Рішення від 18.02.2019 по справі 809/1851/17

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" лютого 2019 р. справа № 809/1851/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання неправомірними дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо своєчасного ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням складових відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року за №988 та від 07.11.2007 року за №1294, дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії без врахуванням складових відповідно до вимог законодавства, зобов'язання Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням складових відповідно до вимог законодавства; визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо забезпечення перерахунку та виплати перерахованих пенсій з 01.01.2016 року лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії, а також різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 року без обмежень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію за вислугою років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання вимог законодавства, яким установлені підстави для перерахунку пенсійного забезпечення, відповідачем надано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у яку протиправно не включено надбавку за службу в умовах режимних обмежень в розмірі 10%, надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 46,5 % а також зазначено премію в розмірі 3,11% замість 17,3%. На думку позивача, вказані надбавки та розмір премії повинні бути включенні у довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та враховані при перерахунку пенсії, оскільки такі ним отримувались під час проходження військової служби та були зазначені у грошовому атестаті на час його звільнення, а виключення надбавки із довідки та зменшення розміру премії є незаконним, порушує його конституційне право та гарантії на належний соціальний захист. Позивач вважає, що при перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України мають враховуватися види грошового забезпечення, визначені постановою КМ України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". При цьому, зазначив, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії обчислються з видів грошового забезпечення визначених на день звільнення зі служби. Зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області всупереч вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 №900-VIII не здійснено перерахунок пенсії позивачу, з огляду на відсутність виділення з Державного бюджету України додаткових коштів.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2017 року дану позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам частини 5 статті 160, частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків.

10.01.2018 року позивачем подано заяву на виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У зв'язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.01.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

22.01.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подано до суду заяву за № 1150/06, згідно якої управління, з метою об'єктивного з'ясування обставин справи та ухвалення законного і обґрунтованого, просить суд розглядати справу за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.01.2018 вищевказану заяву відповідача залишено без задоволення (а.с.84-86).

Відповідач Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 22.01.2018, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив, просив у задоволенні позову відмовити. Зазначивши, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" визначено складові грошового забезпечення поліцейських, серед яких відсутня надбавка за виконання особливо важливих завдань. Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 визначено, що розмір премії для перерахунку пенсії обраховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. (а.с.78-81).

Позивач скористався своїм правом на подання відповіді на відзив, в якому просив позовні вимоги задовольнити (а.с.89-93).

Відповідно до ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.02.2018 року провадження в адміністративній справі № 809/1851/17 зупинено до набрання чинності рішеннями Верховного Суду у зразкових справах № Пз/9901/1/18 та № Пз/9901/8/18 (а.с.96-98).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.01.2019 року поновлено провадження в адміністративній справі № 809/1851/17 за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій. (а.с.104-105).

15.01.2018 року Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області отримала копію ухвали суду про відкриття провадження в даній адміністративній справі, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.71). Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов, у десятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористався. Також відповідачем не повідомлено суд про поважність причин ненадання такого відзиву.

Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Зважаючи на вищевикладене, судом здійснено розгляд справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та повідомлення та (або) виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 31.12.2015 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_2, виданого 11.04.2016 (а.с.21).

Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області листом № Г23/108/05/8-17 від 18.08.2017 року направлено позивачу довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 №3364/108/05/8-17 (а.с.27-28). В довідці зазначено, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМ України від 15.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016, за посадою заступник начальника відділу-начальник МГБ ЛВ на станції Івано-Франківськ прирівняною до посади заступник начальника відділу поліції включає посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавку за стаж служби (40%), надбавку за службу в умовах режимних обмежень та премію (3,11%).

Позивач 30.10.2017 року звернувся до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області із заявою, якою просив провести перерахунок та виплату пенсії (а.с.43).

02.11.2017 на адресу позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області направлено лист №952/Г-15, яким повідомлено, що питання проведення перерахунку та виплати пенсії у зв'язку з набранням чинності постановою КМ України №988 від 11.11.2015 буде розглянуто без особистого звернення позивача і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.44).

ОСОБА_1 06.11.2017 року звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області із заявою про видачу нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії із включенням до неї надбавки за службу в умовах режимних обмежень 10%, премії - 21,1% та надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 46,5%. (а.с.46-52).

Листом від 15.11.2017 №Г-151/108/05/8-17 Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області повідомила позивача про відсутність підстав для виготовлення нової довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1, оскільки довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії видана відповідно до норм чинного законодавства.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі якого позивачу призначена пенсія, має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною третьою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців (частина 2).

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина 3 статті 51).

Згідно з абзацом другим пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до частини 1 статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за №988 від 11.11.2015, яка набрала чинності 02.12.2015, встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" за №988 від 11.11.2015 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктом 2 Порядку від 13.02.2008 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до пункту 3 Порядку від 13.02.2008 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

У відповідності до пункту 4 даного Порядку від 13.02.2008 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Суд звертає увагу, що зазначені зміни у законодавстві щодо відсутності строкових обмежень для проведення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього набули чинності з 01.01.2016, а отже саме із цієї дати у Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу.

Пунктом 5 Порядку від 13.02.2008 встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Таким чином, на момент звернення позивача з даним адміністративним позовом до даних правовідносин підлягає застосуванню Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008.

Збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови за №988 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Верховний Суд України у своїх рішеннях неодноразово вказував на те, що відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат (постанови Верховного Суду України від 22.06.2010 у справі № 21-399во10, від 07.12.2012 у справі №21-977во10, від 03.12.2010 у справі № 21- 44а10).

