена листом № 10262/13/12-17 від 05.05.2017 у наданні спеціального дозволу на користування надрами площі Медуза з підстав відмови Одеської обласної ради у погодженні надання спеціального дозволу є протиправною.
Позивач зазначив, що за наслідками розгляду заяви Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» №3/2-01-988 від 03.02.2017 відповідачем повинно було прийняте рішення у формі наказу в строк до 14.04.2017 включно, але у встановлений строк рішення у формі наказу відповідачем за заявою позивача не прийнято, тобто не прийняття відповідачем рішення у строк до 14.04.2017 не є належною формою реалізації наданих відповідачу повноважень, а відтак відповідачем не було у встановлений чинним законодавством строк прийнято у належній формі рішення за заявою позивача.
Згідно відзиву на адміністративний позов, Державною службою геології та надр України на виконання вимог пункту 9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011, направлено на адресу Одеської обласної ради копії пакету документів Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» щодо надання спеціального дозволу без проведення аукціону для розгляду питання щодо їх погодження. При цьому, рішенням Одеської обласної ради №362-VII від 21.03.2017 відмовлено в наданні погодження Державній службі геології та надр України щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, про що повідомлено Державну службу геології та надр України листом Одеської обласної ради № 02/03-37/663 від 03.04.2017, тобто у межах строку, встановленого пункту 9 Порядку № 615.
Відповідач зазначив, згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України №277 від 06.04.2016 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №594 і 615, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», підпункт 13 пункт 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, виключено. При цьому, пунктом 4 постанови № 277 від 06.04.2016 встановлено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пункту 2 цієї постанови, який набирає чинності з 01.04.2017, у зв'язку з чим, 04.08.2017 Державною службою геології та надр України повідомлено Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» про відмову у наданні спеціального дозволу, у зв'язку з втратою чинності підпункту 13 пункту 8 Порядку № 615, а також відмовою Одеської обласної ради у наданні погодження надання надр у користування.
Чинний Порядок № 615 не передбачає можливості повторного розгляду пакету документів надрокористувача про надання спеціального дозволу на користування надрами, у зв'язку з незгодою останнього з рішенням органів зазначених в абзацах другому-четвертому пункту 9 цього Порядку щодо відмови в погодженні надання надр у користування.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.10.2018 у задоволенні вищевказаного адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити.
Зокрема, апелянт вказує на те, що за наслідками розгляду заяви позивача № 3/2-01-988 від 03.02.2017 відповідачем повинно було бути прийнято рішення у формі наказу в строк до 14.04.2017 включно, але у встановлений строк рішення у формі наказу не прийнято.
Компетенція відповідної обласної ради обмежується межами адміністративною територією області, тобто компетенція Одеської обласної ради не розповсюджується на погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин в межах адміністративної території Одеської області.
Оскільки позивач звернувся до відповідача про надання спеціального дозволу на користування надрами на території площі Медуза, що розташована в межах південно-західної частини південно-західного шельфу Чорного моря, та яка не відноситься до адміністративної території Одеської області та не відноситься до компетенції Одеської обласної ради, то відповідно відповідач не мав права звертатись до Одеської обласної ради за погодженням надання даної земельної ділянки у користування.
Особи, які беруть участь в справі в судове засідання не з'явилися, про дату та час слухання справи були повідомлені належним чином.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволення, а рішення суду - скасуванню.
Згідно з ст. 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог, у зв'язку з їх необґрунтованістю.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
За матеріалами справи ПАТ «Укргазвидобування» подано до Державної служби геології та надр України лист № 3/2-01-988 від 03.02.2017 відповідно до підпункту 13 пункту 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 (а.с 25).
Разом з листом № 3/2-01-988 від 03.02.2017 подано заяву про надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно - промислову розробку родовищ, з подальшим видобування нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного морі, строком дії на 30 років. Із заявою подано перелік документів:
- пояснювальна записка з обґрунтуванням необхідності проведення геологорозвідувальних робіт на ділянці надр із зазначенням мети її геологічного вивчення, потужності підприємства;
- каталог географічних координат кутових точок ділянки надр із зазначенням її площі, погодженням;
- графічні матеріали: оглядова карта (масштаб 1:200000), ситуаційний план з нанесеними межами площі геологічного вивчення та географічними координатами її кутових точок,
- оглядова геологічна карта з лінією проектного геологічного розрізу, геологічним розрізом по лінії І-І (а.с. 26-42).
