Рішення від 14.02.2019 по справі 200/13833/18-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2019 р. Справа№200/13833/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд: у складі - головуючого судді - Дмитрієва В.С., при секретарі судового засідання Козирєвій О.О., за участю: позивача, представника відповідача - Тактарової С.А., розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

6 грудня 2018 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання протиправним рішення про припинення надання субсидії на оплату житлово-комунальних послуг та зобов'язання прийняти рішення про подовження надання субсидії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно відмовлено у подовженні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг,крім того, не повідомлено про періоди на які не призначалась субсидія та замість рішення про відмову, надіслано талон-повідомлення, на звернення позивача надана відповідь, яка не містить інформації про прийняте рішення, його дату, номер і строк дії, що вказує на бездіяльність відповідача.

Відповідач позов не визнав, 14 січня 2019 року надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що субсидію позивачу автоматично не було подовжено у зв'язку з отриманням інформації від житлово-комунальних підприємств про наявність заборгованості, яка перевищує понад два місяці, про що повідомлено ОСОБА_2 Крім того, позивачу надавалися роз'яснення щодо вимог чинного законодавства стосовно подання відповідних документів для подовження субсидії. В грудні 2018 року позивач звернувся із заявою про призначення житлової субсидії та оскільки у позивача наявна заборгованість по комунальним послугам, прийнято рішення про винесення справи на розгляд комісії з вирішення спірних питань при наданні населенню пільг та субсидій, про що повідомлено позивача та запрошено на засідання. Проте позивач на засідання не з'явився, у зв'язку з чим, прийнято рішення про перенесення розгляду справи. Стосовно зобов'язання здійснити перерахунок субсидій з 1 травня 2017 року відповідач зазначив, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду у справі № 229/206/18 від 17 травня 2018 року, яке набрало законної сили 31 липня 2018 року відмовлено у задоволені цієї вимоги. Просив у задоволенні позову відмовити.

17 січня 2019 року позивач надав відповідь на відзив в якому вказав, що рішення про призначення субсидії від 22 червня 2018 року не відповідає оригіналу отриманого рішення в серпні 2018 року, крім того, інформацією про оскарження заборгованості у суді відповідач володіє.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року позовну заяву залишено без руху, у зв'язку з поданням позову без дотримання вимог, встановлених статтями 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

На виконання ухвали суду позивач усунув виявлені недоліки позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2018 року відкрито провадження у справі, призначено судове засідання на 17 січня 2019 року.

У судовому засіданні 17 січня 2019 року оголошено перерву до 14 лютого 2019 року.

Позивач у судовому засіданні підтримав заявлений позов та надав пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.

Представник відповідача заперечував проти позову з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов.

Позивач - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданого Дружківським МВ УМВС України в Донецькій області 19 жовтня 2004 року, та не заперечується сторонами.

Рішенням Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 19 березня 2018 року позивачу призначено житлову субсидію з лютого 2018 року по квітень 2018 року включно, при цьому площа на яку призначається субсидія складає 30,38 кв. м., склад сім'ї : ОСОБА_2 (заявник), вид доходу - пенсія (а.с. 39).

На час прийняття зазначеного Рішення за позивачем обліковувався борг зі сплати комунальних послуг. Так, була наявна заборгованість: за водопостачання (Торецьке ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу») у сумі 314 грн.; за вивезення сміття (Дружківське комунальне автотранспортне підприємство 052805) у сумі 256,60 грн.; оплата житла (КП Комсервіс) - 617,36 грн.; за газ (Дружківське відділення Краматорського УГГ) - 869,69 грн., за опалення (ВО «Дружківськатепломережа» ОКЛ «Донецьктеплокомуненерго») - 13562,09 грн. (а.с. 39 зворотній бік).