Така правова позиція підтримана Конституційним Судом України у рішеннях від 20.03.2002 № 5-рп/2002, від 17.03.2004 № 7-рп/2004, від 01.12.2004 № 20-рп/2004, від 09.07.2007 № 6-рп/2007, в яких зазначено про неможливість поставити гарантовані законом виплати, пільги тощо в залежність від видатків бюджету.

Таким чином, враховуючи, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило позивачу 01.11.2017 у проведенні перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за №988 від 11.11.2015 за відсутності коштів, то такі дії є неправомірними, оскільки відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для відмови у виконанні своїх зобов'язань, а позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Такий висновок відповідає висновку Верховного Суду, викладеного у зразковій справі зразковій справі №820/6514/17 (провадження №Пз/9901/8/18).

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.

Стосовно позовних вимог про визнання неправомірними дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо своєчасного ненадання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням складових відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року за №988 та від 07.11.2007 року за №1294, дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії без врахуванням складових відповідно до вимог законодавства, зобов'язання Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням складових відповідно до вимог законодавства, зазначає наступне.

Частиною 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до частини 3, 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (даліПорядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.

Згідно листа Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 №5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, зокрема середній розмір премії за прирівняною відповідно до наказу МВС України від 17.02.2017 №138 посадою становить 3,11%.

Відповідно до положень пункту 4 постанови №988 надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Враховуючи наведене, Кабінет Міністрів України цією постановою делегував своє право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції, зокрема, здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Згідно відповіді Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 15.11.2017, в якій вони посилаються на лист Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року, у грудні 2015 року середній розмір премії по Україні за посадою заступник начальника відділу поліції, встановлена середня премія в розмірі 3,11% (а.с.53-55).

Таким чином, суд вважає, що вказаний відповідачем розмір премії 3,11% є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстави для врахування премії у розмірі 17,3%, яку отримував позивач, відсутні.

З'ясовуючи правомірність не включення відповідачем до складу грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 46,5%, суд зазначає наступне.

Надбавка за виконання особливо важливих завдань як вид грошового забезпечення була передбачена постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Як уже встановлено судом, в силу приписів частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії позивачу здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надбавка за виконання особливо важливих завдань не входить до складу грошового забезпечення поліцейських, а відтак підстави для її включення до складу грошового забезпечення позивача відсутні.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заявлена позовна вимога про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області неправомірними щодо надання довідки про грошове забезпечення без врахування надбавки за особливо важливі завдання та зменшення премії для перерахунку пенсії є необґрунтованою та не підлягає до задоволення.

Аналогічні правові висновки викладені в рішенні Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 по зразковій справі №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018, в якому зокрема зазначено, що висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Вищенаведене свідчить про те, що позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню, оскільки відповідачем при виданні позивачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 07.07.2017 року №3364/108/05/8-17, до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 включено всі його види, передбачені постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а саме посадовий оклад у розмірі 3250,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - майор поліції - 2 000,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 2 100,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 325,00 грн. та премію у розмірі 3,11%, що становить 238,41 грн., а підстави для включення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 46,5%, та премії у розмірі 17,3% відсутні.

В зв'язку із вищенаведеними висновками, не підлягає до задоволення і позовна вимога (як похідна) про зобов'язання відповідача видати довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням посадового окладу у розмірі 3250,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - майор поліції - 2 000,00 грн., надбавка за стаж служби (40%) - 2 100,00 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10%) - 325,00 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі 46,5%, а також премії у розмірі 17,3% замість 3,11%.

З огляду на висновок суду про відсутність підстав для включення надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 46,5%, та премії у розмірі 17,3% до складу грошового забезпечення позивача, не підлягає задоволенню і позовна вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань 46,5%, премії 17,3% та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 без обмежень.

Стосовно вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення та зобов'язання відповідача подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Разом з тим, на думку суду, відсутні підстави для встановлення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі шляхом зобов'язання відповідачів подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, як про це просить позивач, оскільки у суду відсутні підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення у цій справі, а примусове виконання рішень суду у даній категорії справ забезпечується органами державної виконавчої служби.

Що стосується вимоги позивача про звернення рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за минулий час з 01.01.2016 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць - виконуються негайно.

Як випливає зі змісту зазначеної норми, умовою допущення рішення суду до негайного виконання в межах суми стягнення за місяць є визначення конкретної суми, що підлягає сплаті.

Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України за № 7 від 20.05.2013 року "Про судове рішення в адміністративній справі", підпунктом 10.4 пункту 10 якої, зокрема, визначено, що у рішенні про стягнення з відповідача на користь позивача певної суми грошових коштів суд першої інстанції повинен зазначити дані, в тому числі, розмір грошових коштів, що підлягають стягненню.

Однак, відповідно до позовної заяви та письмових доказів, наявних у матеріалах справи, відсутній конкретний розрахунок суми пенсії, що підлягає виплаті позивачу, оскільки позивач спершу вимагає провести її перерахунок, здійснення якого відноситься до компетенції відповідача, а тому в суду відсутня можливість визначити грошовий розмір пенсії, що підлягає стягненню за місяць.

Частиною 2 статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до часткового задоволення.

Згідно із частиною 5 статті 139 КАС України, у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до матеріалів даної справи, копією посвідчення серії Б №075641, виданого 30.06.2016 підтверджується те, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи, та у відповідності до пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, звільнений від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.

Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, АДРЕСА_1) з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №3364/108/05/8-17 від 07.07.2017, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Івано-Франківській області.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Матуляк Я.П.