Ухвала від 18.02.2019 по справі 820/893/18

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

18 лютого 2019 р. Справа № 820/893/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зоркіної Ю.В., розглянувши у порядку письмового провадження заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив суд:

визнати бездіяльності (дій), які полягають у не перерахунку та невиплаті пенсії з 01.01.2016 року з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення , щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, винагород) та премій і допомог у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в розмірах, визначених у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 29.05.2017 року № 100/31831-2003006884 протиправними;

зобов'язати перерахувати та виплачувати з 01.01.2016 року пенсію без обмеження максимальним розміром в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, в розмірах , зазначених у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017 року № 100/31831-2003006884;

здійснити виплату суми перерахунку починаючи з 01.01.2016 року;

подати протягом п'ятнадцяти днів, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч.1 ст.382 КАС України.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року №820/893/18 з урахуванням ухвали про виправлення описки в судовому рішенні від 10.05.2018 року позов задоволено частково: 1.визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яка полягає у не перерахунку та невиплаті ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення , щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень, винагород) та премій і допомог у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських в розмірах, визначених у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсій від 29.05.2017 року № 100/31831-2003006884 ; 2.зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплатити з 01.01.2016 року пенсію обчислену з грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, в розмірах , зазначених у довідці Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії від 29.05.2017 року № 100/31831-2003006884. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено, в тому числі у задоволенні клопотання про надання звіту про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивачем 06.02.2019 року через канцелярію суду подана заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, в якій позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Харківській області подати протягом п'яти днів з дня набрання ухвалою законної сили, звіт про виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року по справі № 820/893/18, що передбачено ч.1 ст.382 КАС України.

15.02.2018 року через канцелярію суду відповідачем подано заперечення на вказану заяву, у якій відповідач проти задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення заперечував.

По суті заяви суд зазначає наступне.

Із долучених до матеріалів справи документів встановлено, що у квітні 2018 року позивачеві здійснено перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103, відповідно до якого основний розмір пенсії склав 4015.44 грн.

На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 року № 820/893/18 позивачеві здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 року згідно довідки Ліквідаційної комісії від 29.05.2017 року № 100/31831-2003006884, згідно якого розмір основної пенсії склав 3949.03 грн.

Виплата пенсії залишена у розмірі 4015.44 грн. Також позивачеві нарахована різниця в пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, яка складає 55504.38 грн. та відповідно буде виплачена в порядку, визначеному постановою КМУ «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103.

Отже, не виконаним рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 по справі № 820/893/18 на час розгляду заяви про встановлення судового контролю залишилось в частині виплати доплат та різниці пенсії, в іншій частині рішення є виконаним, оскільки, здійснений перерахунок та зроблено нарахування для виплати пенсії позивачу.

Суд під час розгляду заяви враховує, що постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 "Питання погашення заборгованості пенсійних виплат за рішеннями суду" встановлено, що для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, що фінансуються з державного бюджету, виплата коштів, нарахованих за період до набрання судовим рішенням законної сили, здійснюється відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, затвердженого цією постановою.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 26.09.2018 №20-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22.10.2018 за № 1189/3264, затверджено Порядок ведення обліку рішень суду у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, що визначає процедуру функціонування реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. В реєстрі обліковуються рішення, що набрали законної сили та видані після набрання чинності Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Відповідно до підпункту 4 пункту 2.1 розділу II Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження положень про територіальні органи Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов правління Пенсійного фонду України" від 22.12.2014 №28-2, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду.

Повноваження Пенсійного фонду України, як виконавця бюджетних програм, визначаються перш за все ст. 23 Бюджетного Кодексу, а саме: будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, фактично Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області вчинено дії по виконанню судового рішення по даній справі, а незгода позивача з характером виконання суб'єктом владних повноважень рішення суду не спростовує сам факт виконання відповідачем свого обов'язку щодо проведення перерахунку та виплати пенсії, що узгоджується зі змістом рішення суду.

Суд також звертає увагу на те, що згідно ч. 1 ст. 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Проаналізувавши наведені положення КАС України, суд приходить до висновку, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, суд наділений правом саме під час прийняття рішення у справі.

Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої інстанції, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.

При цьому, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.

Зазначена правова позиція підтверджується практикою Верховного Суду, що викладена у додатковій постанові по справі №235/7638/16-а від 31.07.2018 року.

Суд зауважує, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.03.2018 у справі №820/893/18, судом розглянуто заявлене у позові клопотання про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати протягом 15 днів з дня набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено частиною 1 статті 382 КАС України, і в його задоволенні відмовлено, на відповідача не покладено обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З огляду на вказане вище, судом не встановлено підстав для задоволення заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі 820/893/18

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 241-243, 248, 256, 382 КАС України, суд

ухвалив

1. Заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - залишити без задоволення.

2. Роз'яснити, що ухвала підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 15 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 256 КАС України, тобто негайно після підписання. Роз'яснити, що скарга може бути подана у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України.

Суддя Зоркіна Ю.В.