Рішення від 18.02.2019 по справі 620/4136/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2019 року Чернігів Справа № 620/4136/18

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючої судді - Кашпур О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 18.12.2018 звернувся до суду з позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому просить:

визнати незаконними дії відповідача щодо відмови йому у здійсненні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2018 з урахуванням усіх видів суддівської винагороди;

зобов'язати Чернігівське ОУПФУ здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання з 01.01.2018 з урахуванням усіх складових суддівської винагороди (посадового окладу, доплати за вислугу років, доплати за перебування на адміністративній посаді, доплати, що передбачає доступ до державної таємниці), виходячи з нового розміру суддівської винагороди 33478,00 грн., згідно з довідкою, виданою Територіальним управлінням ДСА України в Чернігівській області № 03/36-1034 від 03.08.2018;

вирішити питання про повернення йому сплаченого судового збору в сумі 704,80 грн.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що відмова відповідача провести перерахунок його щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до довідки, виданої ТУ ДСА України в Чернігівській області є протиправною, оскільки вона порушує норми Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", якими внесено зміни до законів України в частині застосування для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017, як розрахункової величини, а відповідачем перерахунок щомісячного грошового утримання позивачу було проведено лише з 01.08.2018.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 21.12.2018 відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження і встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позов.

Представником відповідача, в межах встановленого судом строку, подано відзив на позов, в якому останній просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на їх необґрунтованість та наголошує на тому, що позивачем була надана довідка про суддівську винагороду, в якій посадовий оклад був зарахований виходячи з розрахунку величини прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Такий розмір встановлено саме Законом України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", тому наступним місяцем після підвищення є серпень 2018. Враховуючи наведені обставини, Чернігівське ОУПФУ вважає, що управлінням правомірно проведено перерахунок довічного грошового утримання позивача саме з 01.08.2018.

Крім того разом з відзивом Чернігівським ОУПФУ заявлено клопотання про слухання справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 11.01.2019 в задоволенні клопотання відповідачу відмовлено.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є суддею у відставці та перебуває на обліку у Чернігівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 90% суддівської винагороди з 22.12.2010.

03 серпня 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці, до заяви позивачем було додано довідку про суддівську винагороду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, видану Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Чернігівській області від 03.08.2018 № 03/36-1034.

Листом від 04.12.2018 № 1089/06/С-7 Чернігівське ОУПФУ повідомило позивача про те, що з 01.08.2018 йому перераховано щомісячне довічне грошове утримання, розмір якого складає 30130,20 грн.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зважає на таке.

Законом України від 15.05.2018 №2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав". Вказаним Законом внесено зміни до Закону України від 06.12.2016 №1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", зокрема в абз.2 п.3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 01.01.2017". Отже, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01.01.2017.

Так Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2017 встановлено у розмірі 1600 гривень. При цьому, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік"прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2018 встановлено у розмірі 1762 гривні.

З огляду на зазначене, з 01.01.2018 посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного грошового утримання суддям у відставці.

На виконання даних норм матеріального закону Державна судова адміністрація України довела до відома голів судів та начальників територіальних управлінь ДСА України листом від 24.07.2018 №11-1336/18 інформацію, що з 01.01.2018 посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1762 гривні. Одночасно повідомила про необхідність внесення змін до штатних розписів установ, здійснення перерахунку суддівської винагороди з 01.01.2018 для обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, а також підготовки довідок про суддівську винагороду з 01.01.2018.

З довідки ТУ ДСА України № 03/36-1034 від 03.08.2018 вбачається, що станом на 01.01.2018 суддівська винагорода ОСОБА_1, яка враховується при призначенні/перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці розрахована, виходячи з посадового окладу 17 620 гривні.

Наведене, обумовлюється положеннями ст.47 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", згідно якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу визначених Конституцією України гарантій незалежності суддів. При цьому, суд враховує ч.1 ст.58 Конституції України, якою передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Суд вважає, що в даному випадку необхідність проведення перерахунку з 01.01.2018 обумовлена саме наведеними правовими нормами, оскільки дію Закону України від 15.05.2018 №2415-VIII "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав" поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, що знаходить своє відображення безпосередньо в абз.2 п.3 розділу ІІ Закону України від 06.12.2016 №1774 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про те, що відповідачем протиправно не проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, призначеного позивачу, за період з 01.01.2018 по 31.07.2018, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України підлягають задоволенню. Водночас суд зазначає, що не здійснення перерахунку грошового утримання позивача є саме бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, адже на час розгляду справи Чернігівським ОУПФУ не надано відповіді на звернення ОСОБА_1, а тому суд вважає за можливе визнати протиправною саме бездіяльність Чернігівського ОУПФУ щодо не перерахунку довічного грошового утримання позивача.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 у розмірі 90% від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, за період з 01.01.2018 по 31.07.2018, то остання також підлягає задоволенню, оскільки є похідною від основної позовної вимоги.

Щодо посилань відповідача на необхідність стягнення судового збору з Державного бюджету України, то суд зазначає, що згідно ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тобто судові витрати у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у здійсненні перерахунку щомісячного довічного утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 01.01.2018 по 31.07.2018.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 у розмірі 90 % від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, за період з 01.01.2018 по 31.07.2018 з врахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 (АДРЕСА_1).

Відповідач: Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду (пр. Миру, 44, м.Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ - 40378209).

Повне судове рішення складено 18.02.2019.

Суддя О.В. Кашпур