15 лютого 2019 року м. Житомир справа № 240/5876/18
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лавренчук О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту фінансів Міністерства оборони України у якому просив:
- визнати неправомірними дії Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідки про складові та розмір його грошового забезпечення із урахуванням усіх видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018;
- зобов'язати Департамент фінансів Міністерства оборони України направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та на адресу позивача довідку про складові і розмір його грошового забезпечення із урахуванням усіх видів грошового забезпечення станом на 01.03.2018.
В обґрунтування позову зазначає, що Департамент фінансів Міністерства оборони України ненаправивши до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про складові та розмір його грошового забезпечення, тим самим порушив вимоги Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про звернення громадян» та вимоги ст.ст. 17,22 Конституції України.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17.12.2018 відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до відміток на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення, копію ухвали позивач отримав 23.12.2018, а відповідач - 26.12.2018.
На адресу 14.01.2019 суду від Департаменту фінансів Міністерства оборони України надійшла заява про заміну відповідача. В обґрунтування заяви зазначив, що відповідно до наказу Міністра оборони України від 15.07.2016 №364 "Про затвердження Положення про Департамент фінансів Міністерства оборони України" Департамент фінансів не є окремою юридичною особою, а є структурним підрозділом апарату Міністерства оборони України, підпорядкованим Міністру оборони України. Відповідно до пункту 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій складають уповноважені органи та подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. У Міністерстві оборони України такими уповноваженими органами визначені Київський міський, обласні військові комісаріати. З огляду на викладена та керуючись ст.ст.49,52 КАС України просить визнати Департамент фінансів Міністерства оборони України неналежним відповідачем.
Ухвалою суду від 15.01.2019 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі на 01.02.2019 о 09:10.
Відповідно до відміток на рекомендованих повідомленнях про вручення поштового відправлення, копію ухвали та судову повістку позивач отримав 19.01.2019, а відповідач -24.01.2019.
Відділом документального забезпечення суду 29.01.2019 від позивача надійшла заява, в якій позивач зазначає, що Департамент фінансів являється структурним підрозділом Міністерства оборони України і призначений формувати та реалізовувати державну політику у вирішенні питань фінансового забезпечення Збройних Сил України. Крім того, він визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям. Департамент фінансів не направивши до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про складові та розмір його грошового забезпечення, порушив вимоги Законів України «Про доступ до публічної інформації», «Про звернення громадян» та вимоги ст.ст.17,22 Конституції України, тому позивач вважає, що відповідач у такий спосіб ухиляється від виконання своїх прямих функціональних обов'язків. Вважає заяву Департаменту фінансів Міністерства оборони України про заміну сторони справі необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
Позивач у судове засідання, призначене на 01.02.2019 не з'явився, подав клопотання про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про причини неявки та їх поважність суду не повідомив. Про дату, час та місце проведення підготовчого засідання повідомлявся належним чином.
Враховуючи те, що від учасників справи не надходило жодних клопотань, та враховуючи те, що сторони не заперечували щодо розгляду справи без їх участі, суд вирішив адміністративну справу розглядати у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся 04.10.2018 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України з запитом про надання завіреної довідки (роздруківки) про складові та розмір його грошового забезпечення посади, з якої його звільнено з військової служби, виходячи з таких даних, які він мав при виключенні його зі списків особового складу військової частини із урахуванням усіх видів грошового забезпечення станом на 01.01.2018 та 01.03.2018, а саме: посадовий оклад; оклад за військовим званням; процентна надбавка за вислугу років; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%); надбавка за роботу з таємними документами (15%); премія (10%), та інші види грошового забезпечення (а.с.23).
Листом №0290/202(з)91 від 09.10.2018 Департамент фінансів Міністерства оборони України повідомив позивача про те, що наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (зі змінами) передбачено, що складення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, особам, які отримують пенсію відповідно до Закону, покладено на уповноважені органи Міністерства оборони України - обласні та Київський міський військові комісаріати. У зв'язку з цим пропонується звернутися за необхідною інформацією до Житомирського обласного військового комісаріату.
Позивач, вважаючи такі дії Департаменту фінансів Міністерства оборони України неправомірними, звернувся до суду з вказаним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Суд відмічає, що звертаючись до суду з позовом позивач вважає, що відповідач протиправно відмовив у направленні довідки про складові та розмір грошового забезпечення для перерахункуйого пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Надаючи оцінку діям (бездіяльності) відповідача, суд зазначає, що повноваження Кабінету Міністрів України та його структурних підрозділів регулюється Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 №671,
Відповідності до п.1 Положення №671, Міністерство оборони України (Міноборони) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період. Міноборони є центральним органом виконавчої влади та військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили та Держспецтрансслужба. Міноборони є уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі державної авіації.
Департамент фінансів Міністерства оборони України є структурним підрозділом апарату Міністерства оборони України, тобто не є окремою юридичною особою.
Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (зі змінами) передбачено, що складення довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, особам, які отримують пенсію відповідно до Закону, покладено на уповноважені органи Міністерства оборони України - обласні та Київський міський військові комісаріати.
Відповідно до абзацу 9 пункту 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою КМУ №389 від 03.06.2013, обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги особам, звільненим з військової служби, і сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців Збройних Сил.
Отже, обов'язок подання до органів, що призначають та перераховують пенсії всіх необхідних документів для перерахунку пенсії покладено на обласні військові комісаріати, а не на Департамент фінансів Міністерства оборони України.
У зв'язку із наведеним слід зазначити, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог (частина друга статті 9 Кодексу).
Статтею 46 КАС України встановлено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
У відповідності до частин першої, третьої статті 48 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулися не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного відповідача належним відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
Зі змісту наведених положень процесуального законодавства вбачається, що належним є відповідач, який дійсно є суб'єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення. Належність відповідача визначається, перш за все, за нормами матеріального права. Відтак, неналежним відповідачем є особа, яка не має відповідати за пред'явленим позовом.
Тобто у разі, якщо норма матеріального права, яка підлягає застосуванню за вимогою позивача, вказує на те, що відповідальність повинна нести інша особа, а не та, до якої пред'явлено позов, оскільки не є учасником спірних правовідносин, то підстави для задоволення такого позову відсутні.
Така правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду від 21.12.2018 у справі №803/1252/17 (адміністративне провадження №К/9901/50685/18)
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи викладене, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту фінансів Міністерства оборони України (пр-т Повітрофлотський, 6,Київ 168,03168) про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук