ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" лютого 2019 р. справа № 809/1796/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Грицюка П.П.,
при секретарі Ткачук І.М.,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - третя особа) про визнання протиправними та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України за №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" безпідставно відмовив ОСОБА_1, у видачі нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з включенням до неї: посадового окладу - 2600 грн; підвищення посадового окладу 100 % - 2600 грн; окладу за військове (спеціальне) звання - 2000 грн; надбавки за вислугу років 40 % - 2880 грн; надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції 100 % - 1080 грн; доплати за службу в нічний час 35 % - 1820 грн; надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 780 грн.; надбавки за особливо важливі завдання 40 % - 2992 грн; надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 20 % - 1496 грн; премія 10 % - 748 грн замість 1,99 %.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 20.12.2017 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) сторін (а.с. 1-2).
04.01.2018 року ухвалою суду залишено заяву про переведення у загальне позовне провадження Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області без задоволення (а.с. 43-44).
Ухвалою суду від 15.02.2018 року зупинено провадження в даній адміністративній справі, до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі, провадження в якій відкрито ухвалою Верховного Суду від 02.02.2018 (Пз/9901/1/18) (а.с. 84-86).
22.01.2019 року ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду поновлено провадження у даній справі та призначено судове засідання (а.с. 97-98).
Відповідачем 08.02.2019 року подано відзив на позовну заяву, однак протокольною ухвалою суду від 12.02.2019 року судом залишено без розгляду відзив позивача, оскільки вказаний відзив подано з пропущенням строків визначених судом в ухвалі про відкриття провадження від 20.12.2017 року. При цьому суд зазначає, що подані до відзиву докази судом долучено до матеріалів справи.
Згідно вимог ч.6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
25.01.2018 року від третьої особи надійшли пояснення на позовну заяву, в яких Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області просить відмовити в задоволенні позовної заяви (а.с. 59-67).
31.01.2018 року на адресу суду надійшла відповідь на пояснення, в якій позивач не погоджується з поясненнями третьої особи, та просив поданий ним адміністративний позов задоволити (а.с. 70-75).
Позивач та представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суду не повідомляли, хоча про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені засобами поштового зв'язку за адресами, їхнього місцезнаходження, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Відповідно до п.1 ч.4 ст.124 КАС України юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Згідно із ч.1 ст.205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ.
09.05.2009 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 24.10.20147 року (а.с. 24).
23.06.2017 року Ліквідаційна комісія УМВС України в Івано-Франківській області підготувала довідку №2682/108/05/8-17 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, про те, що відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМУ від 15.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року, за посадою оперуповноважений в ОВС відділу УБОЗ УМВС в області прирівняною до посади старший оперуповноважений апарату ГУНП становить: посадовий оклад - 2600 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000 грн, надбавка за стаж служби 30 % - 1380 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 390 грн, премія 1,99 % - 126,76 грн (а.с. 23).
06.12.2017 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Івано-Франківській області про внесення змін до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії (а.с. 21), 12.12.2017 року відповідачем відмовлено у внесенні уточнюючих даних до довідки про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії (а.с. 22).
Не погоджуючись із відповіддю, наданою відповідачем, позивач звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі якого позивачу призначена пенсія, має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
Абзацом 3 преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 63 даного Закону встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (частина 3).
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (частина 4).
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також даною постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5), що є підставою для перерахунку пенсії позивачу як особі, якій пенсія призначена відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Суд зазначає, що з урахуванням встановлених постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 розмірів грошового забезпечення для поліцейських, посадовий оклад позивача для перерахунку пенсії становить на 01.01.2016 року, за посадою оперуповноважений в ОВС відділу УБОЗ УМВС в області прирівняною до посади старший оперуповноважений апарату ГУНП становить: посадовий оклад - 2600 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000 грн, надбавка за стаж служби 30 % - 1380 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 390 грн, премія 1,99 % - 126,76 грн.
Вказані види грошового забезпечення у зазначених сумах включені відповідачем до виданої позивачу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.06.2017 року № 2682/108/05/8-27.
З'ясовуючи правомірність зменшення розміру премії, яка входить до складу грошового забезпечення позивача, з 10 % до 1,99 %, суд зазначає наступне.
Відповідачем у виданій позивачу довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.06.2017 року № 2682/108/05/8-27 вказано розмір премії 1,99 %, що становить 126,76 грн. (а.с. 23).
Пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №45 від 13.02.2008, встановлено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням, зокрема, щомісячної премії - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як уже встановлено судом, гарантоване статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" право позивача на перерахунок пенсії за посадою начальник центру практичної психології при УМВС в області прирівняною до посади начальник відділу становить виникло у грудні 2015 року, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015.
Згідно відповіді Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області від 12.12.2017 року, в якій воно посилається на інформацію НПУ про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015 року за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим постановою КМУ від 11.11.2015 року №988, за посадою оперуповноважений в ОВС відділу УБОЗ УМВС в області прирівняною до посади старший оперуповноважений апарату ГУНП, розмір премії становить 1,99 %, який і вказаний у довідці (а.с. 22).
