справа№1.380.2019.000132
12 лютого 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.
секретар судового засідання Сільник Н.Є.
за участю:
представника позивача - Пасічник Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до приватного акціонерного товариства «Миколаївцемент» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Львівській області (далі - позивач, ГУ Держпраці у Львівській області) до приватного акціонерного товариства «Миколаївцемент» (далі - відповідач, ПрАТ «Миколаївцемент»), в якому просить суд заборонити відповідачу експлуатацію парових котлів ДЕ 25/13 реєстраційні №№ Л-639, Л-995, водогрійних котлів «Факел» реєстраційні №№ Ле-532, Ле-533, Л-2072, посудин, що працюють під тиском реєстраційні № Л-4921, № Л-4922, № Л-4923, № Л-4927, № Л-4673, № Л-464 до усунення зазначених у позовній заяві порушень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу для життя та здоров'я працівників ПрАТ «Миколаївпемент». У зв'язку із цим позивач просить суд, застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом заборони відповідачу експлуатації парових котлів ДЕ 25/13 реєстраційні №№ Л-639, Л-995, водогрійних котлів «Факел» реєстраційні №№ Ле-532, Ле-533, Л-2072, посудин, що працюють під тиском реєстраційні № Л-4921, № Л-4922, № Л-4923, № Л-4927, № Л-4673, № Л-464 до усунення встановлених порушень.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву суду не надав та жодних клопотань від відповідача на адресу суду не надходило.
Згідно з пунктом 3 частини 3 статті 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2019 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд виходив з наступного.
Суд встановив, що уповноваженими посадовими особами ГУ Держпраці у Львівській області, головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв'язку управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_2, начальником відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв'язку управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_3, головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв'язку управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_4, головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв'язку управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_5, головним державним інспектором відділу нагляду в будівництві, котлонагляді на транспорті та зв'язку управління нагляду в промисловості і на об'єктах підвищеної небезпеки ОСОБА_6, головним державним інспектором відділ нагляду у гірничодобувній промисловості ОСОБА_7, головним державним інспектором відділу з питань гігієни праці ОСОБА_8, відповідно до наказу ГУ Держпраці у Львівській області від 07.11.2018 № 2644-П та направлення про проведення перевірки від 07.11.2018 № 2448 у присутності уповноважених осіб відповідача ОСОБА_9 - начальника відділу охорони праці, начальника управління виробництва та відвантаження цементу та обслуговування та ремонтів ОСОБА_10, менеджера з управління сировинними матеріалами ОСОБА_11, начальника відділу планування ремонтів, відповідального за справний стан безпечну дію посудин, що працюють під тиском ОСОБА_12 менеджера з питань кар'єрів, особи по нагляду за вантажопідіймальними кранами ОСОБА_13, 22 листопад 2018 року з 10.00 год. по 17.00 год., проведено планову перевірку в ПрАТ «Миколаївцемент» щодо дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За наслідками вказаної перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 22.11.2018 №13/18/046/1155.
У розділі V акту перевірки встановлено порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу для життя та здоров'я працівників ПрАТ «Миколаївпемент», зокрема:
- в порушення п. 24(7). гл.1 розділу VIII «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» ДНАОП 0.00-1.81-18 не проведено експертне обстеження (технічне діагностування) фахівцями уповноваженого підприємства відповідно до НД для визначення можливості подальшої експлуатації та позачерговий технічний огляд парових котлів ДЕ 25/13 реєстраційні №№ Л-639, Л-995 трубопроводу котельні № Л-93, водогрійних котлів «Факел» реєстраційні №№ Ле-532, Ле-533, Л-2072, після досягнення ними граничного строку експлуатації, визначеного виробником, (записи про виведення їх з експлуатації в паспортах відсутні);
- в порушення п. 23. гл.1 розділу VIII «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» ДНАОП 0.00-1.81-18 роботодавцем не проведено внутрішній огляд та випробування самостійно парових котлів ДЕ 25/13 реєстраційні №№ Л-639, Л-995, трубопроводу котельні № Л-93, водогрійних котлів «Факел» реєстраційні №№ Ле-532, Ле-533, Л-2072 (не рідше ніж 12 місяців);
- в порушення п. 1 гл. 1 розділу VII «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» ДНАОП 0.00-1.81-1 на парових котлах ДЕ 25/13 реєстраційні №№ Л-639, Л-995, водогрійних котлів «Факел» реєстраційні №№ Ле-532, Ле-533, Л-2072 частково виведено з дії та демонтовано автоматику безпеки та сигналізації котлів, що не забезпечує їх утримання та можливу експлуатацію у справному стані;
- в порушення п. 1(10) глави 1 розділу VII «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» НПАОП 0.00-1.81- 18 протерміновано проведення технічних оглядів і експертних обстежень посудинам, що працюють під тиском реєстр. № Л-4921, № Л-4922, № Л-4923, № Л-4927, № Л-4673, № Л-464;
- в порушення п. 1(5). гл.1 розділу .VII «Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» ДНАОП 0.00-1.81-18 не визначено певний механізм для персоналу, згідно з яким йому доручається ведення ретельного спостереження за посудинами під тиском шляхом їх огляду, перевірки справності арматури, манометрів (КВП), запобіжних клапанів, результати огляду і перевірки не записуються персоналом в змінний журнал, а форма журналу не визначена роботодавцем;
- в порушення п. 1(6,7). гл.1 розділу VII «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском» ДНАОП 0.00-1.81-18 не проведено перевірки знань Правил, норм та інструкцій з охорони праці згідно з чинним законодавством відповідальних працівників та персоналу, який обслуговує повітрозбірники.
