Рішення від 18.02.2019 по справі 200/14880/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2019 р. Справа№200/14880/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення та визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

18 грудня 2018 року шляхом надіслання поштою позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому, посилаючись на статтю 1215 Цивільного кодексу України, Постанову Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України», просив:

- визнати протиправними та скасувати рішення відповідача від 24 липня 2018 року №148 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру;

- визнати протиправними дії відповідача з щомісячного утримання 20% від розміру пенсії, що належить до виплати позивачу.

22 січня 2019 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.

13 лютого 2019 року в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем після отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ зроблено перерахунок пенсії та зменшено її розмір, у результаті чого за період з 01 січня 2018 року по 31 липня 2018 року утворилася переплата пенсії у розмірі 6 129,41 грн. Позивач вважає рішення про стягнення сум пенсії, виплачених надміру протиправним та таким що прийнято безпідставно, з порушенням норм чинного законодавства, у зв'язку з наступним.

Довідка, на підставі якої зроблено перерахунок, не містить жодних посилань на те, що вона містить виправлення до раніше виданої довідки або заміняє її, а тому висновок відповідача про те, що ця довідка видана на виправлення попередньої, на думку позивача, не ґрунтується на фактичному змісті зазначених документів.

Крім того, позивач посилається на те, що вимоги про повернення раніше отриманих сум у вигляді пенсійних виплат не можуть вважатися законними, оскільки їх виплачено за відсутності рахункової помилки з боку відповідача і недобросовісності з його боку.

Також позивач покликається на порушення порядку відрахувань з пенсії.

08 лютого 2019 року відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на наступне.

Протягом березня - квітня 2018 року до головного управління для перерахунку пенсії усім пенсіонерам-військовослужбовцям надходили нові довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Однак через уточнення інформації, а саме відсотку премій, довідки неодноразово змінювалися, що призводило до повторного перегляду розрахованої суми пенсії та відпрацювання документів з макетів пенсійних справ спеціалістами головного управління.

У зв'язку з вищевикладеним, протягом березня - квітня 2018 року позивачу помилково для розрахунку пенсії застосовано розмір грошового забезпечення у розмірі 8483,80 гривень, що призвело до неправильного обчислення пенсії. Таким чином, відповідач вважає, що позивачу за період з січня 2018 року по липень 2018 року виплачено надміру 6129,41 гривень.

Отже, на думку відповідача спірне рішення є правомірним, оскільки переплата відбулася саме через рахункову помилку, якої припустилося головне управління.

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_2.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років, про що свідчить копія його посвідчення НОМЕР_3.

Відповідно до довідки Головного управління МВС України в Донецькій області від 13 березня 2018 року №3859лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), розмір грошового за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського/начальник приймальника (спеціальні установи) до посади на день звільнення зі служби оперуповноважений становить 8483,80 гривень (складається з посадового окладу - 2800,00 гривень, окладу за військовим (спеціальним званням) майор міліції - 2 00,00 гривень, надбавки за стаж служби (35,00%) - 1680,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10,00% ) - 280,00 гривень, премії (25,50%) - 1 23,80 гривень).

02 квітня 2018 року протоколом відповідача, з урахуванням відомостей довідки Головного управління МВС України в Донецькій області від 13 березня 2018 року №3859лк, призначено загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі 4496,41 гривень.

Відповідно до довідки Головного управління МВС України в Донецькій області від 26 березня 2018 року №9708лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), розмір грошового за нормами, чинними на 01 січня 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського / начальник приймальника (спеціальні установи) до посади на день звільнення зі служби оперуповноважений становить 6831,66 гривень (складається з посадового окладу - 2800,00 гривень, окладу за військовим (спеціальним званням) майор міліції - 2000,00 гривень, надбавки за стаж служби (35,00%) - 1680,00 гривень, надбавки за службу в умовах режимних обмежень (10,00% ) - 280,00 гривень, премії (1,06%) - 71,66 гривень).

23 липня 2018 року відповідачем проведено розрахунок на утримання пенсії з 01 січня 2018 року по 31 липня 2018 року у загальному розмірі 6129,41 гривень (875,63 гривень щомісячно).

24 липня 2018 року Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення №148 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру. Згідно цього рішення за справою НОМЕР_3 пенсіонера МВС ОСОБА_1, який одержує пенсію за вислугу років, за період з 01 січня 2018 року по 31 липня 2018 року утворилася переплата з пенсії в розмірі 6129,41 гривень. Зазначена сума підлягає поверненню в Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Вирішено здійснити стягнення з пенсії позивача в розмірі 20.00% пенсії щомісячно до повного погашення переплати.

