Рішення від 08.02.2019 по справі 320/5590/18

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2019 року м. Київ № 320/5590/18

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання Волощук В.В.,

за участю представників сторін:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Дахно. В.Б.,

представника третьої особи - Троян О.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області

за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Обслуговуючий кооператив «Об'єднання власників житлових будинків Нової

Богданівки»

про визнання протиправним та скасування індивідуального акта,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1, позивач) з позовом до Богданівської сільської ради Броварського району Київської області (далі - Богданівська сільська рада, відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення двадцять сьомої сесії Богданівської сільської ради VІІ скликання Броварського району Київської області "Про визнання виконавцем послуг на території містечка малоповерхової забудови "Нова Богданівка в селі Богданівка Броварського району Київської області" від 24.04.2018 № 853-27-VII.

В обґрунтування позовних вимог позивачем вказано, що рішенням двадцять сьомої сесії Богданівської сільської ради VII скликання Броварського району Київської області «Про визнання виконавцем послуг на території містечка малоповерхової забудови «Нова Богданівка в селі Богданівка Броварського району Київської області» від 24.04.2018 № 853-27-VII визнано обслуговуючий кооператив «Об'єднання власників житлових будинків Нової Богданівки» виконавцем житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою містечка малоповерхової забудови «Нова Богданівка». Водночас, прийняття вказаного рішення відповідачем відбулося з порушенням норм чинного законодавства, зокрема, в порушення частини першої статті 15 Закону «Про благоустрій населених пунктів» відповідач визначив балансоутримувачем об'єктів загального користування, як об'єкту благоустрою населеного пункту ОК «Об'єднання співвласників житлових будинків Нової Богданівки» без проведення будь-якого конкурсного відбору.

Крім того, як стверджує позивач, відповідачем неправильно застосовано в резолютивній частині спірного рішення правову категорію «визнання» виконавця послуг, замість «визначення» виконавця послуг, як того вимагає частина перша статті 15 Закону «Про благоустрій населених пунктів».

Також, позивач звертає увагу суду на те, що відповідно до оскаржуваного рішення Обслуговуючий кооператив «Нова Богданівка» визнано виконавцем житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою містечка малоповерхової забудови «Нова Богданівка».

При цьому, містечко малоповерхової забудови «Нова Богданівка» є складовою частиною села Богданівка, тобто перебуває в межах адміністративно-територіальної одиниці села Богданівка і умовне відокремлення відповідачем такої забудови без змін меж населеного пункту в установленому законом порядку не ґрунтується на вимогах чинного законодавства.

З огляду на викладене, враховуючи те, що позивач є співвласником будинку № 36 по вул. Сонячні с. Богданівка Броварського району Київської області, вважає, що оскаржуваним рішенням порушуються її права, а тому ОСОБА_1 змушена звернутися до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 відкрито провадження у справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовку справи до судового розгляду. Разом з цим, судом було запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.12.2018, за клопотанням Богданівської сільської ради Броварського району Київської області судом залучено до участі у розгляді справи, в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Обслуговуючий кооператив "Об'єднання власників житлових будинків Нової Богданівки" (далі - ОК «ОВЖБ», третя особа).

Протокольною ухвалою суду від 17.01.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Відповідачем було подано до суду відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач зазначив, що керуючись Законом України « Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», «Про благоустрій населених пунктів», а також відповідно до «Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг», затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 60 від 25.04.2005, з метою забезпечення комфортних умов проживання, стабільності надання житлово-комунальних послуг, а також посилення відповідальності виконавців цих послуг перед споживачами - мешканцями масиву малоповерхової забудови «нова Богданівка» на черговому засіданні Богданівської сільської ради Броварського району Київської області 24.04.2018 заслухавши та обговоривши звернення ОК «Об'єднання власників житлових будинків Нової Богданівки» ОСОБА_6 щодо визнання зазначеного об'єднання виконавцем житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою ММПЗ «Нова Богданівка», беручи до уваги результати волевиявлення власників житлових будинків ММПЗ «Нова Богданівка» щодо самостійності визначення виконавця послуг, підтверджених протоколом загальних зборів власників житлових будинків ММПЗ «Нова Богданівка» від 18.03.2018 та протокол підрахунку результатів голосування від 18.03.2018, рада прийняла відповідне рішення.