За результатами перевірки складено два примірники акта підписані посадовими особами органу державного нагляду, що здійснював захід державного нагляду та уповноваженими посадовими особами ПрАТ «Миколаївцемент».
19 листопада 2018 року один примірник акта вручено голові правління ПрАТ «Миколаївцемент» ОСОБА_14, який підписано без зауважень та заперечень.
Зокрема, в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) зазначено, що у зв'язку з виявленими порушеннями у рядку №№ 55, 52, 53, 54, 66, 67, 73 таблиці необхідно негайного зупинити роботи (виробництва): експлуатації систем газопостачання природним газом суб'єктів господарювання (газопроводів середнього тиску загальною протяжністю 3010 пм., 1950, 1983 та 2007 років вводу в експлуатацію, газорегуляторних установок (5 од.); газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт: газових печей (5 од.);
заборони пуску в роботу:
парових котлів ДЕ 25/13 реєстраційні №№ Л-639, Л-995, водогрійних котлів «Факел» реєстраційні №№ Ле-532, Ле-533, Л-2072.
негайного зупинення робіт:
вантажних ліфтів ( реєстр. № Л-5454, реєстр. № 025); посудин, що працює під тиском (реєстр. № Л-4921,№ Л-4922, № Л-4923, № Л-4927), (реєстр, № Л-4673, № Л-464, що знаходяться с. Добряни, Миколаївський район, Львівська область), Львівська область, м. Миколаїв, вул. Стрийське шосе, 1.
Позивач з метою недопущення можливого спричинення шкоди працівникам ПрАТ «Миколаївцемент» звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд враховує наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Законом України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-ХІІ визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про охорону праці" державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; підвищення рівня промислової безпеки шляхом забезпечення суцільного технічного контролю за станом виробництв, технологій та продукції, а також сприяння підприємствам у створенні безпечних та нешкідливих умов праці.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V(далі - Закон України №877-V).
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Основними завданнями Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. (підпункт 1 пункту 3 Положення).
Відповідно до абзацу 1 пункту 7 вказаного Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно частини 5 статті 4 Закону України № 877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 7 статті 7 Закону України № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Позовні вимоги про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду відповідають наведеним приписам законодавства та заявлені уповноваженим суб'єктом владних повноважень.
Матеріалами справи підтверджено порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу для життя і здоров'я його працівників. При цьому, суд враховує, що з вимогами акта перевірки від 22.11.2018 № 13/18/046/1155 відповідач був ознайомлений, однак доказів усунення виявлених в акті порушень не представив та будь-яких інших документів не надав.
Таким чином, обставини, які стали підставою для звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування не перестали існувати та не усунуті.
Отже, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності, зазначених в акті перевірки порушень, свідчать, що наявність зазначених порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу для життя та здоров'я працівників ПрАТ «Миколаївцемент».
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Застосувати до приватного акціонерного товариства «Миколаївцемент» заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), шляхом заборони приватному акціонерному товариству «Миколаївцемент» (81600, Львівська область, м. Миколаї, вул. Стрийське шосе, 1, код ЄДРПОУ 00293025) експлуатації: парових котлів ДЕ 25/13 реєстраційні №№ Л-639, Л-995; водогрійних котлів «Факел» реєстраційні №№ Ле-532, Ле-533, Л-2072; посудин, що працюють під тиском реєстраційні № Л-4921, № Л-4922, № Л-4923, № Л-4927, № Л-4673, № Л-464 до усунення встановлених порушень.
Позивач - Головне управління Держпраці у Львівській області (79005, м. Львів, пл. Міцкевича, 8, код ЄДРПОУ 39778297).
Відповідач - приватне акціонерне товариство «Миколаївцемент» (81600, Львівська область, м. Миколаї, вул. Стрийське шосе, 1, код ЄДРПОУ 00293025).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 18.02.2019.
Суддя Р.М. Брильовський