3/381/9/19
381/4346/18
14 лютого 2019 року суддя Фастівського міськрайонного суду Київської області Буймова Л.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Фастівського ВП Васильківського ВП ГУ НП в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за ч.1 ст.130 КУпАП,-
05.12.2018 до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1ст.130 КУпАП.
Згідно протоколу ОБ № 118698 ОСОБА_1 21.11.2018 року о 00.10 год. в м. Фастові по вул. Калинова керував транспортним засобом FIAT DUCATO н.з. АК 8756 АХ з явними ознаками алкогольного сп'яніння. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в установленому законом порядку відмовився в присутності двох свідків.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому адміністративному правопорушенні не визнав, суду повідомив, що не керував 21.11.2018 року транспортним засобом FIAT DUCATO н.з. АК 8756 АХ. Машина стояла в полі, оскільки закінчилось топливо, тому водій, ОСОБА_2 пішов до заправки. В період очікування водія, до автомобіля під'їхав поліцейський автомобіль, з якого вишли двоє поліцейських. Один із поліцейських запропонував пройти огляд на стан сп'яніння та пред'явити документи, на що ОСОБА_1 пояснив, що він не є водієм та не керував транспортним засобом. Після цього працівники поліції сіли в службовий автомобіль та почали щось писати. Коли прийшов ОСОБА_2 його посадили у автомобіль і відібрали пояснення. Про те, що відносно ОСОБА_1 складено протокол він дізнався у відділенні поліції через 3-4 дні.
Працівник поліції ОСОБА_3 в судовому засіданні повідомив, що 21.11.2018 року близько 23.00 год. перебуваючи на патрулюванні по вул. Калинова, був помічений автомобіль білого кольору FIAT DUCATO н.з. АК 8756 АХ, у якого не працювала права фара в режимі ближнього світла. Після чого було включено поблискуючі маячки. Водій автомобіля FIAT зупинився, вийшов з авто та обійшовши його сів на пасажирське сидіння. Підійшовши до нього, в ході бесіди було чути різкий запах алкоголю. ОСОБА_1 повідомив, що він не є водієм та автомобілем не керував. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місце та проїхати до лікарні ОСОБА_1 відмовився, після чого було складено протокол в присутності свідків. Щоб не вилучати авто, дочекались гр. ОСОБА_2 який написав розписку та забрав автомобіль.
Поліцейський ОСОБА_4 в судовому засіданні повідомив, що 21.11.2018 року близько 23.00 год. перебуваючи на патрулюванні по вул. Калинова, був помічений автомобіль FIAT DUCATO н.з. АК 8756 АХ, у якого не працювала права фара в режимі ближнього світла. Після чого було включено поблискуючі маячки та зупинено автомобіль. Водій автомобіля FIAT вийшов з авто та пересів на пасажирське сидіння. Поліцейський ОСОБА_3 підійшов до водія, в ході бесіди було чути різкий запах алкоголю. ОСОБА_1 повідомив, що він не є водієм та автомобілем не керував. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці та проїхати до лікарні ОСОБА_1 відмовився, після чого було складено протокол в присутності свідків. Відсторонивши ОСОБА_5 від керування авто, дочекались гр. ОСОБА_2, який написав розписку та забрав автомобіль.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні повідомив, що 20.11.2018 року керував транспортним засобом FIAT DUCATO н.з. АК 8756 АХ, їхав додому разом із ОСОБА_1. В автомобілі закінчилось дизельне пальне, тому він взявши каністру пішов в бік мікрорайону Кадлубиця за паливом. Коли повернувся поліцейські запросили присісти у їх авто та написати розписку, про зобов'язання доставити авто.
Відповідно до ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ч. 1 ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Як вбачається з протоколу у ньому вказане місце вчинення правопорушення вул. Калинова, проте згідно пояснень учасників судового розгляду автомобіль FIAT знаходився на польовій дорозі. Будь-якої інформації щодо розташування вказаного автомобіля відносно сталих орієнтирів у адміністративному протоколі не вказано. Тому суд вважає, що у протоколі не вірно вказано місце вчинення адміністративного правопорушення.
Згідно до п. п. 8, 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачених Наказами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09.11.2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Аналіз вищевказаних нормативних актів свідчить про те, що оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров'я у випадку відмови водія від проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння є обов'язковим. Якщо після оформлення направлення, водій транспортного засобу відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров'я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду (пункт 8 Порядку №1103, пункт 6 розділу ІХ Інструкції з оформлення матеріалів №1395).
У матеріалах справи відсутнє направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану сп'яніння.
Згідно з п. 24 ч.5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 23.12.2005 року визнано правильною практика тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП відповідному органу для належного оформлення.
Тому, суд вважає за необхідне повернути адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності гр. ОСОБА_1 для належного оформлення.
Керуючись ст. 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,-
Адміністративну справу № 3/381/9/19 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, за ч.1 ст.130 КУпАП повернути на дооформлення до Фастівського ВП Васильківського ВП ГУ НП в Київській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.П. Буймова