Причиною виникнення переплати визначено «надходження довідки про зміну розміру грошового забезпечення».

26 грудня 2018 року протоколом відповідача, з урахуванням відомостей довідки Головного управління МВС України в Донецькій області від 26 березня 2018 року №9708лк призначено загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі 3620,78 гривень з 01 серпня 2018 року.

При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного, в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Судом встановлено, що довідка Головного управління МВС України в Донецькій області від 13 березня 2018 року №3859лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), на підставі якої проведено розрахунок пенсії відповідно до протоколу 02 квітня 2018 року є чинною, не скасована та не відкликана органом, яким була видана. Відповідачем не надано доказів зворотного.

У спірному рішенні причиною виникнення переплати визначено «надходження довідки про зміну розміру грошового забезпечення».

Зазначена підстав не ґрунтується на чинному законодавстві.

Згідно статті 1-1 Закону № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

За приписами статті 59 Закону № 2262-ХІІ Відрахування з пенсій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей провадиться в порядку, встановленому частиною другою статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно частини 2 статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

Механізм повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, визначає «Порядок повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року № 6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 року за № 374/7695 (далі - Порядок № 6-4).

Згідно пункту 3 Порядку № 6-4 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).

Разом з цим, відповідно до статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Згідно із статтею 102 Закону № 1788-XII пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.

Статтею 103 вказаного Закону визначено, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Таким чином, відповідальність за достовірність даних, що враховуються при виплаті пенсії, а також обов'язок відшкодовувати надміру виплачені суми соціальних виплат, несуть пенсіонери - у разі не повідомлення органу пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати, а також страхувальники - внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів.

Отже, для правильного вирішення питання про утримання надміру сплачених сум пенсії орган, що уповноважений призначати пенсії, має достеменно встановити факт переплати пенсії у зв'язку із поданням недостовірних відомостей, що враховуються при її обчисленні, та з чиєї вини нараховані суми соціальних виплат у розмірі, що суперечить вимогам Закону.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права зроблено Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 20 грудня 2018 року у справі №489/5808/16-а (адміністративне провадження №К/9901/21155/18), який відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає врахуванню у цій справі.

У оскаржуваному рішенні в якості причини виникнення переплати зазначено, що вона виникла через надходження довідки про зміну розміру грошового забезпечення, тобто з вини організації, яка її видала.

Відповідач не навів у своєму рішенні обґрунтованих обставин щодо зловживання з боку пенсіонера при перерахунку пенсії, його обізнаності щодо недостовірності даних, які враховувались при обчисленні пенсії, і ці обставини не підтверджені допустимими доказами у справі.

За змістом положень статті 1166 Цивільного кодексу України, яка встановлює загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, зобов'язання з відшкодування шкоди виникає при наявності таких складових: протиправної поведінки; настання шкоди; причинного зв'язку між протиправною поведінкою і шкодою; вину особи, яка завдала шкоди.

Згідно з приписами статті 1215 цього Кодексу не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Враховуючи наведене, суд зазначає, що за відсутності зловживань (недобросовісності) з боку пенсіонера, підстави для стягнення з пенсіонера надміру виплачених сум пенсії відсутні.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача, щодо рахункової помилки, якої допустилося Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, оскільки, по-перше, у спірному рішенні зазначена інша причина виникнення переплати. По-друге, розрахунок пенсії за довідкою від 13 березня 2018 року не може бути віднесений до рахункової помилки (тобто пов'язаної із арифметичними обчисленнями та підрахунками), якої допустився відповідач, оскільки він є вірним, здійсненним на підставі діючої довідки, з дотриманням порядку.

Таким чином, оскільки відповідач не обґрунтував та не довів вини позивача у переплаті йому пенсії, а матеріали справи не містять обґрунтованих підтверджень подання страхувальником недостовірних даних, суд вважає безпідставним рішення відповідача про стягнення з позивача надміру виплачених сум пенсій на підставі статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24 липня 2018 року №148 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру, є протиправним та таким що підлягає скасуванню.

Позовна вимога про визнання дій протиправними охоплюється визнанням протиправності та скасування спірного рішення, оскільки саме рішення, а не дії створюють відповідні правові наслідки.

Судовий збір, сплачений позивачем, підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 159, 241-246, 250, 251, 255, 291, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення та визнання протиправними дій задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 24 липня 2018 року №148 про стягнення сум пенсії, виплачених надміру ОСОБА_1.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) гривен 60 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Повне рішення складено 18 лютого 2019 року.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Донецького окружного адміністративного суду у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Циганенко А.І.