Після закінчення строку отримання субсидії відповідачем, самостійно, без додаткового звернення позивача, проведено розрахунки субсидії витрат на житлово-комунальних послуг по особової справі №50155 ОСОБА_2

22 червня 2018 рокуУправлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради прийнято рішення «Про призначення субсидії», яким не призначено житлову субсидію позивачеві з 1 травня 2018 року у зв'язку з наявністю боргу по оплаті житлово комунальних послуг. При цьому зазначено, що площа на яку призначається субсидія складає 30,38 кв. м., склад сім'ї : ОСОБА_2 (заявник), вид доходу - пенсія (а.с. 38).

Підставою для прийняття зазначеного рішення слугувала наявна заборгованість зі сплати комунальних послуг, а саме, заборгованість у: Дружківське комунальне автотранспортне підприємство 052805 у сумі 249,60 грн.; Дружківське відділення Краматорського УГГ - 876,46 грн., ВО «Дружківськатепломережа» ОКЛ «Донецьктеплокомуненерго» - 12498,64 грн. (а.с. 38 зворотній бік).

Тобто, матеріалами справи підтверджено, що за період надання позивачеві субсидії, за період з лютого 2018 року по дату прийняття рішення, яким не призначено субсидію (по 22 червня 2018 року), заборгованість по сплаті комунальних послуг, яка була встановлена на час призначення субсидії, зменшилася, так: за водопостачання - заборгованість сплачена у повному обсязі (борг -0 грн.), за вивезення сміття - борг зменшився на 7 грн. (залишок -249,60 грн.), оплата житла - заборгованість сплачена у повному обсязі (борг - 0 грн.), за газ - заборгованість складає 876, 46 грн. (заборгованість збільшилась на 6,77 грн.), за опалення - борг 12498,64 грн. (зменшився на 1063,45 грн.).

Повідомленням про призначення субсидії на житлові комунальні послуги до особової справи №50155 від 22 червня 2018 року повідомлено позивача про: не призначення житлової субсидій з 1 травня 2018 року з підстави наявності боргу по сплаті комунальних послуг (а.с. 4).

Зазначене повідомлення надіслано позивачу поштою 21 липня 2018 року, про що свідчить реєстр поштових відправлень (а.с.30).

Докази отримання позивачем зазначеного повідомлення в матеріалах справи відсутні.

Проте, позивач 25 вересня 2018 року звернувся до відповідача із заявою про надання інформації про період за який надання субсидії не здійснювалося.

Управління листом від 28 вересня 2018 №047/8355/09 повідомило, що з травня 2018 року субсидію автоматично не було подовжено у зв'язку з тим, що управління отримано інформацію від житлово-комунальних підприємств про наявність заборгованості, яка перевищує понад два місяці на підставі вимог підпункту 5 пункту 6 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року №329).

Позивач не погоджується з діями відповідача щодо відмови у наданні йому субсидії, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Умови призначення та порядок надання житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 21 жовтня 1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року № 329) (далі - Положення №848). Суд застосовує Положення №848 в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин між сторонами.

Пунктом 2 Положення №848 зазначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Згідно п. 3 Положення №848, призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до пункту 4 Положення №848 житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов'язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 5 пункту 6 Положення №848 встановлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії.

Відповідно до п. 7 Положення №848 за наявності умов, зазначених у пункті 6 цього Положення, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії виходячи з конкретних обставин, що склалися, крім випадку, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 цього Положення.

Суд зазначає, що рішенням комісії відповідача від 19 березня 2018 року ОСОБА_2 призначена житлова субсидія з лютого 2018 року по квітень 2018 року на підставі його заяви від 27 лютого 2018 року із відповідним зразком декларації, що встановлено судовим рішенням по справі №229/206/18 від 31 липня 2018 року (а.с. 49) та не заперечується сторонами.

На час прийняття зазначеного Рішення за позивачем обліковувався борг зі сплати комунальних послуг: за водопостачання у сумі 314 грн.; за вивезення сміття у сумі 256,60 грн.; за оплату житла - 617,36 грн.; за газ - 869,69 грн., за опалення - 13562,09 грн. (а.с. 39 зворотній бік).

Тобто на день звернення за призначенням субсидії, 27 лютого 2018 року, у позивача був певний борг по оплаті комунальних послуг, що сторонами не заперечується.