Відповідно до п. 9 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМ України № 615 від 30.05.2011 надання надр у користування, за винятком надання надр на умовах угод про розподіл продукції, погоджується з: Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідними обласними, Київською і Севастопольською міськими радами - на користування ділянками надр з метою геологічного вивчення, розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин; відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на користування ділянками надр, що містять корисні копалини місцевого значення; Мінприроди - на всі види користування надрами.
Видача дозволу здійснюється на підставі заяви і документів, зазначених у додатку 1, та погоджується органами, визначеними абзацами другим - четвертим цього пункту.
Дії щодо погодження видачі дозволу вчиняються без залучення особи, що звернулася за одержанням дозволу, в межах строку, встановленого для видачі дозволу.
Для здійснення погодження орган, який видає дозвіл, не пізніше ніж протягом шести робочих днів з дати реєстрації документів надсилає їх копії у паперовому або електронному (шляхом сканування) вигляді органам, зазначеним в абзацах другому - четвертому цього пункту, та встановлює строк розгляду зазначених документів.
На підставі пункту Порядку 09.02.2017 Державною службою геології та надр України направлено на адресу Одеської обласної ради копії пакету документів ПАТ «Укргазвидобування» щодо надання спеціального дозволу без проведення аукціону для розгляду питання щодо їх погодження.
Рішенням Одеської обласної ради № 362-VII від 21.03.2017 відмовлено в наданні погодження Державній службі геології та надр України щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря.
Листом Одеської обласної ради № 02/03-37/663 від 03.04.2017 (а.с. 65) надіслано на адресу Державної служби геології та надр України рішення Одеської обласної ради № 362-VII від 21.03.2017.
Листом Державної служби геології та надр України (Держгеонадра України) № 10262/13/12-17 від 05.05.2017 (а.с. 43), який отриманий позивачем 13.05.2017, відповідач відмовив у наданні спеціального дозволу на підставі пункту 19 Порядку № 615 та повернув позивачу заяву з доданими документами у зв'язку з тим, що рішенням Одеської обласної ради №362-VII від 21.03.2017 відмовлено у погодженні надання Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) газу природного, конденсату, нафти площі Медуза, розташованої у межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря.
Так, згідно п. 19 Порядку підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є: подання заявником документів не в повному обсязі; виявлення у поданих документах недостовірних даних; невідповідність документів, поданих заявником, вимогам пункту 8 цього Порядку; наявність інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні; наявність у заявника боргу із сплати загальнодержавних податків та зборів станом на останній звітний період; відмова органів, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування; невиконання програми робіт на ділянках надр, на користування якими заявнику вже надано дозвіл, виявлення порушень правил користування надрами на таких ділянках, що зафіксовано в актах перевірок, приписах або розпорядженнях відповідних органів у сфері надрокористування до моменту їх усунення, крім випадків визнання таких приписів або розпоряджень недійсними або дію яких зупинено згідно з рішенням суду.
Однак, відповідачем ані під час судового розгляду справи в суді першої інстанції, ані під час апеляційного розгляду не доведено належними та допустимими доказами наявності законних підстав для направлення саме на адресу Одеської обласної ради копії пакету документів ПАТ «Укргазвидобування» щодо надання спеціального дозволу без проведення аукціону для розгляду питання щодо їх погодження, та, як наслідок, відмови у наданні спеціального дозволу на підставі пункту 19 Порядку № 615 у зв'язку з тим, що рішенням Одеської обласної ради №362-VII від 21.03.2017 відмовлено у погодженні надання Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ) газу природного, конденсату, нафти площі Медуза, розташованої у межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря.
Будь-які докази наявності повноважень у Одеської обласної ради щодо вирішення питань погодження надання надр у користування з метою геологічного вивчення і розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, а також для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, в межах континентального шельфу Чорного моря, зокрема, у межах південно-західної частини шельфу Чорного моря в матеріалах справи відсутні.
Крім того, у судовому засіданні суду апеляційної інстанції - 30.01.2019 головуючим суддею неодноразово ставились запитання представнику відповідача щодо наявності законних підстав для звернення до Одеської обласної ради стосовно прийняття нею рішення з приводу надання погодження Державній службі геології та надр України щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислової розробки родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря. Однак, представник відповідача з даного питання не зміг надати жодної обґрунтованої відповіді.