Таким чином, для перерахунку пенсії позивача розмір премії, що входить до складу грошового забезпечення, повинен становити 1,99 % .
З урахуванням наведеного, підстави для включення до складу грошового забезпечення позивача премії у розмірі 10 % - відсутні.
Щодо надбавки за стаж служби в розмірі 40 %, суд зазначає наступне. Позивачем при розрахунку відсотку за стаж служби взято за основу вислугу років 20 років, 1 місяць, 05 днів у пільговому обчисленні. Однак, згідно наказу УМВС України в Івано-Франківській області від 05.05.2009 № 56 о/с вислуга років позивача станом на 08.05.2009 року, в календарному обчисленні становить - 14 роки, 08 місяці, 7 днів, які беруться для обрахунку надбавки за стаж служби в поліції відповідно додатку № 11 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 згідно якого розмір надбавка за стаж служби від 13 до 16 років становить 30 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальне звання.
Щодо підвищення посадового окладу 100 %, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 визначено, що підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) враховується у розмірі до 100 відсотків посадового окладу. Водночас ст.13 Закону України « Про Національну поліцію» вказано, що поліція особливого призначення є окремим підрозділом. Як правило сюди входять такі спецпідрозділи, як «Корд» та «Рота поліції особливого призначення».
Враховуючи те, що позивач за посадою виконував функції з оперативно-розшукової діяльності (кримінального блоку міліції), а не працював на той час в таких спецпідрозділах особливого призначення як «Беркут», «Сокіл», відповідно і підвищення до посадового окладу в розмірі 100% УМВС в області не враховувалось.
Щодо надбавки за оперативно-розшукову діяльність та надбавку за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, суд зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 визначено, які саме додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) зазначаються у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Враховуючи те, що надбавки за оперативно-розшукову діяльність чи надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю Постановою № 45 не передбачено, а тому вимога позивача щодо включення у довідку для перерахунку пенсії вказаних надбавок є безпідставною.
Крім того, з'ясовуючи правомірність не включення відповідачем до складу грошового забезпечення позивача надбавок за специфічні умов проходження служби 100 % та за виконання особливо важливих завдань у розмірі 40 %, суд зазначає наступне.
Надбавка за виконання особливо важливих завдань як вид грошового забезпечення була передбачена постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Як уже встановлено судом, в силу приписів частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії позивачу здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" надбавки за специфічні умови проходження служби та за виконання особливо важливих завдань не входили до складу грошового забезпечення поліцейських, а відтак підстав для їх включення до складу грошового забезпечення позивача відсутні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заявлена позовна вимога про визнання дій Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області неправомірними щодо надання довідки про грошове забезпечення без врахування надбавки за специфічні умови проходження служби та надбавки за особливо важливі завдання та зменшення премії для перерахунку пенсії є необґрунтованою та не підлягає до задоволення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12.03.2018 за №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12.12.2018 року.
Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
При цьому суд зазначає, що в судовому засіданні позивач та представник позивача щодо зазначення в довідці від 23.06.2017 року посадового окладу в розмірі 2600 грн, окладу за військове звання 2000 грн та надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% в розмірі 390 грн не заперечували.
Крім того, на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, Ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області 22.03.2018 року ОСОБА_1 видано довідку про те, що відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського старший оперуповноважений апарату ГУНП до посади на день звільнення із служби оперуповноважений в ОВС відділу УБОЗ УМВС в області становить: посадовий оклад - 2600 грн; оклад за спеціальним званням - майор поліції - 2000 грн; надбавка за стаж служби 30 % - 1380 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 390 грн; премія 6,06 % - 386,02 грн.
Таким чином, судом встановлено, що відповідачем при виданні позивачу довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 23.06.2017 року до складу грошового забезпечення за посадою оперуповноважений в ОВС відділу УБОЗ УМВС в області прирівняною до посади старший оперуповноважений апарату ГУНП, включено всі його види, передбачені постановою Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а саме: посадовий оклад - 2600 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням майор поліції - 2000 грн, надбавка за стаж служби 30 % - 1380 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 390 грн, премія 1,99 % - 126,76 грн.
Враховуючи вищевикладене заявлена позовна вимога про зобов'язання відповідача видати таку довідку з урахуванням посадового окладу - 2600 грн; підвищення посадового окладу 100 % - 2600 грн; окладу за військове (спеціальне) звання - 2000 грн; надбавки за вислугу років 40 % - 2880 грн; надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції 100 % - 10080 грн; доплати за службу в нічний час 35 % - 1820 грн; надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15 % - 780 грн.; надбавки за особливо важливі завдання 40 % - 2992 грн; надбавки за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю 20 % - 1496 грн; премія 10 % - 748 грн до задоволення не підлягає.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
Враховуючи викладене, суд вважає, що даний адміністративний позов не підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
ОСОБА_1, (ідентифікаційний код НОМЕР_1), АДРЕСА_1;
Ліквідаційна комісія УМВСУ в Івано-Франківській області, (код ЄДРПОУ 08592193), вул. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Грицюк П.П.
Рішення складене в повному обсязі 18 лютого 2019 р.