07 лютого 2019 року м. Рівне №460/2943/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Свінтозельської К.І. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник Шевчук В.С., відповідача: представник Босик Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрбудреммонтаж інжиніринг"
доГоловного управління ДФС у Рівненській області
про скасування наказу про проведення документальної позапланової виїзної перевірки, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Укрбудреммонтаж Інжиніринг" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області про скасування наказу від 22.11.2018 №2913 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки за період з 01.01.2015 по 30.06.2018.
Ухвалою від 29.11.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, та призначено підготовче засідання у справі на 20.12.2018.
17.12.2018 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління ДФС у Рівненській області (а.с.42-45).
Підготовче засідання, призначене на 20.12.2018, відкладено на 17.01.2019.
Ухвалою від 17.01.2019 закрито підготовче провадження у справі, а розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на 07.02.2019.
В судовому засіданні 07.02.2019 проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
На обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що в листопаді 2018 року головному бухгалтеру підприємства було повідомлено про початок проведення документальної позапланової виїзної перевірки. Позивач відмовив інспекторам у допуску до проведення перевірки, про що підписав відповідний акт, оскільки вважає, що підстави для такої перевірки були відсутні. Пояснив, що у відповідь на запит податкового органу, який передував наказу про проведення позапланової документальної перевірки, позивач повідомив про неможливість надання витребуваних документів у зв'язку з їх вилученням, а також електронних носіїв інформації працівниками правоохоронних органів. З огляду на це, сторона позивача вважає наказ на проведення позапланової документальної перевірки протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідач позов не визнав з підстав, викладених у відзиві. На обґрунтування своїх заперечень зазначив, що з метою отримання податкової інформації, необхідної у зв'язку з проведенням планової документальної перевірки ТОВ "Стиль Декор" щодо взаємовідносин з ТОВ "Укрбудреммонтаж Інжиніринг" за період з 01.10.2015 по 30.06.2018, відповідно до п.73.3, п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України на адресу позивача було направлено запит на проведення зустрічної звірки. У зв'язку з ненаданням підтверджуючих документів на письмовий запит контролюючого органу, було призначено позапланову виїзну документальну перевірку товариства. За таких обставин, сторона відповідача вважає оскаржуваний наказ на проведення перевірки обґрунтованим та прийнятим на підставі, в межах та у спосіб, визначені чинним законодавством, а тому просила в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши позовну заяву та відзив на неї, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.
29.10.2018 Головне управління ДФС у Рівненській області звернулося до керівника ТОВ "Укрбудреммонтаж Інжиніринг" з запитом №8351/10/17-00-14-01 про надання інформації та її документального підтвердження для проведення зустрічної звірки, відповідно до якого, контролюючий орган просив протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту, надати для здійснення зустрічної звірки з даними платника податків та інших суб'єктів інформаційних відносин інформацію, її документальне підтвердження (засвідчені підписом суб'єкта господарювання або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності)), копії первинних, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують господарські відносини, вид, обсяг і якість операцій та розрахунків, що здійснювалися з платником податків за період з 01.10.2015 по 30.06.2018, а саме: щодо взаємовідносин ТОВ "УБРМІ" з ТОВ "Стиль Декор" (а.с.9). Зобов'язано надати копії таких документів:
1.договорів, додаткових угод (у разі наявності - специфікації до них), які укладені з ТОВ "Стиль Декор" з метою виконання робіт (послуг), придбання сировини, матеріалів;
2.актів виконаних робіт, довідок про вартість виконаних робіт, ресурсних відомостей, накладних, довіреностей, товарно-транспортних накладних, що підтверджують фактичне виконання робіт (послуг), відвантаження товару ТОВ "УБРМІ" в адресу ТОВ "Стиль Декор" та інші первинні документи;
3.банківських виписок, платіжних доручень про оплату за виконання роботи (наданні послуг), отриманий товар, чеків, або інших розрахункових документів, які підтверджують розрахунки ТОВ "Стиль Декор" з ТОВ "УБРМІ"; коли та на яку суму проводилася оплата, стан розрахунків на кінець періоду звірки та на дату надання інформації;
4.перелік перевізників товару (продукції) на всіх етапів його руху та СГ, які здійснювали транспортні перевезення (назва і код з ЄДРПОУ, номер, дата, сума оплати по платіжних документах);
5.регістри бухгалтерського обліку, до яких перенесено інформацію із запитуваних первинних документів , в т.ч. регістри бухгалтерського обліку по запасах, товарах (готовій продукції), розрахунках (зокрема, розрахунки 20,23,26,28,31,34,36,63, але не виключно);
6.вказати контрагентів-постачальників реалізованого для ТОВ "Стиль Декор" сировини, товару (продукції), виконаних робіт (послуг), документів, що підтверджують господарські відносини із такими СПД (найменування, код ЄДРПОУ), укладені угоди (контракти), отримані накладні, товарно-транспортні накладні;
7.інформацію про наявність у ТОВ "УБРМІ" відповідних ліцензій (дозволів), виробничих потужностей (технічних умов), техніки, транспортних засобів (копії оборотних відомостей по рахунку 10);
8.інформацію про наявність офісних та складських приміщень, умов зберігання, а у разі оренди - умови оренди, вартість, площа та цільове призначення приміщень;
9.інформацію про чисельність працюючих, які працювали у період з 01.10.2015 по 30.06.2018, згідно з штатським розписом, за сумісництвом, угодами цивільно-правового характеру;
10.інформацію про відповідальних за фінансово-господарську діяльність в періоді, що перевіряється: керівника (наказ про призначення: дата,№) та головного бухгалтера (наказ про призначення, №).
