ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" лютого 2019 р. справа № 809/1835/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Грицюка П.П.,
при секретарі Ткачук І.М.,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про визнання протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" безпідставно відмовив ОСОБА_1, у видачі нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до неї: посадового окладу - 2900 грн; окладу за військове (спеціальне) звання - 2000 грн; надбавки за стаж служби 50 % - 2450 грн; надбавки за особливо важливі завдання 48,1 % та премії 25,7 %.
27.12.2017 року подано заяву про збільшення позовних вимог, якою просив видати довідку з врахуванням: посадового окладу - 3200 грн; окладу за військове (спеціальне) звання - 2000 грн; надбавки за стаж служби 50 % - 2450 грн; надбавки за особливо важливі завдання 48,1 % та премії 25,7 % (а.с. 16-19).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 27.12.2017 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження з проведення судового засідання та повідомленням (викликом) сторін (а.с. 1-2). У зв'язку з поданням заяви про збільшення позовних вимог до відкриття провадження у справі, суд прийняв до розгляду дану заяву.
Ухвалою суду від 09.02.2018 року зупинено провадження в даній адміністративній справі, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі, провадження в якій відкрито ухвалою Верховного Суду від 02.02.2018 (Пз/9901/1/18) (а.с. 33-35).
22.01.2019 року ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду поновлено провадження у даній справі та призначено судове засідання (а.с. 46-47).
Відповідачем 08.02.2019 року подано відзив на позовну заяву (а.с. 64-65).
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суду не повідомляв, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений засобами поштового зв'язку за адресою, їхнього місцезнаходження, зареєстрованою у встановленому законом порядку (а.с. 51).
Відповідно до п.1 ч.4 ст.124 КАС України юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно із ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, встановив наступне.
Відповідно до архівного витягу виданого Відділом режиму та технічного захисту інформації ГУНП в Івано - Франківській області від 06.03.2018 року № 18/108/13/01-2018, наказом за № 2 о/с від 12.01.1996 року по особовому складу, згідно Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено з органів МВС в запас Збройних сил по ст. 64 п. "А" (за віком) - майора міліції ОСОБА_1 начальника відділу Державної служби охорони при Тисменицькому РВ УМВС, з 01.01.1996 року. Вислуга років станом на 01.01.1996 року становить: в календарному обчисленні - 27 років 03 місяці 19 днів, в пільговому немає (а.с. 40).
ОСОБА_1 з 01.01.1996 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 05.12.2017 року (а.с. 15).
16.05.2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області підготувала довідку №401/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, про те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМУ від 15.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою начальник відділення ДСО Тисменицького РВ УМВС в області прирівняною до посади начальник міського, районного, міжрайонного відділення становить: посадовий оклад - 2900 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000 грн, надбавка за стаж служби 50 % - 2450 грн (а.с. 14).
08.12.2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області про внесення змін до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії (а.с. 9-10), 20.12.2017 року відповідачем відмовлено у внесенні уточнюючих даних до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії (а.с. 11-13).
Не погоджуючись із відповіддю, наданою відповідачем, позивач звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі якого позивачу призначена пенсія, має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Абзацом 3 преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 63 даного Закону встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (частина 3).
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (частина 4).
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також даною постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5), що є підставою для перерахунку пенсії позивачу як особі, якій пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд зазначає, що з урахуванням встановлених постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії становить на 01.01.2016 року, за посадою начальник відділення ДСО Тисменицького РВ УМВС в області прирівняною до посади начальник міського, районного, міжрайонного відділення становить: посадовий оклад - 2900 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000 грн., надбавка за стаж служби 50 % - 2450 грн.
Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені відповідачем до виданої позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.05.2017 року № 401/108/05/8-17.
Щодо зазначення в довідці посадового окладу в розмірі 2900 грн, за посадою начальник міського, районного, міжрайонного відділення, до якої прирівняно посаду на час виходу на пенсію позивача, судом встановлено наступне.
Наказом за № 2 о/с від 12.01.1996 року по особовому складу, згідно Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено з органів МВС в запас Збройних сил по ст. 64 п. "А" (за віком) - майора міліції ОСОБА_1 начальника відділу Державної служби охорони при Тисменицькому РВ УМВС, з 01.01.1996 року, що підтверджено архівним витягом виданого Відділом режиму та технічного захисту інформації ГУНП в Івано - Франківській області від 06.03.2018 року № 18/108/13/01-2018 (а.с.40).
Отже, позивач звільнений в запас з посади начальника відділу Державної служби охорони при Тисменицькому РВ УМВС, а не начальника відділення.