Крім того, відповідно до п. 1.6. «Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг» затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 60 від 25.04.2015 - виконавець житлово-комунальних послуг визначається органами місцевого самоврядування, крім випадків коли власник (власники) житлових будинків бажає (бажають) визначити виконавця житлово-комунальних послуг самостійно.

Як стверджує відповідач, власниками житлових будинків ММПЗ «Нова Богданівка» маючи право на самостійне визначення виконавцем послуг від 18.03.2018 визнано виконавцем житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою ММПЗ «Нова Богданівка» - Обслуговуючий кооператив «Об'єднання власників житлових будинків Нової Богданівки», що підтверджується протоколом загальних зборів власників житлових будинків ММПЗ «Нова Богданівка» від 18.03.2018 та протоколом підрахунку результатів голосування від 18.03.2018.

У свою чергу, ОСОБА_1 було подано до суду відповідь на відзив, зі змісту якого вбачається, що позивач контраргументує доводи відповідача та зазначає, що жоден з наведених відповідачем нормативно- правових актів не надає повноважень органу місцевого самоврядування визначати (й тим більше визнавати) виконавця послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою (рекреаційних зон, садів, скверів, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, інших територій загального користування) не на конкурсних засадах, тобто за встановленою процедурою шляхом оголошення конкурсу.

На думку позивача, посилання відповідача на «Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг» як підставу прийняття оскаржуваного рішення є необгрунтованим, оскільки відповідно до цього Порядку власники житлових будинків можуть самостійно визначати виконавця послуг, а так само, й орган місцевого самоврядування може визначати такого виконавця, без проведення конкурсу лише для надання житлово- комунальних послуг, але аж ніяк не послуг з утримання місць загального користування та елементів благоустрою, виконавець яких визначається тільки у спосіб та шляхом проведення конкурсу.

01.02.2019 представник Обслуговуючого кооперативну «Об'єднання власників житлових будинків Нової Богданівка» подав до суду письмові пояснення щодо позову, в яких обґрунтовує, що рішення Богданівської сільської ради від 24.04.2018 № 853-27Л/И про визнання виконавця послуг відповідає нормам чинного законодавства, тобто є законним, а також враховує волевиявлення переважної більшості власників будинків ММПЗ «Нова Богданівка» прийняте на Загальних зборах 18.03.2018.

При цьому, третя особа вказує, що при використанні умовного позначення окремо забудованої території в межах села Богданівка - містечко малоповерхової забудови «Нова Богданівка» взагалі не мається на увазі будь-яка зміна меж сіл, селищ в розумінні статей 173, 174 Земельного кодексу України, як помилково припускає у позові позивач.

У судове засідання, призначене у справі на 08.02.2019 з'явились представники сторін.

Позивач та його представник позов підтримали, просили задовольнити його в повному обсязі, при цьому зазначили, що відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення було порушено процедуру щодо визнання виконавцем житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою ММПЗ «Нова Богданівка», також не враховано інтереси всіх власників будинків ММПЗ «Нова Богданівка».

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову з підстав викладених у відзиві на позов, просив залишити в силі рішення Богданівської сільської ради Броварського району Київської області № 853-27VІІ «Про визнання виконавця послуг на території ММПЗ «Нова Богданівка» в селі Богданівка Броварського району Київської області», оскільки на його думку воно прийнято на підставі, у спосіб та у порядку, передбаченому чинним законодавством.

Представник третьої особи просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, з підстав необгрунтованості позовних вимог, оскільки позов поданий з метою перешкоджання встановленому порядку надання житлово-комунальних послуг та на шкоду загальносуспільним інтересам мешканців містечка.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1.

Позивач на праві спільної сумісної власності володіє житловим будинком за вказаною адресою, що підтверджується свідоцтвом про право власності на нерухоме майно від 22.03.2010 (а.с. 14) та свідоцтвом про укладення шлюбу серії І-КГ № 313690 від 14.11.1978 (а.с. 16).

Як встановлено судом та вбачається із протоколу загальних зборів власників житлових будинків ММПЗ «Нова Богданівка» від 18.03.2018, згідно порядку денного, на обговорення та голосування ставилися такі питання: вибори голови, секретаря зборів та лічильної комісії; обговорення варіантів організації обслуговування та надання комунальних послуг власникам будинків та мешканцям ММЗ «Нова Богданівка»; обговорення питання визначення ОК «Об'єднання власників житлових будинків Нової Богданівки» виконавцем житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою ММЗ «Нова Богданівка»; процедура волевиявлення власників будинків по питанню визначення ОК «Об'єднання власників житлових будинків Нової Богданівки» виконавцем житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою ММЗ «Нова Богданівка».

