Справа № 490/718/19
нп 2-а/490/12/2019
Центральний районний суд м. Миколаєва
14 лютого 2019 року суддя Центрального районного суду міста Миколаєва Черенкова Н.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, третя особа - Управління патрульної поліції в Миколаївській області, -
Позивач звернувся до суду з даним позовом до відповідача про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності. Підставою для визначення територіальної підсудності є адреса позивача, зазначена ним у позові: АДРЕСА_1, що відноситься до території Центрального району м. Миколаєва.
З метою встановлення зареєстрованого місця проживання позивача зроблено запит до відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Миколаївській області щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) позивача.
За інформацією, наданою відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання УДМС України у Миколаївській області, позивач ОСОБА_1 А,М. зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
За нормами ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Як слідує з ч. 5 ст. 171 КАС України, якщо буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому ст. 29 КАС України.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи, що позивач зареєстрований за адресою: м АДРЕСА_2, що територіально відноситься до Вітовського району Миколаївської області, за такого матеріали адміністративного позову слід передати до Жовтневого районного суду Миколаївської області.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Керуючись ст. ст. 25, 29, 30, 171 КАС України, суддя,
Матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, третя особа - Управління патрульної поліції в Миколаївській області передати до Жовтневого районного суду Миколаївської області.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст.293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.П. Черенкова