Відповідно до пункту 2 розділу 14 Переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого Наказом від17.02.2017 №138, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 березня 2017 р. за № 348/30216, посада начальник відділу в Підрозділах Державної служби охорони, підпорядковані управлінню (відділу) Державної служби охорони при ГУМВС, УМВС (міські, районні, міжрайонні відділи, відділення Державної служби охорони при МВС, пункт (головний пункт) централізованого спостереження) прирівняна до посади Начальник відділу в Міжрегіональних та територіальних органах поліції охорони Національної поліції (міські, районні, міжрайонні відділи (відділення)).
Відповідно до схем посадових окладів в Міжрегіональних та територіальних органах поліції охорони Національної поліції (міські, районні, міжрайонні відділи (відділення) за посадою начальник відділу, розмір посадового окладу становить 3100 грн (а.с. 70).
Таким чином, судом встановлено, що Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області, не вірно вказано посаду до якої прирівняно посаду ОСОБА_1 з якої його було звільнено, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправними дій та забов'язання видати довідку щодо зазначення посадового окладу за посадою начальника відділу підлягають до задоволення частково в розмірі 3100 грн.
Щодо правомірність зменшення розміру премії, яка входить до складу грошового забезпечення позивача, з 25,7 % до 0 %, суд зазначає наступне.
Відповідачем у виданій позивачу довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.05.2017 року № 401/108/058-17 вказано розмір премії 0 % (а.с. 14).
Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008, встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як уже встановлено судом, гарантоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право позивача на перерахунок пенсії за посадою начальник центру практичної психології при УМВС в області прирівняною до посади начальник відділу становить виникло у грудні 2015 року, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015.
Згідно відповіді Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 20.12.2017 року (а.с. 13), в якій вона посилається на лист Міністерства внутрішніх справ України від 20.04.2017 року № 5551/05/02-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії" визначено, що за посадою "начальник міського, районного, міжрайонного відділення" встановлена премія в розмірі 0%.
При цьому суд зазначає, що відповідно до наданої відповідачем довідки від 20.03.2018 року № 1213/8-18 розмір премії становить 1,25 % (а.с. 67).
Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, що входить до складу грошового забезпечення, повинен становити 1,25 % .
З урахуванням наведеного, підстави для включення до складу грошового забезпечення позивача премії у розмірі 25,7 % - відсутні.
Крім того, з'ясовуючи правомірність не включення відповідачем до складу грошового забезпечення позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 48,1 %, суд зазначає наступне.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань як вид грошового забезпечення була передбачена постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Як уже встановлено судом, в силу приписів частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії позивачу здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надбавки за виконання особливо важливих завдань не входить до складу грошового забезпечення поліцейських, а відтак підстав для її включення до складу грошового забезпечення позивача відсутні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заявлена позовна вимога про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області неправомірними щодо надання довідки про грошове забезпечення без врахування надбавки за особливо важливі завдання та зменшення премії для перерахунку пенсії є необґрунтованою та не підлягає до задоволення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 за №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018 року.
Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем при виданні позивачу довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 16.05.2017 року та від 20.03.2018 року до складу грошового забезпечення, включено всі його види, передбачені постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а саме: окладу за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000 грн, надбавка за стаж служби 50 % - 2450 грн, премії - 1,25 %.
Враховуючи вищевикладене заявлена позовна вимога про зобов'язання відповідача видати таку довідку з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань -48,1 %; премії 25,7 % до задоволення не підлягає.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
Враховуючи викладене, суд вважає, що даний адміністративний позов підлягає до задоволення частково.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволення позовних вимог. Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 160,00 грн, що пропорційно становить 25 відсотків задоволених позовних вимог від загального розміру сплаченого судового збору, згідно з квитанцією №100.66.1/9480478 від 22.12.2017 року (а.с.3).
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо надання ОСОБА_1 довідки про грошове забезпечення для перерахунку розміру пенсії, в частині визначення грошового забезпечення за посадою начальника відділення ДСО Тисменицького РВ УМВС в області прирівняною до посади начальник міського, районного, міжрайонного відділення в розмірі посадового окладу - 2900 грн.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області надати ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення для перерахунку розміру пенсії, в частині визначення грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського - начальник відділу до посади на день звільнення із служби - начальник відділу Державної служби охорони при Тисменицькому РВ УМВС, в розмірі посадового окладу - 3100 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області за рахунок бюджетних асигнувань даного суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 160 (сто шістдесят) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1, (ідентифікаційний код НОМЕР_1), АДРЕСА_1;
Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області, (код ЄДРПОУ 08592193), вул. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Грицюк П.П.
Рішення складене в повному обсязі 18 лютого 2019 р.