Після закінчення процедури волевиявлення, лічильна комісія провела підрахунок голосів та склала відповідний протокол.

Як вбачається з протоколу підрахунку голосів результатів голосування власників житлових будинків масиву малоповерхової забудови Нова Богданівка села Богданівка Броварського району Київської по питанню «визначення ОК «Об'єднання власників житлових будинків Нової Богданівки» виконавцем житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування території загального користування та елементів благоустрою ММПЗ «Нова Богданівка»: «…згідно реєстраційного списку загальних зборів 18 березня 2018 р. ММЗ«Нова Богданівка» було зареєстровано 152 особи, проголосувало 149 осіб. З них проголосувало «ЗА» - «визначення ОК «Об єднання власниківжитлових будинків Нової Богданівки» виконавцем житлово-комунальнихпослуг та послуг з обслуговування території загального користування таелементів благоустрою ММЗ «Нова Богданівка» - 144 особи».

Рішенням двадцять сьомої сесії Богданівської сільської ради VII скликання Броварського району Київської області «Про визнання виконавцем послуг на території містечка малоповерхової забудови «Нова Богданівка в селі Богданівка Броварського району Київської області» від 24.04.2018 № 853-27-VII вирішено:

1. Визнати Обслуговуючий кооператив «Об'єднання власників житлових будинків Нової Богданівки» виконавцем житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою містечка малоповерхової забудови «Нова Богданівка;

2. Умовно вважати територією ММПЗ «Нова Богданівка» групу приватних будинків та місць загального користування, огороджених парканом та обладнаними пунктами пропуску в межах вулиць Прорізна, Райдужна, Чернігівська, Осіння, Чумацький шлях, Сонячна, Різдвяна, Північна, Південна, Літня в селі Богданівка Броварського району Київської області;

3. Виконавець житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою ММПЗ «Нова Богданівка»:

- може укладати субпідрядні договори без проведення додаткових конкурсів у разі, якщо укладання таких договорів передбачено договором про надання житлово-комунальних послуг. У разі укладання субпідрядних договорів виконавець житлово-комунальних послуг є відповідальним за якість надання послуг у встановленому законодавством порядку;

- укладає договори на надання відповідних житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою ММПЗ «Нова Богданівка» зі споживачами, які є власниками/співвласниками житлових будинків, орендарями чи квартиронаймачами або яким нежитлові приміщення належать на праві приватної власності.

Обслуговуючий кооператив «Об'єднання власників житлових будинків «Нової Богданівки», як виконавець житлово-комунальних послуг, надає своїм членам та власникам житлових будинків в ММПЗ «Нова Богданівка» відповідно до укладених договорів, наступні послуги за функціональним призначенням:

1) комунальні послуги: збирання та вивезення твердих побутових відходів, - що здійснюється на підставі укладеного Кооперативом Договору №47 від 01.05.2018 про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів та Договору №48 від 01.05.2018 оренди контейнерів для вивезення твердих побутових відходів;

2) житлові послуги: утримання місць загального користування ,прибирання в літній та зимній період, полив та утримання газонів, ремонт конструктивних елементів благоустрою, ремонт електромереж, тощо, - що здійснюється штатними працівниками Кооперативу, які працюють згідно затвердженого Наказу ОК «ОВБЖ» №5-111 від 01.10.2018 про внесення змін та затвердження штатного розпису на 2018 рік;

3) освітлення місць загального користування, що здійснюється на підставі укладених Кооперативом Договору оренди майна №31/07-18 від 31.07.2018 мереж вуличного освітленнята обладнаннята_Договору про компенсацію вартості спожитої електричної енергії №31/02/18 від 21.08.2018;

4) забезпечення охорони та громадського порядку на території містечка, що здійснюється на підставі укладених Кооперативом Договору№1005-Ф0 від 28.04.2018 про надання послуг з охорони, а також оренди приміщень контрольно-пропускних пунктів Договору про оренду нежитлової будівлі №10/04/2018 від 10.04.2018,Договору про оренду нежитлової будівлі №30/04/2018 від 30.04.2018.

Отже, з наведеного вбачається, що ОК «ОВБЖ» надає своїм членам як житлово-комунальні послуги, так і послуги з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою.