Так само представник відповідача не надав обґрунтованих пояснень причин ненаправлення пакету документів ПАТ «Укргазвидобування» щодо надання спеціального дозволу без проведення аукціону для розгляду питання щодо їх погодження до Мінприроди, як органу, юрисдикційні повноваження розповсюджуються на всю територію України, втому числі і на прибережний шельф.
З цих підстав, колегія суддів вважає, що оскільки позивач звернувся до відповідача про надання спеціального дозволу на користування надрами на території площі Медуза, що розташована у межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, та яка не відноситься до адміністративної території Одеської області з урахуванням відсутності доказів наявності компетенції у Одеської обласної ради щодо вирішення відповідних питань, то у відповідача були відсутні підстави для звернення до Одеської обласної ради за погодженням надання даної ділянки надр у користування, у зв'язку з чим відмова відповідача, оформлена листом № 10262/13/12-17 від 05.05.2017 є протиправною
Крім того, згідно з пунктом 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього орган з питань надання дозволу видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
З метою попереднього розгляду матеріалів щодо надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, анулювання дозволів та внесення до них змін Держгеонадра або Рада міністрів Автономної Республіки Крим відповідно до повноважень утворює комісію з питань надрокористування та затверджує положення про неї.
Наказ Держгеонадр про надання дозволу розміщується протягом п'яти днів на офіційному веб-сайті Держгеонадр (абзац п'ятий пункту 25 Порядку № 615). Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовження строку дії дозволу розміщується протягом п'яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу (абзац 7 пункту 25 Порядку № 615).
При цьому колегія суддів зауважує, що рішення у формі наказу, як передбачено абзацом 7 пункту 25 Порядку №615, відповідачем не приймалось.
Зважаючи на вказані норми, колегія суддів вважає, що станом на дату розгляду справи відповідне рішення відповідача у формі наказу було відсутнє всупереч вимог вищезазначених норм Порядку № 615, з огляду на що колегія суддів вважає необхідним зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача.
Колегія суддів вважає, що не підлягає задоволенню вимога позивача - зобов'язати вчинити дії з надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідному-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років за заявою, поданою листом № 3/2-01-988 від 03.02.2017, шляхом надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років, - оскільки суд не може підміняти державний орган, дії якого оскаржуються, та приймати замість нього рішення, яке належить до компетенції виключно цього органу, так як такі дії суду виходять за межі визначених йому законодавцем повноважень.
В даному випадку, суд апеляційної інстанції вважає, що ефективним способом захисту порушених прав позивача буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 03.02.2017 разом з доданими до неї документами, з урахуванням при цьому висновків суду, викладених у рішенні.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції невірно надана правова оцінка обставинам справи, а тому апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - скасуванню.
Керуючись ст.ст. 229, 242, 243, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Укргазвидобування» задовольнити частково.
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 31.10.2018 скасувати та ухвалити нову постанову, якою адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» до Державної служби геології та надр України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо нездійснення розгляду та неприйняття рішення у встановлений строк з приводу заяви Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування», поданої листом № 3/2-01-988 від 03.02.2017 щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років.
Визнати протиправною відмову Державної служби геології та надр України, оформлену листом № 10262/13/12-17 від 05.05.2017, в наданні Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років за заявою, поданою листом № 3/2-01-988 від 03.02.2017.
Зобов'язати Державну службу геології та надр України повторно розглянути заяву, подану листом №3/2-01-988 від 03 лютого 2017 року про надання Публічному акціонерному товариству «Укргазвидобування» спеціального дозволу на користування надрами з метою геологічного вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти і газу (промислова розробка родовищ) площі Медуза, розташованої в межах південно-західної частини північно-західного шельфу Чорного моря, строком дії на 30 років.
В решті позовні вимоги Акціонерного товариства «Укргазвидобування» залишити без задоволення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, м. Київ, 03057, вул. Ежена Потьє, 16) на користь Публічного акціонерного товариства «Укргазвидобування» (код ЄДРПОУ, 30019775, м. Київ, 04053, вул. Кудрявська, 26/28) судові витрати у розмірі 12 000,00 (дванадцять тисяч) грн.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 18.02.2019.
Головуючий-суддя:А.Ю. Кучма
Судді:В.О. Аліменко
Н.В. Безименна