09.11.2019 на адресу відповідача надійшла відповідь ТОВ "Укрбудреммонтаж інжиніринг" №149 від 08.11.2018, у якій було повідомлено, що у зв'язку з тим, що під час обшуків на Приватній виробничо-комерційній фірмі "Фіалка" контролюючими та правоохоронними органами були вилучені документи надати інформацію та її документальне підтвердження немає можливості (а.с.10).
22.11.2018 у зв'язку з ненаданням витребуваних запитом документів Головним управлінням ДФС у Рівненській області прийнято наказ №2913 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Укрбудреммонтаж Інжиніринг" з питань проведення взаєморозрахунків з ТОВ "Стиль Декор" за період з 01.11.2015 по 30.06.2018 та направлення на проведення такої перевірки від 26.11.2018 №4303/17-00-14-01 та 4302/17-00-14-01 (а.с.46-50).
Не погодившись з правомірністю винесення наказу на проведення перевірки, позивач відмовив в допуску до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Укрбудреммонтаж Інжиніринг" посадових осіб контролюючого органу, про що підписав відповідний акт, та звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України, який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 та пп.75.1 ст.75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків, зокрема, документальні позапланові виїзні перевірки, в порядку, встановленому цим Кодексом.
Порядок проведення документальних позапланових виїзних перевірок регламентовано статтею 78 Податкового кодексу України.
Згідно із пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, якщо платником податків не надано для проведення зустрічної звірки інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту. Така перевірка проводиться виключно з питань, зазначених у запиті контролюючого органу.
А відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації, необхідної у зв'язку з проведенням перевірок, контролюючі органи мають право здійснювати зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Під час зустрічної звірки здійснюється співставлення даних, отриманих від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування повноти їх відображення в обліку платника податків.
Під час проведення зустрічної звірки з'ясовуються лише питання, зазначені у письмовому запиті контролюючого органу на проведення зустрічної звірки.
Форма запиту контролюючого органу на проведення зустрічної звірки встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку проведення контролюючими органами зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2015 №526 передбачено, що зустрічні звірки проводяться з метою отримання податкової інформації, необхідної у зв'язку проведенням перевірок платника податків.
З матеріалів справи встановлено, що підставою для надсилання позивачу письмового запиту стало проведення зустрічної звірки щодо господарських відносини за період з 01.10.2015 по 30.06.2018 ТОВ "Укрбудереммонтаж Інжиніринг" з ТОВ "Стиль Декор".
Отримання податкової інформації та направлення запитів контролюючими органами регламентовано статтею 73 Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1245 "Про затвердження Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом" (далі - Порядок). Зокрема, чітко визначено перелік підстав для направлення суб'єкту господарювання запиту про подання інформації, а також вимоги до його оформлення.
Відповідно до пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу і повинен містити: 1) підстави для надіслання запиту відповідно до цього пункту, із зазначенням інформації, яка це підтверджує; 2) перелік інформації, яка запитується, та перелік документів, які пропонується надати; 3) печатку контролюючого органу.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, серед іншого, у разі проведення зустрічної звірки (п.5 абз.3 ч.2 п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України).
За змістом пункту 10 Порядку встановлено, що запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
У разі, коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому пункту 73.3 статті 73 Кодексу, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит (пункт 16 Порядку).