У свою чергу, як вбачається із письмових звернень адресованих на ім'я голови Богданівської сільської ради ОСОБА_7, які наявні у матеріалах справи, частина мешканців масиву «Нова Богданівка» заявляла про свою незгоду з незаконними діями і прийнятим рішенням Богданівської сільської ради щодо визнання та надання дозволу на ведення господарської діяльності ОК «ОВЖБ Нової Богданівки». Останні вказували, що територія загального користування житлового кооперативу знаходиться в комунальній власності органу місцевого самоврядування Богданівської сільської ради і є об'єктом благоустрою села. Крім того, у цих зверненнях заявники просили провести відповідний конкурс для визначення виконавців наведених послуг.

Таким чином позивач вважає, що рішення двадцять сьомої сесії Богданівської сільської ради VII скликання Броварського району Київської області «Про визнання виконавцем послуг на території містечка малоповерхової забудови «Нова Богданівка в селі Богданівка Броварського району Київської області» від 24.04.2018 № 853-27-VII є протиправним та таким, що прийнято з порушенням норм чинного законодавства, у зв'язку з чим звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією України.

За змістом абзацу п'ятого частини першої статті 1 ЗаконуУкраїни «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (станом на час виникнення спірних правовідносин), представницьким органом місцевого самоврядування є виборний орган (рада), який складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Положеннями підпункту 1 пункту «а», підпунктів 1, 2, 5 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту і зв'язку; здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту та зв'язку; здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування житлового фонду населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту, зв'язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах, прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об'єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства, облік відповідно до закону житлового фонду, здійснення контролю за його використанням.

Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів визначаються Законом України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 № 2807-IV (далі Закон № 2807-IV).

Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 2807-IV законодавство з питань з благоустрою населених пунктів складається з цього Закону, інших законів та нормативно-правових актів, що регулюють відносини у цій сфері.

За змістом визначення, яке викладеноо у Законі № 2807-IV, благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціональноговикористання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Частиною першою статті 5 Закону № 2807-IV визначено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України № 2807-ІV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3)створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Статтею 13 Закону України № 2807-ІV визначено перелік об'єктів, що відносяться до об'єктів благоустрою населених пунктів, зокрема до таких об'єктів відносяться: 1) території загального користування: а) парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; б) пам'ятки культурної та історичної спадщини; в) майдани, площі, бульвари, проспекти; г) вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; ґ) пляжі; д) кладовища; е) інші території загального користування; 2) прибудинкові території; 3) території будівель та споруд інженерного захисту територій; 4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.

Так, відповідно до частини першої статті 15 Закону України № 2807-ІV органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів.

Балансоутримувача, що здійснюватиме утримання і ремонт об'єкта благоустрою, який перебуває у приватній власності, визначає власник такого об'єкта благоустрою.

Водночас, у даному випадку території загального користування, такі як: вулиці, дороги, провулки, площі, парки, сади, сквери, прибудинокові території та інші територїі загального користування не є приватною власністю. Отже, на час виникнення спірних правовідносин процедура визначення виконавця послуг з утримання об'єктів благоустрою визначалася Законом № 2807-IV, відповідно до якого, визначення балансоутримувача здійснюється на конкурсних засадах.

При цьому судом встановлено, і відповідачем дана обставина не оспорюється, що визнання Обслуговуючого кооперативу «Об'єднання власників житлових будинків Нової Богданівки» виконавцем житлово-комунальних послуг та послуг з обслуговування місць загального користування та елементів благоустрою ММПЗ «Нова Богданівка» було здійснено без проведення конкурсу.

У свою чергу, порядок визначення виконавця комунальних послуг визначається іншими спеціальним по відношенню до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", зокрема Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII (далі Закон України № 2189-VIII) та нормативними актами.

Відповідно до п.п.4, 5 частини першої статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017 № 2189-VIII (далі Закон України № 2189-VIII) до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: визначення виконавця житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства; управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпеченняїхналежногоутримання та ефективноїексплуатації.

Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 25.04.20105 № 60 затверджено Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг».

Так, пунктом 1.6. «Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг» затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства № 60 від 25.04.2015 - виконавець житлово-комунальних послуг визначається органами місцевого самоврядування, крім випадків коли власник (власники) житлових будинків бажає (бажають) визначити виконавця житлово-комунальних послуг самостійно.

