Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
18 лютого 2019 р. № 520/11868/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лук'яненко М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 у 2018 році, за нормами чинними на його посаді станом на 01.01.2016 року;
- зобов'язати Головне управління ПФ України у Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 із урахуванням довідки ЛК №100/30756-2003003440 від 24.03.2018 року на його ім'я, де вказані основні види грошового забезпечення, та надбавки за виконання особливо важливих завдань - 80%, як додаткового виду грошового забезпечення.
- виплатити ОСОБА_1 всю заборгованість по пенсії у повному обсязі з 01.01 2016 року;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 та виплатити у встановлений судом строк з моменту набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 01.10.2008, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1. 30.09.2013 позивач був звільнений з органів внутрішніх справ за ст. 65 п. "А" (за віком) з посади помічника дільничного інспектора міліції Харківського РВ ГУМВС України в Харківській області. В квітні 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу перерахована пенсія, за нормами чинними на його посаді станом на 01.01.2016 року на підставі довідки ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Харківській області від 24.03.2018 року № 100/30756-2003003440. При перерахунку пенсії ОСОБА_1 пенсійний фонд не включив додаткові види грошового забезпечення - надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 80%, з якої пенсіонер сплачував пенсійні внески. Пенсію з надбавкою за виконання особливо важливих завдань в розмірі 80%, позивач отримував включно до березня 2018 року. 23 липня 2018 року, 03 вересня 2018 року, позивач звертався до керівництва ПФУ в Харківській області із заявою з проханням включити в перерахунок його пенсії - надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі - 80% і виплатити заборгованість по пенсії в повному обсязі з 01.01 2016 року. Листом від 05.09.2018 № 377/р-14 відповідач відмовив позивачу включити в перерахунок його пенсії надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі - 80% і виплатити йому заборгованість по пенсії в повному обсязі з 01.01.2016. 03 жовтня 2018 року позивач вкотре звернувся до Головного управління ПФУ з проханням надати інформацію відповідно до вимог ст. 40 Конституції України, проте відповіді не отримав. 13 листопада 2018 позивач звернувся до голови правління Пенсійного фонду України з проханням надати інформацію, відносно конкретного питання про зарахування надбавки за виконання особливо важливих завдань до розрахунку грошового забезпечення поліцейських, які виходили на пенсію з грудня 2015 року по січень 2016 року включно, однак відповіді також не отримав. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 29.12.2018 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представником відповідача 18.01.2019 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, зазначивши, що на виконання листа пенсійного фонду України від 26.02.2018 №6194/02-23, яким повідомлено про підстави для проведення перерахунку пенсій згідно постанови №103 головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області супровідним листом №5978-14/20 від 02.03.2018 до ліквідаційної комісії УМВС України в Харківській області надано списки на паперових та електронних носіях на 16471 осіб працівників начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за формою згідно з додатком 1 до Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Листом Міністерства внутрішніх справ України від 28.02.2018 №2900/05/22-2018 повідомлено Пенсійний фонд України, що нові довідки про розмір грошового забезпечення на підставі списків наданих органами Пенсійного фонду України, будуть містити розмір премії за січень 2016 року. Згідно з пунктами 3 та 5 вказаної вище постанови перерахунок та виплату перерахованих пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), з розміру грошового забезпечення, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", органами Пенсійного фонду України буде проведено автоматизованим способом на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, наданих Міністерством внутрішніх справ. Довідка №100/30756-2003003440 від 24.03.2018 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, видана Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області містить такі складові: посадовий оклад 1900,0 грн., оклад за спеціальним званням майор поліції 1000,0 грн., надбавка за вислугу років 1305,0 грн., надбавка за роботу з таємними документами 325,0 грн., премія 1,18% - 49,62 грн. Таким чином, довідка не містять надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби. Органи Пенсійного фонду України самостійно не визначають розмірів грошового забезпечення, а лише призначають та перераховують пенсії пенсіонерам на підставі документів у передбаченому законодавством порядку.
28 січня 2019 року позивач надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що він просить пенсійний фонд перерахувати пенсію відповідно до закону з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 80% від основних видів грошового забезпечення, як це зробив Пенсійний фонд при перерахунку його пенсії у 2012 році відповідно до вимог статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Із матеріалів справи судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 01.10.2008, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с. 30).
30.09.2013 позивач звільнений з органів внутрішніх справ за ст. 65 п. "А" (за віком) з посади помічника дільничного інспектора міліції Харківського РВ ГУМВС України в Харківській області.
З 01 жовтня 2008 року позивач знаходився на обліку в органах пенсійного забезпечення та згідно Закону №2262-XII отримував пенсію, розмір якої визначено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 №1294.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області позивачу перерахована пенсія, за нормами законодавства, чинними на його посаді станом на 01.01.2016, на підставі довідки ліквідаційної комісії від 24.03.2018 №100/30756-2003003440.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо не включення додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 80 %, з якої позивач сплачував пенсійні внески, ОСОБА_1 звернувся до суду.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (у подальшому - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч.4 статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі - Постанова № 103), передбачено перерахування пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Вказана постанова набрала чинності 1 березня 2018 року.
За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 ( далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Так, постановою № 45 встановлено послідовний алгоритм дій для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону № 2262-ХІІ. Зокрема, уповноважені силові структури повідомляють Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок № 3-1), відповідно до якого документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
Аналіз зазначених правових норм дає підстави для висновку, що Порядками № 45 та №3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою.
Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку № 3-1 та Порядку № 45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Дана правова позиція узгоджується з позицією Верховного суду України, зазначеною в постанові від 25.11.2014 у справі № 21-322а14 (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 42010782).
Як вбачається з матеріалів справи, довідка, яка видана ліквідаційною комісією ГУМВС у Харківській області від 24.03.2018 №100/30756-2003003440 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, чинними на 01.03.2018, містить наступні показники: посадовий оклад - 1900.00 грн., оклад за спец. званням ст. сержант поліції - 1000.00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 1305.00 грн., премія 1.18% - 49.62 грн., всього - 4254.62 грн.
Суд зазначає, що довідка, яка видана ліквідаційною комісією ГУМВС у Харківській області від 24.03.2018 №100/30756-2003003440 не містить інших складових грошового забезпечення, що відповідно виключає відповідальність відповідача в частині неврахування надбавки за виконання особливо важливих завдань як додаткового виду грошового зобов'язання ОСОБА_1
У зв'язку з чим вимога позивача про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного Фонду України у Харківській області, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 у 2018 році, за нормами чинними на його посаді станом на 01.01.2016 року, задоволенню не підлягає.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління ПФ України у Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 із урахуванням довідки ЛК №100/30756-2003003440 від 24.03.2018 року на його ім'я, де вказані основні види грошового забезпечення, та надбавки за виконання особливо важливих завдань - 80%, як додаткового виду грошового забезпечення, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи встановлено, що ліквідаційна комісія ГУМВС України в Харківській області надала до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку від 24.03.2018 №100/30756-2003003440 для перерахунку пенсії позивача, яка містить наступні складові:
Посадовий оклад - 1900.00 грн.
Оклад за спец. званням ст. сержант поліції - 1000.00 грн.
Надбавка за вислугу років (45%) - 1305.00 грн.
Премія 1.18% - 49.62 грн.
Всього - 4254.62 грн.
Дослідивши дану довідку, судом встановлено, що довідка для перерахунку пенсії позивача від 24.03.2018 №100/30756-2003003440 не містить пункту надбавка за виконання особливо важких завдань у розмірі 80 %, відтак вимога позивача в цій частині задоволенню не підлягає.
Щодо позовних вимог про виплату ОСОБА_1 заборгованості по пенсії у повному обсязі з 01.01 2016 року, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:
з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;
з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
У разі коли внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією постановою, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно із Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (п. 4 Постанови № 103).
З наведеного слідує, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.
Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", дає можливість зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Відповідно до ст. 117 Конституції України, Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України № 103 на час розгляду справи є чинною та підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
Крім того, постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій. Такого висновку дійшов Верховний Суд в ухвалі від 02.05.2018 року по справі №818/1076/18.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав не враховувати постанову Кабінету Міністрів України № 103.
У зв'язку з чим у задоволенні зазначеної позовної вимоги слід відмовити.
Щодо доводів позивача викладених у позовній заяві про те, що постанова Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103 не може братись судом до уваги при вирішенні даного спору, суд зазначає наступне.
На залежність розмірів соціальних виплат від економічних чинників вказав і Конституційний Суд України, зокрема, у рішенні від 26.12.2011 р. N 20-рп/2011 у справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік".
У цьому Рішенні вказано, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень (абзац сьомий підпункту 2.1 пункту 2 Рішення). При цьому Конституційним Судом України взято до уваги статтю 22 Загальної декларації прав людини, за якою розміри соціальних виплат і допомоги встановлюються з урахуванням фінансових можливостей держави. Європейський суд з прав людини у рішенні від 09.10.1979 у справі "Ейрі проти Ірландії" констатував, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі "Кйартан Асмундсон проти Ісландії" від 12.10.2004 (абзац шостий підпункту 2.1 пункту 2 Рішення).
Як відзначив Конституційний Суд України, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.
Цим Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), пункт 4 розділу VІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 23 грудня 2010 року № 2857-VІ з наступними змінами.
У іншому рішенні від 25.01.2012 № 3-рп/2012 Конституційний Суд України дійшов висновку, що …однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України. При цьому рівень державних гарантій права на соціальний захист має відповідати Конституції України, а мета і засоби зміни механізму нарахування соціальних виплат та допомоги - принципам пропорційності і справедливості.
Також, в цьому Рішенні вказано, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
З системного аналізу наведених рішень слідує, що при їх прийнятті Конституційний Суд України виходив із додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування у межах фінансових можливостей держави права кожного на достатній життєвий рівень.
Як відзначив Конституційний Суд України, зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист (пункт 2.1 рішення від 26.12.2011 N 20-рп/2011).
Таким чином, відповідачем не було вчинено дій, спрямованих на зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 у порівнянні з попереднім розміром.
Щодо позовних вимог про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 та виплатити у встановлений судом строк з моменту набрання рішенням законної сили, суд зазначає, що в силу положень ч.1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, зазначене є правом суду, а не обов'язком, водночас, позивачем не наведено обставин, які б викликали у суду сумнів у тому, що відповідач може ухилятись від виконання судового рішення, у зв'язку з чим у суду відсутні підстави для застосування приписів ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України щодо встановлення судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на вищевикладене суд зазначає, що відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій у повному обсязі.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.О. Лук'яненко