18 лютого 2019 року справа № 1140/7/19
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін (в порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (далі - Управління) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з заявою до Управління про визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття у встановлений законом строк рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.
Водночас, просив зобов'язати відповідача надати згаданий дозвіл.
У позовній заяві зазначає, що Управління незаконно відмовило надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, посилаючись на те, що бажана земельна ділянка передана у колективну власність.
Управління заперечило стосовно позову, подавши відзив на нього (а.с.27-30).
Зазначило, що бажана позивачем земельна ділянка передана у комунальну власність згідно державного акту.
Пояснило, що відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не є рішенням, а тому не свідчить про порушення прав та інтересів особи, яка має намір отримати у власність земельну ділянку.
03 січня 2019 року суд прийняв ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.2-3).
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення позову з таких підстав.
Встановлені судом обставини і факти, що стали підставами звернення.
Так, 14 березня 2018 року позивач подав до Управління заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 6,3700 га для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства на території Олександрівської сільської ради (за межами населеного пункту) Добровеличківського району Кіровоградської області (а.с.31).
Разом із заявою ОСОБА_1 надав графічні матеріали щодо бажаного місця розташування земельної ділянки, виписку з господарської книги та інформацію про середній розмір та вартість земельної часки (пай) (а.с.33-35).
10 квітня 2018 року (в межах строку визначеного законом) Управління прийняло рішення, яким відмовило у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку із відсутністю інформації, що підтверджує членство позивача у сільськогосподарському підприємстві (а.с.14).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 03 вересня 2018 року визнано протиправним таке рішення та зобов'язано Управління повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою (а.с.17-18).
Ухвалою суду апеляційної інстанції від 26 листопада 2018 року апеляційну скаргу повернуто Управлінню (а.с.42-43).
10 грудня 2018 року Управління повторно прийняло рішення, яким відмовило у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку із передачею бажаної позивачем земельної ділянки у колективну власність (а.с.21).
12 лютого 20019 року Управління повідомило суд, що бажана позивачем земельна ділянка передана у колективну власність (а.с.46).
У рішенні не зазначено, кому передано у власність земельна ділянка.
Такої інформації Управління не надало і на окремий запит суду.
Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.
Перш за все, приписами частин 6 та 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проаналізувавши цю норму Земельного кодексу України, суд зробив висновок, що Управління неправомірно відмовило у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.
Так, Управління не надало доказів передачі земельної ділянки у власність іншої особи.
Більше того, відмовляючи у задоволенні заяви вперше, відповідач не зазначав про перебування земельної ділянки у власності іншої особи.
Земельна ділянка, яку прагне отримати у власність позивач, не обтяжена жодним сервітутом, а її розмір не перевищує максимально-допустимої величини, котра встановлена законом (пункт «а» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України).
Відповідач не надав доказів, які б спростували такий факт.
У даному випадку предметом судового розгляду є рішення Управління, а не бездіяльність.
Такий висновок обумовлений тим, що відповідач не відклав вирішення заяви до часу отримання додаткових матеріалів, а одразу ж відмовив у її задоволенні.
Це ж відповідно до приписів частини 2 статті 9 КАС України дає право суду для ефективного захисту прав позивача вийти за межі вимог, визнавши протиправним рішення Управління.
Оскаржене рішення Управління прийняте не на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом.
Це ж є ознакою його протиправності відповідно до припису пункту 1 частини 2 статті 2 КАС України.
Таким чином, суд зобов'язує Управління прийняти рішення про надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі заяви від 14 березня 2018 року, оскільки у її задоволенні вже відмовлено вдруге безпідставно.
Отже, позов належить задовільнити.
Судові витрати у справі складаються з судового збору у сумі 768,40 грн.
Суд розподіляє судові витрати відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовільнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області від 10 грудня 2018 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою на підставі заяви від 14 березня 2018 року.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградської області прийняти рішення про надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення фермерського господарства на підставі заяви від 14 березня 2018 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 768,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Р.І. Брегей