Водночас, пунктом 1.1. визначено, що відповідно до Порядку органами місцевого самоврядування, власниками житлових будинків визначаються виконавці таких житлово-комунальних послуг: з управління будинком, спорудою або групою будинків; з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій; з ремонту приміщень, будинків, споруд, передбачених пунктом 4 частини першої статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Стаття 13 Закону України № 2189-VIII визначає, що до житлово-комунальних послуг за своїм функціональним призначенням входить: а) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньо будинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); б) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо).

Узагальнюючи викладене, суд зазначає, що Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг розроблено відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», водночас його дія не поширюється на правовідносини, що виникають з приводу утримання об'єктів благоустрою, що регулюються спеціальним Законом України «Про благоустрій населених пунктів».

З урахуванням того, що Обслуговуючим кооперативом «Об'єднання власників житлових будинків Нової Богданівки» ММПЗ «Нова Богданівка» надаються наступні послуги: збирання та вивезення твердих побутових відходів; утримання місць загального користування, прибирання в літній та зимній період, полив та утримання газонів; ремонт конструктивних елементів благоустрою, ремонт електромереж, освітлення місць загального користування; освітлення місць загального користування, суд дійшов висновку, що відповідачем при прийнятті оспорюваного рішення без проведення конкурсу було порушено порядок визначення балансоутримувача об'єктів благоустрою, оскільки відповдач не врахував, що визначене у рішенні підприємство обслуговуватиме як об'єкти, які перебувають у приватній власності так і об'єкти благоустрою, які не є приватною власністю і створені для загального користування.

Слід також звернути увагу, що формулювання викладене у пункті 2 оскаржуваного рішення Богданівської сільської ради "Умовно вважати територією ММПЗ «Нова Богданівка» групу приватних будинків та місць загального користування, огороджених парканом та обладнаними пунктами пропуску в межах вулиць Прорізна, Райдужна, Чернігівська, Осіння, Чумацький шлях, Сонячна, Різдвяна, Північна, Південна, Літня в селі Богданівка Броварського району Київської області» не відповідає вимогам законодавства з огляду на таке.

За змістом частини першої та другої статті 173 Земельного кодексу України, межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій; Межі району, села, селища, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці.

Частиною другою статті 174 Земельного кодексу України передбачено, рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, яків ходять до складу відповідного району, приймаються районною радою за поданням відповідних сільських, селищних рад.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що законодавство не містить такого нормативного визначення «умовно вважати частину території адміністративно-територіальної одиниці», водночас, містечко малоповерхової забудови «Нова Богданівка» є складовою частиною села Богданівка, тобто перебуває в межах адміністративно- територіальної одиниці села Богданівка, тому вказане визначення викладене у пункті 2 оскаржуваного рішення не грунтується на вимогах чинного законодавства.

Крім того, суд зазначає, що аргументованими є посилання позивача про те, що Законом чітко передбачено процедуру саме «визначення» виконавця послуг а не «визнання», як про це зазначено в оспорюваному рішенні Богданівської сільської ради.

Разом з тим, аналіз слів «визнавати» (пункт 1 резолютивної частини оскаржуваного) та «визначати» (частина перша статті 15 Закону «Про благоустрій населених пунктів») дає підстави вважати, що вказані слова, як складові частини норми, що регулює ті чи інші суспільні відносини, за своєю суттю не є тотожними.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Водночас, при перевірці судом спірного рішення на відповідність його вимогам частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що воно не відповідає вказаним положенням та прийнято із порушенням вимог статті 15 Закону України № 2807-ІV.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

У свою чаргу, частина друга даної норми визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Водночас, відповідачем не було доведено в ході судового розгляду правомірність прийнятого ним рішення.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем був сплачений судовий збір на суму 704,80 грн., що підтверджується квитанцією від 18.10.2018 № 65, який підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - відповідача у справі.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення давдцять сьомої сесії Богданівської сільської ради VІІ скликання Броварського району Київської області «Про визнання виконавцем послуг на території містечка малоповерхової забудови «Нова Богданівка в селі Богданівка Броварського району Київської області» від 24.04.2018 № 853-27-VІІ.

3. Стягнути судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 копійок на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1; місце проживання: АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Богданівської сільської ради Броварського району Київської області (код ЄДРПОУ 04358678; місцезнаходження: 07433, Київська область, Броварський район, с. Богданівка, вул. Богдана Хмельницького, буд. 219).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 15 лютого 2019 р.