Пунктом 16 Положення №848 передбачено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Пунктом 14 Положення передбачено, що для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

У таких відомостях зазначається: розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; розмір внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування; сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком; інформація про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування - Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики; інформація про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрав спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном; інформація про перетин державного кордону особами - Держприкордонслужбою; інформація про наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС; реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, ОСОБА_2 з моменту призначення йому субсидії, тобто з лютого 2018 року і по дату прийняття рішення про відмову в призначенні йому такої субсидії, до 1 травня 2018 року, не створив заборгованості за отримання комунальних послуг, кількість зареєстрованих осіб, площа, на яку призначається субсидія - не змінилися. Крім того, заборгованість, яка була наявна на час надання субсидії зменшилася.

Абзацом 13 пунктом 16 Положення встановлено, якщо житлову субсидію у попередньому сезоні призначено за рішенням комісії, призначення житлової субсидії на наступний сезон здійснюється структурним підрозділом з питань соціального захисту населення без повторного прийняття рішення комісією у разі, коли не змінилися обставини, на підставі яких прийнято попереднє рішення комісії (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб, громадян, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Тобто, оскільки обставини, на підставі яких прийнято попереднє рішення комісії про призначення житлової субсидії ОСОБА_2 не змінилися, а саме: кількість зареєстрованих осіб, площа, на яку призначається субсидія, заборгованість, яка була наявна на час надання субсидії, Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради повинно було призначити житлову субсидію позивачеві без прийняття рішення комісією.

Стосовно заборгованості за газ, суд зазначає, що пунктом 16 Положення передбачено, що у разі отримання інформації про наявність заборгованості із сплати обов'язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина рекомендованим листом.

Тобто, підставою для відмови у подовженні субсидії є наявність заборгованості із сплати обов'язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Як було встановлено судом, заборгованість по сплаті обов'язкового платежу за газ складає 6,77 грн., що є меншою за 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Суд зазначає, що Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради отримавши відомості від організації - надавача послуг щодо наявності у ОСОБА_2 простроченої заборгованості мало б перевірити період її утворення. В даному випадку спірна сума заборгованості ОСОБА_2 перед Дружківським комунальним автотранспортним підприємством, Дружківським відділення Краматорського УГГ, ВО «Дружківськатепломережа» ОКЛ «Донецьктеплокомуненерго» утворилась до прийняття рішення про призначення субсидії від 19 березня 2018 року, тому відповідач повинен був призначити жутлову субсидію на наступний сезон, оскільки не змінилися обставини, на підставі яких прийнято попереднє рішення рішення комісії.

Посилання представника відповідача на те, що Положення №848 з травня 2018 року викладено у новій редакції та позивач повинен був звернутися до Управіння із заявою та декларацією за новою вставновленою формою, суд вважає неприйнятними, оскільки, як встановлено судом, підставою для прийняття рішення про відмову у призначенні субсидії зазначено заборгованість позивача по сплати житлово-комунальний послуг. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 року визначено перелік осіб, яким необхідно звернутися із новими заявами та деклараціями для признячення субсидії з 1 травня 2018 року. Відповідачем не надано до суду доказів того, що позивач віднесений на час прийняття спірного рішення до осіб, визначених цією Постановою.

На підставі зазначеного, суд вважає рішення відповідача про відмову у призначенні житлової субсидії протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Таким чином, суд дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Оскільки відповідно до клопотання позивача його звільнено від сплати судового збору, тому в силу вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення від 22 червня 2018 року Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (місцезнаходження: 84206, Донецька обл., м. Дружківка, вул. Машинобудівників, б. 64, код ЄДРПОУ 26010987) щодо відмови ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) у призначенні житлової субсидії з травня 2018 року.

Вступна та резолютивна частини рішення проголошено у судовому засіданні 14лютого 2019 року у присутності позивача та представника відповідача, повний текст рішення складено 18 лютого 2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитрієв В.С.