Положення цього пункту Порядку, узгоджується з пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, яким також встановлено, що у разі якщо запит складено з порушенням вимог, визначених абзацами першим - п'ятим цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Суд зазначає, що вимоги, які висуваються до змісту запиту є нормативно визначеними і поширювальному тлумаченню не підлягають.
Як свідчить зміст запиту, направленого податковим органом на адресу товариства №8351/10/17-00-14-01 від 29.10.2018, він містить вказівку на правову та фактичну підстави його направлення: пункти 73.3, 73.5 статі 73 Податкового кодексу України; проведення зустрічної звірки щодо взаємовідносин ТОВ "Укрбудереммонтаж Інжиніринг". Запит містить опис інформації, що запитується, та чіткий перелік документів, що її підтверджують.
Таким чином, за наслідками судового розгляду справи не встановлено невідповідність запиту вищенаведеним вимогам законодавства, що надавало б позивачу можливість не надавати відповідь на такий обов'язковий запит.
За таких обставин, на позивача покладався обов'язок щодо надання інформації, про надання якої і складений запит податкового органу, а у податкового органу виникло право на проведення перевірки внаслідок безпідставної відмови у цьому, оскільки як вже зазначалося судом, жодних запитуваних первинних документів позивач контролюючому органу не надав.
Відповідно до статті 81 Податкового кодексу України у наказі на проведення документальної позапланової перевірки повинно бути зазначено підставу для її проведення із зазначенням відповідного підпункту пункту 78.1 статті 78 Кодексу.
Наказ відповідача №2913 від 22.11.2018 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "Укрбудреммонтаж Інжиніринг" відповідає цим вимогам.
Фактичною підставою для призначення документальної позапланової виїзної перевірки позивача стало ненадання ним пояснень та їх документального підтвердження на обов'язковий письмовий запит, який сформований податковим органом у зв'язку з проведенням зустрічної звірки ТОВ "Укрбудереммонтаж Інжиніринг" та ТОВ "Стиль Декор".
Зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що податковий орган при направленні позивачу запиту про надання інформації діяв на підставі, в порядку і у спосіб, передбачений законодавством, а наказ про проведення позапланової виїзної документальної перевірки №2913 від 22.11.2018, виданий у зв'язку з не наданням позивачем витребовуваних у запиті інформації та підтверджуючих документів, відповідає критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Разом з тим, суд не бере до уваги твердження позивача, що витребовувані у запиті документи були вилучені під час обшуків на Приватній виробничо-комерційній фірмі "Фіалка", а тому він не мав можливості їх надати.
По-перше, в протоколі обшуку від 15.12.2017 зафіксовано, що на клопотання представників Приватної виробничо-комерційної фірми "Фіалка" виготовлено копії вилучених документів, які залишаються у володільця вилученого майна (а.с.13-26). Більше того, вказаний протокол обшуку взагалі не був наданий позивачем разом з відповіддю на запит, а долучений лише до матеріалів позову в ході розгляду даної адміністративної справи.
А, по-друге, позивачем на запит не було надано жодної інформації і будь-яких документів, що запитувалися податковим органом, навіть і тих, що не були вилучені під час обшуку, такі як: інформація про відповідальних за фінансово-господарську діяльність в періоді, що перевіряється- керівника і бухгалтера; інформація про наявність у ТОВ "Укрбудреммонтаж Інжиніринг" відповідних ліцензій (дозволів), виробничих потужностей (технічних умов), техніки, транспортних засобів (копії оборотних відомостей по рахунку 10); інформація про наявність офісних та складських приміщень, умов зберігання, а у разі оренди - умови оренди, вартість, площа та цільове призначення приміщень; тощо.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, було доведено правомірність своїх дій та надано обґрунтовані доводи щодо прийняття оскаржуваного наказу відповідно до норм чинного законодавства.
Водночас, суд вважає, що порушення прав позивача, про захист яких він просив в судовому порядку, не знайшло свого підтвердження в ході судового розгляду.
За наведеного, у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Правові підстави для застосування статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрбудреммонтаж інжиніринг" (код ЄДРПОУ 35776584, вул. Кн. Володимира, 112 М, м.Рівне, 33009) в позові до Головного управління ДФС у Рівненській області ( код ЄДРПОУ 39394217, вул. Відінська, 12, м.Рівне, 33023) про скасування наказу №2913 від 22.11.2018 про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ "Укрбудреммонтаж Інжиніринг", за період з 01.11.2015 по 30.06.2018, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 15 лютого 2019 року.
Суддя Друзенко Н.В.