про забезпечення позову
18 лютого 2019 року справа № 2340/4389/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилюка В.О.,
розглянувши клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Корсунь-Шевченківської районної ради Черкаської області про визнання протиправним та скасування розпорядження про звільнення, стягнення середньомісячного заробітку та моральної шкоди,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) подала позов до Корсунь-Шевченківської районної ради Черкаської області (далі - районна рада, відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Корсунь-Шевченківської районної ради Черкаської області № 48-к від 11 жовтня 2018 року про звільнення ОСОБА_1 з посади керуючої справами районної ради та поновити на вказаній посаді з 13.10.2018;
- стягнути з Корсунь-Шевченківської районної ради Черкаської області середньомісячний заробіток керуючої справами районної ради, який становить 15226,25 грн, рахуючи такий з наступного дня, після дня звільнення, тобто з 13 жовтня 2018 року по день ухвалення судового рішення;
- стягнути з Корсунь-Шевченківської районної ради Черкаської області на користь ОСОБА_1 20000,00 грн моральної шкоди.
15 лютого 2019 року позивач подав до суду клопотання про забезпечення позову, в якому просить забезпечити позов шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, що оскаржуються, а саме: заборонити корсунь-Шевченківській районній раді Черкаської області розгляд питання у постійних комісіях і на сесії районної ради щодо скорочення посади керуючого справами Корсунь-Шевченківської районної ради Черкаської області до набрання рішенням законної сили у справі 2340/4389/18.
В обґрунтування клопотання ОСОБА_1 зазначає, що голова Корсунь-Шевченківської районної ради Заболотній В.І. має намір скоротити посаду керуючого справами Корсунь-Шевченківської районної ради, з якої позивача було звільнено оскаржуваним розпорядженням № 48-к від 11 жовтня 2018 року, оскільки в оприлюдненому проекті рішення "Про затвердження структури, чисельності та штатного розпису виконавчого апарату районної ради" посада керуючого справами взагалі не передбачена.
Позивач зазначає, що якщо даний проект рішення буде внесений на розгляд сесії районної ради, то після прийняття цього рішення позивач змушена буде докласти значних зусиль для скасування вищезазначеного рішення, адже в разі відновлення позивача на посаді, ОСОБА_1 не буде куди повертатись, позивач втратить середньомісячну заробітну плату, яку повинна буде сплатити позивачці районна рада по дату відновлення на роботі, чим буде порушено чинне законодавство про працю.
Позивач вважає, що невжиття заходів забезпечення позову може істотно ускладнити чи не унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист та поновлення порушених прав позивача та інтересів, за захистом яких звернулася ОСОБА_1, на думку позивача очевидними є ознаки протиправності рішення суб'єкта владних повноважень, і прийнятим рішенням відповідача буде порушено права, свободи та інтереси ОСОБА_1, як особи, яка звернулася до суду.
Вирішуючи заяву про забезпечення позову, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 154 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Перевіривши зазначені у заяві про забезпечення позову доводи позивача, враховуючи відсутність необхідності виклику позивача для подачі ним пояснень або додаткових доказів, що підтверджують необхідність забезпечення позову, суд вважає за можливим здійснити розгляд даного клопотання без проведення судового засідання та виклику позивача.
Забезпечення позову це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті КАС України передбачено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено: зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; забороною відповідачу вчиняти певні дії; встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
У ч. 2 ст. 151 КАС України передбачено, що заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Відповідно до частини 4 статті 151 КАС України заходи забезпечення позову, які застосовує суд, не можуть зупиняти, унеможливлювати або в інший спосіб порушувати безперервність процесу призначення, підготовки і проведення виборів.
Отже, в даному випадку на підставі наданих позивачем доказів суд з'ясував, що у разі невжиття заходів забезпечення позову за умови внесення проекту рішення "Про затвердження структури, чисельності та штатного розпису виконавчого апарату районної ради" на розгляд постійних комісій і сесії ради та його прийняття Корсунь-Шевченківською районною радою Черкаської області для відновлення прав, свобод та інтересів позивача необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, якщо суд дійде висновку про необхідність задоволення позовних вимог у справі № 2340/4389/18.
Виходячи з наведеного, клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову слід задовольнити.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 150-154, 241, 243, 248, 256, 294, 295 підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
Вжити заходи забезпечення адміністративного позову у справі № 2340/4389/18 шляхом заборони Корсунь-Шевченківській районній раді Черкаської області розглядати питання у постійних комісіях і на сесії районної ради щодо скорочення посади керуючого справами Корсунь-Шевченківської районної ради Черкаської області до набрання законної сили рішенням у справі 2340/4389/18.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Ухвала складена в повному обсязі та підписана 18.02.2019.
Суддя В.О. Гаврилюк